Jump to content

Beat kuşağı hayatla hesaplaşıyor


masal perisi

Önerilen Mesajlar

Yolda’nın getirdiği şöhretten bunalan Jack Kerouac’ın Lawrence Ferlinghetti’nin Kaliforniya’nın Big Sur yöresindeki kulübesinde geçirdiği günlerden yola çıkan ve Beat tayfasını bir araya getiren Big Sur, bir kuşağın kendiyle hesaplaşmasını ve yazarın ilerleyen yaşamındaki iniş ve çıkışları konu alıyor.

Alter egosu Jack Duluoz’un gözünden, yaşlanmakta olan bir yazarın çevresindekilerin beklentilerini karşılamak ile kendi hasletlerinin peşinden gitmek arasında kalışını müthiş bir coşku ve samimiyetle, çekince gütmeden kaleme alıyor Kerouac. Big Sur, Kerouac için hem bir sığınak hem de bir dehşet yuvası haline geliyor ve yazar, tüm korkularıyla, burada geçirdiği günlerde yüzleşiyor, hayatıyla burada hesaplaşıyor.

Ve rüzgarlar esiyor, deniz kabarıyor, şişeler diziliyor… Kerouac’ın yalnız başına kalma niyetiyle çıktığı yolda, tayfa yeniden bir araya geliyor. Hayat, acısıyla tatlısıyla, doludizgin akışını sürdürüyor. Şişeler birer birer devrilir, zaman hoyratça akıp geçerken Beat kuşağı, kravatlı-takım elbiseli düzen düşkünleriyle dalga geçmeyi, gecenin içinde dans etmeyi ve yolları şaraba katık ede ede içki içmeyi sürdürüyor.

 

Nevzat Erkmen’in çevirisiyle Big Sur, bir döneme damgasını vurmuş Beat kuşağını altmışlı yılların Amerika’sında, tüm hayalleri, arayışları ve hezeyanlarıyla hesaplaşırken karşımıza çıkarıyor.

 

Ve adına yaşam da denen yanılsamalar toplamı, coşku ve heyecanla, kaygı ve korkuyla sürüyor, sürüyor, sürüyor.

 

 

http://media4.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/K%C3%BClt%C3%BCr%20Sanat/Edebiyat/130414-BigSur.widec.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Jenerasyonlar içinde z kuşağı hangi yıllar içinde sayılıyor? Yaş grubuna göre z kuşağı ne demek? Davranış alışkanlıklarına göre z kuşağı özellikleri ve yaş aralığı nedir? Tüm bu ve benzeri soruların yanıtlarını birlikte inceleyeceğiz.

Bir nörotransmitter ve hormon olarak dopamin ne işe yarar? İnsan vücudunda ve sinir sisteminde dopamin rolü nedir? Mutluluk hormonları nedir ve dopamin nasıl artar, mutluluk ile nasıl etkisi vardır? Tüm bu ve benzeri soruların yanıtlarını birlikte inceleyeceğiz.

Doğum yıllarına göre x kuşağı hangi yıllar arasındadır? Jenerasyonlar içinde x kuşağı özellikleri nedir? Diğerlerine göre x kuşağı hangi yıl arasındadır? Milenyum öncesi x kuşağı nedir? Bu x kuşağının diğer kuşaklara göre davranış farkları ve yaşam beklentileri nasıl değişiyor? Tüm bu soruların yanıtlarını birlikte inceliyoruz.

Yaşamda strese ne iyi gelir? Gün içinde yorulduğumuzda, kızgın olduğumuzda, duygusal olduğumuzda stres nasıl kontrol edilir? Artan stres düzeyi nasıl normale döner? Yüksek stres düzeyi organları nasıl etkiler? Kendi duygularımızı kontrol altına almak için öfke kontrolü nasıl sağlanır? En uygun ve hızlı stresi çözen ipuçlarını inceliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...