Jump to content

Metal Müzik Türleri


haarun

Önerilen Mesajlar

Türler Genel

 

AOR

Bu tür genelde bir Amerikan fenomenidir. Başharflerin açılımı Adult Oriented Rock anlamına gelir. Bu türün en belirgin özellikleri arasında yüksek perdeli ve notasyona sahip vokaller, gitar soundu orta derecede ama heyecanlıdır ve mükemmeli yakalamaya çalışır. AOR'da klavye son derece önemlidir. Liriklerde aşklar, kişisel problemleri konu alan dramatik sözler dikkat çeker. En önemli temsilcileri Survivor, Foreigner, Styx, Kansas, Journey, Loverboy,... olarak gösterilebilir.

 

ALTERNATİF

Bu biraz belirsiz bir türdür... Smashing Pumpkins ya da Pearl Jam gibi çok sayıda müzik topluluğu dahil edilir. Bu tür grupların çok büyük satışlara ulaşmasının yanı sıra müzikle işlenilen lirikler garip denilecek tarzdadır. Post-Grunge, 1990'ların Punk-Metal'ine benzer, Rap ya da HardCore'u andırır bir karışım olabilir. Türler arasında ki ayrımı körelten ya da sınırları geçen bir tarzdır. Değişik sound ve liriklerle aslen ticari kaygıdan uzak bir noktadadır.

 

BAY AREA

Speed benzeri, ancak teknik açıdan daha fazla hüner ve ustalık isteyen bir türdür. Öncüleri; Exodus, Testament, Death Angel, Vicious Rumours, Overkill, Megadeath ve Metallica'dır. Günümüzde hafif punk ya da thrash etkilenimi de kabul edebilen hızlı, güçlü ve iyi yapılmış metal için kullanılır.

 

BLACK METAL

Tartışmaya açık olarak gösterilsede Venom tarafından ortaya çıkarılmış bir türdür. En extreme formu olan ise liriklerde ökültizm'i konu alanlardır. Bu exterme formda Hırıstiyanlığın kusurları ortaya çıkarılır ve geleneklere saygısızlık vardır. Daha ılımlı formların da ise ökültizm karşıtı ya da yanlısı bir tutum olmadan, makyajlar, imaj ve liriklerde ele geçen her şeyden istifade söz konusudur. Her iki formda da bolca, haç, kafa tası, siyah deri ve duman kullanılır. Eski örnekleri Mercyful Fate, Venom, Morbid Angel, Deicide, Slayer ve Bathory'nin ilk dönemleri sayılabilir. Daha yakınlarda ise işi kiliseye götürebilen Norveç'li gruplar vardır. Bu dönemin örnekleri ise Witchfinder General, Witchfynde, Quartz, Mayhem, Marduk, Dark Throne, gibi gruplar sayılabilir. Her iki dönemin de pekçok grubun, daha çok korku yaratan imajla etki yaratma çabası dikkat çekmektedir. Olayın diğer tarafında da Hırıstiyan Rock vardır ki en ünlü örneği Stryper, dinlemeye en çok değeni ise Mass, en parlak örneği ise Trouble olarak gösterilebilir.

 

BLASTBEATS

Thrash'te ki davulların oldukça hızlı kullanılması ile ortaya çıkan bir

türdür. Bu tür artık GrindCore, Death Metal ve Black Metal'de de kendine yer bulmuştur. Herhangi bir derinliğe ya da güce sahip olmayan hızlı bir sound'dur.

 

DEATH METAL

Konularının tamamı neredeyse hayali olan bir türdür. Kan ve vücut parçaları önemli objelerdir. Önde gösterilen örneklerden Cannibal Corpse en önemlilerindendir. Ayrıca, death metal'de blastbeats'e, grindcore vokallere, doom korolara sıkça yer verilir. Thrash'in peşinden doğan daha kült ve tutucu bir underground yapıdır.

 

DOWN-TUNING

Gitar tonları daha düşük tutulan bir türdür. Tekniği hakkında söyleyebilecek fazla bir bilgimiz yok fakat tüm bu düşüklüğün sonunda daha heavy riff'ler, daha yoğun bir sound ve tellerin titreşimi elde edilmektedir. Bu günlerde grunge, doom ya da death metal'de de sıkça kullanıldığı görülmektedir. Bu türe verilebilecek en ünlü örnek Sabbath'tır.

