Jump to content

kadın - erkek ilişkilerini etkileyen faktörler


legolas

Önerilen Mesajlar

öncelikle merhaba, kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi etkileyen psikolojik faktörlerle alakalı bazı düşüncelerim ve sorularım var. psikoloji aşırı derecede ilgili olduğum ve sevdiğim bir alan. insanların karakterlerini, çekiciliklerini, güçlerini vb. şeyleri simgeleyen, yansıtan, aktaran şey nedir soruna cevap aradığımda bazı şeyler fark ettim. bir freud belgeselinde tesadüfen bu sorulardan birine cevap buldum. erkeklerin kadınlar üzerindeki çekiciliğini arttıran en önemli faktörün "kadının dünyanın başından beri güçlü olmayı ve dolayısıyla güçlü olanı istediği ve erkeklik olgusunun kadınlar için gücü simgelediğinden dolayı bilinçaltlarında kadınların erkeklik organına karşı bir ilgi duyduğu" ifadesine rastladım. erkeklerinde kadınlara çeşitli yönlerden hayran olduğu bellidir ve kadınlık olgusuna. bir erkeği karşı cinse çeken şeyin onun bilinçaltında bir erkeğe ne kadar kadınsı izlenim bıraktığı, ya da bir kadını erkeğe çeken şey erkeğin kadının bilinçaltında ne kadar erkeksi izlenim bıraktığı diye düşündüm. bu sadece cinsellik konusunda değil diğer konularda da böyledir diye düşündüm. bazı insanlar vardır hiç bir şey söylememesine rağmen hatta ne yaparlarsa yapsınlar "masum, sevilen, iyilik simgesi" gibi görülürler, bunun sebeplerini düşündüğüm zaman bir kişi bilinçaltında nasıl bir çağrı sergiliyor ya da mesaj gönderiyor sorusunu çözemedim... bu konuda sizin fikirlerinizi merak ettim ve ayrıca konu hakkında bilgileri olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Psikolojinin temeli , Etki-Tepki ve Tümden gelimdir .

 

Kayıtsızlık ilişkiyi öldürür , İlk anda oluşan nefret bile bir tepki oluşturduğu için zamanla bir ilişkiyi başlatabilir ..

 

Eski düşünürlerden schopenhaur bu tür bir arzulu karşılaşmayı ; Türün ruhunun meditasyonu olarak adlandırmıştır yani , O iki insandan vücuda gelecek çocuk doğal seleksiyona ve kendi tabiatlarına uygun olduğu için o iki kişi birbirlerinden hoşlanır der ,..

 

Aynı zamanda her türlü hazzın kaynağı akrabalık duygusudur der , Yani kişiler kendi genetik ,Psikolojik ve ruhsal yapılarına benzer insanlara karşı doğal bir çekim ve arzu hissederler ..

 

Benzer Libido Aktarımları birincil faktördür , Ondan sonra tabiki mental aktarımlar ..

 

Kişi kendi karakterinde eksik ve noksan gördüğü şeyleri karşıcinsde görürse ona karşı yoğun bir çekime de kapılabilir ..

 

Carl gustav jung ın yazılarını da okumanı öneririm , Erkekler bilinçaltında anneleriyle olan ilişkilerini ,Kızlarda babalarıyla olan ilişkilerini karşı cinse aktarabiliyorlar ..

 

