Jump to content

Dostoyevski karakterleri nisanda İstanbul’a geliyor


masal perisi

Önerilen Mesajlar

http://im.haberturk.com/2013/03/10/826363_detay.jpg?1362922048

Rus edebiyatının en ünlü yazarlarından Dostoyevski’nin roman kahramanları önümüzdeki ay İstanbul’a geliyor

 

Türk - Rus Kültür Vakfı'nın öncülüğünde Türkiye ve Rusya Kültür Bakanlıkları'nın desteğiyle 15 - 30 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da Rus Kültürü Festivali düzenlenecek. Amaç, Türkiye – Rusya arasında gelişen ekonomik ilişkilere, kültürel ilişkileri de eklemek. Bu amaçla düzenlenen festival, bu yıl Türkiye'de, önünüzdeki yıl Rusya'da St. Petersburg şehrinde gerçekleşecek. Rusya'daki festivalde Türkiye'nin kültür, sanat ve edebiyatını yansıtan etkinlikler düzenlenecek.

http://im.haberturk.com/2013/03/10/826363_78dbe03043ee269596206ac5dd955b72.jpg?1362922048

Bu yıl Rus Dansları, Rus Sineması Günleri, Rus El Sanatları Panayırı, sempozyum, tiyatro, ve opera gibi bir dizi etkinliğin yer alacağı festival, dünyaca ünlü Igor Moiseyev Dans Topluluğu'nun gösterisiyle başlayacak. Festivalin en ilgi çekici olması beklenen etkinliği ise her yıl St. Petersburg'da yapılan "Edebiyat Defilesi". 1821-1881 yılları arasında yaşayan ve tüm dünya edebiyatını, düşüncesini etkileyen ünlü Rus yazarı Dostoyevski romanlarındaki 24 karakterin yer alacağı teatral edebiyat defilesi, İstiklal Caddesi'ndeki İmam Adnan Sokak'ta halka açık olarak yapılacak. Gösteride St. Petersburg'un çeşitli tiyatrolarında sahne alan 35 sanatçı, Dostoyevski'nin roman karakterlerini canlandıracak.

 

İzleyicilerDostoyevski'nin romanlarındaki kahramanları kendi dönemlerine ait kostümleriyle görme fırsatı bulacak. İki bölümden oluşan defilenin ikinci bölümünde, karakterler romandaki hikayeleri bir koreografiyle sunacak.

Festivalde ayrıca ünlü Rus yönetmenlerden Vladimir Menşov, Karen Şahnazarov ve Stanislav Govorukhin'in de katılacağı Rus Sineması Günleri başlıklı bir etkinlik de gerçekleşecek. Festival, Hakan Aysev, Rusya'nın pek çok ödül sahibi genç yıldızı Evgeniya Dushina, Türkiye'yi yurt dışında başarıyla temsil eden Asude Karayavuz ve Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı Opera Tiyatrosu'nun başarılı sanatçısı Nikolay Efremov'un Rusça ve Türkçe seslendireceği eserlerle son bulacak.

 

'HALKLARIN ARKADAŞLIĞI'

Bu festivalin Türkiye ile Rusya arasında süren ilişkilere yeni bir ivme katacağına inandığını söyleyen St Petersburg Yasama Meclisi Başkanı Vyacheslav Makarov, "Sanatsal, kültürel ilişkiler kurarak halklar arasında arkadaşlık kuruyoruz. Türkçe ‘çok teşekkürler' lafını burada herkes çok iyi bilir çünkü güneşli Antalya'yı Ruslar evi gibi sever. Orada da herkes Rusça konuşuyor" dedi. Türkiye'nin kendileri için diğer ülkeler arasında ilk sırada önem taşıdığını da sözlerine ekleyen Makarov, "Türkiye uluslar arası sahada çok önemli bir konuma geldi. Türkiye çok iyi bir strateji çizdi. Bunu sizden öğrenmeliyiz" diye konuştu.

http://im.haberturk.com/2013/03/10/826363_98cea2c677cb513425c44e275c1e6872.jpg?1362922048

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...