 

 

 

gothicman_gothic_girl.jpg

 

metaroth03.jpg

 

group1.jpg

 

 

EURO-METAL

Bu daha çok Danimarka, İsveç ya da Alman metali ile ilgili bir türdür.

Derin, duygulu, gizemli, melodik tonlar heavy ise gothic metal ile sonlanır. Bu tonlar hafifledikçe Euro-Hard Rock'a dönüşülür. Bu sebeple Euro-Metal olarak anılabilecek gruplar geniş bir yelpazede yer alır; Scorpions, Accept, HeavyLoad, GraveStone, Helloween, Mercyful Fate, Overdrive, Picture ve Rage...

 

EXTREME METAL

Pek çok açıdan kalıplara zorlayan bir tarzdır. Kısaca, enuçta ki, o an için son noktada ki tür diyebiliriz. Norveç Thrash gruplarının uç noktası, "Distortion" gibi ındustrial sound'lar ve biraz gürültünün karışımıdır. Eyehategod, ya da Brutal Truth da olduğu gibi doom, death, grunge'ın bir arada kullanılması olduğunu da söyleyebiliriz.

 

GOTH METAL

Ortaçağa ait zindanlar, ejderhalar, kla***, doom korolar ve düşsel lirikleri

vardır. Rainbow'da belirgin olan bu tür, bazı Sabbath, Prıest, Dıo, Maiden parçalarında da yer almıştır. Daha sonraları Yngwie Malmsteen, Savatage ve Mercyful Fate gelmiştir. Bu günlerde ise bu türe örnek olan gruplar ise; Cemetary, My Dying Brıdeve Paradıse Lost olarak sayılabilir. Liriklere bakacak olursak; Kaleler, ejderler, vampirler, şovalyeler, büyücüler ile Avrupa'ya aittir. Sound ise karanlık ve özellikle gitar sololarında, kla*** müzikten etkilenmiş bir "Euro" sound'dadır. Teknik açıdan etkileyici olmakla birlikte, kasvetli ve ciddi tonlar bir kaç albüm sonra sıkıcı olabilir. Gotik Metal, uçlara yaklaştıkça doom ya da death'e dönüşür.

 

GROOVE

İnsonı harekete geçiren, headbang'e ve çılgınca eğlenmeye iten, oldukça enerjik bir türdür. Groove'un babası AC/DC'dir. Maıden ve Dıo'da sıkça bu türe yer verir. Aerosmith'in "Draw the line" belki de bu güne kadar yapılmış en iyi groove parçadır. "Sick as adog" , "Adam!s apple"da da groove yapılmıştır. Fakat bu işin patronu Accept'tir. "Restless and wild","Aiming high","Man enough to cros" ve "Bound to fall"u dinlemelisiniz. 1990'ların başında Mustaine ve Trouble bayrağı kapmışlardır. Şimdi ise Entombed, Dismember ve Dearly Beheaded gibi death'e yakın gruplar daha çok grınd kokan bir groove yapmaktadır. Kısacası groove, metal müziği, diğer müziklerin ötesine götürmektedir. Bu büyülü kıvılcım en iyi bir metal aksamla çalışmaktadır. Bu iyi metal'in insanı yerinden hoplatmasının sebebidir.

 

GRUNGE

Bu tür, punk ve metal'in zekice evliliği sonucu 1980'lerin sonunda

Seattle'da ortaya çıkan bir türdür. Temsilcileri; Nirvana, Green River,

Screaming Trees, Tad, Soundgarden, Mudhoney, Mother Love Bone, Swallow, Fluıd, Melvins And Wipers, olarak sayılabilir. Tür diğer şehirlere ve sound'lara yayıldıkça Pearl Jam ve Stone Temple Pilots türün önemli elemanları haline geldiler. Bu günlerde ise grunge, metali diğer alternatiftürlere bağlayan bir köprü vazifesi görüyor. Aslında grunge, alternatif etiketi yapıştırılan ilk tür olmuştur..

