Jump to content

Dünyada Elektrikli Sandalye İle İlk İdam


curseofmedusa

Önerilen Mesajlar

chairinvent.jpg 41200990_125138913369.jpg

 

 

[ Bu yazıyı düzenlerken Albert Southwick’in mezarını da göstermek istedim. İçimin yağlarının erimesini sağladı. Sonra merak ettim. Bu kadar can almışken nasıl ölmüş diye. İnternette baya bi araştırdım. Ama hiç bir sonuca ulaşamadım. Elektrikli sandalyeyi bulmadan önce, alternatif idam şekilleri öne sürmüş Albert, ve en acısızı elektrikli sandalye olmuş. Ölmeseydi daha ne kadar pis çirkef yollar bulacaktı kim bilir.]

 

Diş doktoru Albert Southwick 1881 senesinde tesadüfen sarhoş bir adamın elektrik jeneratörüne tutunup, elektirik akımından ölmesine şahit olur. Doktor Southwick bu durumu arkadaşı Senatör David McMillan’a anlatır ve McMillan’da vali David B. Hill’e zalimce bir yöntem olan ''asmak'' yerine bunu kullanmayı fikir olarak önerir. New York eyalet meclisi 1886 yılında ‚’’insani ve rahat’’ infaz edebilme yöntemi bulmak için bir komisyon oluşturur. Elektrik ile infaz yöntemi için araştırma komisyonunda Thomas Edison görevlendirilir.

Elektrikli sandalye, Edison’un işçisi Harold P. Brown tarafından geliştirilmiştir. Edison, Brown’un yaptığı işi takdir etse de, elektirikli sandalyenin mucidi olarak yine de kendisi kabul edilir.

Edison ve George Westinghouse (AC = alternatif akımın propagandasını yapan), hangi elektrik tipini kullanmak daha güvenli olur, diye bir anlaşmazlık tartışmasına girerler. Edison defalarca kediler ve atlar üzerinde yaptığı testlerle, rakibine alternatif akımın ne kadar tehlikeli olduğunu kanıtlamaya çalışır.

 

Elektrikli Sandalye İle İlk İdamlar

3 bakıcısını öldüren Topsy isimli Fil 1903 yılında Harold P. Brown tarafından alternatif akım ile öldürülür. Fil, metal bir plaka üzerine ayakları zincirlenerek konulur ve alternatif akım verilerek öldürülür. Filin bu şekilde öldürülmesinden sonra elektrikli sandalyenin geliştirildiği düşüncesi yanlıştır. İlk insanın elektrikli sandalyede infaz edilmesi 13 yıl önce gerçekleşmiştir.

 

topsy.jpg b057a4c94b13978742325600b8488824_1281703222.jpg

 

 

Elektrikli Sandalye ile İlk İdam Edilen İnsan: Willam Kemmler

William Kemmler 6 Ağustos 1980 günü NewYork’ta Auborn Hapishanesi’nde can verdi. Bu “ilk oluşum” dergilerde ve televizyonlarda haftalarca tartışılıp durdu.

- Edison ve George WestingHouse’ın çalışmalarına ortak olan bir görevli, onlardan şöyle Edison ve Westinghouse’dan şöyle söz ediyordu.

 

abo.png

 

 

Bu açıklamaların gelmesi üzerine kamuoyunda çalkalanmalar meydana geldi. Ve “The Electrical Engineer” bu konuyla ilgili bir yazı yayınladı.

 

ablotros.jpg

 

Bu arada William Kemmler’in idam sebebi kız arkadaşını öldürmekmiş.

 

Video:

 

[video=youtube;0bj-EdDC3IA]

 

-Alıntı Değildir.

Electricchair.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...