Jump to content

Ernst Busch


paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

Ernst_Busch_180x250.jpg

 

Busch, duvarcı ustası Friedrich Busch ve eşi Emma’nın oğlu olarak Almanya, Kiel’de dünyaya geldi. 19151920 yılları arasında torna tesviyeci eğitimi aldı. 1917 yılında Sosyalist İşçi Gençliği’ne üye oldu ve Kasım1918 de, Kasım Devrimi'ne kadar uzanan ve sonuçta Monarşi'nin yıkılmasına neden olan Kiel'deki Gemici Ayaklanması'na katıldı. 1919 yılında Almanya Komünist Partisi’ne (KPD) üye oldu.

1920 yılında oyunculuk ve şan dersleri aldı ve 1924 yılına kadar Kiel ŞehirTiyatrosu’nda, 1926 yılına kadar Frankfurt (Oder)’de ve 1927 yılında Pommer Bölge Sahnesi’nde çalıştı. 1927 yılında SanatçılarKolonisi’ne katılmak üzere Berlin’e taşındı.

1928 yılından itibaren Berlin’de Halk Sahnesi, İşçi Tiyatrosu ve Piscator Sahnesi’nde, Friedrich Wolf, Bertolt Brecht ve Ernst Toller’in oyunlarında oynadı. Üç Kuruşluk Opera oyununun ilk gösteriminde rol aldı ve ünlü Mackie Messer şarkısını oyunda söyledi.

 

1929 yılında Slatan Dudow’un rejisi ile çekilen, Brecht’in de önemli ölçülerde katkıda bulunduğu, Kuhle Wampe (Boş Mide veya Kime Ait Bu Dünya) filminde başrolü oynadı.

Nazi rejiminin yönetime el koymasından sonra, Busch SA (Fırtına Birliği) tarafından tutuklanacaktı. Şans eseri bu ilk tutuklamalardan kurtuldu. Nasyonal (Milliyetçi) Sosyalistler’in 1933 yılında yönetime el koymalarından sonra Sanatçılar Kolonisi’ne birçok kez baskınlar düzenlenmişti. 9Mart1933 tarihinde gece saat 12 ye doğru yapılan bir baskında SA, Busch’u tutuklamak istemişti. Kapıyı kimse açmayınca SA Busch’un firar ettiğini düşündü. Fakat Busch daha önceden uyarılmıştı ve Almanya’yı bir an önce terk etmek istiyordu.

Ernst_Busch.jpg

 

1933 yılında Busch eşi şarkıcı Eva Busch ile birlikte önce Hollanda’ya kaçtı. Daha sonra Belçika, Zürih, Paris, Viyana ve son olarak da Sovyetler Birliği’ne gitti.

 

1935 yılında Gustav von Wangenheim’in Sovyetler Birliği’nde çektiği Kämpfer (Savaşçı) adlı filmde rol aldı. 1937 yılında birçok yoldaşı ile birlikte İspanya’ya gitti ve İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçi güçlerin tarafında savaşmak üzere Uluslararası Tugaylar’a katıldı. Die Thälmann Kolonne, No Pasaran, Bandiera Rossa vb. diğer şarkılarla faşizme karşı tavrını açıkça ortaya koydu. Uluslararası Tugaylar’ın üyeleri karşısında sahneye çıktı ve RadyoMadrid'de çalıştı. Franco’nun başa gelmesinden sonra Belçika’ya döndü. 1938 yılında Brüksel radyosunda ses kayıtları yaptı, konserler verdi ve radyoda plaklar çalarak müzik yaptı.

 

1940 yılında Belçika Anvers’de tutuklandı ve Fransa’ya sürüldü. Orada 1943 yılına kadar tutuklu kaldı. Buradan İsviçre’ye kaçmayı başardı. Fakat tekrar tutuklanarak Gestapo’ya teslim edildi. Moabit hapishanesinde hücreye konuldu. Busch, vatana ihanete hazırlık yapmakla suçlandı. Gustaf Gründgens’in çabaları sonucu idamdan kurtuldu ve 4 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Müttefik güçlerin 1943 de hapishaneye yaptıkları hava saldırısında ağır yaralandı.

II. Dünya Savaşı sonunda Busch, tutuklu bulunduğu Brandenburg hapishanesinden, Kızıl Ordu tarafından kurtarıldı. Mayıs1945 de evini 1946 yılına kadar oturacağı, Bonner Caddesi 11 numaradaki Sanatçılar Kolonisi’ne taşıdı. Daha sonra Sovyet Sektörü’nde bulunan Pankow’a yerleşti. KPD’nin açılması için 1945 de izin çıktığında tekrar üye oldu ve SPD ile KPD’nin birleşmesi sonucu Almanya Birleşik Sosyalist Partisi SED’nin üyesi oldu.

Busch, Hanns Eisler’in şarkıları ve uluslararası İşçi Marşları’nı okumakla da tanınıyordu. Tüm bunların yanı sıra “Lied der Zeit” (Zamanımızın Şarkıları) isimli plak şirketini de 1954 yılına kadar yönetti.

 

Busch_Meffert_600_05.jpg

1956, 1966 ve 1979 yıllarında Demokratik Almanya Cumhuriyeti Ulusal Ödülü’nü aldı. 1963 yılından 1975 yılına kadar, aynı zamanda üyesi de olduğu, Alman Sanatçılar Akademisi’nin çıkardığı plak serisi Aurora da 200 e yakın şarkısı plak haline getirildi..

1961 yılında sağlık sorunları nedeni ile sahnelerden ayrıldı.

Ernst Busch 8 Haziran 1980 tarihinde Berlin’de öldü.

Kaynak: Ernst Busch (oyuncu) - Vikipedi

Harika bir ses...

 

http://youtu.be/fKmrHqw1x_A

 

 

http://youtu.be/2flpdqGfAsw

 

paranormalfikir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...