 

HARDCORE

Bu tür dazlaklarla, ırkçılarla, slam dansla ve skaleboard'la birlikte anılan thrash-punk ya da speed-punk'tır. 1980'lerin sonunda hardcore ile thrash metal arasında ki sınırı silen gruplar oldu. Bunları punk'tan thrash'e doğru saymak gerekirse; The Descendants, Corrosion Of Conformity, DRI, Suicidal Tendencies ve Anthrax diyebiliriz. Crossover gibi tamamlayıcı öğeleride barındırır. Lirikleri bir tarfa bırakılırsa hardcore her zaman thrash'tir, thrash'te hardcore'dur. 1990'lar da ise hardcore'un öfke ve ahlak çöküntüsü Biohazard, Pro-Pain ve Pantera gibi gruplara sızmıştır. Lirikler politik ve iğneleyicidir ve yogun bir biçimde sokak dili ve argo sözler kullanılır.

 

HEAVY METAL

Sanırız bu konu üzerine sayfalarca yazı yazılabilir. Fakat pekçok albüm kıritiğine bakarak şöylece anlatılabilir; 1. Agresif gitarın kullanıldığı rock türleri için verilen genel bir isimdir. Örneğin;Aerosmith ve Accept, heavy metal'dir ama REM değildir....

2. Fakat farklı bir şekilde bakarsak Machine Head heavy metal'dir, ama

Aerosmith değil diyebileceğimizden dolayı, neden bahsettiğimizi anlamanız gerekir. Metal'de daha çok doom, şiddet ve hız vardır. Hardrock ise; daha Amerikan varidir, içinde, optimizm, civcive benzeyen elemanlar, diğer civcivleri anlatan elemanlar ve herkesin sevebileceği parçalar yazan elemanlar barındırır. Bazı örnekler vermek gerekirse HeavyMetal; Black Sabbath, Metallica, Anthrax, Pantera, Slayer, Judas Prıest, Ozzy Osbourne...... HardRock; Dokken, Angel City, White Lion, Slaughter, Poison, Aerosmith, Van Halen, Kiss..... İkisinin Arasındakiler; WASP, UFO, Deep Purple, AC/DC, Whitesnake,.......

 

INDUSTRIAL

İtici güç olarak bilgisayar teknolojisi kullanılan bir türdür. 1970'lerde

elektronik, "psychedelic" olarak başlamıştır. 1980'lerde "synth-pop"

olmuştur. Günümüzde ise birkaç yerde kullanılmaktadır; Psychodelic, dans müziği ve industrial metal. Bu türde ki gruplara örnekler; Ministry, Nine Inch Nails, White Zombie, Skrew, Bile, Filter, Prick'tir. Not: Psychedelic; Her hangi bir uyuşturucu madde almadan kendinden geçebilme olarak tanımlanır.

 

NWOBHM (New Wave Of British Heavy Metal)

İngiltere'de 1979-1980'de Iron Maıden, Saxon, Motorhead, Angel Witch, Samson, Tygers Of Pan Tang, Quartz ile başlamıştır. İsminden de anlaşıldığı gibi İngiltere orjinli bir türdür. Evet az önce saydığımız gruplar, daha sonra bu topluluga katılanlar ise; Chateaux, Savage, Wicthfinger General, Fist ve birkaç diğer gruplar.Punk'ın ortaya çıkışından sonra NWOBHM metal sahnesinin itibarını ve kuvvetini tazelemiştir. Tür Avrupa'da da büyük yankı uyandırmıştır ve bu yankı halen devam etmektedir. Müzikal açıdan büyüseldir ve ilk örneklerinde ki saflık, oşkunluk ve ilhama başka yerde rastlamak zordur. NWOBHM gruplarının tamamı bir bütünlüğün bir parçasıdır ve bu tür, EDDIE ile büyüyenler de nostaljik duygular yaşatır.

 

O.T.T. (Over The Top)

Motorhead kökenli bir tür olabilir. Manik, hoşgörülü ve limitleri aşan bir

türdür. 1970'lerde ki Rainbow'un "Kill the king" paeçası iyi bir OTT

örneğidir. 1980'lerin başında metal daha heavy hale geldikçe OTT, daha çok kulakları sağır eden bir speed, makineli tüfeği andıran çift cross davuldan oluşan bir ses duvarı yapan gruplar için kullanıldı. İlk OTT örneklerinden birisi Accept'in "Fast as a shark" parçasıdır. Modern OTT içinde sayılabilecekler ise Slayer'ın yaptığı hemen herşey, grindcore ve thrash'in yarıya yakını ve Judas Prıest, OTT grubu olmamasına rağmen onların "Leather Rebel" parçalarıdır. Terim daha yaygın kullanımda ise ultra- heavy ödün vermeyen hızlı metali anlatır.

