Jump to content

Madam Blavatsky


doors

Önerilen Mesajlar

H.P. Blavatsky (1831-1891), 19uncu yüzyılın en alışılmadık ve tartışmaya yol açan figürlerinin biriydi.

Onun yaşamının etkisi, dünya düşüncesinde yazılar ve önemli öğretiler, oldu. Takip eden üç aktarmaları, Madam Blavatskyı'nın etkisinin alanını göstermeye yardım edebilir

Helena Petrovna von Hahn, 12 agustos 1831'de Rusya Ekaterinoslav'da doğmuştu.O, von Hahn'ın ve Helena de Fadeyev'in kızıydı.Annesinin tarafından,yetenekli prenses Helena Dolgorukov, şöhretli bir botanikçi ve yazarın kız torunuydu. 1842'de annesinin erken ölümünden sonra, Helena, büyükbabasının, sivil yönetici olduğu Saratov'da onun anaya özgü büyük ebeveynlerinin evinde büyütüldü.

Helena, müstesna bir çocuktu, ve erken bir yaşta, etrafındakilerden farklı olduğunun farkındaydı.. Onun belirgin psişik güçlere sahip olması, ailesi ve arkadaşlarını şaşırtıyordu. Hemen bütün otoritelerden rahatsız,sabırsız, lakin çok hassas,ve birçok konuda yetenekliydi. Akıllı bir dilbilimci, yetenekli bir piyanist ve iyi bir sanatçıydı. Butun atların korkusuz bir binicisi, ve her zaman doğayla yakın dokunuşta olan bir insandı.

 

Çok erken bir yaştayken o, yaşamına bir şekilde adanmış bir yardımcı olduğunun ,özel bir rehberlik ve koruma altında olduğunu hissetti.

Yerivan vilayetinin, isyankar bağımsızlığına bir havada yardımcı-yönetici olmak planıyla ve imkan dahilinde onun çevresinden uzak olmak için, neredeyse on sekiz yaşında , orta yaşlı Nikifor Blavatsky'la evlendi,Evlilik, aslında, ona hiçbir şeyi ifade etmedi, ve asla tamamlanmadı. Birkaç ayda eşinden ayrıldı, ve babası tarafından verilen para ile uzun bir sureliğine Türkiye ve Mısır ve Yunanistan'a yolculuk yaptı.

1851'de,yirminci doğum gününde ,Londra'da çocuklugundan beri onun manevi görüşlerini bildiği,takip ettiği (onun, teosofi yanlılarının arasında daha geç yıllarda bilindiği gibi Rajput doğumlu, mahatma Morya veya M.'in doğulu bir ustası) kişiyle tannıştı. ve o andan sonra o, tam olarak onun rehberliğini kabul etti.

 

Sonra aynı yıl Helena; Kanada,ABD ,A. Meksika, Güney Amerika ve batı Hindistan'ın çeşitli parçalarındaki maceraperest yolculuklarından sonra 1852'de Hindistan'a Ceylon'a gitti. Tibet'e gitmek için, ilk denemesi, başarısız oldu. O, 1853'te Java yoluyla İngiltere'ye döndü. 1854'ün yazında, yeniden Amerika'ya gitti, muhtemelen bir at arabası olan göçmenlerin bir karavanıyla Rockies'i geçmek istedi.

 

1855'te Japonya ve boğaz yoluyla Hindistan'a geçti. Bu yolculukta o,ustasıyla onun erdiği gizli eğitimine maruz kalmak için, Kashmir ve Ladakh boyunca Tibet'e gitmeyi başardı. 1858'de Fransa ve Almanya'ya gitti ve aynı yılın sonraki döneminde Rusya'ya dönmüş oldu, Pskov'da ,kız kardeşi Vera'yla kısa bir zaman kaldı. 1860'tan 1865'e kadar oralarda yaşadı, ve Kafkasya boyunca yolculuk yaptı.

