Jump to content

Hapishanelerde Yogaya İlgi Artıyor


kizginkuzgun

Önerilen Mesajlar

http://www.mistikalem.com/thumbnail.php?file=resimler/yoga_645667534.jpg&size=article_medium

Demir parmaklıklar ardında yoga ve meditasyon yapan mahkumlar artarken , hapishanelerde huzur da artıyor.

Yoga ve meditasyonun mahkumların stresle başetmelerine ve hapishanelerin daha huzurlu yerler haline gelmesine yardımcı olduğu görüşü giderek ağırlık kazanıyor.

 

Yoganın İngiltere'nin hapishanelerinde yaygınlaşmasını amaçlayan hayır kurumu Prison Phoenix Trust şu an yaklaşık 80 hapishanede ya dersler vererek ya da mahkumlara yogayı öğreten kitap ve CD'ler yollamak suretiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Hayır kurumunun direktörü Sam Settle, ''Mahkumlar üzerlerinde muazzam boyutta bir zihinsel yük ve baskı hissediyor. Bunu hafifletmeye çalışıyoruz.'' diyor.

İngiltere'de yoganın hapishanelerdeki varlığı tamamen bireysel bağışlarla ayakta duran bir hayır kurumuna bağlı.

Yoga hocaları, İsveç'in bu konuda çok daha iyi bir örnek oluşturduğunu söylüyor.

Hem gardiyan hem yogi

 

http://www.mistikalem.com/files.php?file=resimler/Brezilya_mahkumlar_yoga_865217870.jpgİsveç'te yoga hapishane sisteminin resmen bir parçası haline gelmiş durumda. Hapishanelerden sorumlu ulusal bir yoga koordinatörü var ve bu kişinin görevlerinden biri, hapishanelerdeki gardiyanlara yoga hocası olmaları için dersler sağlamak.

Yoga ve meditasyonun mahkumlara faydalarına ilişkin elde çok sayıda anekdot olduğu gibi, bilimsel araştırmalar da var.

Oxford Üniversitesi'nden iki akademisyen İngiltere'de yedi hapishaneyi kapsayan bir araştırma sonunda, yoga ve medistasyonun faydalarını açıkça gördüklerini söylüyorlar.

Akademisyenler Miguel Farias ve Amy Bilderbeck araştırma kapsamında iki ayrı gruba ayırdıkları mahkumlara bir anket doldurttu ve bilgisayar testine tabi tuttu.

Mahkumlardan ilk grup 10 haftalık bir yoga ve meditasyon dersine devam edenler, diğer grup ise sadece basit egzersizler yapanlardı.

Problemli hayatlar

 

Araştırmacılar anketlerden çıkan sonucun yoganın olumlu yanlarına işaret ettiğini, ama asıl önemli göstergenin mahkumların dikkat ve tepkilerini ölçen bilgisayar testinde ortaya çıktığını söylüyor.

İsveç'te Ystad hapishanesinin yöneticisi Viktoria Rydholm, yoganın hapishane hayatına ve mahkumların zihinsel sağlığına olumlu etkilerinin yadsınamayacağını düşünüyor.

Bir kadın hapishanesinin başında bulunan Viktoria Rydholm, bazıları bir-iki ay bazıları ise müebbet hapisle cezalandırılmış mahkumların yüzde 90'nın uyuşturucu bağımlılığıyla sorunları olduğunu söylüyor.

''Toplu etkinliklerde genellikle mahkumlar arasında gerginlikler, hatta kavgalar yaşandığı olur.'' diyor İsveçli hapishane yetkilisi; ''Ama yoga için bir araya geldiklerinde, problem yaşanmıyor. Hatta onca yıldır, yoga sırasında tek bir problemle bile karşılaşmadığımızı söyleyebilirim.''

BBC Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

http://a433.com/delivery/lg.php?tag=HSSHIELD00SA&afhss=hss354&sip=921880898&cat=z257&cnl=HSSCNL000293&time=1380656295111&affr=close_btn&dt=1303&afUh=www.mistikalem.com&afUp=%2Fyenicag%2F6145-hapishanelerde-yogaya-ilgi-artiyor.html&afUs=empty&afRh=a433.com&afRp=delivery%2Fintsetcookie.php&afRs=empty&ver=3.17

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hapishanede olabilecek en güzel uygulamalardan, çok güzel. Bir yer görmüştüm hatırlamıyorum, Asya ülkelerinden birinde de kitap okumaları karşılığında birkaç gün daha erken çıkabiliyorlarmış. Ama bu uygulama mahkumlarda ki psikolojik baskıyı üzerinden atmada, psikopat tarafın daha düşüşe geçmede, ve her şeye daha olumlu bakmada çok yararı olacağıda kesin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hapishanede olabilecek en güzel uygulamalardan, çok güzel. Bir yer görmüştüm hatırlamıyorum, Asya ülkelerinden birinde de kitap okumaları karşılığında birkaç gün daha erken çıkabiliyorlarmış. Ama bu uygulama mahkumlarda ki psikolojik baskıyı üzerinden atmada, psikopat tarafın daha düşüşe geçmede, ve her şeye daha olumlu bakmada çok yararı olacağıda kesin.
kitap okumak da cok guzelmis gercekten.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...