 

POP METAL

Hafif AOR benzeri, melodik hardrock türevi bir tarzdır ve genç nesil

insanını hedefler. Daha az metaliktir. Kibar yapılan türden Amerikan

hardrock'una çaktırmadan yapılan bir kayıştır. Bon Jovi'nin son dönemleri olabilir.

 

POWER METAL

Bu tür tamamen speed, thrash olmayan ama OTT sınıfına da girmeyen gerçekten heavy sounda sahip grupları anlatır. Örnekleri Running Wild, Helloween, sayılabilir. Pek çok power grubu elemanı yetenekleri ile övünür ve bazen progressive doğru kayabilirler. Yani power metal yoğundur, oldukça heavy'dir ve elemanlar virtüözik yapıya sahiptir.

 

PROGRESIVE METAL

Progresive rock ve heavy metal'in evliliğinden doğan türün öncüsü Rush ve daha sonra 1980'lerin gruplarından Queensryche ve Fates Warning olmuştur. Dream Theatre'in başarısıdan sonra Morgona Lefay, Tad Morose, Cynic, biraz biraz Iced Earth, yine biraz biraz Blind Guardian progresive metal'in değişik dallarında yer almışlardır. Uzun parçalar, fantastik lirikler ve

operavari bir söyleyiş içerir.

 

PUNK

1970'lerin sonunda Sex Pistols, Damned, Adverts, Ramones, Dead Boys, Saints, Clash, Eater ile başladı. Daha sonra US Hardcore grupları ortaya çıktı, örnekleri; Dead Kenedys, Black Flag, Descendants,... Şimdi ise daha yumuşak olan 1990'lara ait pop-rock grupları olan Green Day, Offspring, Rancid, Bad Religion, var ve her gün daha fazla taraftar topluyorlar. Müzik ise tekdüze, hızlı, hünere gerek duymayan basit bir heavy metal'dir. Lirikler ise genellikle politiktir ya da gençlik bunalımlarıdır.

 

RETRO METAL

Bu isim genelde Black Sabbath etkilenimli gruplara verilir. (Cathedral, Paul Chain, Serpent,..) Ancak, daha çok eski, blues tabanlı ve iyi kayıt

kalitesine sahip grupları anlatır. Ayrıca bazı eski gruplara eğilimi olan

gruplar için de kullanılır. Örneğin; AC/DC, Aerosmith, ya da Led Zeppelin'e benzeyen gruplar için... Retro grupların yarısı aynı zamanda Roots Metal sayılır.

 

ROOTS METAL

Bu tür için roots rock'ın metalik ya da hard rock formu diyebiliriz.

Southern (Güney) Rock, biraz blues, country ve boogıe boogıe tonları da içerir. Roots Rock adı ise; bu tür 1950'lerin rock'undan kaynaklandığı için verilmiştir. Roots Rock grubunda ki isimler arasında; The Del Lords, John Cougar Mellencamp, Springsteen, Bad Company sayılabilir. Daha Southern olanlar ise Lynyrd Skynyrd ve Molly Hatchet'dir. Daha heavy olan roots metal'de ise, Junkyard, Dangerous Toys, Salty Dog, Cats IN Boots, Company Of Wolves, Havana Black, Four Horsemen, Brother Cane, Cry Of Love, Jackyl ve daha geç dönemde ise Cinderella ve Poison yer alır. The Tragically Hip, Blue Rodeo, Tom Cochrane ve Britanya'dan Thunder'ın yasal anlamda ki zayıf çabalarına karşın, Roots Rock sayılabilmek için, bir grup Amerikalı olmak zorundadır. Roots Rocker'lar Amerikayı severler ve onun için yas tutarlar. Çok fazla içmelerinin nedeni de bu yas'tır.

