Jump to content

Wiccaya dair...


erost

Önerilen Mesajlar

Wicca Makaleme başlamadan önce bir uyarı : ''Wicca ve cadılık aynı şey değildir''.Wicca tarihi çok fazla bir geçmişe dayanmayan , büyük çoğunluğu şamanizm paganizm gibi dinlerden alınmış ve sonradan paganizmden ayrılma bir dindir veyahut paganizm koludur diyebiliriz. Wicca'nın geçmişe dayalı olmamasından ötürü kutsal metinleri ve elçileri yoktur. Wicca temel prensipleri üzerinde duran , bir nevi kolonları sağlamlaştırılmış , hümanizm ve doğanın etkisinde ve çok tanrı temelli olan bir dindir. Wicca katı bir din değildir ama buna rağmen az ve öz kesin ve kati kuralları vardır . Buda wİccanın doğruluk payını arttırmıştır . Genel olarak wicca dinine mensup kişiler ; Doğaya , kişiye , özüne ve evrene saygılı, onlara köklerini - hayatının kaynağını - bağlamış kişilerdir. Dine mensup kişiler kendi kültlerindeki tüm tanrı ve tanrıçalara inanır fakat birinin kendilerine daha yakın ve kendilerine hitap ettiklerini anladıklarında sözleri, ritüelleri ve çeşitli yöntemlerle kendini o' na adarlar. Ve bundan sonra kendilerini o'nun parçası olarak görürler.

 

Wiccanın Temel Prensipleri :

Wicca dininin olmazsa olmazı olan birkaç prensibi vardır. Bunlar :

 

1-Bir wicca yaptığı majik veyahut fiziksel hataların yanlışların kendine 3 katıyla döneceğini bilir ve buna inanır. Buna 3 katı prensibi denir. 3 katı prensibinin yanında karma'nında geleceğini bilirler. Fakat 3 katı prensibi hataların ve yapılan yanlışların dışında yapılan güzel şeylerinde geri döneceğini bildirir. Sizde böyle düşünürseniz iyininde kötününde katlarıyla geleceğini göreceksiniz.

 

2- Wicca dininin bir kuralıda birçok tanrıdan sadece birinin seçilebileceği fakat sadece birine inanıp gerisini reddetme durumunda dinden çıkması olasıdır.

 

3-Bir wicca kötüden ve kötülükten gelen gücün kendilerine zarar verebileceğine inanmaz . Hiçbir kötülüğün saf olmadığını ve geçici olduğunu bilir ve kötü olan herşeyi reddeder.

Wiccalık Tarihi

Wiccalık tarihinin eskiye dayanmadığını tekrar söyleyebilirim. Sonradan çıktığı ise inkar edilemez bir gerçektir. Fakat wiccalık tüm doğrulukların üzerinde kurulmuştur. Bu yüzden gerçekliği kabul edilmiş ve kısa sürede yayılmıştır. Çok fazla wicca olmamasına rağmen bulunanlar düzgün ve kişiliği oturmuş , ne istediğini bilen kişilerdir. Tarih üzerine baktığımızda daha öncesinde de wiccanın temelleri atılmış ama kötülüğünde serbest olduğu bir temel olduğu için devamı getirilememiştir. Sonradan sağlam toplama ve buluşlarla gerçek ve sayılan Türkiye de ve İslam ülkelerinde olmasa da dünyada adı ve şartları herkes tarafından bilinen , hoşgörüyle karşılanan ve saygı çerçevesine giren bir din haline gelmiştir.

 

Wicca da Ölümden Sonrası

 

Wicca inanışında ölümden sonra herşeyin ve herkesin mutlu ve mükemmel bir ferah içerisinde yaşadığı ''Summerland'' isimli bir dünya olduğuna inanılır . Buraya herkes ölünce girecektir. Dünyada yaptıklarımın cezasını dünyada ödeyeceğimize inanıldığı için(bkz. 3 kat prensibi) cezalandırılacak bir şey olmayacaktır. Orada herkezin mükemmel ve tahmin edilemez güzellikteki tanrısına veyahut tanrıçasına kavuşmuşsevdikleriyle yaşayacağına inanılır. Ve ''Summerland'' hakkındaki bilgiler çok kısıtlıdır.

