Jump to content

Dini en iyi Ateistler biliyor !


spatha11

Önerilen Mesajlar

ABD Dini Bilgi Araştırmaları merkezinin yaptığı bir anket, ABD’de din konusunda en bilgili grubun ateistler ve agnostikler olduğunu ortaya koydu.

 

Ankete göre ateistler, yani herhangi bir tanrının varlığına inanmayanlar ve agnostikler, yani tanrının var olup olmadığının bilinemeyeceğini düşünenler, diğer dini görüşlere sahip gruplara göre dinler konusunda daha bilgililer.

 

Ankete göre örneğin Protestanların büyük kısmı, Protestan Reformu’nun öncüsünün Martin Luther olduğunu bilmiyor. Her 10 Katolik’ten 4’ü ise kilisedeki ayinlerde kullanılan ekmek ve şarabın anlamını yanlış biliyor.

 

 

Ateistler ve agnostiklerden sonra din konusunda en bilgili gruplar, Yahudiler ve Mormonlar çıktı. Ankete Müslümanlar, Hindular ve Budistler de katıldı, ancak bu gruptaki insanların sayısı az olduğu için çalışmayı yürütenler bu gruplarda genellemelere gitmediler.

 

Anket çalışmasına danışmanlık yapan Boston Üniversitesi’nden din profesörü Stephen Prothero, anketin insanların kendi dinleri hakkında çok az, başkalarının dinleri hakkında ise daha da az bilgi sahibi olduklarını ortaya koyduğunu söyledi.

 

Anket, ateistlerin bilgi seviyesi kadar eğitim seviyesinin de diğer gruplardan yüksek olduğunu ortaya koydu. Ancak ateistlerin, kendileriyle aynı eğitim seviyesine sahip dindarlarla kıyaslandığında da din konusunda daha bilgili oldukları ortaya çıktı.

 

alıntıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dini öğrenen ateist oluyor da denebilir :D

 

İslam için konuşursak kendi de söylüyor açıkça;

 

"Hiç süphesiz o (Kur'an), çok serefli bir elçinin sözüdür."(Hakka, 69 )

 

Burada elçi " Cebrail as.'dır. -aynı şekilde ayette ki "elçi" cümlesine de dikkati çekmek isterim.. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada elçi " Cebrail as.'dır. -aynı şekilde ayette ki "elçi" cümlesine de dikkati çekmek isterim.. Saygılar.

 

Muhammed de elçi olarak geçiyor ama. Burada bi karışıklık var. Eğilip bükülmeye müsait genelde yaptıkları gibi :) Ayrıca "elçinin sözü" diyor ben de buna dikkati çekmek isterim. ;)

 

Şeref kavramının insana özgü bir kavram olduğunu ve meleklerin kendi iradesinin olmadığını düşünürsek elçinin kim olduğunu bulmak zor olmasa gerek.

 

Her neyse, konunun dışına çıkmasak daha iyi olur. Daha müsait bi zamanda özelden tartışabiliriz sizinle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed de elçi olarak geçiyor ama. Burada bi karışıklık var. Eğilip bükülmeye müsait genelde yaptıkları gibi :) Ayrıca "elçinin sözü" diyor ben de buna dikkati çekmek isterim. ;)

 

Her neyse, konunun dışına çıkmasak daha iyi olur. Daha müsait bi zamanda özelden tartışabiliriz sizinle.

 

Doğru oda elçidir.. Özetle şöyle izah edeyim; bu sadece İslamda geçerli değildir, kabul görülen diğer inançlarda da (Hristiyanlık, musevilik) muhakkak elçi vardır. Burada elçi; Allah'tan, Peygambere haber getiren melek, diğeri de Melekten vahyi alıp insanlara izah etmekle görevli kişidir.

 

"Hiç şüphesiz o (Kuran) şerefli bir elçinin sözüdür" ayeti de; Biz ona vahyi ilettik, oda size haber verdi.. Hiç şüphesiz bunu size haber veren kişi yalancı değildir. Manasındadır. Öyle ki Hz. Musa peygamber de, Alevli bir ağaç aracılığı ile Allah'la konuşmuş, halkının selameti için nizam ve kuralları öğrenmiştir.. Keza aynı şekilde Hz.İsa peygamber, henüz beşikte 3 günlük bebek iken konuşmuş vahyi bildirmiştir..

