Jump to content

147 iq aptal olmamak icin yeterli mi?


amonhera

Önerilen Mesajlar

Evet cok aptalca bi konu acıyorum. Aslında bunu yıllardır birilerine soruyorum bugun yine konu hortlayınca yazıyorum burayada..

Simdi bir zat dusunun, herkesin cok zekisin dedigi, genci yaslısı akıl danısdıgı, banko cozumleri olan, en zor zeka sorularını rahatlıkla cozen, zor kategori sdokuları "sifre merkur" gibi dolduran, her soruna pratik cozumler bulup anında halleden bir zat..

Simdi bu zatı muhteremin, hayatında yaptıgı yanlıslıkları, aptallıkları, bile bile kendini insanlara kullandırtmasını, sozlu saldırılara karsı aslında tek kelime bile maffına yetecekken susmasını, aynı hataları tekrar tekrar yapmasını dusunun.

Soyleneni anlamak icin durup dusunmesi gerektigini, bir sey istediklerinde alık alık bakmasını, telefonda arayanın kimligini anlayamamasını, hatta telde konusamayıp sacmalamasını, ayakkabılarını bile baglayamamasını, ve yuzleri ayırt edememesini hatta unutmasını ( ki bu durum cok vahimdir, beraber oldugu sevgilisini bile, araba plakasını ezberleyip 15 gun falan o plakadan tanımıstır) dusunun...

Var mı boyle bisey???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sen aynı beni tarif etmissin yav:Dbende çoğu zaman çevremdeki insanların konuşmalarını anlıyamıyorum.alık alık bakıyorum.benimde isim ve yüz hafızam iyi değildir.ama sen kendine yazık ediyorsun.147 IQ bana göre çok yüksek.hele hele internet ortamında çözdüğüm zeka testinde 85 IQ yapıyosam:Dgerçi ne kadar doğru bir test orasını bilemiyorum:Ddüşün o testte bile 85 orta dereceydi.yani demek istediğim 147 baya yüksek..dediğim gibi kendine haksızlık etme daha beter durumda olan insanlar var:Dama sende biraz dikkat dağınıklığı ve özgüven eksikliği var sanırsam.bende de vardı halâ var...zamanla aşarsın hiç dert etme:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İnsan hem zeki hem de aptal olabilir. Zeki olup, aptal görünmek de isteyebilir. IQ testinin beynin işlevselliğini ölçen bir testten daha fazla bir anlam içermediğini bilmek gerek. Aptal insanların, beyninin daha az çalıştığı doğru bir önermedir. Fakat zeki insanlar da beyinlerinin bir bölümünü daha yoğun çalıştırırken başka bir bölümünü daha az veya hiçe yakın kullanabileceğini bilmek gerek.

 

Mesela bir senaryo yazarı, hayatı hep sahneler olarak algılar. Görsel hafızası güçlüdür bu yüzden. Film kamera ile çekilmeden önce, bir senarist, kağıt üzerindeki senaryonun filmini zihninde defalarca izlemiştir. Nasıl bir beyin eforu sarf ettiğini düşünün. Şimdi bu senarist, tanıştığı insanların yüzlerini hayatı boyunca unutmayabilir. Çünkü görsel hafızası çok güçlüdür. Fakat tanıştığı bir insanın ismini, onunla defalarca kez tekrar karşılaşmasına rağmen her seferinde tekrar unutabilir. Ya da zihni o kadar meşguldür ki taksi tutarak gittiği bir avm den, çıkışta otoparkta saatlerce kendi arabasını arayabilir, arabasının çalındığını zannedip polis çağırabilir. Bu onun aptal bir insan olduğunu gösterebilir. Ama aynı zamanda başarılı bir senarist olmasından dolayı bu onun çok zeki bir insan olduğu söylenebilir.

