Jump to content

Yoga Çeşitleri


nazirella

Önerilen Mesajlar

[TABLE=width: 99%]

[TR]

[TD]

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]YOGA ÇEŞİTLERİ

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]http://www.astroset.com/bireysel_gelisim/holistik/images/holistik6.JPG

 

Yoganın felsefesi Uzakdoğu'nun metafiziksel inanışlarına dayanır. Yoga felsefesinin amacı kişinin vücut ve ruh dengesini yakaladıktan sonra kişisel aydınlanmasını da sağlamaktır. Yoganın metafiziksel kavramlarının yanı sıra vücuda faydalı yanları da vardır.

 

Yoganın tarihçesi

 

Yoganın tam olarak ne zaman başladığını kimse bilmemektedir, ama yazılı tarihten öncesine dayandığı söylenebilir. En az 5000 senelik arkeolojik bulgular (İndüs Vadisi'nde bulunan taşların üzerlerindeki oymalar) Yoga pozisyonları içermektedir. Yoganın Hinduizme dayandığı gibi genel bir yanlış anlama vardır, aksine Hinduizmin yapısı çok daha sonra ortaya çıkmış ve yoganın bazı kavramlarını içine almıştır.Yoganın çeşitleri nelerdir?

 

Günümüzde birçok farklı yoga okulu bulunmaktadır. Bu okulların en fazla bilinen ve uygulananları şunlardır;

 

HATHA YOGA: Fiziksel hareketler ve duruşlar, nefes alma teknikleri bu çeşide girmektedir.

 

RAJA YOGA: Aynı zamanda “Asil Yol” da denmektedir. Egzersiz ve nefes alma tekniklerini, meditasyon ile birleştirip ortaya başarılı bir insan çıkarmayı amaçlar.

 

JNANA YOGA: Bilgeliğe uzanan yol, en zor yol olarak kabul edilir.

 

BHAKTİ YOGA: Tanrı kavramı üzerinden yola çıkıp, ileri derecede konsantre olup kişinin kendini tamamen o işe adamasını ön gören yoga çeşididir.

 

KARMA YOGA: Bu yoga çeşidinde bütün hareketler aklın kişisel bir tanrı kavramına uyarlanmasıyla yapılmaktadır.

 

TANTRA YOGA: Görünmeyen bilinci belirli kelimeler, diyagramlar ve hareketlerle açıklamaya çalışır. Fiziksel ve ruhsal bedenlerin birleşimini göstermek için kullandıkları diyagramlardan biri üst üste konmuş iki üçgendir. Aşağıya bakan üçgen fiziksel alemi ve kadını, yukarı doğru bakan üçgen ise ruhsal alemi ve erkeği sembolize eder.

 

KASHMİR SHAVİZM: Bu yoga öğretisine göre evrendeki her şeyin hem kadınsal hem de erkeksel özellikleri vardır. Bu öğretiye göre kadınsal ve erkeksel prensipler birbiriyle iç içe geçmiş eşit bir ortaklık oluştururlar ve bu yüzden birbirinden ayrılmaları mümkün değildir. Aralarındaki çekim zıtlığın mutlak birleşimini doğurur ve bu birleşim tadına doyamadığımız bir karmaşıklığı bize sunar. Diğer öğretilerin aksine Kashmir Shavizm akla değil duyguya dayalıdır. Entelektüel anlayışın Yoga öğreniminde hiçbir zaman tek başına yeterli olmayacağını iddia eder.

 

Temel duruşlar

 

 

*Oturma pozisyonu (sukhasana):Eller dizlerin üzerinde sırt dik olacak şekilde bağdaş kurulup oturulur. Doğru nefes alıp vermenizi ve vücudunuzu tanımanızı sağlar.

 

*Köpek ve kedi:Bu pozisyon omuriliğin esnekliğini arttırmak içindir. Birbirini takip eden iki pozisyondur. Eller ve dizler yerde kalacak şekilde sırt içe ve dışa doğru yavaşça hareket ettirilir.

 

*Dağ duruşu (tadasana):Doğru duruşu ve dengeyi sağlar. Ayakta, dik durarak yapılan bir duruştur. Ayaklar kapalı olacak şekilde bir çok esneme hareketlerinden oluşmaktadır.

 

*Öne uzanma ve esneme (uttanasana):Sırtın ve bacakların esnemesini, boynun ve kalbin rahatlamasını, vücudun ve aklın nefes almasını sağlar. Değişik pozisyonlardan oluşmaktadır.