 

Her peygamberin kutsal kitabı onların sözü yani Cebrailin vahyi ve Allah'ın kurallarıdır..

 

Bunu şöyle de düşünebilirsiniz; Siz bir dil öğreniyorsunuz diyelim ki ispanyolca.. Bunu öğrendikten sonra bana da öğretiyorsunuz.. Peki ben size diyebilirmiyim ki; İspanyolcayı sen buldun ? hayır diyemem değil mi :) İşte aynı şekilde sizde bunu diyemezsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dindar ailede büyüyüp sonradan ateist olanlar bilgili oluyor, ateist ailede doğup sonradan dindar olanlar da bilgili oluyor. Ama dindar ailede büyüyüp çevresindeki herkes de dindar olan bir dindar niyeyse bu kadar bilgili olamıyor.

 

Kültür. Biri çevresini taklit ediyor, diğeri farklı bir yöne gidiyor dolayısıyla kendi öğreniyor. Çevre ateist kişi ateist, o da bilgisizdir din konusunda mesela.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Bu tılsım iyi niyetli mi kötü niyetli mi?

   Arkadaşlar selam. Bu verilen kolyedeki yazanlar iyi niyetli mi kötü niyetli mi bu ilimden anlayanlar bakabilir mi?

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Türkiye'nin En İyi Karikatüristi Sizce Kim ?

   Evet arkadaşlar sizce Türkiye'nin en iyi karikatüristi kim ?   (En komiği değil en iyisi )

   , Yer: Karikatür

  • Gerilimlerimiz Karşısında Gevşemeyi Biliyor Muyuz?

   Adına konforlu yaşam, medeniyet dediğimiz yirminci yüzyıl, teknolojik ilerlemenin yanı sıra insan ilişkileri, yardımlaşma, sevgi, ortak alanlar kurma gibi varlıksal birliğimizi yansıtan eylemlerden bizleri uzaklaştırmış, oldukça egoist bir yaşam tarzı kurmamıza zemin hazırlamıştır. Varlıksal gelişimimiz doğrultusunda bizim maddeyi kullanmamız gerekirken madde bizleri cezbetmiş, kendine benzetmeye çalışmıştır. Bunların hepsi medeniyetin insan sağlığı üzerindeki zararlarını oluşturmaktadır. Tüm bu

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Ölçülülük, Psikolojik İyi Olmanın Anahtarıdır

   Ölçülülük temel bir insan erdemidir. Sakin kalmanızı ve fırtınalı günlere odaklanmanızı sağlar. Karşılaştığınız koşullar ne olursa olsun, hayatınızı ölçülü, düşünceli ve kontrollü bir şekilde sürdürdüğünüz anlamına gelir. Hepimizin çok daha fazla geliştirmesi gereken bazı insani erdemler ve güçler var. Ölçülülük bunlardan biridir. Kendini kontrol etme ve kendini düzenleme kapasitesi olarak anlaşılır ve esenliğin ana noktasıdır. Aslında, fırtınanın ortasında sakinliği bulmanız için size rehb

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • İyi İnsan Olmak

   Dünyamız buraya enkarne varlıkların, bilgi uygulamaları yaparak gelişmeleri için, belli zaman–mekân koşulları ve nitelikleri içeren hidrojen âleminde sonsuz sayıdaki uzaysal objeden en önemlilerinden biridir. Çünkü dünyanın, vazife planından hemen önce gelen yarı süptil arasata (sevgi planına) açılan çıkış kapısı olduğu da bilinmektedir. Dünyada gelişim devreseldir. Dolayısıyla içinde ama sonlarında bulunduğumuz bu “Âdem Devresi”nden önce de (dünya yaşanabilir niteliklere kavuşmasından başlayara

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

×
×
 • Yeni Oluştur...