Gizli güçlerinin üzerinde tam kontrol sağlayan ve onu yerleştiren sert fiziksel ve psişik bir kriz geçirdi. O, yeniden 1865'ten sonra Rusya'dan ayrıldı, ve Balkanlar üzerinden Yunanistan, Mısır, Suriye,İtalya ve çeşitli diğer yerleri kapsayan geniş bir sure boyunca yolculuk yaptı.

1868'de , Hindistan yoluyla Tibet'e gitti. Bu yolculukta H.P.B., (K.H.) ilk zaman boyunca ana Koot Hoomi'yi karşıladı, ve küçük Tibet'te onun evinde kaldı.

1870'de Kıbrıs ve Yunanistan'dan sonra Mısır'a giderken 4 Temmuz'da Spetsai adasının yakınında kazaya uğradı. O kazada boğulmaktan kurtarıldı ve o sıralarda başarısız olan , Societe Spirite'yi oluşturmayı denediği Cairo'ya gitti.

Daha sonraları,çok daha fazla Ortadoğu'ya doğru yolculuk yaptı.Kısa bir sure için Odessa'da bulunan akrabalarının yayına döndü.1872 Temmuz'da Rusya'daydı.1873'ün baharında, Helena,öğretmeni tarafından Paris'e direkt gitmesi için emir aldı.

1973'te New York'taydı.

7 Eylül'de 1875'te, bu üç önde olan figür, diğer birkaç kişiyle beraber, geçmişin, Neo-Platonculuk, Gnosticism gibi diğer büyük hareketlerinin manevi esası, ve klasik dünyanın esrar-okulları olmuş olan ilahiyatçıyla ilgili olarak teosofinin eski öğretileri, veya akıllılığı ilan etmek için onların, teosofik toplumu çağırmayı seçtiği bir toplumu kurdu,

Başkan-kurucu olan Albay Olcott tarafından açılış töreniyle ilgili adres, 17 Kasım'da belirlendi. 1875 yılı topluluğu kurmasının resmi tarihi olması için düşünülen bir tarihti. "Evreni yöneten yasaların bir bilgisini toplamak ve yaymak" objektiflerin genellenen bir ifadesinden başlamak, kurucuların yanısıra daha özellikle onları bunları etti.

Birkaç küçük değişiklikten sonra sözle ifade etmek gerektiğinde, kurallar bugün takip ediliyormuş gibi durur:

 

 

1. İnsanlığın, yarış, inanç, seks, sınıf veya rengin ayrımı olmadan evrensel kardeşliğinin bir özünü oluşturmak.

 

2. Karşılaştırmalı din, felsefe ve bilimin çalışmasını cesaretlendirmek.

 

3. Doğanın açıklanmamış yasaları, ve güçleri adına gizli kalanları araştırmak

 

8 Temmuz'da, 1878, H.P. Blavatsky, bir ABD vatandaşı olarak kabul edildi, bu medyada çokça ilgiyi çeken bir olay oldu. Aynı yılın Aralık ayında, H.P. Blavatsky ve albay Olcott, İngiltere yoluyla Hindistan'a gitmek için yola çıktı.Şubat'ta Bombay'da vardılar.1879 yılında orada,kendi teosofik merkezini kurdular.

 

1880'de Onlar beraberce, "Pancha Sila" aldı, ve resmen Budist oldular.

Sinnett tarafından sorulara mahatmalar tarafından verilen cevaplar ve açıklamalar, 1880'den 1885'e kadar onların mektuplarında ifade edildi ve A.P. Sinnett'e mahatma mektupları olarak 1923'te yayımlandı. Bu öğretmenlerden orijinal mektuplar, onların nadir el yazmalarının ,özel izin ile görülebildiği bölümde İngiliz kütüphanede korunur.

