Jump to content

Samhain, Denklikleri ve Ritüelleri


sirius

Önerilen Mesajlar

Samhain Nedir?

 

Samhain, 31 Ekim kutlanan önemli bir sabbath yani doğa bayramıdır. Orjin olarak Kelt festivalidir ve eski gal dilinde "Yazın Sonu" anlamına gelir (Samfuin şeklinde söylenirdİ; sam ('yaz') and fuin ('son')

 

1380661_668683553163024_1914972064_n.jpg

 

Samhain diğer bir tabirler "son hasat", son mahsüllerin toplandığı gibr gündür. Artık yaz biter, Güneş tanrı, tanrıça'nın rahmine geri döner (ölür) ve tekrar doğacaı güne kadar (yule) orada kalır. Bu yüzden Dünya'ya karanlık ve ölüm hükmeder, zor kış dönemi yaklaşık. Ürünlerden artık son verim alınır. Bu yüzden ölüm süreci olarak görülür Samhain.

 

Ekinler bir daha filiz vermeyecektir, havalar soğuyacaktır, güçsüz hayvanlar inlerine saklanacak ve bu zor koşullara dayanamayanlar ölmeye başlayacaktır. Sert kış beklemektedir. Bu yüzden Samhain'da aynı zamanda bu zor süreci atlatmak için dualar edilir.

 

Son hasat olmasından dolayı "ekilen şeyler biçilecektir" Yani bütün yıl yaptığınız eylemlerin de hasadını yapacağınız gündür.

 

SamhaiN'ın bu doğadaki "ölüm" döngüsünün başlangıcı sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsal bir döngüdür. Bugün, bu alem ile öte alem arasındaki perde incelir ve ruhlar ile çeşitli varlıklar bizim alemimize geçiş yapabilir. Bu yazın bitişi, ile kışın başlangıcı arasında ki bir "geçiş" günüdür bu yüzden ruhsal kapıların açıldığı bir gün olarak düşünülür.

 

Bugün o yüzden biraz daha karanlık (kötücül manada değil) ve endişe edici olarak bilinmekteydi.

 

Eşik bayramları veya eşik zamanları her daim öte alemle bu alemin kapılarının açıldığı anlar olarak düşünülmüştür. Samhain gibi Beltaine'de bir eşik bayramı olarak varlıkların geçiş yapabileceği bir gün gibi düşünülürdü ama Beltaine'de ancak iyi ruhların ve iyi varlıkların zuhur ederken, Samhain, daha çok ölümle alakalı olarak her tür ruhun geçiş yapabileceği bir gün olarak düşünülürdü.

 

Eski Druid Rahipler ve Avalon Rahibeleri bugünü özenle kutlarken ve sonraki gelen süreçte Cadılar için önemli bir gün olarak kabul edilirken, yerel halk için korkutucu bir gündü son hasat. Gece yarasından sonra evlerden dışarı çıkılmaz ve bilhassa ruhlarla, şeytani varlkların dadanılmasından korkulurdu. Balkabağını oyup, içinde mum yakıp evin önüne koyma (Jack o'lantern) geleneği bu amaçla yapılırdı; kötü ruhları evden uzak tutmak. (Aynı zamanda korkunç masklar veya işlemeler asılırdı. Sonraki modern süreçte korkuyla yaşanılan bu geleneklerin cadılar bayramı olarak daha "neşeli" bir havayla kutlanmaya başlandığını görüyoruz.

 

Samhain esasında neşeli bir gün değil, oldukça sır dolu, ölümün kol gezdiği, büyünün arttığı ama tekinsiz bir gündür. - Sirius

 

Samhain ve Denklikleri

 

Zamanı: 31 Ekim, Gece yarısı veya saat 3 suları

 

Elementi: su ve Toprak

 

Anlamı: Son hasat, ölüm ve dönüşüm, Cadıların yeni yılı, Karanlık Tanrıça, Crone, Ölüm tanrısı, Yazın sonu, Alemler arası perderlerin incelenmesi, yılın bitişi, zamanın ötesindeki zaman, abyss, Vahşi av gecesi, Eskileri bitirmek yenilere başlamak, Büyü ve bilgelik

 

Semboller / araçlar ve Dekorasyonlar: Jack o Lanterns (içi oyulmuş balkabağı), maskeler, kazan, siyah altar bezi, meşe yaprakları, çalı süpürgesi, siyah kedi, mumlar, ölmüşlerin resimleri, siyah mum, beyaz mum (çalışmaya göre), samhain ateşi, pelen tan, mezarlıklar

 

Bitkileri: itüzümü, misk otu, kedi nanesi, yenibahar, süpürge, karahindiba, karakafes otu, pelinotu, eğreti otu, adamotu, ejderkanı, adaçayı, samanlar, dikenli bitkiler, meşe ve zehirli bitkiler.

