Jump to content

İngilizce korkusu ? İçeri buyurun


Balcan

Önerilen Mesajlar

Konu çok uzun oldu tamamını okumanızı isterim ama kim okuyacak bu kadar şeyi derseniz son iki paragrafa atlayın direk :D kırmızı yeri de okumanızı isterim ama :D üşenmeyin de hepsini okuyun işte kırk yılda bir konu açıyoruz ^^

 

 

Eveeet birden aklıma geldi ve üzerinde pek düşünmeden açmak istedim bu konuyu çünkü düşündükçe saçma gelmeye başladı ama kararımı değiştirmeden başlamaya karar verdim.

 

Bizim eğitim sistemimizden mi kaynaklanıyor yoksa doğal bir insan davranışımı daha tam olarak çözemedim ama nedense başkalarının yanında ingilizce (başka herhangi bir dilde olabilir fakat ingilizce üzerinde durmak istedim ) konuşurken utanıyoruz, çekiniyoruz, hata yapmaktan korkuyoruz sonuç olarak konuşamıyoruz ve ortada bir sorun var. ( genelleme yapmak istemesem de genel olarak gördüğüm şey bu ki bende de vardı halada var ama azda olsa aşmayı başardım)

 

Uzuuun yıllar boyunca online oyun oynadım (WoW) genel olarak oyuncular yabancıydı ve ingilizceyi ister istemez kullanmak zorundaydım yada oyunu bırakıcaktım, ingilizceme çok büyük katkısı olduğunu kabul etmem gerekiyor ama bir sorun vardı hep 4-5 kişi veya daha fazla yabancı arkadaşlarla skype ve benzeri programlar üzerinden konuşuyorduk konferans gibi düşünün hiç bir sorun yaşamıyordum hatta şakalaştığım zamanlar bile oluyordu ingilizcem gerçekten kötüdür benim ama beni bir şekilde anlıyorlardı ama odaya(programdaki konuşma odası) oyunu oynayan herhangi bir türk geldiği zaman daha fazla konuşamıyordum inanın " sorry " " okey " gibi basit kelimeleri bile söylemiyordum.

 

Yukarıda da söylediğim gibi sebebini tam olarak çözemesem de bunu yine biz Türklerin davranışlarından dolayı olduğunu düşünüyorum, herhangi birisi bir yanlış yaptığında kahkahayı patlatmasak, puuuahahahah " he need " de " he needs " olacaktı gibi düzeltmeler yapmasak belki dil öğrenmek yada konuşmak bizim için daha kolay olacaktı ama olmadı herneyse. Ayrıca bunun sadece biz Türklerde olduğunu düşünüyorum bir çok farklı ülkeden arkadaşlarım var hiç birisinin yanında ingilizce yada başka bir dil konuşurken daha doğrusu konuşmaya çalışırken utanmıyorum onların rahatlığı ve hataları görmezden gelmesi yüzüme vurmaması beni rahatlatıyor.

 

Arada bir zevk için tıp derslerine girdiğim olur ve bir prof.un dersine denk geldim bir gün konumla alakalı başından geçen bir olayı anlattı bende size anlatmak istiyorum.

Yabancı bir ülkeye gitmiş konferans için ve anlatımını ingilizce yapmış konuşmasına başlarken " Ladies and gentlemen"s" ! " diye başlamış herneyse konferans bitmiş gayet güzel geçmiş orada bulunun bir çok yabancı dinleyici çıkışta yanına gelerek tebrik etmiş konuşmuşlar aralarından bir tane Türk gelmiş ve " hocam konuşmanıza başlarken " ladies and gentlemen"s" " diyerek yanlış başladınız "men" zaten çoğuldur sonuna "s" gelmez " demiş, bizim prof " resmen şok oldum ve hiç birşey söylemedim " demişti Türkler olarak biraz sorunluyuz bu konuda..

 

Herneyse sonuç olarak konuyu açmamın bir sebebi var oda bu saçma korkunun bir nevi üstüne gitmek, konunun tutucağını pek düşünmesem de içimden gelen bu :D oyun gibi düşünün kurallar basit korku yok hata yaparım yok ve sözlük kullanmak yok bilmediğiniz kelime olursa Türkçesini yazın sözlük kullanmayın ve hata yapma konusunda kendinizi rahat hissedin :)

 

Belki aranızdan gaza gelenler olur diye ben başlamak istiyorum :)

 

Ok fellas, feel free to make mistake just think and write, my english is really suck but who care ? :) please join us or join me :p if u want say just " hi! " say it !. it will be a really good start ! PLEASE FEEL FREE AND COMFORTABLE :)

 

( sadece ingilizce konuşmak zorunda değilsiniz ama konuşacaksanız da korkmadan konuşun sallayın gitsin :) )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

There is no such thing as videogames that useful for learning another language, and bizim insanımız iki dominonun arasına laf sıkışıtıracak kadar zeki oldugundan (!) karşısındakin hatasını onun üstüne çıkmak için merdiven gibi görüyor. (çoğu insanımız). Sonra vay efendim profesöre ingilizce öğrettim, yada i am an english expert here!! gibi cümleleri kullanırlar.

