Jump to content

Kedimin Yeni Eve Alışma Süreci


calliopeia

Önerilen Mesajlar

Merhaba Gnoxis ailesi,

Ben bugün bir kedi sahiplendim. 8 aylık dişi bir rus mavisi kendisi. Çok hiperaktif oyuncu ama yaramaz değil. Evdeki herkesi kendine aşık etti resmen (ki normalde evde kimse kedi istemiyordu). Ancak eski sahibinin söylediğine göre elinizi uzattığınız anda ısırıyor, oyun olarak ısırma huyu var bu konuda ne yapabilirim.

Bir de eski sahibinin kullandığı isim telaffuzu zor bir isimdi o yüzden değiştirmeye karar verdim ve kedime Luna diye seslenmeye başladım.

Yeni bir aileye yeni bir eve geldi farkındayım ve alışması uzun sürecek bu konuda da sabırlıyım ancak tedirgin olduğum bir durum var.

Kedimizin eski sahibi 1 arka sokağımızda oturuyor ve arada gelip görmek isteyeceğini söyledi. Babam da (uzun yıllar kedi ve köpek beslemiş bir kişidir) eski sahibinin kedimizi gelip görmesi durumunda kedinin eski sahibini özleyeceğini evden kaçmak isteyebileceğini ve hatta bizden nefret edebileceğini söyledi.

Şuan Luna sessiz ve sakin bir biçimde odamdaki koltuğunda uyuyor bütün gün oyun oynadık ve sanırım yoruldu :)

Bu konuda bilgili arkadaşlarımın önerilerine açığım öncelikle ısırma huyundan nasıl vazgeçirebilirim, bana ısınması için neler yapabilirim, eski sahibinin gelip görmesi sorun yaratır mı ve son olarak yeni adına alışabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle merhaba verebileceğim bir kaç öneri olabilir.İlk önce kedin ile aranızda bir bağ oluşup oluşmadığını kontrol et,belki ailenden başka biri ile bağı olabilir.Kedine sürekli suyunu,mamasını kedinin sevgi bağının daha kuvvetli olduğu kişi versin.

Bağ dediğim şey kedi hanginizle daha samimi,yada kimin kucağına hemen atlayabiliyor sıkılmadan durabiliyor.Isırma olayına gelirsek,canın biraz yanabilir ama bir kaç denemede çözebileceğine inanıyorum.Köpeklere fısıldayan adam programında ki gibi o davranışa karşı gelen bir başka hareket kullanabilirsin.Yapmaması için uyarmak gibi.Programı kesinlikle izlemeni öneririm çünkü faydalı olacaktır. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kedilerinde insanlar gibi kişilikleri vardır ve anlattıklarına göre senin kedi benimkine çok benzer bir kişilikte. Ne zaman sevmeye kalksam birazcık okşuyorum ve sonra elimi ısırmaya başlıyor oyun için ısırdığı belli ama kanatmasada çok fazla çiziyor elimi ve ben ne yaptıysam vazgeçiremedim bu huyundan. Kafasına yada sırtına vuruyorum anlamıyor arkadaşımın kedisinin kafasına vurunca hemen geri çekiliyor ama benimki oyun oynamaya devam ediyor yani ısırmaya, su sıkmayı denedim oda işe yaramadı kaçıyor ama aynı hareketi devam ettiriyor. Tristiananın söylediği programın hemen hemen hepsini izlemişimdir köpekler hakkında çok faydalı ama kedilerde işe yarayacağını sanmıyorum. Isırmaktan vazgeçeceğini düşünmüyorum alışmanı öneriyorum ben. Eski sahibini görmesinin pek sorun yaratacağını da düşünmüyorum zaman gösterir ama bence bir sıkıntı çıkmaz rahat ol