Birçok etmen var böyle önce parçalardan tümevarım yapmak ve sonra dediğim tümdengelimi gerçekleştirmek önemli ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bu çok nesnel bir yargı olurdu çünkü ben aksine bu konunun öznel olduğunu düşünüyorum. Yani kimi kadınlar, çevresi itibariyle, daha 'erkeksi' erkeklerle büyür ve ilgi duyduğu, merak ettiği erkekler, çoğunlukla sakin, sessiz, çok daha kibar, bolca kitap okuyan erkekler olur. Bazı kadınlar ise, daha naif erkeklerin yanında büyür ve merak ettiği, daha erkeksi erkeklerdir. Bu erkekler için de böyledir diye düşünüyorum. Aslında bir bakıma kişinin ihtiyaç ve arzusuna göre diyebiliriz. Elbette bir kadın hiç tanımadığı bir erkeğe, bir erkek hiç tanımadığı bir kadına ilgi duyabilir. Aralarında çekim olabilir, fiziksel görünüşünü beğenmiş olabilir, etkilenmiş olabilir. Erkek konusunda bilemiyorum. Erkeklerin çoğunlukla ilgisinin cinsellik olduğu kanaatindeyim. Bunu bir erkek olarak söylüyorum. Yani, tanıdığım ve gördüğüm hemen erkekte, bir ilişkinin %70'i cinsel, %30'u diğer 'etki' tipleridir. Yani bir erkek için, cinsel anlamda gerçekten etkileyici bir kadın + kişilik ve karakteriyle de etkileyici olabiliyorsa, o erkeğin vazgeçilmezi olur diyebiliriz. Ancak kadınlar için durum çok çok farklı. Kadınlar biraz karmaşıklar. Yani ne istediklerini kendileri bile bilmezler. Örneğin sakin bir hayat dilerler ancak macerayı ve adrenalini de yaşamak isterler, birlikte oldukları erkeğe güvenmek isterler ama güvensizlik ve gizemin getirdiği o çekiciliği de tatmak isterler, kibar ve naif bir erkek isterler ancak cinsellikteki o serseriliği ve gücü tatmak isterler. Hayata dair bakarsak eğer, kadınlar genellikle erkekleri biraz daha üst güçte görür. Çünkü öyle yetişmişlerdir. Kadının yetiştiği evde / çevresinde otoriter güç erkektir, koruyan ve kollayan erkektir. Bu yüzden kadınlar o serseri ve çocuksu tavır ve sevgisiyle onu seven erkeğin aynı zamanda bir baba ve eş olabilecek olgunlukta olmasını beklerler. Erkeklerin etkilendiği yapılar daha az, net ve belirgindir. Kadınların ise çok karmaşıktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence bunu kadınlar açısından da erkekler açısından da net bir formüle oturtmanın imkanı yok. Çünkü hayat çok karmaşık ve insanlar çok daha fazla karmaşık. Her etki insanları aynı şekilde tepkilere yönlendirmez. Kişi yıllar geçtikçe deneme yanılma yöntemiyle aradığının gerçekte ne olduğunu anlar ve o doğrultudaki ilişkilere yönelir. Öte yandan etrafıma baktığımda mutlu ilişki göremiyorum ben. Belki her şeyde olduğu gibi ilişkilerde de mükemmel uyum diye bir şey yoktur..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim, sadece kadın erkek olarak değil konudada belirttiğim gibi mesela bazı insanlar vardır hani derler ya "yüzünden nur akıyor adamın" işte aynen öyle, insan aslında kendi içinde iyi biri olmayabilir, davranışlarında sert olabilir, aşırı naif ve yumuşak bir simaya da sahip olmayabilir ancak gören hekeste ilk izlenim olarak gayet iyi efendi iyilik timsali biri gibi görülür ve bu bir ya da iki kişide değil aynı anda pek çok kişide bıraktığı etkidir. acaba bu insan kendisinin bile farkında olmadığı bir şekilde bilinçaltında neyi simgeliyor, ya da fiziksel, hormonal açıdan nasıl bir mesaj gönderiyor ki neredeyse herkeste aynı izlenimi yaratıyor... kadın erkek ilişkisine dökecek olursak bunu şöyle düşünebiliriz ; yakışıklı olmayan, toplum içinde herhangi bir başarı elde edememiş, insanlar tarafından ciddiye alınmayan bir erkek/kadın var, ancak karşı cinsi etkilemekte hiç zorlanmıyor. işte esas sorum burada meydana çıkıyor: bu kişinin karşı cinsi kendisine bu kadar kolay çekebilmesinin sebebi erkekliği ya da kadınlığı bilinçaltında kendisinin bile fark etmediği bir şekilde karşı cinse delice simgelemesi midir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tamamen seninle, senin algılayışınla ilgili bir şey. Örneğin; bana göre yüzeysel, boş insanlar çok kişi toplar etrafına ama bu ilgi çekmek değildir. Basit insanlar oldukları için kafa karışıkken ya da canın sıkkınken onların etrafında olmak iyi gelir. Çünkü hiçbir karmaşaları yoktur. Hayat gördükleri kadardır. Yersiniz, içersiniz, eğlenirsiniz. Uğraşmak zorunda değilsindir. Senden bir şey beklemezler hatta seni tanımak bile gereksizdir onlar için... Anı paylaşırsın biter. Bu sadece aşk - sevgi vs için değil, arkadaşlıkları da böyledir bu tiplerin. Karşındaki ne kadar derinleşirse, o kadar yalnızlaşır ve daha az ilgi görüyor gibi görünür. Çünkü genele hitap etmiyordur. Onu anlayacak insan azdır. Bu benim algılayışıma göre böyledir. Bir başkası diyebilir ki; neşeli insanlar etrafına bol insan toplar çünkü olumludur... Olumlu enerji verir... Falan filan :)

 

