Jump to content

Reiki ve Meditasyon


nazirella

Önerilen Mesajlar

Meditasyonun her çeşidi eski zamanlardan beri, kendini keşfetmenin popüler aracı olmuştur. Farklı, derin düşünce yöntemleriyle, kişi kendi benliğini gerçekleştirmeye, gerçek kendisini bilinçli olarak yaşamaya çalışır. Meditasyon uygulamasında başarı iki prensibe bağlıdır. İzin vermek ve hiçbir şey yapmamak. Hiçbir şey yapmayarak, izin vermek mümkündür. Sadece bilinçli olarak aktif değilken, bilincinizi serbest bırakabilirsiniz. Böylece, tuttuklarınızın gün ışığına çıkmasına izin verirsiniz.

 

Oturmaktan sırtınız mı ağrıyor? O zaman kaslarınızı, enerjiyi tamamen almaktan alıkoyan ağrıyı algılayın. Gözlerinizi açmak, dünyanın tekrar farkına varmak ve terk ettiğiniz faaliyetlere geri dönmek mi istiyorsunuz? Bu durumda huzursuzluğunuza bakın. Onu fiziksel ve içsel köklerine kadar takip edin. Bastırmak, yok saymak yerine hak ettiği değeri verin, çünkü oda sizin bir parçanızdır.“Başarılı bir meditasyon nasıl yapabilirim” sorusunu incelersek; Cevap çok basit olacaktır. Zevk ve sevgiyle kabullenerek. Örneğin, aklınızın evi toplamakla meşgul olduğunu fark ettiğinizde bu düşüncelerin yeri olmadığı, rahatsız edici oldukları fikrine kapılmayın. Oturuyor yada uzanıyorsunuz, her şey tamam. Günlük hayatın gerekleriyle yaşadığınızı ve sizin için önemli olan şeylerden birden sıyrılamayacağınızı fark edin. Dikkatiniz zayıflarsa, kendinize kızmayın. İsteklerinizi kontrol etmek için, istekleriniz olduğunu bilinçli bir şekilde görün. Tabii ki hayatınızın kontrolünüzde kalmasını istersiniz. Bu isteklere neden olan korkuların farkına vararak taleplerinizi anlamaya çalışın. Her şeyi kontrol altında tutmazsanız yaşamın drama dönüşeceği korkusu… Sevgilinizin artık sizi sevmediği korkusu… terk edilme korkusu… Her birimizin sahip olduğu çeşitli korkular… Sadece farkına varın

 

Şuan da kendinizle ilgilenmek istemiyor musunuz? Kedilerinize bakmak, eşinizle eğlenmek daha mı önemli? Dürtülerinizi, onların kökü olan korkulara kadar izleyin. Yapmanız gereken tek şey bu. Bunu yaparsanız ciddi anlamda meditasyon yapmış olacaksınız.

Reiki, kendine konsantre olma ve sonrasında ki derin rahatlama, izin verme sürecini etkili bir şekilde destekleyebilir. Özellikle reiki etkisi altında enerji akışını algıladığınız ve vücudunuzla huzurlu bir temas kurduğunuzda, meditasyonu bitirmek istemeyeceksiniz.

Meditasyona sadece biraz zaman vermeniz gerekir. Benliğinizin sizi korkutan parçaları bilinç alanına girerse, Reiki enerjisi onları zamanla ve sevgiyle kabul etmenize ve onların tüm benliğiniz için değerli enerjisiyle bütünleşmenize yardım edecektir.

 

Şimdi Reiki ile kullanıma uygun meditasyon alıştırmalarından birkaçına bakalım…

 

Reiki Meditasyonu – Egzersiz 1

 

Sırt üstü uzanın ya da oturun. Bacaklarınızı kendinize çekin ve dizlerinizin her iki yana düşmesine izin verin. Ayak tabanlarınızı mümkün olduğunca birbirine değdirin. Şimdi ellerinizi dua pozisyonunda, kalbinizin önünde birleştirin.