 

SPEED METAL

Bu türün tanımı adından anlaşılır zaten. Genelde OTT'ye benzer. Speed Metal, thrash ya da çok aşırı düzenli ritmik olarak yapılabilir. Fakat daha çok thrash'tir. Çünkü; bir çok grup sürekli 78 RPM'de çalmanın estetik sınırlarını farketmiş ve metal'in ultra-heavy, groove formlarına kaymıştır. Metallica, Megadeth Slayer bu yolu seçenlerdendir. Anthrax ise bir kaç

kayıtta bu yolu seçmemiştir. Fakat "Sound Of White Noise"da ışığı görmüştür.

 

THRASH METAL

Bu terim yanlış olarak ultra-heavy ya da speed olan herşey için kullanılır.Şöyle tanımlayabiliriz; 1: Aktif black metal'den daha az extreme koyu metal sayılabilecek her şeydir. Asla kadın-erkek ilişkileri ile uğraşmaz, ya da hiç kimsenin "dişi" tarafıyla ilgilenmez. 2: Her zaman hızlıdır. 3: Thrash genelde kötü gibi çalınır amaç yokmuşcasına. 4: Vokallerde, cehennemden gelen kusarcasına hırıltılar vardır ve yüzünüzde bir tokat gibi patlar. 5: Thrash genelde çok itina gösterilmeden kaydedilir (Venom, Possessed,

Bathory, Brutallity) ve bu itinasız kaydın nedeni birşeyleri ispatlama

çabasıdır. Thrash gruplarının ispatlamaya çalıştıkları şey ise kafanıza bir kurşun sıkıp size bakacak insanlarla dolu bu çirkin dünyada, çirkinlerin en karasının kendilerinin olduğudur. Sound açısından ise thrash, 1990'ların rap'i ya da 1970'lerin sonunun punk'ı gibi hasta bir gezegenin, hasta yansıması olacak şekilde vahşi bir dürüstlük içindedir.

 

TRADITIONAL METAL

Zaman geçtikçe bu terim 1970'leri anlatmaktan çok 1980'lerle ilgili olmaya başlıyor. Türde yer alan gruplar ise içinde heavy, gotik, progresive öğeler barındırır. Judas Prıest, Dıo, Iron Maıden, Slayer, Accept ve belki

Helloween örnektir.

 

URBANCORE

Bu sokak kökenl savaşır gibi bir hardcore'dur ve hardcore punk, power metal ve rap'in karışımıdır. (Hem vokal, hem de teknik açıdan) Örneklerise; Downset, Prong, Pro-Pain, Biohazard, L..U.N.G.S., Manhole ve Stuck Mojo'dur.

 

VIKING METAL

Bu terim Hıristiyan elemanlardan uzaklaşarak daha milliyetçi ve kendi

tarihiyle ilgili konulara yönelen İskandinav death gruplarını tanımlamak

için ortaya çıkmıştır. Manowar ise işin Amerikalı örneğidir. 1980'lerde

Bathory ortaya çıkmıştır. Mayhem, Darkthrone, Amorphis ve Unleashed ise Kuzeyli türün bayrağını 1990'lara taşımıştır.

 

popçu Olup KIÇIMI Sallıcama METALCİ Olup Kafamı Sallarım Daha İyi.......!!!!!!!

 

 

Gothic

 

Gothic Music :$

 

