Jump to content

Usui Reiki ekolü ve Işık aşamaları Gerçeği


sirius

Önerilen Mesajlar

Dünyada bu ekolde bulunan Grandmaster/Teacher’lerden biri olan Dieter Glogowski’nin bu konuda bir kitap yazdığını (Das Reiki-System der 8 Grade-Nach Barbara Ray) duyunca önce çok şaşırdım, fakat telefon görüşmemizden sonra kendisini cesaretinden dolayı kutladım. Evet, artık zamanı gelmişti açıklanmalıydı ve açıklandı. Gerçi bunu Bayan Barbara Weber Ray yıllar önce açıklamıştı ama kimseye sesini duyuramamış, duyurdukları da kendisini reddetmişti.

Dr.Usui bu tekniği gerek gördüğü öğrencilerine 8 aşamalı olarak öğretmişti. Chujiro Hayasi de Dr.Usui’den böyle öğrenmişti. Chujiro Hayashi de öğrencileri arasından seçtiği Bayan Takata’yı 7B aşamasına kadar uyumlamıştı.Bilindiği üzere Bayan Takata kendi döneminde 22 Master yetiştirmişti (21 öğrenci bilgisi yanlıştır) 22 öğrenciden biri Bayan Takata’nın çok değer verdiği ve çok sevdiği Barbara Weber Ray’di. Yetiştirdiği Masterlardan bir diğeri de Bayan Takata’nın torunu Phyllis Furumoto’ ydu. Bayan Takata 7B aşamasını sadeceBarbara Weber Ray’e uyumlamıştı. Yaşama veda etmeden birkaç ay önce (Ağustos 1980) Bayan Weber Ray’in evinde, 200 kişilik topluluğun önünde kendisininhalefi’nin Bayan Ray olduğunu açıklamıştı. Bayan Ray ile çok ayrı bir samimiyeti olan Takata 7B diye adlandırılan 8 aşamayı da ona inisiye etmiş onu kendisininhalefi ilan etmişti. Takata’nın yaşama veda etmesinden (Aralık 1980) sonra Bayan Ray kendisinin Bayan Takata’nın halefi olduğunu ve kendisininGrandmaster/Teacher olduğunu açıklamış fakat Bayan Takata’nın diğer 21 Masterı tarafından kabul görmemiş, reddedilmişti.

 

Diğer yandan Phyllis Furumoto diğer 20 kişiyi yanına alarak Reiki Alliance’yi kurdu ve kendi sistemini (Reiki 3b) dünyaya ilan etti. Hatta bu grup Bayan Ray’i gizlemek için Bayan Takata’nın sadece 21 Master yetiştirdiğini söylediler. Bayan Ray yalnız kalmış, sesini kimseye duyuramamış bizzat Bayan Takata’nın torunu Furumototarafından engellenmişti.

 

Bir başka bilinmesi gereken konu ise, Phylliss Furumoto’ya kadar olan Usui Reiki Eğitim sisteminde, her Masterın ayrı bir Masterlık sembolü olduğu idi. Bu da o Masterın gelişimi ve meşrebine göre belirlenirdi. Bayan Takata bunu böyle sürdürmüştü. Fakat onun ölümünden sonra Bayan Ray kendini halef ilan etmişti ama kimse ona inanmıyordu. Bunun yanında ortada başka bir halef de yoktu. Bu boşlukta Bayan Takata’nın yetiştirdiği Masterlar yeni öğrenci eğitirken Phylliss Furumoto, Reiki eğitimine yeni bir standardizasyon getirmeyi istedi. Bayan Takata’nın torunu olduğu için ve başka da bir lider olmadığı için herkes onu dinlemeyi kabul etti. Furumoto, bir sembol seçti ve artık her Mastera aynı sembolü uyguladı. Ve Reiki sistemini bölerek3B aşamasına kadar öğretti. Reiki Alliance’yı da kurduktan sonra eğitimin ana hatları da belirlendi. Ve böylelikle kendiliğinden gelişen bu süreçte Furumoto kendisini Usui Reiki’nin lideri ilan etmiş oldu.