 

Tütsü veya Yağ: Fesleğen, civanperçemi, kafur, karanfil, pelin, mür, paçülü, elma, nane, muskat, ylang ylang, adaçayı, akgünlük

 

Renkler: Siyah, turuncu ve indigo

 

Kristaller: Siyah taşlar ağırlıktadır, obsidyan, oniks veya oltu taşı gibi.

 

Aktiviteler: Jack o'lantersn yapmak veya balkabağı çemberi, ruhsal düzlem çalışmaları, ata sunağı, kostümler, kehanet çalışmaları, ölü bayramı, oruç tutma, borçları ödeme, kış bitkilerini kurutmak, maskeler, yarasalar, kediler, ruhlar, gelecek süreç için dilekte dileme, geçmişten kurtulma, şenlik ateşi.

 

Yiyecekler: balkabağı tatlısı, nar, balkabağı, kabak, fındık, mısır, kızılcıklı kekler veya mevsim meyveleriyle yapılmış kekler, ekmek, bitki çayları, elma.

 

Tanrılar: Boynuzlu Avcı, Cernunnos, Osiris, Hades, Loki, Arawn, Anubis

 

Tanrıçalar: Crone formdakiler; Hecate, Cerridwen, Arianrhod, Caillech, Morgana, Baba Yaga, Bastet, Hel

 

Ritüeller: ataları onurlandırmka, geçmişi serbest bırakmak, yeni istekleri çağırmak, şükretmek ve kefaret ödemek, geleceği görmek, ölüm ve yeniden doğum sürecinin farkına varmak, bilinçaltını keşfetmek, kehanet, ateş çağırımı, geçmiş yaşam deneyimleri, necromancy

 

Sirius

 

Bu sırada konu devam edecek...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendi adıma sonsuz teşekkürler :) Samhain çok sevdiğim, içimde gelenekselleşen ve nedense içsel olarak bağlı kalmak istediğim festivallerden birisidir.. Kelt çalışmalarımdan olsa gerek ki aynı sinerjiyi yakalıyorum.. Ancak Samhain de son hasat ürünlerinden bir de ziyafet verilirdi. Yakın zamanda bu konuyu açma düşüncesindeydim.. çok güzel, net ve öz bir yazı olmuş eline sağlık :) Konunun devamını da merakla bekliyorum ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada, belfalas'ın konularından birinde buldum, bu gönderinin altına eklemek istedim. Samhain için bir tütsü tarifi:

 

 

Samhain

2 çay kaşığı paçuli yaprağı, 1 çay kaşığı mür, ve 3 damla hindistancevizi yağını ezerek karıştırın.

 

 

 

 

umarım faydalı olur :)

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuya devam ediyorum.

 

Bu sırada aslında bu paylaşımları facebook sayfamızda yapıyordum (reklam gibi olmasın detayını merak edenler gnoxis grubundaki paylaşıma bakabilir) ama sonradan buraya aktardım. O yüzden orada paylaştıkça buraya aktarıyorum, bölük pörçük gelebilir. Amaç aslında kendi kutlamanızı yaparken sadece fikir vermek. Samhain ritüeliyle ilgili çeşitli konularda var, onları da inceleyebilirsiniz. örneğin; http://www.gnoxis.com/cad%C4%B1lar-bayram%C4%B1-%C3%B6zel-shamhain-rit%C3%BCeli-13779.html

 

 

Ataları Onurlandırma

 

Daha önceki paylaşımlarda Samhain, öte alem ve ruhlarla olan bağlantısını açıkladık. bu yüzden dolayı Samhain zamanında yakınlarımızı anmak ve ataları onurlandırmak çok önemli bir yere sahiptir.

 

Bugün ruhlar alemi ile bu alem arasındaki perde inceldiği için ruhlarında geçiş yapabildiği bir gündür ve haliyle yarım kalmış işlerimizi bitirmek, atalarla özlem gidermek önemlidir.