Goth Metal (Gothic Metal de denir) doom metal, heavy metal ve orjinal gothic tarzının arasındaki geçiş gibidir. 1990 ların sonunda Avrupa ve A.B.D. topraklarında ortaya çıkan bu tarzı aslında kategorize etmek çok zordur. Bazı dinleyiciler ve müzisyenler, metalin konsepti hakkında çok katıdırlar; onlar için belli bir tür ve o türlerin alt kolları vardır. Fakat bazı dinleyiciler ve müzisyenler de böyle ayrımlara sonuna kadar karşı çıkarlar. Metal ezgileri barındırmayan türlerden etkilenip, onları metal ile harmanlayan bir türdür gothic metal.Aslında Gothic metal; Celtic Frost, bir kaç yıl sonra Paradise Lost ve Theatre of Tragedy gibi, bayan vokal, melodik klavye ve ağır doom riffleri kullanan gruplardan evrimleşmiştir. Type O Negative, My Dying Bride ve Anathema gibi gruplar da temel olarak insanı ürperten klavye ezgileri ve ağır hüzünlü havasıyla dikkat çeker. Bayan vokalleri ve death metal gırtlağıyla metal tarihinin ilk gothic şarkısı olarak Paradise Lost un Gothic albümündeki aynı isimli "Gothic" gösterilir. Albüm, The Gathering gibi gruplara hatta Paradise Lost un kendisine bile ilham kaynağı olmuştur.Theatre of Tragedy, Tristania ve Sins of Thy Beloved gibi Norveçli gruplar, zaten müziğin var olan karanlık ve iç acıtan havasına eşsiz vokaller ekleyerek goth metali bambaşka boyutlara taşıdılar. Ortaçağa ait kla*** öğelerin de - Gregorian İlahi koroları, kilise orgları, yan flütler, viyolonlar ve operatik bayan vokaller- eklenmesiyle doom metal riffleriyle bezenmiş olan müzik, kendi sağlam yapısının üzerine bir kat daha çıkarak büyüleyici bir tarza dönüştü. İskandinav Goth Metal olarak bilinen tarz sık sık black metale kaymasıyla birkaç tür dinleyicilerinin dikkatini çekti.1990 ların sonlarına doğru gelirken ortaya daha yumuşak bir goth metal tarzı çıktı. Bu tarzı benimseyen gruplar da temel olarak kendilerine bayan vokali belirlediler ama doom metal öğelerinden ve erkek death vokallerden uzak durdular. The Gathering, Within Temptation, Lacuna Coil ve Lacrimosa gibi gruplar bu tanıma uyan soft gothic gruplarıdır. Bu gruplardan bazıları aynı zamanda müziğe elektronik sesler veya kla*** rock müziğini ekleyerek daha geniş kitlelere yayılma amacı güttüler.Genel olarak Gothic metal in sözleri de belirli konular üzerine sabitlenmişti; din ve Tanrı, cennet-cehennem, romantizm, korku, depresyon, matem, boşluk ve ölüm.Dünyayı baz alacak olursak, Gothic Metal genel olarak Kuzey Avrupa da özellikle de Norveç te metal türleri arasınada en yaygın olanıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Folk Metal

 

Genellikle yöresel folk müzikleri kullanan metal gruplarıdır. Yöresel enstrüman ve müzikleri şarkılarında kullanırlar. Genelikle Kelt folk metali ön plandadır en önemli grupları Waylander, Cruachan, Vintersorg, Finntroll',ensiferum,korpiklaani.

 

 

Melodic Death Metal

 

Death Metal'in bir alt dalıdır. Melodik gitar riffleri kullanılır. Zaman zaman akustik gitarlarla desteklenir. Genellikle normal bir vokal kullanılır. Death ve Morbid Angel zaman içinde bu türü yaratmışlardır (Death'in "Voice Of Soul" şarkısı). Genellikle İskandinav grupları ön plana çıkmıştır. En önemli örnekleri Opeth, In Flames, Katatonia ve Insomnium'dur.

 

Neo-Classical Metal

 

Heavy Metal'in klasik müzikten etkilenmiş bir alt dalıdır. Oldukça teknik gitar soloları kullanılır. Klasik müzikte Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Niccolo Paganini, Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig van Beethoven en çok ilham veren müzisyenlerdir. Genelde virtiöz olarak tanımladığımız gitar tekniği en üst seviyede olan kişilerin katkıda bulunduğu bir türdür. En bilineni İsveçli üstad Yngwie J. Malmsteen'dur. Ritchie Blackmore'un vokalistliğini yaptığı zamanda Deep Purple ve Eddie Van Halen's 1970'lerin sonunda bu müziğe katkıda bulunmuşlardır..

 

Hair Metal

 

Heavy Metal ile 1970'li yılların Rock müziğinin bir karmasıdır. Amerika doğumlu bu müzikte genelde "içelim, eğlenelim, kızları eve atalım" havasına hakim tamamıyla piyasa tarzı müzik yapan bir alt daldır. Müziklerinde zaman zaman pop müzik ögelerine rastlanır. Genelde motorsiklet tayfasının dinlediği "günümüzü gün edelim abi" müziğidir. Önde gelen grupları; Bon Jovi (80's ler), Pat Benatar, Lita Ford, Doro Pesch, Warlock, Skid Row, Van Halen, Warrant, Twisted Sister, Motley Crue, Pretty Maids'dir

