Jump to content

Dini en iyi Ateistler biliyor !


spatha11

Önerilen Mesajlar

ABD Dini Bilgi Araştırmaları merkezinin yaptığı bir anket, ABD’de din konusunda en bilgili grubun ateistler ve agnostikler olduğunu ortaya koydu.

 

Ankete göre ateistler, yani herhangi bir tanrının varlığına inanmayanlar ve agnostikler, yani tanrının var olup olmadığının bilinemeyeceğini düşünenler, diğer dini görüşlere sahip gruplara göre dinler konusunda daha bilgililer.

 

Ankete göre örneğin Protestanların büyük kısmı, Protestan Reformu’nun öncüsünün Martin Luther olduğunu bilmiyor. Her 10 Katolik’ten 4’ü ise kilisedeki ayinlerde kullanılan ekmek ve şarabın anlamını yanlış biliyor.

 

 

Ateistler ve agnostiklerden sonra din konusunda en bilgili gruplar, Yahudiler ve Mormonlar çıktı. Ankete Müslümanlar, Hindular ve Budistler de katıldı, ancak bu gruptaki insanların sayısı az olduğu için çalışmayı yürütenler bu gruplarda genellemelere gitmediler.

 

Anket çalışmasına danışmanlık yapan Boston Üniversitesi’nden din profesörü Stephen Prothero, anketin insanların kendi dinleri hakkında çok az, başkalarının dinleri hakkında ise daha da az bilgi sahibi olduklarını ortaya koyduğunu söyledi.

 

Anket, ateistlerin bilgi seviyesi kadar eğitim seviyesinin de diğer gruplardan yüksek olduğunu ortaya koydu. Ancak ateistlerin, kendileriyle aynı eğitim seviyesine sahip dindarlarla kıyaslandığında da din konusunda daha bilgili oldukları ortaya çıktı.

 

alıntıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dini öğrenen ateist oluyor da denebilir :D

 

İslam için konuşursak kendi de söylüyor açıkça;

 

"Hiç süphesiz o (Kur'an), çok serefli bir elçinin sözüdür."(Hakka, 69 )

 

Burada elçi " Cebrail as.'dır. -aynı şekilde ayette ki "elçi" cümlesine de dikkati çekmek isterim.. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada elçi " Cebrail as.'dır. -aynı şekilde ayette ki "elçi" cümlesine de dikkati çekmek isterim.. Saygılar.

 

Muhammed de elçi olarak geçiyor ama. Burada bi karışıklık var. Eğilip bükülmeye müsait genelde yaptıkları gibi :) Ayrıca "elçinin sözü" diyor ben de buna dikkati çekmek isterim. ;)

 

Şeref kavramının insana özgü bir kavram olduğunu ve meleklerin kendi iradesinin olmadığını düşünürsek elçinin kim olduğunu bulmak zor olmasa gerek.

 

Her neyse, konunun dışına çıkmasak daha iyi olur. Daha müsait bi zamanda özelden tartışabiliriz sizinle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed de elçi olarak geçiyor ama. Burada bi karışıklık var. Eğilip bükülmeye müsait genelde yaptıkları gibi :) Ayrıca "elçinin sözü" diyor ben de buna dikkati çekmek isterim. ;)

 

Her neyse, konunun dışına çıkmasak daha iyi olur. Daha müsait bi zamanda özelden tartışabiliriz sizinle.

 

Doğru oda elçidir.. Özetle şöyle izah edeyim; bu sadece İslamda geçerli değildir, kabul görülen diğer inançlarda da (Hristiyanlık, musevilik) muhakkak elçi vardır. Burada elçi; Allah'tan, Peygambere haber getiren melek, diğeri de Melekten vahyi alıp insanlara izah etmekle görevli kişidir.

 

"Hiç şüphesiz o (Kuran) şerefli bir elçinin sözüdür" ayeti de; Biz ona vahyi ilettik, oda size haber verdi.. Hiç şüphesiz bunu size haber veren kişi yalancı değildir. Manasındadır. Öyle ki Hz. Musa peygamber de, Alevli bir ağaç aracılığı ile Allah'la konuşmuş, halkının selameti için nizam ve kuralları öğrenmiştir.. Keza aynı şekilde Hz.İsa peygamber, henüz beşikte 3 günlük bebek iken konuşmuş vahyi bildirmiştir..

 

Her peygamberin kutsal kitabı onların sözü yani Cebrailin vahyi ve Allah'ın kurallarıdır..