Karşındakinde nasıl bir izlenim uyandıracağını merak ediyorsan; genel olarak empatiyi çözdüğün zaman karşındakine vermek istediğin enerjiyi de vermek istediğin şekilde gönderebilirsin. Onun sende ne görmek istediğini hissetmen/algılaman gerekir sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyu kimsenin çözebildiğini sanmıyorum. Çok yönlü ve karmaşık bir konu. Sadece kokunun bile karşı cinsi çekmeye yeterli olduğunu iddia edenler var. Hatta, hissedilmeyecek kadar az ve uzakta olsa bile, beynin, birkaç molekül seviyesindeki kokuyu bile algıladığı ileri sürülüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kız çocuklarında genelde empati gelişmiş oluyor :) yeğenimi izlediğimde ne kadar çabuk beni ele geçirmenin yollarını bulduğunu fark ediyorum... 3-4 gündür benden bir şey istediğinde "eniştemi çok özledim teyze" diyor bana... (Sivri çocuk henüz boşanma nedir bilemiyor tabi :rofl: ) Kadınlar şeytandır lafı da buradan geliyor olabilir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla kim ne derse desin, karşıcinsin arzu objesi olmak insanları en çok motive eden hazlardan biri, hatta biri bu olguda sınırları aşarsa eninde sonunda toplum içinden dışlanıyor. Ezoterik astrolojide 18 30 yaş arası insanlarda Venüs'ün hakimiyetinde olduğu için kişi bu haz doğrultusunda öncelikle kendini geliştiriyor..

Kadın Erkek ilişkilerinden önce insanda Nefs ve ruh ilişkisini çözmek lazım. ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kız çocuklarında genelde empati gelişmiş oluyor :) yeğenimi izlediğimde ne kadar çabuk beni ele geçirmenin yollarını bulduğunu fark ediyorum... 3-4 gündür benden bir şey istediğinde "eniştemi çok özledim teyze" diyor bana... (Sivri çocuk henüz boşanma nedir bilemiyor tabi :rofl: ) Kadınlar şeytandır lafı da buradan geliyor olabilir...

Kadın bir sırtlandır AurorA. Gerçekten intikam sanatında hasta bir kadın kadar daha tinselliği ve inceliği ile başarılısı yoktur. Tanrı muhafaza. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kadını bu kadar ulaşılmaz yapmak biraz tuhaf sanki. Kadını büyüten şey, erkeğin zaaflarıdır. Bu zaafların farkına varan kadın her türlü zekâ oyununu da hâliyle yapar.

 

Bir kadını en çok öfkelendiren şey; ilgilendiği erkeğin umursamaz oluşudur. Çünkü tüm cazibesini, zekâsını, akıl oyunlarını sergileyemez. Elde etmek ve tüketmek kadınların en büyük hazlarındandır. Erkeğin gücü altına girmez kadın, sadece gücüne sahip olmak ister. Yani yine elde etme arzusu yatar bilinçaltında.

 

Erkeği ise az düşünen bir goril olarak görebiliriz. Önünü görür, ilerisiyle pek ilgilenmez.

 

Yine de tüm bunlar toplumdan topluma, kültürden kültüre değişiklik gösterir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kadın Hamlet/İntikam Meleği

   Yönetmen Metin Erksan Senarist Metin Erksan Oyuncular: Fatma Girik, Ahmet Sezerel, Ali Cağaloğlu       Özet Babası öldürülen Hamlet'in hikâyesi, Shakespeare'in kaleminden çıktığı günden beri sayısız uyarlamaya konu oldu. Bu uyarlamanın özelliği ise Türk sinemasının en özgün ve usta seslerinden Metin Erksan'a ait olması. Üstelik Hamlet bir kadın. Hem de Fatma Girik tarafından canlandırılıyor.   *beyazperde

   , Yer: Filmler

  • 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

   Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs'ta başlıyor. Bu yıl "Araftan Çıkmak" temasıyla düzenlenecek olan festivalde dünyanın dört bir yanından direnen, ilham veren ve dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alacak.  24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. 27 Mayıs’ta düzenlenecek basın toplantısıyla başlayacak çevrimiçi gösterimler Festivalscope platform

   , Yer: Pano

  • Kadın Arketipleri

   Bu yazı kapsamında geçen konular belki insanlığın yaşı kadar eskidir. Her kadın ve erkek hayatının belli bir yerinde kendini tamamlamak, kendi içinde başka bir yan keşfetme girişimine girmiştir ya da girecektir. Kendimizi değersiz, bir köşede unutulmuş ya da çok fazla çabamıza rağmen hayatta çok az yol aldığımız zamanlar vardır. O zaman biz kendi içimize dönüp tüm yaşananların aslında ne için olduğunu sorgularız ya da bu cesareti kendimizde bulamayız. Belki de bu soruların cevaplarının olmadıkla

   , Yer: Mitoloji

  • Pamuk Fiyatları Üzerine Etkili Olan Faktörler

   Pamuk, farklı kullanım alanlarıyla birlikte değerli yatırım araçlarından birisidir. Finans piyasalarında bir emtia olarak işlem gören pamuk, dünya genelinde tarımdan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılan endüstriyel üründür. Fiyatlarında görülen dalgalanmalar, kısa vadede forex gibi piyasalarda ilgi görürken; uzun vadede ise türev piyasalarda kazançlı seçenekler sunmaktadır.   Pamuk fiyatları üzerine etkili olan faktörler incelendiği zaman; ilk olarak mevsimsel etkiler göze çarpmaktadır.

   , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
 • Yeni Oluştur...