 

Beyni zorlamak sağlık sorununa neden olabilir. Yüksek IQ'nun bir sağlık sorununa neden olabileceği ise düşünülemez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir insan ilmi ile aklını dengelemek zorundadır , eğer ilmi aklını geçerse bir süre sonra beyinde çok fazla baskı oluşturduğu için düşünme ve algılama yapısı bozulmaya başlar. Çoğu profesör yaşları ilerledikçe Bibolar bozukluk , Kişilik bozukluğu , Şizofreni gibi hastalıklara yakalanmıştır , argo bir laf vardır bunun hakkında ' Çok düşünene Çok girermiş ' diye.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir insan ilmi ile aklını dengelemek zorundadır , eğer ilmi aklını geçerse bir süre sonra beyinde çok fazla baskı oluşturduğu için düşünme ve algılama yapısı bozulmaya başlar. Çoğu profesör yaşları ilerledikçe Bibolar bozukluk , Kişilik bozukluğu , Şizofreni gibi hastalıklara yakalanmıştır , argo bir laf vardır bunun hakkında ' Çok düşünene Çok girermiş ' diye.

Arkadaşı tebrik ediyorum psikiyatrik hastalıkların kaynağını bulmuş. Bence binlerce yıl sonra bunu bulan ilk kişi olduğu için nobel ödülü verilmeli. İşin dalgası bir yana kısmen doğruluk yanı var. Aptal insanlarda bu tür hastalıklar kolay kolay görülmez. Önlerine bi kap mamasını koysan mutlu mesut yaşar giderler.

 

Zeka seviye tek başına gerçekten bir anlam ifade etmiyor eğer işlevsel değilse. Eski bir hikaye vardır. Adamın biri devesini yüklemiş gidiyor. Tüm yükü devenin bir tarafına yüklemiş diğer tarafı da dengelesin diye halatla tutuyor. Bunu gören birisi de yahu kardeşim neden kendini durduk yere sıkıntıya sokuyorsun. Yükü devenin iki yanına eşit dağıtsana böylece sen de zahmetten kurtulursun. Bunu duyan bedevi hay aklınla bin yaşa der ben nasıl akıl edemedim. Sen bir görüşte akıl ettiğine göre zeki biri olmalısın. Eee söyle bakalım sen kimsin necisin, epey de mal yığmışsındır bu zekayla. Yok diyor ne malı mülkü, benim hiçbir şeyim yok böyle geziniyorum ortalıkta, günü anca kurtarıyorum. Bunu duyan bedevi bozulur. Aman kardeş der en iyisi ben deveyi kendi bildiğim gibi yükleyeyim zira senin aklının seni anca yıkıma götürmüş ben böyle iyiyim der ve gider :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zeki insanların çoğunda psikiyatrik hastalıklar olduğu zaten bilinen bişey , yada genetik , tramva diğer faktörlerinde etkisi var tabi . Benim annem huzurevinde çalışmakta oraya bissürü asker , polis , hakim ve birçok meslek grubundan insan geliyor , annemi zirayet ederken birçoğunu gözlem yapabilmek için zamanım oldu , eski asker yada polis olan kişiler hemen hepsi travma ve korku yüzünden şizofreni veya alzheimer en iyisi uyku bozukluğu yaşıyor. Avukat veya Hakim olan kişilerde kişilik bozukluğu , davranış bozukluğu veya bibolar bozukluk gözlemledim. Fazla dindar kişilerde ise panik atak veya sosyelleşme korkusu olabiliyor . Bir tane sanatçı vardı ressammış fazla konuşamadım ama en rahatı oydu diyebilirim , tabi huzurevinde normal insan bulabilmek zor ama genede zeki insanların böyle hastalıklara yakalanma oranları diğerleri oranla daha fazla olduğu garipsenemez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de hasta olmayan insan yok ama... bu sadece zekayla veya cahillikle değerlendirilemez bence. Cahilin cahili bir müvekkilim vardı, her kocadan bir çocuk yapıp velayeti babada bırakıp çocuklara kendisinin nafaka almadan bakıyor olması zeki olmadığının da kanıtıydı... sürekli anksiyete ve bipolar bozukluk tedavisi görüyordu... Konuda anlatılanla alakasız ama sadece fazla zekanın hastalık getirmediğini vurgulamam gerekti. Genelde stres kaynaklı bu tür bozukluklar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Toplum olarak psikatriye giden herkeze ve garip davranışlarda bulunan kişilere deli demek gibi bir önyargımız var , peki ya bizler onların açısından deliysek daha az düşünüp daha çok konuşuyoruz. Çoğu insan sırf toplumun bu önyargıları yüzünden pasifize ediliyor ilkokulda duvarlara resim çizerken hocadan dayak yediğimi bilirim , peki sebep ne o duvar boyanır boyanmasa güzel bir resim olarak kalabilir , eğitim sistemimiz insan odaklı değil mal odaklı yetiştirmesinin sebepi nedir , sistemi sorgulamayan köle insan mı arıyorlar umarım bir gün kendine milli eğitim bakanı diyen kişilerede sorabilirim.