 

tesekkurler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slayer black metale yazılmış.Bugüne kadar Slayer'ın black metal olduğuyla alakalı hiçbirşey duymadım-okumadım.Sözleri açısından anti-christ düşünceler sezilebilir ama her anti-christ metalci black metal yapmaz.Örneğin Motörhead, ama heavy metal yapar.Slayer trash metaldir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

--------------------

Ah bide bu bilgileri bize ulaştıran sayın GÜVEN ERKIN ERKAL' a teşekkür etmeyi unutmasak. Saygıda kusur işlemesek . Ve 28 yıllık bir geçmişi olan mükemmel rifflere sahip lombardonun (beni )mutanta çeviren SLAYER gibi bir gercegi trash bölümüne sokup APTULLICA yi çileden çıkartmasak .....

nevermore tarafından düzenlendi
Ardarda Atılan Mesajlar Birleştirildi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Nevermore arkadaşım!! Fark ettiysen trash metal yapıyor dememişim trash tabanlıdır demişim.Ayrıca ben yıllardır black metal adı ya altında başka bir tür dinliyorum yada Slayer black metal yapıyor ki bu çok komik.Evet ortada bir saygısızlık var çok özür dilerim fakat Slayer gibi bir grubu black metal adı altında katagorize edildiğini görünce yııllardır icra ettiğim grubun (bu gruptan kasıt Slayer'dır.) yanlış anlanmasını önlemek adına kendimden geçtim ve trash tabanlı olduğunu dile getirdim ki bu bir gerçektir istersen gitar sololarına ve rifflerine bir göz at(ki grubun gitaristlerinden olan Kerry King bunları görese yıkalırdı)black metal olamayacak kadar net ve mükemmele yakındır.. Bu yazıyı yayımlayıp bize aktaran arkadaşımıza sonsuz teşşekürlerimi bir borç bilirim fakat eğerki ortada bir yanlışlık varsa ki bu yanlışlıkta Slayer üzerindense eğerki düzeltmezsem vicdan azabı çekerim!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bize bu yazıyı ileten arkadasa tesekkür etmeden oce asıl sahibi guven erkine etmekde fayda var ...

bakınız sevgili pureprision öncelikle su tabları incelemenizi oneriyorum. http://www.ultimate-guitar.com/tabs/s/slayer/south_of_heaven_album_tab.htm

 

sonrada surayı http://www.slayer.net/ incelemenizi..

ben slayeri herhangi bi kalıba sokmadım ( black ) (death) (kürdili hicazkar) vs. gibi.

ama trash yapmadıkları acıkca ortada diyorum...

http://www.slayer.net/images/releases/diabolus_in_musica.jpg özellikle diabolus in musica albunde acıkca belli olan gercegi ... ve dahada onemlisi albumun isminin kökenini bir arastırın

sizi de saygıyla selamlıyorum. grubunuzun demosu varsa dinlemeyi siddetle istiyorum ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Nevermore sana bir önceki yazımdada beyaan üzre trash yapıyor demedim trash tabanlıdır dedim.. Grubumun demosunu değil fakat canlı performansımızı dinlemeni isterim !!her ay düzenli olarak konserlerimiz olmakta bir gün gelip Slayer coverlarımızı dinlemeni ve ondan sonra bir kalıba yerleştirmeni öneririm istersen bizzat kendim gitar sololarını ve rifflerini gösteririm !!Saygılar Ave Ate..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slayer'ın black metal icra ettiği gibi bi tartışma mı dönüyo? yanlış anladığımı umuyorum ama yorumumu eklemeden edemeyeceğim. ille de kategorize etmek gerekse, Slayer thrash tabanlı speed metal grubudur. ne var ki Diabolus In Musica albümünde black metal e yaklaşan şarkılar yok değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Metal'in içine core denilen öğeleri iyice sokmayabaşladıklarından beri Metal eski tadından çok uzaklaşmaya başladı. Tabiki bir çok undergraund grup bu işi hakkıyla yapıyor. Ancak yeni türlerin ortaya çıkması ve bu türlerin MTV, Sony Music gibi paragöz kuruluşlar tarafından pazara sunulması Metal kültürünü iyice lekelemeye başladı. Tür konusu benim için ana hatlara sahip bir konudur. Ana hatlar ve onun dalları... Heavy, Death, Thrash, Black, Progressive, Hardcore, Pover, Gothic, Doom ve Folk Metal ana hatlar olarak herzaman var olabilecek türlerdir. Bunların dışında birçok dallara ayrılmış hatta ayırmaya çalışılmıştır. Neo-classic Black, Vamp Black, Symphony Black, Port Black, Depresif Black, Suicidal Black, Pure Black, Melodic Black, Experimental Black vs. vs. vs. gibi bir çok dala ayrılmaya çalışılan Black Metal bunların en büyük örneğidir... Eskiden Metal gruplar kitleye kendine has tarzıyla seslenirken, artık birçok grup maddi kaygılar yüzünden sektörün yönlendirdiği şekilde sesleniyor... Bu da benim için son derece üzücü bir konu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dallara ayrılması gayet güzel birşey. En azından ne yaptığı belirginleştikçe, az ve öz dinleyici kitlesine hitap eden grupları, piyasa gruplarından ayırmış oluyoruz.