 

Kültür olarak biz ata tapınımına alışığız. Mezarlıkları bayramlarda ziyaret etmek, ruhları için dua etmek hatta onları rüyada görüp "bana göründü" demek oldukça doğal bir unsurdur. Bu gelenekler ve inançlar bize eski şamanik gök tengri inancından gelen ata kültü inançlarıdır. Bu yüzden samhain dönemi ataları onurlandırmak Anadolu diyarında yaşayan bizler için çokta tuhaf veya korkutucu değildir. (Buna nazaran daha dünyevileşmiş modern Avrupa için bu durum tuhaf gelmektedir)

 

Ataları ve ölmüşleri onurlandırma şu şekilde yapılmalıdır:

 

-Öncelikle altarınızı Samhain denkliklerine göre kurun ve bir bölümünü ölmüşer için ayırın. Eğer altarınızda yer yoksa ayrı küçük bir masa ayırabilirsiniz.

 

-Ölmüş tüm yakınlarınızın atalarınızın resimlerini bu masaya koyun. Resimleri yoksa da sorun değil ama olanları muhakkak buraya koyun.

 

-Çemberi açın, ritüellerinizi uygulayın ve ritüel planınızda doğru zaman geldiğinde elinize her altara koyduğunuz kişi için üç akgünlük alın ayrıca 9 tane de hatırlamadığınız geçmiş atalarınız için akgünlük alın. 9 tane de tanrı ve tanrıça için alın. Avucunuzda tutun ve o ruhlara bu tütsüyü adadığınızı söyleyin.

 

-Ayrıca ölümün lorduna ve karanlık tanrıçaya adadığınızı dile getirin bu diğer 9u için ve onlardan iletişim için önce izin isteyin sonra da güvenli olması ve onların huzurda olması için yardım isteyin. (Birşey hissetmeyebilirsiniz veya hissedebilirsiniz, siz sadece gönülden bunu dile getirin) Burada içinizden geldiği gibi olabildiğince samimi bir dua edin. Önceden uyaklı olarak hazırlamanız daha iyi olacaktır. Ne kadar özenirseniz ritüel o denli amacına ulaşacaktır.

 

-Akgünlükleri karıştırın ve ritüel boyunca ara ara bunları yakın.

 

-Şimdi altarınızda yer verdiğiniz her ölmüş için bir beyaz mum yakın. Bir tane de hatırlamadığınız veya bilmediğiniz tüm atalarınız için yakın ve bu mumları yakarken onlarında ışık ve huzur içinde olmalarını dileyin.

 

-Bu mumları yakmadan önce resimdeki kişiye bakın, onla ilgili GÜZEl anılarınızı canlandırın ve onunla konuşun. Ona kattıkları için teşekkür edin, eğer o kişiyle sorunlarınız olduysa ondan özür dileyin veya o kişi size kötü davrandıysa onu affetiğinizi söyleyin. Özlediğinizi dile getirebilirsiniz. Kısaca içinizi dökün ve içinizden geldiği gibi o kişi karşınızdaymış gibi konuşun ardından beyaz mumu yakın.

 

-Bütün resimdekilerle tek tek konuşun ve en sonunda hepsini uğurladığınızı söyleyin ve onların huzur içinde olmalarını dileyip, ölümün lorduna ve karanlı tanrıçaya şükranlarınızı sunup kalan akgünlükleri de kömürünüze atın.

 

Bu şekilde ritüelinizi sonlandırın.

 

Eğer size çok yakın olan bir tanıdığınız vefat ettiyse (yakın arkadaşınız, anneniz, babanız vs.) onunla konuşurken o kişiden yardım isteyebilirsiniz. Özellikle sıkıştığınız bir konu varsa, ilhama ihtiyacınız varsa veya çok ciddi sorunlarınız varsa onları anlatıp, o ruhtan size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

 

Böyle bir durumda ya rüyanızda ya da daha sonra günlük hayatta çeşitli bağlantılarla veya aniden gelen bir ilhamla, size yardım edecektir.

 

Bir diğer not ise, eğer yapabilme olanağınız varsa direk o kişilerin -en azından değer verdiğiniz kişinin- mezarında da mum adayıp akgünlük yakabilirsiniz. Sirius

Samhain Kehanet İksiri

 

Samhain günü için bir diğer önemli gelenek ise kehanette bulunmaktır.

 

Perdelerin aralanması aynı zamanda ilahi alemden gelecekle ilgili bilgi almasını da kolaylaştırmaktadır bu yüzden dolayı Samhain günü gelecek yılla ilgili kehanete bakılması önemli bir gelenektir.