 

1884 Albay Olcott'un, Şubat'a kadar yaygın büyüleyici iyileştirmelerle ünlendiği bu dönemdir.Onu Londra adına, Ceylon'un Budistleri'nin şahsında İngiliz hükümetine dilekçe vermek için bıraktığı zaman (Sri Lanka). H.P. Blavatsky, daha sonra biraz hastalanarak onunla Avrupa'ya gitti.

Paris ve Londra'da neredeyse beş ay kaldıktan sonra H.P.B., Elberfeld'de Gebhard ailesi,yazın sonlarına doğru Almanya'yı ziyaret etti, ve 1884'un başlarında ikinci iş olarak gizli doktrini yazma çalışmalarına başladılar.

Bu arada, Alexis tarafından ona gaddar bir saldırı yapıldı, ve Emma Coulomb (Adyar'da onun değnek üyelerinin ikisi) hızlıca,ona karşı arttırıyordu. O durumun ayrıntılarını öğrenmek için 21 Aralık 1884'te Adyar'a döndü. O, çifti dava etmeyi istedi fakat , onların artan karalamalar yüzünden Adyar'dan psişik olguların üretimini kabul edilen sahtekarları kovdu. H.P.B.di, yine de, T.S. üyelerini göndermek komite tarafından geçersiz kılındı, ve istemeyerek, toplumun geneline uymak zorunda bırakıldı.. 31 Mart 1885'ten sonra O, Avrupa için Hint topraklarına asla donmedi.

 

Bu arada, psişik araştırma için topluluk (Londra), Madam Blavatskyı'nın taleplerini araştırması için özel bir komite kararlaştırmıştı.Sonra, Aralık 1884'te Richard Hodgson'da (bu S.P.R. komitesinin bir üyesi) Coulombs'un ithamlarında anlatmak ve arastırmak için Hindistan'a gitti. Hodgson'un araştırmalarının üzerinde temel alınan, S.P.R. komitesi'nin 1885 Aralık'taki son raporunda , "Çoğunluğun biri başardı, tarihteki marifetli ve ilginç dolandırıcılar" olarak Madam Blavatsky'ı damgaladı.

 

Bay Hodgson ayrıca bir Rusça casusu olmakla da Madam Blavatskyı'nı suçladı.

1963'te, Adlai kayıkçısı (Walter A. Carrithers'in takma ismi) Onun işlerini kesinlikle, ölüme ait diye adlandırdı: Madam Blavatsky'da "Hodgson raporu"'nu inceledi ve Madam Blavatsky'a karşı Hodgson'un çekişmelerinin yanlışlığını kanıtladı. H.P.B.'e karşı Hodgson'un nezaretlerinin bir kısmının çürütmesi, unvanlı H.P. Blavatsky'ın ve SPR'in olduğu Vernon Harrison'un kitabıdır: 1885'in Hodgson raporunun bir sınavı.

 

İngiltere'de onun varlığından sonra, teosofik faaliyetler hemen ve hızlı bir şekilde harekete geçti. Blavatsky kulübesi oluşturuldu, ve teosofik fikirleri tanıtmak için çalışmalara başlandı.

H.P. Blavatsky'ın neredeyse, teosofi yanlısının kontrolünü kaybetmiş olduğu gibi, 1887 Eylül'ünde Lucifer adlı aylık bir magazin dergisi tasarladı, başlık-sayfasında şunu belirtti, "Karanlığın saklanan şeylerine aydınlanmayı getirmek".Aynı ayda, H.P.B., 17 Lansdowne yoluna hareket etti, Hollanda parkı, Londra.

 

H.P.B., sonunda tamamlanan ve 1888 Ekim-Aralık'ta iki büyük ciltte yayımlayan onun büyük çalışmasını yazmaya devam etti.Yayınlanmasında onun yorulmaz yardım edicileri, el yazmasını düzeltenler ve mali destekçileri Bertram Keightley ve Archibald Keightleydi

Gizli doktrin, H.P. Blavatsky'ın edebi kariyerinin taç giydiren başarısıydı.