 

Konuyu dağıtıysam özür dilerim

 

147 iq olan bir insanın diğer insanların ona iğneyeleci laf sokarken susmasının sebepi muhtemelen kişilik bozukluğundan kaynaklanıyor yada kendine güvensizlikten dediğim gibi insan ilmi ile aklını dengelemesi lazım trigonmetre dersi gören bir insanın mutlaka Sosyal bilgiler(Eğitim sistemindeki kastemiyorum) derside görmesi lazım sdoku yerine daha basit oyunlar oynasın tavla , okey gibi mühtemelen istediği özgüveni ve sosyallaşmeyi yakalayabilir yada daha kolay olan ama kişi açısından daha zor olan kişiyi aşırı baskı uygulayarak düzeltebilmekde olabilir , iş yerinde yeni yetme ve daha önce hiç sevgilisi olmamış küfür etmeyi bırak bize bişi söylerken yüzü kızaran insanlar geliyordu onlarda böyle ilginç teorilerimi deniyordum aşırı baskı ve birazda sorumluluk yükleyince inanılmaz özgüven patlaması yaşıyorlardı iddaya felan giriyorduk arkadaşlarla , en fazla 3 ay sonra kendileri bile şaşırıyordu tabi bu süre uzadıkça özgüvende o denli artıyordu çoğuna daha sonraları neden böyle yaptığımı açıkladığımda teşekkür ediyorlardı üstelik bedava ve onlar anlamadan psikatrik destek veriyordum daha sonra bizide geçtiler ama olsun.

 

Not:Arkadaşınız tam profesyonel destek alması daha doğru

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Toplum olarak psikatriye giden herkeze ve garip davranışlarda bulunan kişilere deli demek gibi bir önyargımız var , peki ya bizler onların açısından deliysek daha az düşünüp daha çok konuşuyoruz. Çoğu insan sırf toplumun bu önyargıları yüzünden pasifize ediliyor ilkokulda duvarlara resim çizerken hocadan dayak yediğimi bilirim , peki sebep ne o duvar boyanır boyanmasa güzel bir resim olarak kalabilir , eğitim sistemimiz insan odaklı değil mal odaklı yetiştirmesinin sebepi nedir , sistemi sorgulamayan köle insan mı arıyorlar umarım bir gün kendine milli eğitim bakanı diyen kişilerede sorabilirim.Konuyu dağıtıysam özür dilerim 147 iq olan bir insanın diğer insanların ona iğneyeleci laf sokarken susmasının sebepi muhtemelen kişilik bozukluğundan kaynaklanıyor yada kendine güvensizlikten dediğim gibi insan ilmi ile aklını dengelemesi lazım trigonmetre dersi gören bir insanın mutlaka Sosyal bilgiler(Eğitim sistemindeki kastemiyorum) derside görmesi lazım sdoku yerine daha basit oyunlar oynasın tavla , okey gibi mühtemelen istediği özgüveni ve sosyallaşmeyi yakalayabilir yada daha kolay olan ama kişi açısından daha zor olan kişiyi aşırı baskı uygulayarak düzeltebilmekde olabilir , iş yerinde yeni yetme ve daha önce hiç sevgilisi olmamış küfür etmeyi bırak bize bişi söylerken yüzü kızaran insanlar geliyordu onlarda böyle ilginç teorilerimi deniyordum aşırı baskı ve birazda sorumluluk yükleyince inanılmaz özgüven patlaması yaşıyorlardı iddaya felan giriyorduk arkadaşlarla , en fazla 3 ay sonra kendileri bile şaşırıyordu tabi bu süre uzadıkça özgüvende o denli artıyordu çoğuna daha sonraları neden böyle yaptığımı açıkladığımda teşekkür ediyorlardı üstelik bedava ve onlar anlamadan psikatrik destek veriyordum daha sonra bizide geçtiler ama olsun.Not:Arkadaşınız tam profesyonel destek alması daha doğru
tavla ve okey sudoku 'dan zordur.eq ve hafıza kolay gelişir egzersiz yapin tedavilik bir durum yok.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Toplum olarak psikatriye giden herkeze ve garip davranışlarda bulunan kişilere deli demek gibi bir önyargımız var , peki ya bizler onların açısından deliysek daha az düşünüp daha çok konuşuyoruz. Çoğu insan sırf toplumun bu önyargıları yüzünden pasifize ediliyor ilkokulda duvarlara resim çizerken hocadan dayak yediğimi bilirim , peki sebep ne o duvar boyanır boyanmasa güzel bir resim olarak kalabilir , eğitim sistemimiz insan odaklı değil mal odaklı yetiştirmesinin sebepi nedir , sistemi sorgulamayan köle insan mı arıyorlar umarım bir gün kendine milli eğitim bakanı diyen kişilerede sorabilirim.