Wicca da Kıyamet İnancı

Bir wicca doğanın son bulacağına inanmaz ve bunu sonuna kadar reddeder. Bir wicca doğanın artık insanları taşıyamayacağı anda insanı beslemeyi keseceğini ve bir türü yok edeceğine sonunda hepsinin tükeneceğine inanılır. Fakat sonrasında doğa tekrar yenilenince yeni yaşamlar oluşacaktır. Doğa sonsuza kadar sürecektir. Çünkü biz sonsuz güçten gelene inanırız.

 

Wicca - Cadı İlişkisi

 

Wiccalık bir din cadılık ise bir yaşam tarzıdır. cadılar her dinden olabilecekleri gibi wicca dininden de olabilirler. Fakat diğer dinler büyüyü yasaklamış ve büyü wicca prensiplerinde geçmediği için serbest bırakılmıştır bu yüzden bir wicca aynı zamanda da bir cadı olmak çok daha mantıklıdır. Bir wicca sadece dini olgusunu yaşayabilir yanı sıra parapsikoloji , maji ve benzeri metafizik konularıyla ilgilenebilir . Veyahut cadıda olup ikisini harmanlayabilir.

 

Wicca - Maji İlişkisi

 

Wiccalığın temelinde maji sadece tanrı veya tanrıçaya ulaşmak için kullanılmaya

başlansa da zamanla herkez , her alanda kullanmaya başlamıştır. Bu wicca dini için kısa bir sarsıntı yaratmıştır. Ama kötü niyetli kişilerden kurtulmasıyla dahada sağlamlaşmıştır. Bir wicca majiyi doğa ile oynamadan , dengeyi bozmadan doğayı korumak veya kötü olmamak kaydıyla kişisel amaçlar uğruna kullanmayı kabul etmiştir. Fakat ne yazık ki günümüzde oldukça kötü işlemler için kullanılıyor.

 

Wicca - Doğa İlişkisi

 

Wicca tüm enerjisini , mistik gücünü ,tanrısal ve evrensel enerjisini ,ruhunu , özünü , sevgisini , sabrını ,ve sakinliğini doğadan aldığına inanır. Bir wicca doğanın koruyucusu , doğa ise bir wiccanın kalbidir. Doğa güçlüdür ve dünyanın sonunu getirmek isterse getirebilecek tek kişi odur. Ki tanrılar ve tanrıçalar doğayı yaratmış ona bir kişilik sınırsız enerji ve tanrılık görevleri vermiştir. Doğa O'nların çocuğudur hiç bir zaman vazgeçemeyeceğimiz olan doğadır.

 

Ve Wicca Olmak

 

Wicca olmak oldukça zor , özeni ve itinayı gerektirir. Kendi atacağımız her haraketi hesaplamamızı ve özenli davranmamızı gerektirir. Doğayı , hayvanları ve bir o kadar da insanları korumak wiccanın temel görevidir. Yapılacak her davranışın bize faydalı ama dışarı kötümü olduğu düşünülmeli hesaplanılmalıdır. Ve bir wicca beslendiği yaşam kaynağı olan doğayı canı pahasına korumalıdır. Çünkü doğadan ölen her bir varlık bir wiccanın yok oluşuna sebep verir. Bir wiccanın görevleri kaçınılmaz ve katidir. Sevgi , mutluluk bizi besler. Wicca olmak evrenle birleşmektir . Wicca olmak sevmektir. Wicca olmak aşık olmaktır. Ve wicca olmak O'nlara yakın olmaktır. Kalplerini kazanmak O'nlarda yer edinmektir.