 

Ellerinizde ki ve ayaklarınızda ki küçük çakraları birleştirerek enerji dolaşımını tamamlayabileceksiniz. Reiki enerjisi el çakralarınızın, refleks noktalarıyla temasıyla birlikte harekete geçecektir. Enerji şimdi vücudunuzun içine tepe çakraya doğru artan bir şekilde akmaya başlar. Ayrıca reiki direk olarak kollarınızdan vücudunuza akar. Bunu yapmak için reiki enerjisi önce yoluna çıkan tüm engellerden kurtulmalı veya en azından aralarından geçmek için bir geçit açmalıdır. Bu meditasyon tekniğini düzenli olarak uygularsanız, daha ve daha fazla enerjinin ulaştığı her yere zevk, akma hissi vererek kollarınızda hareket ettiğini hissedebileceksiniz. Bu şekilde dikkatiniz giderek vücudunuza ve gerçek benliğinize daha çok odaklanır. Bu çalışma boyunca Reiki, engelleri sevgiyle, sıcaklıkla ve bütünlük hissi vererek doldurur…

Kendi başına bile yeterince güçlü olan bu çalışma belki, aynı zamanda mantra “OM” hecesi ile genişletilebilir. Bu güç kelimesi Sanskrit kökenlidir. OM seslendirilirken, vücudunuzu onun ses tahtası yaparak içinizde onun titreşimini yaratırsınız. O, üçüncü göz yönünde titreşim olarak hissedilir. İki sesi birlikte seslendirmek, benliğinizin kutuplarını hissetmenizi sağlar. Mantra, sizin yin ve yang güçlerini bilinç üstünüze getirir. Bu fiziksel farkındalık kendinizi daha yüksek derecede kabul etmenize yardım eder. Yaşam enerjinizin kutuplarına bu akışı, kendinize daha önce geçmek için vermediğiniz kendi algılama sınırlarını doğal olarak genişletir. Kendinizi ifade etme beceriniz gelişir, daha fazla enerjiye ve daha fazla yaşam sevincine açılırsınız.

 

Egzersiz sırasında karnınızdan nefes almaya çalışmalısınız. Başlangıçta alıştırmayı üç kez yapın. Alıştıktan sonra süreyi ufak adımlarla uzatın.

 

Reiki Meditasyonu – Egzersiz 2

 

Bu iki kişilik bir meditasyondur. Reiki kanalı olmuş birisi ile uygulamalısınız. Alıştırma, birlikte meditasyon yaptığınız partnerinizi hayalin ötesinde gerçeklik düzeyinde yaşamanıza yardım eder. Bir başkasını derinden ve sevgiyle kabul etmeyi, bu kabullenme sonucunda birbirini daha iyi anlamayı öğrenirsiniz.

Düz, çok yumuşak olmayan bir yüzeye karşılıklı olarak oturun. Kollarınızı omuzlarınızdan biraz daha geniş açın ve dizlerinizi çekin. Şimdi kollarınız birbirine ulaşacak şekilde yaklaşın ve avuçlarınızı birleştirin. Enerjiniz ve Reiki enerjisi aranızda dolaşır. Sadece ekstra yaşam gücünden fazlası oluşur. Reiki enerjisinin içinize doğru akmasına izin verin. İçinizde ki titreşimin, sıcaklığın ve sevilen birinin varlığını hissedin.

İsterseniz “OM” sesi çıkararak sınırlarınızı genişletebilirsiniz. Ayrı ayrı seslendirmeye başlasanız bile zamanla nefes ritmi ile sesleriniz birleşecektir. Bu süreç; burada, dünyada kozmik anlamda düzenli bir ilişkiyi amaçlar. Bu basit egzersiz sayesinde sevginizi ve bağlılığınızı bilinçli bir şekilde yaşayabilir ve bir diğerinin varlığının, bu birlikte Bir olma yolunda size verdiği desteği hissedebilirsiniz.

 

En az 5 dakika bu egzersiz için yeterlidir. Ancak 15 dakika deneyimi tam olarak hissedebilmek için idealdir. Bunu haftada bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

 

Reiki Meditasyonu – Egzersiz 3

 

Ağaçlar meditasyon için harika araçlardır. Güçlü bir ağaca yakın durun ve avuç içlerinizi onun gövdesine koyun ya da onu kucaklayın. Bir süre sonra onun güçlü ve sakinleştirici varlığını hissedeceksiniz. Bu sırada ona Reiki verirseniz oda sizi aura’sına alacaktır. Bunu belirli bir ağaçla düzenli yaparsanız, ağaçlarda size güvenirlerse iyi bir yol gösterici olurlar. Bu size biraz çılgınca geliyorsa bile deneyin. İlk temasınızda ki izlenimlerinize şaşıracaksınız…

 

alıntı.

nazirella tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...