Jump to content

Şamar Oğlanı Deyimi Nereden Gelmektedir?


paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

samar_oglani_01.jpg

 

'Şamar Oğlanı' deyiminin ilginç bir hikâyesi var.

16. ve 17. yüzyıllarda feodal düzenin hakimiyeti sonucu, üst sınıf ve alt tabaka arasındaki uçurum iyice açılmıştı. Öyleki soylu kesim, kendisini halktan çok üstün görüyor ve onlarla herhangi bir yakın temas kurmaktan kaçınıyordu.

 

Dolayısıyla saray mensubu ve asilzade çocuklarının halkın arasına karışıp, onlarla aynı dersliklerde eğitim almaları düşünülemezdi.

Doğal olarak en iyi hoca ve alimler, saray, şato ve konaklara bu çocukların ayağına getiriliyordu.

Ancak, o dönem eğitim sırasında dayak ve cezalandırma çok yaygındı ve tabi ki bu yöntemin soylu çocuklar üzerinde kullanılması mümkün değildi.

 

İşte buna çözüm olarak alt tabakadan olan bir çocuk, ders sırasında bu dayağı yemek için hazır bulunuyordu. Asilzade çocuğunun işlediği her hatada şamar ve sopayı bu çocuk yiyordu.

 

Diğer bir ayrıntı da; derse katılan bu halk çocuğunun birşeyler öğrenmemesi için sağır kimseler arasından seçilmesi ya da bilhassa bu iş için sağır edilmesiydi.

 

Kaynak: http://www.dostyakasi.com/dost-sozluk/31721-samar-oglani-deyimi-nerden-geliyor.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1960'lı yıllarda Türkiye'de basılan bir tarih dergisinde bu deyimin kaynağını daha ayrıntılı açıklamışlardı.

 

Ek bilgi: Bu eğitim yöntemi daha çok Fransa'da uygulanırmış. Ayrıca asilzade çocukları, cinsel ihtiyaçlarını da bu şamar oğlanları üzerinden giderirmiş. Şamar oğlanları herhangi bir ücret almaz, sadece karın tokluğuna bu işi yaparlarmış.

 

Fransa'da İhtilal olmasın da, nerede olsun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hepsinin ayrı bir hikâyesi vardır elbet, ama bu çok ilgimi çekti. Resmen kum torbası, stres topu niyetine insan kullanmışlar.

 

Aslında Pavyon patronlarının ,Ve mafya babalarının hala yaptığı uygulama ,Bizim daha öle şansımız yok spor yapıp dans ediyoruz .:rofl:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklısın Sidar, o zamanlar resmi bir yönetim politikasıymış, şimdi yeraltı dünyasında modifiye halde yoluna devam ediyor. Gerçi halkımız da bir nevi şamar oğlanı sayılır.

 

Hobi olarak yapıyorlar Sadece yaw .Bir stoa felsefesi o .Sana bir tokat atana diğer yanağını uzat da ,Uzatacak yanak kalmadı be canım her şeyin hali vakti var .:):ermm:.Kadın şiddetinide saymak lazım modifiye yolunda devam eden .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiç sakız topladın mı bilmiyorum. Bizim orada böyle çam ağacının kabuğundan süzülen reçine 2-3 yıl sonra sakıza dönüşür. Böyle sapsarı cezbedici bi renge dönüşür. Çiğnendiğinde de yavru ağzı bir renk alır. Faydasına gelince antiseptik özelliği var, mikrop öldürücü, sindirimi rahatlatırmış. Sakız çiğnemek, yüz felci riskini de azaltırmış.

 

Sonuç olarak mağara insanı da günümüz insanı gibi zeki bir varlıktı. Sırf zevk olsun diye bile çiğnemiş olabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oyle bi sakız toplamıslıgım yok. Ama halam cam agacından toplayıp, verirdi. Cignemek bir hayli güctü hatırladıgım kadarıyla. Bi de sonradan igrenc bir hal alırdı.

İste anlamadıgım ilk kim agzına almıs onu. Pek cezbedici bir goruntusu yoktu zannımca..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Witchacraftta başlamak istiyorum nereden başlayabilirm

   Merhabalar ben  witchcraftta başlamak istiyorum fakat bilgi azlığı var önerebileceginiz kitaplar ve benzeri siteler varmı daha 15 yaşındayım öğretecek kişide olabilir ankara'da yaşıyorum  lütfen yardımcı olurmusunuz

   , Yer: Witchcraft

  • Bunları nereden biliyorum?

   Merhaba. Bir şey sormak istiyorum. Ama önce birkaç şey anlatmam gerek: Büyü ve cadılık konusunda pek bir bilgi birikimine sahip değilim, belli bir yaşa kadar böyle inançlarım olacağını hiç de düşünmemiştim. Çevremden edindiğim dini inanç bana mantıklı gelmemişti ve inanmayı kestim. Fakat bir dine inanmasam bile içimde bir şeyler beni bilmediğim şeylere inanmaya itiyordu. Bu tür forumlara bu sayede göz ataya başladım. İçimdeki tuhaf enerjiyi / dürtüyü bir mantığa uydurabilmeye başl

   , Yer: Aura&Çakralar

  • Ritüel araçları, büyü malzemeleri ve kitapları nereden bulunur?

   Arkadaşlar ya acaba online büyü malzemelerli satan siteler bulabilir miyim? Yaşadığım yer çok küçük ve bulmamadığım bir çok eşya oluyor. Ayrıca e book halinde burada paylaşabileceğiniz veya özelden atabileceğiniz wicca&witchcraft ve büyülerle ilgili kaynaklar varsa lütfen bu başlık altında paylaşabilirmisiniz? şimdiden teşekkürler...

   , Yer: Witchcraft

  • şu şeyi nereden kapatırız?

   Daha önce kapalıydı. Başka birşey arıyorken kazara açtım. Şimdi ayarlarda bulamıyorum. Bilen?

   , Yer: Site Kullanımı

  • En Ucuz Altın Nereden Alınır?

   Altından kazanç sağlamak için tabii ki en ucuz fiyattan alım yapılması gereklidir. Günümüzde çok sayıda altın çeşidi vardır. Birikimlerin değerlendirilmesi için hangi altın türünü tercih etmeliyim sorusu oldukça merak edilir. Bu sorunun yanıtı kişinin beklentisine göre değişir. Çünkü her altın çeşidi beklentiyi karşılamaz. Aynı zamanda herkes para kazanmak ister. Ama miktarlar kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden öncelikle beklentiniz nedir belirlemelisiniz. Kaç para ile altın yatırımı yapacak

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

×
×
 • Yeni Oluştur...