 

1.cilt çoğunlukla evrenin gelişimiyle ilgilenen cilttir. Bu cildin iskeleti, yedi kıta ile oluşturulur. Dzyan'ın kitabından çeviriler, yorumlar, ve bu ciltte H.P.B. tarafından açıklamalar vardır.Dünyanın mitolojileri , büyük dinlerde içerilen esaslı simgelerin uzatılan bir aydınlatmasıdır. İkinci cilt, insanlığın gelişimini tanımlayan Dzyan'ın kitabından kıtaların daha fazla bir dizisini içerir.

 

Ekim 1888'de de, Madam Blavatsky, (Veya okul) adanmış öğrenciler tarafından özel felsefenin daha derin çalışılması için teosofik toplumdan özel kısmı oluşturdu, ve onlar için onun üç E.S. talimatını yazdı.

 

 

1890 Temmuz'da, H.P.B., 19 bulvar yolunda teosofik toplumun Avrupalı merkezini kurdu, Aziz John'un tahtası, Londra.

H.P. Blavatsky bu adreste , İngiltere'de gribin sert bir salgın hastalığı esnasında 8 Mayıs,1891'de öldü ve onun kalıntıları Woking krematoryumunda törenle yakıldı.

 

Onun yazıları ve öğretileri, onun yaşamı ve karakteri, onun misyonu ve gizli güçlerinin arka planına karşı, H.P. Blavatsky, zamanında batı uygarlığının tarihindeki en büyük Occultist olarak tanınmak için mahkum olmuştur ve ustaların Trans Himalayan kardeşliğinin direkt bir ajanıdır o.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yazı için çok teşekkürler doors.

h.p. blavatsky'nin maalesef türkçeye çevrilen yalnızca 'nightmare tales' var .kabus öyküleri adıyla türkçeye çevrilmiş ve agarta yayınlarından cıkmış. onu da okuma fırsatı bulamadım daha . okuyan biri varsa bilgi verebilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[h=2]Madam Blavatsky (Helena Petrovna Blavatsky)[/h]

Helena Petrovna Blavatsky (1831 – 1891) soylu bir aileden gelen bir Rus idi. On yedi yaşında iken kırklı yaşlarında olan General N. V. Blavatsky ile evlendi. Kısa süre sonra kocasından ayrıldı ve Mısır, Hindistan ve Tibet’e gitti. Bir süre spiritüalizm fenomenleriyle ilgilendi. Sonradan ‘Üstat’ dediği bazı ustalarla tanıştı ve onlar tarafından yönlendirildi. Amerika ’ ya gitti ve Albay Olcott ’ la Teozofi Derneği’ni kurduktan sonra , ikisi birlikte , Derneğin merkezinin ilk başta kurulduğu Bombay’a , ardından da bugün hala Dernek merkezi olan Hindistan’a gitti.

 

Madam Blavatsky önce 1877’de, bir çok toplumun kadim mitolojisinin mantıklı bir dinin temel ilkelerini içerdiğini gösterme çabası olan “Isis Unveiled” i (Peçesi Açılmış İsis) yayımladı. 1888’de, daha önem taşıyan, iki ciltlik büyük eseri: “The Secret Doctrine” (Gizli Öğretiler) ortaya çıktı. Ölümünden sonra bu yapıta üçüncü bir cilt daha eklendi. Daha sonra, yandaşları kusursuz bir baskı oluşturdu. Eser, Tibet’in kuzeyindeki Çungarya dağlarında yaşayan Çungaryalılar’ın kutsal metinleri olan, The Mani Koumbown’dan alındığı söylenen “The Stanzas of Dyzan” ın (Dyzan Kıtaları) yorumlanmasıdır. Eser, Yüce Varlığın dünyada bir dizi başarılı görünümlerini ve varlıkların bu dünyalarda başarılı dönemlerini ortaya koyarak, insanın sürekli enkarnasyonlarla nasıl gelişip, nihayet sonsuz Nirvanaya ulaştığını ortaya koyar.