erost tarafından düzenlendi
Belirginliğini arttırdım
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Zen Yaklaşımı : Hayat ve Ölüme Dair Düşünceler

   [h=5]Hayatın diyalektiği, tüm gerçekliği kapsar[/h]Hırsımız, aşağılık kompleksimiz ve zayıflıklarımızı bazı davranış biçimleri ile őrtmeye, göstermemeye çalışırız. Aslında zayıflıkları, eksikleri ile yüzleşmeyen insan, gün gelir en küçük bir rüzgârda savrulur, dağılır gider. Öyleyse önce kendimizle, eksik ve yanlış davranışlarımızla yüzleşmeliyiz. Başkalarını eleştirmeden önce, aynaya kendi yüzümüze bakmalıyız. Ve gőrdüklerimizin üzerini őrtmemeliyiz. İnsan yalnızca dış dünyada savaşmaz aslında

   , Yer: Felsefe

  • Deniz Kızlarının Gerçek Olduğuna Dair

   Deniz kızları, belinden yukarısı dişi bir insan görünümünde olan, ama aynı zamanda bir balık kuyruğuna sahip olan efsaneleşmiş düşsel inanışlardır. Dünya üzerinde birçok kültürde deniz kızları farklı, ama birbirine çok yakın şekillerde betimlenmiştir.         https://www.youtube.com/watch?v=xvX3GJDvJsc      

   , Yer: İlginç ve Komik Videolar

  • Antares’in izinde – antares, satürn mars temaslari ve güncele dair

   ANTARES’İN İZİNDE – ANTARES, SATÜRN MARS TEMASLARI VE GÜNCELE DAİR   09 derece 46 dakika Yay’da bulunan Antares, Mars- Jüpiter doğasında, “Akrep’in kalbinde” ifadesiyle bilinen dört büyük kraliyet yıldızından biridir. Kelimenin Anti – Ares kelimelerinin bir araya gelmesinden oluştuğu söylenir. Anti – Ares, “The Rival of Mars” anlamıyla açıklanır yani “Mars’ın Rakibi.” Bu sabit yıldız aynı zamanda, “Batının Bekçisi” ismini de taşımaktadır. “Mars’ın Rakibi” olmak kolay değil elb

   , Yer: Astroloji

  • Varlık Davetlerine Dair Bir Kaç Video

   Belirtmek istediğim iki nokta var öncelikle bu videolar bir arkadaşım tarafından youtube'dan derlenmiştir ve henüz inceleme fırsatı bulamadan direk sitede paylaştım. İkinci konuysa başlıkları görülen videoların hakkıyla anlatıldığını varsayarsak çok kıymetli ve bazı noktalarda tehlikeli bilgiler içerdiklerini düşünüyorum. Davetlere ve celblere dair sorularınıza cevap olacağını umuyorum, maalesef ki başlıklardan anlaşılacağı üzre ingilizceler. Ama talep olursa çevirisini yapabiliriz....   How to

   , Yer: Paranormal Varlıklar

  • Sarılmanın İlaçlardan Daha Etkili Olduğuna Dair 4 Bilimsel Kanıt

   (Yol / The Way adlı facebook sayfasından alıntı yapıyorum... ) Sarılmanın İlaçlardan Daha Etkili Olduğuna Dair 4 Bilimsel Kanıt   Sarılmak bizi anında güvende ve mutlu hissettiren, basit görünen ama tahmin ettiğimizden çok daha büyük etkileri olan bir şey. Sarıldığınız kişinin kalp atışıyla uyumlanmak bilinçaltı seviyede iş görür ve kimi durumlarda ilaçlardan bile daha etkili olabilir. Hayatta en güzel şeyler en basit olanlardır diye boşuna dememişler. Şimdi gelin, sarılmanın (ve dokunm

   , Yer: Sağlık

×
×
 • Yeni Oluştur...