Jump to content

Beyninizin ne tarafını kullanıyorsunuz?


Ariakas

Önerilen Mesajlar

50 50 yazanlar 2 elinide kullanabiliyormu mesela hem solla hem sağla yazabiliyormu veya deneyince normal kullandığı elinin zıttıyla yazamıyosanız o yüzde 50 50 size uymaz zaten 2 eliyle yazn iki elini kullanan birisinin puanı bile 50 50 cıkmaz cok düşük ihtimal 2 elinin paralel çalışması lazımki buda çok zor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 50 yazanlar 2 elinide kullanabiliyormu mesela hem solla hem sağla yazabiliyormu veya deneyince normal kullandığı elinin zıttıyla yazamıyosanız o yüzde 50 50 size uymaz zaten 2 eliyle yazn iki elini kullanan birisinin puanı bile 50 50 cıkmaz cok düşük ihtimal 2 elinin paralel çalışması lazımki buda çok zor.

 

Her iki elimle de yazıyorum ama ne kadar bir birbirine paralel bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SAĞ BEYİN

Yaratıcı Zeka... Sağ beyin, bilgiyi bir bütün olarak ve resimle işler. Tasvir ve semboller kullanır; resimlere şekillere ve renklere tepki verir. Sözel ifadeler dışında müziğe, vücut diline, dokunmaya tepki verir. Sezgicidir, önsezilerini ve hislerini takip eder. Nesnelerle soyut değil, duygusal olarak ilişki kurar. Uzaysal ilişkileri kullanır. Duygusal ve üretici taraftır. Görerek ve duyarak öğrenir. Hayallere, şiire, mecaza meraklıdır. Ayrıca vücudun sol bölümündeki duyusal organları ve vücut hareketlerini kontrol eder. Vücudun sol tarafındaki duyu organlarını ve vücut hareketlerini kontrol eder.

İşlevleri: Yaratıcılık, Subjektif, Hatırlama, Bütünü görme, İç güdüsel, Sezgisel, issetme, İşitme, Duyma, Koklama, Tat alma, Ritmik, Hatırlama, Müzikal

Vücudun sol tarafını kontrol eder, Duygusaldır, Dokunsal yollarla öğrenir, Duyguları serbest bırakır, Yüzleri hatırlar, Daha fazla risk alır, daha az kontrollüdür, Yazılı ya da gösterilen talimatlara uyar, Problemleri bütüne bakarak çözer, Çizimi ve nesneleri kullanmayı tercih eder, Eşanlamlı biçimde düşünür, Benzer nitelikleri arar, Sezgiseldir, Bütünseldir, Kendiliğindendir.

SOL BEYİN

Mantıksal Zeka... Sol beyin, konuşma ve dil merkezidir. Analitik (adım adım) düşünür. Mantıklı ve sistematiktir. Bilgiyi ardışık ve doğrusal işler. Ayrıntıcıdır. Sayısal işlemlerde üstündür. Sebep sonuç ilişkilerini kullanır. Ayrıca vücudun sağ tarafındaki duyu organlarını ve vücut hareketlerini kontrol eder.

İşlevleri: Adlandırma, Matematiksel işlemler, Dili doğru kullanma, İnceleme Parçayı görme, Sistemli,Analiz etme, Disiplinli, Objektif Sınıflandırma, Mantık yürütme, Sıralama

Vücudun sağ tarafını kontrol eder, Mantıksaldır İşitsel, görsel yollarla öğrenir, Duyguları kontrol eder, İsimleri hatırlar Az(kontrollü) risk alır, Sözlü talimatlara uyar, Problemleri parçalayarak çözer, Yazmayı ve konuşmayı tercih eder, Matematiksel biçimde düşünür, Farklılıkları arar, Rasyoneldir, Devamlıdır, Zihinsel ağırlıklıdır, Yapısaldır, Planlıdır.

 

SAĞ - SOL BEYİN

Sağ ve sol beyin, ilk zamanlarda zannedildiğinden çok daha bütünsel olarak işler. Beynin her iki tarafını da etkin bir biçimde kullanabilen bireyler zihinsel kapasitelerini iki kat değil kat kat arttırmış olurlar. Bu nedenle çocuklarımızın hem yaratıcılıklarını (sağ beyin) hem de mantıksal düşünme güçlerini (sol beyin), ilk yıllardan itibaren desteklemeliyiz. Klasik eğitimler, daha çok sol beyin kullanımını desteklediği için pek çok yaratıcı yetenek yetişkin yaşlara aktarılamadan körelmektedir. Klasik IQ testleri de daha çok sol beynin işlevlerine ilişkin verileri değerlendirir.

Yıllar önce beyinle ilgili araştırmalar sırasında konuşma ve dilin merkezi olarak sol beyin keşfedilmiş ve bu özelliğinden dolayı yıllarca sağ beyinden çok daha fazla itibar görmüştür. Eğitim sistemleri sol beyni kullandıran, mantıklı ve analitik düşünmeyi geliştiren temeller üzerine oturtulmuştur. Ancak son yıllarda sağ beynin aslında ne kadar önemli işlevleri üstlendiği görülmüştür.

Örneğin bir hukuk metni ya da kullanma kılavuzunu okurken sol beyin becerilerine ihtiyaç duyulur. Ancak mizahi bir metin ya da roman okuduğunuzda, tüm geçmiş deneyimlerimizden anlamı çekip çıkaran sağ beyne başvururuz. Büyük matematikçilerin sağ beyinlerini başta hayal güçleri olmak üzere ustaca kullandıkları bilinmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...