Jump to content

Zipline Nedir?


paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

137238799547107629.jpg

Zipline, yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya çelik halattan harness (tırmanma kemeri, paraşüt yeleği) giyerek kendi ağırlığınızla yerçekimi yardımıyla kaymak anlamına gelmektedir. Tekerlekli bir makara çelik halata bağlanarak hızlanma sağlanır. Yaklaşık saatte 50-60 km hıza ulaşılır. Hattın sonunda yaylı bir fren sistemi yardımıyla durdurma sağlanır.

Zipline_01.jpg

Dunyanin en uzun, en yuksek ve en hizli Zipline'i Guney Afrika'dadır. Yuksekligi 280 m., uzunlugu 2km., en yuksek hizi saatte 160 km'dir. Türkiye'nin en büyük zipline parkuru Antalya Göynük Kanyonu'nda bulunur. Toplam 1 km'lik parkur 4 ayrı hattan oluşuyor.

Zipline Tarihçesi

295005_404845642871738_307842790_n-500x250.jpg

Zipline kavramı aslında zorunlu olarak ortaya çıkmıştır. Yerçekimi ile beslenen bu konsept Çin – Kosta Rika ve Avusturalya'nın uzak bölgelerinde; kanyon, yüksek, geçilmesi imkansız dağlık alanlar, yağmur ormanları gibi yerleşim yerlerinde; işçilerin, köylülerin ve diğer insanların malzemeleri ile birlikte kolay ve çabuk ulaşım sağlamaları açısından icat edilmiştir.

Zipline ayrıca 'güçlü eğim', 'yarasa' ve 'Tyrolean Geçidi' isimleri olarak da bilinir. HG Wells 'Görünmez Adam' adlı romanında bir parça Zipline'dan bahsetmiştir. Tarihi 1897 yıllarına kadar dayanmaktaktadır.

Zipline-tour-silverton-colorado-1-resized.jpg

 

Hızla büyüyen ve gelişen , macera turizmi aktivitesi haline gelen Zipline 1990'lı yılların ortasından bu yana Costa Rica da popüleritesini artırmıştır. Günümüzde dünya üzerinde profesyonel zipline aktiviteleri kolayca sağlanmaktadır.

Antalya - Kemer Göynük ilçesinde bulunan; Göynük Kanyonu'nda kurulan Zipline hatları...

 

web 91_New.jpg

Web 11.jpg

 

Web 81_New.jpg

 

Kaynaklar:

Ziplining Nedir?

Zipline

Zipline - Vikipedi

 

 

Şu çok ürkütücü. Direkt uçaktan atlamak daha sevimli kalıyo buna göre...

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Okültizm Nedir?

   Okültizmle ilgilenenlerin çok azı okültizmin gerçekte ne olduğunu kendilerine sormak için duraksarlar. Onlar "okült" sözcüğünün "gizli" ve sık sık onun eş anlamlısı olarak kullanılan "ezoterik" sözcüğünün "az kişiyle sınırlı" anlamına geldiğini biliyor olabilirler. Eğer ikisini bir araya getirirlerse, kesin olarak okült bilimin gerçekten de birçoklarından gizlenmiş ve pek az kişiye sunulmuş bir bilim dalı olduğu sonucuna varabilirler. Madam Blavatsky tapınağın perdesini açtığından beri k

   , Yer: Maji ve Türleri

  • Bugün Seni Anlatan Kelime Nedir?

   kendimizi nasıl hissediyorsak onu yazalım arkadaslar ilk ben başlıyım bari   kararsız

   , Yer: Forum Oyunları

  • Mum Işığında En İyi Gidecek Üç Şey Nedir?

   http://www.sitem.gen.tr/wp-content/mg_gul_resimleri_8.jpg    ben ilk başta   1)sigara ve bira ikilisini   2) sohbet edecek dostları   3)gitar çalan bir arkadaşımı isterdim....

   , Yer: Forum Oyunları

  • Karabasan Nedir?

   Halk arasında Karabasan yada Al Karısı şeklinde isimlendirilen olay hakkında 2 inanış mevcuttur.Bazı bilginler bunun cin yada cinlerin eseri olduğunu düşününürler. Bilim adamları ise bunun uyku ile uyanıklık arası bir durumda olduğunu söyler. Çoğunlukla uykudan uyandığınızı sanırsınız. Ancak aslında uyku hali devam eder.Beyin uyandığını düşünür ama vücüt hala uyku halindedir. Bu arada bir çeşit halusunasyon görürsünüz. Herkes de ayrı bir senaryo söz konusudur.   Uyandığınız yada uyandığınızı

   , Yer: Paranormal Varlıklar

  • Mele-i Ala "Melekler Konseyi" nedir?

   Detay verebilecek varsa sevinirim 

   , Yer: Paranormal Varlıklar

×
×
 • Yeni Oluştur...