 

Bunların yanı sıra bu konu ingilizcesini geliştirmek en azından özgürce pratik yapmak isteyenler için bir alan haline gelebileceginden ; nice topic lad :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:) Bizlerde ki bu mudahale olayi.. Yardim edeyim diye mi yoksa "hehe ben daha iyi biliyorum" hareketi mi bilinmez. Ama evet bu konu var Turkiye'de sanki ingilizcenin uzmanlariymisiz gibi. Sebep su olabilir, okullarimizda malesef inglizce egitimi ANLAMSIZ bir sekilde grammar uzerine yogunlukta. Insanlar mezun olduklarinda ellerinde 0 ingilizceyle rakipleriyle yarisiyorlar is dunyasinda. Ama iste cat pat bilende biseyler demek isterken grammeri iyi olan ogrenci duydugundan bisey yakalayip pat diye soyler. Bir daha da tovbe edersin, hevesin kirilir.

 

Benim sana tavsiye edicegim ingilizceni yazismalardan cok konusmayla ilerletmeye calis. Kafana takma kim ne diycekmis diye cunku o onlarin kusuru eger senin konusmani o sekilde bolerlerse veya duzeltmek isterlerse. Ben 3 yildir Amerika'dayim burda kim kime dum duma. Her milletten her irkdan insan var, kimi senin kadar ingilizce bile bilmiyor, kimi hic bilmiyor sadece beden dili ama ne kadarsa o kadarla islerini yurutuyorlar, kimsede cikip gulmuyor yada duzeltiyim diye ugrasmiyor. Her kimde bu problem varsa, kolay degil biliyorum ama kirmaya calisin o kalkani. Baskalarindan cekinirken kendi elinizdeki konusma imkanini kaybetmeyin.

 

Simdi arkdaslarim benim ilk geldigimde ingilizcemin ne kadar kotu oldugunu soyluyorlar, guluyoruz hep birlikte.. Ama su noktaya gelene kadar da benim yanlisimi duzelten cok nadirdir. Konusa konusa kendim farkettim hatalarimi vs. Yillar gecti konusurken hala hata yapabiliyorum ama duzeltiyorum hemen. Zaman ve surekli pratik istiyor.

 

Ingilizceni ilerletmek veya bu hissin ustesinden gelmek istersen skype uzerinden yardimci olabilirim. Yazismalar ingilizce yazismalari cok ilerletebilir ama is konusmaya geldiginde konusma pratigin yoksa yine ayni yine ayni...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

I am alone and never be not happyness.Because ı hate everytings.Maybe you say pink,blue,purple but ı say black and white.I love magic,dragons,darkness but you see me maniac.I feel some things,ı feel pain and ı am not scared darkness.I don't care peoples say,ı love this life and ı love my culture.Blood,blood...This world haven't not got anybody and we live,your's live,their live. Thats it...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumlarınız için teşekkür ederim, beni mutlu ettiniz :) umarım daha çok katılan olur görüldüğü gibi burada birbirini ezen yanlışları yüzünüze vuran kimse yok herkes gayet anlayışlı korkmayın bütün üyelere sesleniyorum :)

 

Tristiana i think you are a little bit melancholic :) if you want we can talk on private, i'm glad to help you :) ( if i can )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk okulda ingilizce hocalarının vurgulu türkçe aksağanıyla belirsiz bir özgüvenle ve ağır çekimde ana sınıfı öğrencilerine anlatır gibi ses tonunu ayarlayarak, "Hadi seninde ingilizce konuşmanı istiyorum, aynı zekaya ve kültüre sahip olmalıyız.." bakışları insanda fobiyi bırak, nükleer füzyon bile yaratabilir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben ciddi ciddi cesaret aldım.Runes of Magic'in yabancı serverında başlıyordum bugün.Ordan ciddi ciddi bir arkadaş grubu yapıp ben de konuşmayı düşünüyorum.Zaten yabancı diziler vs. biraz kurtarıyordu beni.Konuşmaların yazışmalarda %95'ine çok rahat katılıyordum diğer yabancı oyunlarda.Konuşmaları da görücez bakalım :) "Thank you" :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

I have problems about school and friend relationships... who cares about school but its important what did my friends say about me. They are always complaining my character. Everytime I say that I will never change. You can accept me like who am I now. or you can ignore me

 

and I have a suggestion about that. We can't improve our language unless we realise our mistakes. we can read comment which is above ours. and we can tell mistakes.

 

benimkini de yapın :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

I have problems about school and friend relationships... who cares about school but its important what did my friends say about me. They are always complaining my character. Everytime I say that I will never change. You can accept me like who am I now. or you can ignore me

 

and I have a suggestion about that. We can't improve our language unless we realise our mistakes. we can read comment which is above ours. and we can tell mistakes.

 

benimkini de yapın :D

 

Hataları söyledikçe burada yazı yazan 3-5 kişiyide korkutup uzaklaştırırız diye endişe ediyorum :D boşver en iyisi millet burda hatasıyla kafasına göre yazsın gramerini de başka yerde düzeltsin :D ama isteyen varsa bilgim olduğu kadar yardımcı olmaya çalışırım ben ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece İngilizce ile ilgili değil bu ya kültürel bir mesele. Ya imparatorsun ya da hiçbir şey mantığına yakın bir şey var bizde. En iyi olmazsanız insanlar acıyarak bakıyor ve kendince yapmış işte bir şeyler diyor. Başkasını uyaracağız, düzelteceğiz, yereceğiz derken de kendimizi unutuyoruz. Mevlana'nın mesnevisinde bir hikaye vardı dört adam camide namaza durmuş içeriye müezzin giriyor. Biri ezan okundu mu yoksa daha var mı diye soruyor müezzine, diğeri sus konuşma namazın bozuldu diyor ikisinin de namaz gidiyor. Üçüncü diyor ki birader ona diyeceğine sen konuşmasana senin de namaz gitti. Onun da bozuluyor. Dördüncü de çok şükür ben sizin gibi hataya düşüp konuşmadım diyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...