 

Bunun için rune taşlarınız, tarotunuzu, çay yapraklarını, kahve telvesini veya scrying tarzı herhangi başka bir tekniği kullanabilirsiniz. Ama önemli olan bakmadan önce enerjinizi ve alın çakranızı güçlendirecek ve benliğinizin geçmiş-gelecek döngüsünden çıkarmada yardımcı olacak bir iksir içmekti.

 

Malzemeler;

 

-3 tutamPelionotu

-1 tutam Menekşe

-3 tutam Yasemin

-1 tutam Anason

-2 tutam Mor salkım (bulamazsanız civanperçemi)

-1 dal sandal

-3 tutam Lavanta

-1 adet Havlıcan kökü

-3 tutam Yeşil çay

-Ay taşı

-Şarap

 

Eğer bunlardan birini bulamazsanız bir başka ot kullanabilirsiniz (ikame olarak) ama olabildiğince tarife uygun davranın.

 

İksirin Yapılışı;

 

Bitkilerin hepsini yarım su bardağı doğal kaynak suyuna koyun ayrıca ay taşını da ekleyin. 10 dakika kaynatın ve kaynarken sürekli mor gümüşi parıltılı enerjiyle yükleyin. İçinizdne geldiği gibi bir dua okuyabilirsiniz.

 

10 dakikanın sonunda ocaktan alın ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Süre tamamlandığın süzün ve 1 çay bardağı kadar iksirden alın ve içine de 9 tatlı kaşığı dolunayda yaptığınız ay suyundan koyun. Ardından bu karışımı bir kadeh şaraba ilave edin. (Bir kadehten fazla içmeyin eğer alkol dokunuyorsa yarım kadeh şarapa ilave edin.)

 

Bakımdan önce bir kadeh iksiri için ve enerjinin tüm vücudunuza yayıldığını hissedin. Alın çakranızın parladığını görün, tüm vücudunuzda dolaştığını ve algılarınızı açtığını hissedin. 7 kez derin nefes alıp vererek, kehanete başlayabilirsiniz...

 

Sirius

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir wiccan arkadaşım vardı samhain de kehanet çalışması yapardı.Bir mum yakıp bir soru sorardı gelecekle ilgili cevabı evet hayır olacak şekilde.Mumun hareketine göre cevap alırdı.

 

Bu sadece eski bir gelenğin wiccaya göre basite indirgenmiş hali, onun bir benzer yöntemini de cadının bahçesinde görüyoruz. Aşağıdaki ritüeli doğrudan cadının bahçesi isimli kitaptan aktarıyorum;

 

Samhain Geleceği Öğrenme Ritüeli

 

Bu yöntem birkaç soru sormanıza izin vermektedir, ancak sorularınızı "evet" ya da "hayır" yanıtı verilebilecek şekilde sormalısınız. Ayininizi düzenlemeden önce, hemen hemen aynı boyutlarda olan, soracağınız soru sayısı artı bir adet de "zaman belirleyici" olarak kullanacak kadar kavanoz bulmalısınız. Ayrıca, her kavanoz için bir tea-light mum ve mumları yakarken parmaklarınızı yakmamak için ince bir mum, uzun bir kibrit ya da fitil gerekmektedir. Her sorunuzu bir kavanozun altına koyabileceğiniz ayrı kağıt parçalarına yazın; sonuçları not etmek için yanınızda kağıt kalem bulundurmak isteyebilirsiniz.

 

Samhain'den (31 Ekim) bir gün önce, akşam karanlığı çökünce kavanoz, mum ve diğer malzemeleri alıp dışarıya çıkın. Bu fala iç mekânda bakılamaz. Kavanozların içine birer mum koyarak, kavanozlardan düzgün bir daire oluşturun.

 

Elementleri çağırın;

 

"Hava (Ateş, Su, Toprak) elementine sesleniyorum, samhain arifesinde yanımda olun ve bana rehberlik edin. Kutlu olsun. "

 

Tanrıçayı bilge kocakarı olarak, siyahlar içinde ve yüzünde bir peçeyle, Tanrıyı ise Ava çıkmak üzere olan bir avcı olarak zihninizde canlandırın. Şöyle deyin:

 

"Eski Tanrılara, bilgelik veren bilge kocakarı Tanrıçaya ve Yaban avının lideri tanrıya sesleniyorum. Alemler arasındaki perdenin en ince olduğu Samhain'de, bana bilgi ve kavrama yolunda rehberlik edin. Kutlu olsun. "

 

Sorularınızı okuyun ve her birini ayrı kavanozların altına koyun. Yazdığınız bir soruyu sorup sormamak konusunda kuşku duyarsanız bundan vazgeçin. Kavanozlardan birinin altında soru olmaması gerekmektedir; bu kavanozu yanıtların verileceği süreyi saptamak için kullanacaksınız.