 

Konuyu dağıtıysam özür dilerim

 

147 iq olan bir insanın diğer insanların ona iğneyeleci laf sokarken susmasının sebepi muhtemelen kişilik bozukluğundan kaynaklanıyor yada kendine güvensizlikten dediğim gibi insan ilmi ile aklını dengelemesi lazım trigonmetre dersi gören bir insanın mutlaka Sosyal bilgiler(Eğitim sistemindeki kastemiyorum) derside görmesi lazım sdoku yerine daha basit oyunlar oynasın tavla , okey gibi mühtemelen istediği özgüveni ve sosyallaşmeyi yakalayabilir yada daha kolay olan ama kişi açısından daha zor olan kişiyi aşırı baskı uygulayarak düzeltebilmekde olabilir , iş yerinde yeni yetme ve daha önce hiç sevgilisi olmamış küfür etmeyi bırak bize bişi söylerken yüzü kızaran insanlar geliyordu onlarda böyle ilginç teorilerimi deniyordum aşırı baskı ve birazda sorumluluk yükleyince inanılmaz özgüven patlaması yaşıyorlardı iddaya felan giriyorduk arkadaşlarla , en fazla 3 ay sonra kendileri bile şaşırıyordu tabi bu süre uzadıkça özgüvende o denli artıyordu çoğuna daha sonraları neden böyle yaptığımı açıkladığımda teşekkür ediyorlardı üstelik bedava ve onlar anlamadan psikatrik destek veriyordum daha sonra bizide geçtiler ama olsun.

 

 

Not:Arkadaşınız tam profesyonel destek alması daha doğru

 

Ben her yaptıgı seyi buraya yazmadım/okey tavla santranc vb.

Arkadas gayet iyi ve hazır cevapladır, ama tenezzul etmez, nedense insanları kırmaktan (kendini paramparca etselerde) itinai bir salaklıkla nefret eder.

Mesela misal bi arkadası ona esinin onu x ile aldattıgını asagılayıcı ve alaycı bir bicimde zevkle anlattıgı halde, x i tanıdıgını, ve x i aslında senin kocandan ayırmak icin ben ve esim x le gorusuyoduk, senin kocan seni yemis.... gibi bir cevap vermez..

Anlatmaya calıstıgım buydu yukarda..

Kisilik bozukluguna gelince her insan biraz deliyse eger, arkadasda bole birsey olduguna inanmıyorum diyende yok duymadım. Elestirileriniz biraz sert olmus lakin, insanları egitebildiginize gore psikolojik bir ilim alarak bunu kendinizde hak gordugunuze inanarak susuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence arkadaşının ilgilenecek daha önemli konuları olduğu için aklında, bazı şeyleri diğer konular kadar önemsemediği için sana tuhaf geliyor olabilir. Son anlattığın olayda, karşısındakine anında cevabı yapıştırıp ona karşı üstünlük kurmak ilgisini çekmiyor olabilir. Bu gayet doğal. Bununla ben de ilgilenmem açıkçası. Bununla varılan 2 sonuç vardır; gergin bir olaya dahil olup karşımdaki gerizekalının yaydığı negatif duyguları hiç üstüme alamam. Aksine beni salak yerine koymuş olduğunu sanması için için güldürür beni. 2. sonuç; karşımdakine bildiklerimi söylesem ona iyilik etmiş olurum. Bilgi biraz hak edilene verilir. Onu kırması, üzmesi önemli değil. Önemli olan bu bilgiye sahip olmadığında içinde bulunduğu durumdan sıyrılamayacak olması... Hiç ağzımı açmam. İnsanların benim hakkımda ne düşündüğü ile ilgilenmiyorum çünkü... Arkadaşın da böyle düşünüyor ya da böyle hissediyor olabilir.