 

Bunu şöyle de düşünebilirsiniz; Siz bir dil öğreniyorsunuz diyelim ki ispanyolca.. Bunu öğrendikten sonra bana da öğretiyorsunuz.. Peki ben size diyebilirmiyim ki; İspanyolcayı sen buldun ? hayır diyemem değil mi :) İşte aynı şekilde sizde bunu diyemezsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dindar ailede büyüyüp sonradan ateist olanlar bilgili oluyor, ateist ailede doğup sonradan dindar olanlar da bilgili oluyor. Ama dindar ailede büyüyüp çevresindeki herkes de dindar olan bir dindar niyeyse bu kadar bilgili olamıyor.

 

Kültür. Biri çevresini taklit ediyor, diğeri farklı bir yöne gidiyor dolayısıyla kendi öğreniyor. Çevre ateist kişi ateist, o da bilgisizdir din konusunda mesela.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Gerilimlerimiz Karşısında Gevşemeyi Biliyor Muyuz?

   Adına konforlu yaşam, medeniyet dediğimiz yirminci yüzyıl, teknolojik ilerlemenin yanı sıra insan ilişkileri, yardımlaşma, sevgi, ortak alanlar kurma gibi varlıksal birliğimizi yansıtan eylemlerden bizleri uzaklaştırmış, oldukça egoist bir yaşam tarzı kurmamıza zemin hazırlamıştır. Varlıksal gelişimimiz doğrultusunda bizim maddeyi kullanmamız gerekirken madde bizleri cezbetmiş, kendine benzetmeye çalışmıştır. Bunların hepsi medeniyetin insan sağlığı üzerindeki zararlarını oluşturmaktadır. Tüm bu

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Türklerde İslamiyet Öncesi Dini İnançlar

   Geleneksel Türk Dini   Türkler iki bin yılı aşkın tarihleri boyunca başta İslamiyet, Gök Tanrı İnancı ve Şamanizm olmak üzere, Tabiat Kuvvetlerine İnanma, Atalar Kültü, Taoizm, Totemizm, Budizm, Zerdüştilik,Mani Dini, Hıristiyanlık, Musevilik gibi dinlere inanmışlardır.Ancak bu dinler içinde Türklerin Geleneksel Dini de diyebileceğimiz birtakım inançlar vardır ki bunlar Türklerin ilk çağlardan günümüze kadar taşıdıkları bazı geleneksel adetleri ve ibadetlerinden oluşmaktadır. Bu dinler, Atal

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Bunları Biliyor musunuz ? ( İlginç ve Gereksiz Bilgiler Bu Başlıkta )

   Bunları Biliyormusunuz -   Kendi dirseğini yalamanın imkansız olduğunu Ördeğin vakvaklamasının yankı yaratmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını Dünyadaki fotokopi makinelerinde meydana gelen arızaların %23 ünün, makinenin üstüne oturup kendi popolarının fotokopisini çekmek isteyen insanlar sayesinde meydana geldiğini Yaşamın boyunca uyku sırasında yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yiyeceğini (Mmmmh!! İdrarın zifiri karanlıkta parladığını Eğer çok şiddetli hapşırırsan, kaburgaların

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • İnka Dini ve Tanrıları

   İnka İmparatorluğu, Kolomb öncesi Amerika'nın en büyük imparatorluğudur.İnka terimi, yarı efsanevi kurucu Manco Capac'tan 1532'de İspanyollara yenik düşmüş Atahualpa'ya dek toplam 13 imparatordan oluşan bir hanedanın hükmettiği Kolomb öncesi Güney Amerika halklarının tarihi ve uygarlığına ilişkin her türlü olayı kapsayan bir ifadedir.     Bu uygarlıkta başta bulunan ulu öndere İnka'nın tek efendisi anlamına gelen "Sapa İnka" unvanı verilirdi. İnka İmparatorluğu Kolomb öncesi Amerika’nın üç

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Pagan Dini Bağlamında Britanya Druidizmi ve Türk Şamanizmi

   Pagan Dini Bağlamında Britanya Druidizmi ve Türk Şamanizmi     Özet     Bu makale, Kelt Druidizmi ve Türk Şamanizmini Paganizm olgusu içinde bir arada sunmaktadır. Günümüzde bu her iki inanç sistemi de islam ve hristiyanlık gibi tektanrılı dinlerin etkisi altında olsa da, hala nefes almaktadır. Druidizm ve Türk Şamanizmi karşılaştırıldığında görülecektir ki, Keltik ve Türki halkların dünya hayatına ve ölümden sonraki yaşama dair algıları benzerdir.     Paganizm, ister insan, ister hayvan, top

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

×
×
 • Yeni Oluştur...