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben birkaç ay deneyeceğim mesela ısırdığı anda oyun oynamayı keseceğim ya da sesimi yükseltip hayır diyeceğim. Ancak bunun dışında ceza vermek istemiyorum zaten cezadan çok ödülle öğrendiklerini önceden beslediğim köpeklerimde farketmiştim. Umarım kısa sürede uyum sağlar onun bunalıma girmesini istemiyorum çok güzel bir kedi zaten bazen küçük emrah gibi bakıyor içim parçalanıyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kediler konusunda yardımcı olmak zor. Epey bir kedi büyüttüm hani hepsinin karakteri, zekası, sıcakkanlılık düzeyi farklıydı. Bazısı cidden karaktersiz bile çıkabiliyor ya neyse. Eğer belli bir asaleti olan kediyse illaki sizin ona davranışlarınızın karşılığını verecektir. Hatta öyleki sizi pek sevmese sahibi olarak benimsemese bile gerektiği gibi davranacaktır. Keşke sıfırdan kedi alıp büyütseydiniz. Şimdi ne yaparsanız yapın hep biraz yabancı gibi kalma durumu olabilir. Köpekler gibi değildir kediler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfırdan kedi alıp büyütmek :D Değişik bir tabir oldu ama hoşmuş :rofl:

 

18-17 ve 7 yaşlarında 3 kedim var. emir'in de dediği gibi, hepsinin huyu suyu farklı... Ama o oyun olayı yaklaşık 2-3 yaşına kadar devam ediyor sonrasında biraz düzeliyorlar. Şu anda oyunun gazıyla ne yaptığını bilemeyecek dönemde anladığım kadarıyla. Lise hayatımı ellerim çizik içinde geçirdim ama sonrasında daha çok uyku, daha az gaza gelme, daha yumuşak sevilmekten hoşlanma gibi yavaş yavaş değişti huyları. Huy deyince aklıma geldi bazen de huylandıkları noktalara dokunuyor olabilirsin. Örneğin bazı (çoğu) kedi göbeğine - kuyruk ve altı kısma dokunulmasından ya da oraya dokunulacakmış gibi durulmasından hiç hazzetmez... Benim o 18 yaşındaki deli kedim hiç affetmezdi o durumu. Anında kocaman tırnaklarını çıkarıp çizerdi...

 

Kediye eğitim vermeye çalışmak pek kolay değil... En fazla korktuğu biri oluyor evde. O etraftayken hiçbir yaramazlık yapmıyor. Ama şımarabildiğini anladığı kişi istediği kadar hayır desin, imkanı yok dinlemez... Bu nedenle bu dönem aslında sizin kediyle olan iletişimi öğrenme döneminiz diyebilirim... O size, ona nasıl davranmanız gerektiğini öğretiyor :) Köpeklerle aralarındaki en büyük fark da bu sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

biz 3. kedimizi önce felix diye çağırıyorduk bir süre sonra miçoya çevirdik adını... gerçi 8 aylık kedi değildi ama mutlaka anlayacaktır ona seslendiğinizi :) mama kelimesini anlamaları gibi, ona seslendiğinizi anlayacaktır. "mama" kelimesini ne çabuk öğrendiklerine şaşırırsınız...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

genç kediler sıkıntılı diş çıkarıyorlar ısırmaları bu yüzden... hem 2.5 yaşında kızımın her yanı çizik hem benim ufaklık kedilerden soğudu sokaktaki kedilere bile türlü munzurluk yaptı zamanında çok sever hayvanları zaten sokaktan aldığımız kedimiz fazla ilgiye dayanamadı ve dün evi terketti soğukta kıçının donması pahasına birde mutfağa sokmuyorum diye savaştı adeta ilk defa kedi olayına girdik ailece, eve ilk geldiğinde ki o sessiz sakin kedi gitti ısırmamasını öğrettiğim kedi gitti yerine bu küçük şeytan geldi. Anladığım kadarıyla Denizciğimle bir kaç gün geçirince başlarım evinizede deyip sapıttı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Keçilere inatçı demişler arkadaşlar kediden daha inatçı munzur bir hayvan yok kendisine bağırıldığında ya da poposuna vurulup uyarıldığında hiç bir iyi tepki göstermez yaptığını yapmaya devam eder ayrıca kindar hayvan gece gece gelip sakalınızı saçınızı çekiştirip ödünüzü patlatabilir. Onunla konuşun insan gibi ses tonunuzu düşürüp yumuşak ve sevimli gözükün varsa bunun faydası olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...