 

Tabii kastırıp ben "Pure Depressive Suicidal Funeral Doom Metal" yapıyorum dersen, sen kapat ben ararım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nu Metal ;

 

Nü metal ,heavy metal'in bir alt türü. 90'lı yılların başında popüler olan Nü Metal, 2000'li yıllara geldiğimizde hala popülerliğini yitirmedi. Basit olan rap ve pop kültürü silsileleri metal ve rock müzik içinde yer alamayacağı tezi ile çoğu radikal metal dinleyicisi tarafından dışlanmaktadır. Bir yandan, Nü Metal'in diğer metal türlerine göre radyolarda ve televizyonlarda daha fazla çalınması ve başka türleride içine alarak, metal müzikteki bazı kalıpları yıkması yüzünden, metal dinleyicileri tarafından genellikle dışlanmıştır. Bu yüzden Nü Metal yapan bazı gruplar bunu açıkça söylememiştir.

 

Alternatif Metal türünün daha da değişime uğramasıyla olmuştur. Zaman zaman Rap müzik türü ile de birleştirildiği görülmüştür.Vokaller Diğer türlere göre daha hızlı ve gene bazı türlere göre daha azdır(İstisnalar hariç).Ayriyetten Gitar hızlı ve daha punk'a yakın bir tarz'da çalınır.Bateri çok hızlı ve net bir ses vermelidir.Nu metal'de vazgeçilmezlerden biri de Turn Table'da yapılan efektlerdir.Genellikle vokalle oynamalar yapılır. Nu metal tarzı müzikler her zaman tartışma konusu olmuştur.Buna verilebilcek en iyi örnek Linkin Park'tır.Kısacası Nu metal Punk gibi nerde ne yapacağı belli olmayan ama Metal kadar ağır Rap kadar da hızlı bir müziktir.Buna "Manga", "Linkin Park", "Limp Bizkit", "KoRn" gibi ünlü gruplar dahildir.

 

Not : Her ne kadar Slipknot bi nu-metal grubu olsada aslında metalcore'a daha yatkındır. Hızlı akan gitar riffleri, sert olan davul ritmleri ve vokallerdeki sertlik aslında onları Metalcore yapmaktadır. Ancak Slipknot Nu-Metal olarak tanındığı için buraya eklenmek zorundadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle bir arkama dönüp baktığımda metal müzik ile iç içe 16 seneyi devirdiğimi görmek bana gerçekten de büyük bir gurur ve nostalji yaşatıyor, senelerdir metal müziğin tek bir türevinde takılı kalmadım metal müziğin her türevinden bana kaliteli gelen grupları dinliyorum. Tek bir ısınamadığım tür varsa o da Nu metal, zaten Nu metal denen akımı da metalin bir türü olarak görmüyorum, isteyen görebilir tabi ki bunlar benim görüşlerim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fazla kalıplandırmaya gerek var mı? Hepsi metaldir, en önemlisi hepsi müziktir. Eğer Samael, Hocico gibi çoklu türlü yönelimli müzik gruplarını da sınıflandırmaya çalışırsanız işiniz iş olur, zevk alacağınız müzikten zevk alamaz hale gelirsiniz. (Ya o değil, bir arkadaş Psychedelic Jungle Metal gibi saçma sapan bir tür söylemişti, ona ne diyorsunuz?)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...