 

“Gizli Öğreti” , Batı uygarlığına tümüyle yabancı gelen bir tarzda din, felsefe ve bilimin bir çok yönüne değinen çok büyük bir bilgelik yapıtıdır. Birkaç kez sert eleştirilere uğradıysa da, önemli yorumcular için hala çözümlenememiş bir bulmacadır. Madam Blavatsky'nin ayrıca Psişik Araştırmalar Derneği’ nin (Society For Psycihal Research-SPR) karşıt görüşler açıkladığı psişik fenomenleri de vardı. teozofi derneği nin kurucusu kadın filozoftur. gerçek adı helena petrovna hahn'dır, evlendikten sonra blavatsky soyadını almıştır. genelde madam blavatsky diye bilinir.31 temmuz 1831'de ukrayna'da doğmuş ve 8 mayıs 1891'de londra'da ölmüştür.geçtiğimiz yüzyılın en büyük filozofu olarak bilinir. 1848'den 1858'e kadar dünyayı dolaşmış ve ezoterizm ve kadim uygarlıklar, eski yazıtlar konusunda araştırma yapmıştır. gittiği yerler arasında mısır, fransa, kanada, ingiltere, güney amerika, almanya, meksika, hindistan, yunanistan ve tibet de bulunur. tibet'te 2 yıl kalarak eğitim de almıştır. 1873'te new york'a göç etmiştir. 1878'te de amerikan vatandaşı olmuştur.

 

eylül 1875'te henry steel olcott ve william quan judge ile birlikte teozofi derneği'ni kurmuştur. (theosophical society). new age akımına da öncülük eden birçok fikirler geliştirmiştir. bir çok araştırmacı, new age fikrinin madam blavatsky ile başladığını söyler. 1879'da hindistan bombay'a taşınmıştır, burada da a.p. sinnett ile tanışmıştır.1882'de teozofi derneğinin merkezinin adyar'a taşınması ile bu dernek uluslararası bir form almıştır.

 

çalışmaları ve yaptıkları teozofi, okultizm, ezoterizm alanında büyük çığırlar açmıştır. çünkü dünyayı dolaşırken, daha önce kimselerin bulamadığı birçok eski yazıt bulmuş ve bunlar çerçevesinde birçok öğretiyi ortaya çıkarmıştır. eserleri arasında:

 

- the secret doctrine ( cosmogenesis and antropogenesis-2 cilt)

- isis unveiled ( peçesi açılmış isis )

- the voice of the silence ( sessizliğin sesi/@1649094 )

- light on the path ( yoldaki ışık )

- at the feet of the master ( hocanın ayaklarında )

- the key to teosophy ( teozofinin anahtarı )

 

gibi kitaplar bulunur. özellikle iki cilt olan secret doctrine serisini anlayabilmek için ingilizce biliyor olmak, felsefe okumuş olmak yetmez. çok iyi ezoterizm terminolojisi, antropoloji, zooloji, botanik, ırklar, uzay bilimi, mitoloji, astronomi ve astroloji konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir. hatta bunları bilseniz bile anlayabilmek zor olduğu için, secret doctrine ile birlikte, bir secret doctrine terimleri sözlüğü de satılmaktadır.

 

the voice of the silence, at the feet of the master ve light on the path bir üçlemedir, bunu blavatsky öldükten sonra kitap haline getiren ise öğrencisi annie besant'tır.

 

blavatsky, teozofi derneğine göre yüzyılın seçilmiş insanıydı ve inanılmaz parapsikoloji ve telekinezi güçleri vardı.

 

kitapları türk dilinde yoktur, yurtdışında bulabilirsiniz ve amazon.com dan da kolayca sipariş verebilirsiniz.

 

secret doctrine free-online edition için:

The Theosophical Society
...

 

Alıntıdır.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...