 

İnce mum yardımıyla, zaman belirleyici kavanozdan başlayarak tüm mumları yakın. Zaman belirleyiciden önce sönen mumların yanıtı "evet" sonra sönen mumların yanıtı "hayır"dır. Bununla birlikte, mumlar olayların gerçekleşeceği sırada sönecektir, yani ilk sönen mumla ilgili olay en önce gerçekleşecektir. Rüzgârlı bir geceyse, mumların hangi sırayla söndüğünü belirlemek için çok dikkatli bakmalısınız. Gece çok durgunsa, saat yönündeki yürüyüşünüzü hızlandırın. Yanıtlarınızı not edin, ardından da her zaman yaptığınız gibi, Elementlere ve Tanrıça ile Tanrıya teşekkür edin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samhain Kutlu Olsun! =)

 

1385834_671955582835821_810417537_n.jpg

 

Şu konuyu da inceleyebilirsiniz;

 

http://www.gnoxis.com/cad%C4%B1lar-bayram%C4%B1-%C3%B6zel-shamhain-rit%C3%BCeli-13779.html

 

Ayrıca daha deneyimli cadılar, ritüeli tamamlayarak Hecate invokasyonunu yapabilir;

 

http://www.gnoxis.com/hekate-ve-karanlığının-invokasyonu-55270.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

güzel konu sirius. teşekkürler. iznin olursa başka sitelerde de paylaşabilir miyim?

 

Genelde söylüyorum ama tekrar etmekte fayda var. Paylaştığım konularımın içeriğini değiştirmediğiniz ve nickimi de paylaştığınızda takdirde (kaynak gösterilmesine önem veriyorum) istediğiniz sitede paylaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samhain ritüelini gerçekleştirmek için çok istekliydim ancak hem altarım eksik olduğundan hem de bu konuyu 2 hafta önce araştırmaya başladığım için kendime güvenemedim. Bu tür ritüeller esnasında başka varlıkların mekana gelme olasılığı olduğunu "Kadim Cadılık Öğretisi" isimli kitapta okumuştum. Çember açmak konusunda da her ne kadar okursam okuyayım kafama oturmayan şeyler vardı.Ancak 31 Ekim geçti ve ben bu ritüeli gerçekleştiremediğim için birazcık suçluluk hissediyorum.Yine de içime sinmeden yapacağım eylem kötü sonuçlar doğurabilir diye düşündüm ve birkaç kaynak daha inceleyip, acemilikten kurtulana kadar ritüel gerçekleştirmemeye karar verdim.

Sirius, paylaşımların hep anlaşılır ve yararlı oluyor pratik için teoriyi iyice öğrenmek gerekiyor diye düşünüyorum ve teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://i.picresize.com/images/2014/10/31/SIw52.jpg

 

Sonbahar akşamı hüküm sürüyor dönüm gecesine.

Tanıdık yolların üstüne karanlık çökeli çok oldu, zaman ölü artık.

Yakılan ateş boyu aştı, aileler etrafına sarıldı. Hikayeler anlatılıyor en huzurlu yerinden en ürkütücüsüne doğru. Simalar ürpertiyor, karanlıktan gelen çıtırtılarla. Etrafta orman ruhu fısıldıyor; "Şarkılar söyleyin, sessizce. Yoksa avcılar gelir ateşin olduğu yere...".

 

Samhain, ruhlarımız bizimle olsun dostlarım.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samhain'de köyde olup, kutlamamı doğada yapmanın mutluluğunu tatmama seçimlerin pazar günü olması mani oluyor malesef :ermm:

Mavi Ay'ı da okulların açılması nedeniyle bir günle kaçırmıştım, nedense hep böyle oluyor.

Samhain geliyor, kutlu olsun !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samhain yaklaşıyor, hazırlıkları hızlandıralım... =)

 

Samhain'de genel olarak neler yapıyorsun sirius, özel değilse paylaşabilir misin ?

 

Ayrıca konu dışı gerçi ama kelimenin doğru telaffuzunu bilen var mı, ben hep "samheyn" diyordum ama doğrusu "so-wen" gibi birşeymiş sanırım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...