 

Sanırım radyo programında dinleyip duruyorum aşırı zeki ve işinde aşırı iyi olan bir profesör arabasındaki kornayı insanları rahatsız etmemek için çıkarttırmış gibi bir hikaye vardı. Aynı durum da olabilir. Fazla detaylı düşünme sonucunda bu şekilde davranışlar sergiliyor olabilir.

 

Hafıza vs konusunda sanırım harf ve rakamlarla görsel şeylerle olduğundan çok daha fazla içli dışlı bu arkadaş. Simaları unutabilirken araba plakasını hatırlaması elbette bana ilginç geliyor ama böyle bir şey olamaz diye bir şey de yok.

 

Normal dediğimiz insan aslında dünyada var olmayan insandır bana göre. Hepimizde başkalarına tuhaf gelecek şeyler vardır. ve muhtemelen psikologa gitsek, o da hemen yaftalayıverir bizi... En basitinden obsesyon konusunu işlerken psikoloji dersinde, hocamız "sakın fazla takılmayın bu da bende var diye çünkü hepimiz yaparız bu tür şeyleri" gibi bir açıklama yapmıştı. Burada önemli olan, arkadaşın hayatını devam ettiremeyecek kadar bu tür davranışlarından rahatsız mı? Çünkü bu sorunu ciddi bir sorun haline getirecek olan ancak kişinin kendisidir. Eğer bunlar onun için önem teşkil etmiyorsa, o zaman davranışları onun tercihleriyle ilgilidir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cok guzel tesekkurler, aslında evet bi kac intihar deneyimi olmustu, cunku ne kadar anlatırsa anlatsın anlasılamıyordu ve artık neredeyse hic konusmuyordu. Sonra bunları aştı, aslında hic birsey bilmiyorum diye devam etmeye basladı.sadece kiraplara, bilgilere yoneldi. Ama nedense yinede bazı kisiler onu rahat bıeakmıyorlar ve nasıl inciteceklerini biliyorlar.

Yuzleri tanımamaya ama plaka ezberlemeye gelirsek, evet cıktıgı insanın yuzunu hafızasına yuklemek icin haftalar gereksede 300 sayfalık bi kitabı siir gibi ezberlemesi bir gunu bulmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Umarım kendisini ifade etmek, içindekileri anlatmak, kendisini rahatlatmak için bir yöntem bulmuştur... Bu arada insanların yaptıkları ya da incinmek sorun değil. İnsanı daha güçlü kılar bu tür şeyler. İntihar deneyimleri konusunda yorum yapamayacağım... Kendisine ya da başkasına zarar vermeye çalışması halinde tehlike var demektir. Ama açıkçası genelde çoğumuzun hayatında ufak tefek intihar deneyimleri de olmuştur. Ama o açıdan dikkatli olmakta fayda var. Ki sanırım o açıdan dikkatli olmak sana düşüyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Soyleneni anlamak icin durup dusunmesi gerektigini, bir sey istediklerinde alık alık bakmasını, telefonda arayanın kimligini anlayamamasını, hatta telde konusamayıp sacmalamasını, ayakkabılarını bile baglayamamasını, ve yuzleri ayırt edememesini hatta unutmasını ( ki bu durum cok vahimdir, beraber oldugu sevgilisini bile, araba plakasını ezberleyip 15 gun falan o plakadan tanımıstır) dusunun...

Var mı boyle bisey???

 

bilmiyorum belki de dönemsel olmalı;

aklında neler var/vardı;

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...