 

*Üçgen duruşu (trikonasana):Sırtı esnetmeye ve gövdenin açılmasına yarar. Dengeyi ve konsantrasyonu arttırır.

 

*Savaşçı duruşu (virabhadrasana):Bacakları ve kolları güçlendirir. Dengeyi ve konsantrasyonu arttırır ve kendine güveni sağlar.

 

*Kobra duruşu (bhujangasana):Sırtın esnetilmesini sağlar. Kolları ve sırtı güçlendirir ve göğüs kafesini açar.

 

*Ceset pozisyonu (savasana):Vücudu ve zihni dinlendirip tazeler. Stres ve gerginliği ortadan kaldırır.

 

Alıntı.[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Dizin:Fal Çeşitleri

   El Falı El Falı (Şiromansi) El Falı ve Astroloji Göz Rengi Falı Yıldızınız & Avcunuz Yüz hatlarınıza Göre Karakteriniz Göz Falı - Göz Renginiz Kişiliğinizi Ele Veriyor Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın "Marifetname"si-El ve Yüz Yapısı İsim Falı Numeroloji Kader Sayınız numeroloji evliliğe bakış İsimdeki Sesli ve Sessiz Harfler Günlük Yaşam Sayılarını Bulma Tekniği Tibetan Mo Divination-Ti

   , Yer: Fal Çeşitleri

  • Hitit Toplumunda Büyü: Çeşitleri, Uygulama Alanları, Yöntemleri

   İnsanlar tarih boyunca korktukları şeylerden korunmak, dileklerini tanrılara iletmek, hastalıklardan kurtulmak ve çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için büyüye başvurmuştur. Büyü, Türk Dil Kurumu sözlüğünde; “tabiat kanunlarına aykırı sonuçlar elde etmek iddiasında olanların başvurdukları gizli işlem ve davranışlara verilen genel ad, afsun, efsun, sihir, füsun, bağı” olarak açıklanmıştır. Büyü uygulamaları, Sosyoloji Sözlüğünde “uygun zamanlarda yerine getirilme zorunluluğu olan, uygulama sırasında

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Grip Salgınından Koruyacak Yoga Egzersizleri

   http://www.mistikalem.com/thumbnail.php?file=resimler/yoga_nefes_518278891.jpg&size=article_medium Grip salgınından yoga egzersizleri ile korunabilirsiniz. Kış boyu gripten basit tekniklerle korunabilir, yoga ile doğal yoldan şifa bulabilir ve basit tekniklerle sağlığıza büyük destek verebilirsiniz. Orijinal Yoga Sistemi’nde bulunan, herkesin uygulayabileceği basit yoga egzersizleri ve nefes teknikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirerek gripten korunmak mümkün! Yoga Antrenörleri Derneğ

   , Yer: Yoga

  • Yoga Yolunda Dikkat Edilecek Hususlar

   Yoga yolunda ilerlemenin belirtileri sağlık, fiziksel hafiflik hissi, metanet, temizlik, hoş ses, olumlu beden kokusu, zihnin dengeli, sakin ve huzurlu olması, ihtiraslardan arınma ve alçak gönüllülüktür.   Birey kendini ve bütün eylemlerini Evrensel Ruha adayarak ve Ona sığınarak evrensel Karma yasasının köleliğinden kurtulmakta ve Civana Mukta, yani 'özgür ruh' olmaktadır. Civana kelimesi Sanskritçe 'bedenlenmiş ruh', Mukta ise 'özgür' demektir. Böylece Civana Mukta ifadesi 'maddi bedende olm

   , Yer: Yoga

  • Yoga Merkezlerinde Heykel, Tütsü ve Farklı Dinlerin Müzikleri Yasaklandı!

   Bir süre önce eğitmenlerin itirazlarına rağman Herkes İçin Spor Federasyonu’na bağlanan yogaya şimdi de talimatname geldi. Yoga merkezlerinde artık heykel, tütsü ve farklı dinlere özgü ilahi müzikler kullanmak yasak. Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre, yoga merkezlerine dini sembol ve müzik yasağı getirildi. Yoga merkezlerinin kriter ve şartlarının belirlendiği talimatnameye göre, heykel, tütsü, mantralar kapatılma sebebi sayılabilecek. Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’nun (HİS) get

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...