 

Bu konuda daha net bilgi için Furumoto’nun Reiki Alliance’ı kurmadan önce yetiştirdiği Masterı olan Carol Ann Farmer’ın mektubunu okuyabilirsiniz.Hatta bu mektupta Furumoto'nun para için yapacağım (She said, "I will go for the money.) dediği yazıyor.": reiki_grandmaster

Reiki Alliance’ı kuran Pylliss Furumoto cephesini dinlediğiniz zaman Dr. Barbara Weber Ray hakkında hala şaibeli haberler duyabilirsiniz. Tüm söylediklerinin bir yalan olduğunu, Bayan Takata’nın kimseye haleflik vermediğini söylerler. Fakat Almanya’dan telefonla konuştuğum 7B aşamasındaki Barbara Ray’in öğrencisi olanBrigitte Maria Strobel , Furumoto’nun bir itirafta bulunduğunu söyledi. Büyükannesi Bayan Takata’nın ruhunun onu çok incittiğini ve artık itiraf etmesi gerektiğini düşünerek , Barbara Ray’in sisteminin doğru olduğunu açıklamıştır. Elbetteki bu bir duyumdur itimat edilecek bir şey değildir, çünkü bunu söyleyen Barbara Ray’in bir öğrencisidir.

 

Bu sistem böylece sürüp giderken internetin de sayesinde Reiki ile ilgilenenler hemBarbara Ray’in anlattıklarını ve reddettiklerini hem de Furumoto’nun şimdiye kadar sürdürdüğü sistemin ayrıntılarını öğrenme şansına sahip oldu. Fakat iki tarafı da dinlemek kafaları karıştırmıştı. Bir yandan çoğunluğa öğretilmiş, 3B aşamasına kadar olan Usui sistemi, diğer yanda da haklılık payı gözden kaçamayacak kadar yüksek olan Bayan Ray’in 7B aşamasına kadar olan Usui sistemi..

 

İki taraftan da emin olamayan Masterlar, Dr Usui ‘nin Hayashi’den başka öğrencisine de 7B aşamasını vermiş olma ihtimalini araştırmak üzere Japonya’ya gittiler. Eğer 7B aşamasına uyumlanmış kişiler varsa Bayan Weber Ray’in şimdiye kadar kendini ve doğruları anlatma çabası yerinde olacaktı. Eğer böyle bir aşama yoksa Furumoto’nun sistemine sadık kalınacaktı ve Ray’in söylediklerine itimat edilmeyecekti.

Japonya’daki araştırmalar uzun sürdü çünkü, Japon toplumu gizliliğe önem veren bir toplumdu. Ki 7B aşaması çok nadir ve ehil insanlara verildiği için bu bilgiyi herkese sunmuyorlardı. Sadece yetişen, ehil olan, zamanı gelen Masterlara verilen bir bilgiydi bu. Hatta Japonya’daki bir çok Reiki öğrencisi bile bundan habersizdir. Fakat bir şekilde bu bilgiye ulaşıldı ve Dr. Usui’nin Reiki’yi 7B aşamalı bir sistemde uyguladığı böylece anlaşılmış oldu.

 

Ulaşılan bu bilgiden sonra Dr Barbara Weber Ray güven kazanmış oldu. VeFurumoto’nun silsilesinden gelen bazı Masterlar yön değiştirerek Dr. Ray’in sistemine geçmeye başladılar. 8. Aşamayı alan Masterlar yavaş yavaş çoğalmaya başladı. Fakat silsile geleneğini bozmadılar, böylelikle de Furumoto bir şekilde silsilelerde ismini korudu.

 

Şimdilik benim bildiklerim bu kadar. Dieter Glogowski’nin kitabını bekliyorum. Kendisi bana yollayacağına söz verdi. Bakalım o hangi bilgilere ulaşmış, bunları da sizlerle zaman içinde paylaşacağım.Neden böyle oldu?

Neden bu gerçek ya da gerçekler saklandı? Bayan Ray niçin kabul görmedi gibi konulara girmek istemiyorum. Kim bilir belki de böyle olması gerekiyordu.. Yaradan en iyisini bilir diyerek şimdilik bitirmek istiyorum.Sevgiler yolluyorum güzel kalplerinize

 

İsmail Bülbül

Usui Reiki Grandmaster

reikiokulu.com

 

Not: Kitaba bu linkten ulaşabilirsiniz. “Das Reiki-System der 8 Grade-Nach Barbara Ray” Das Reiki-System der 8 Grade. nach Barbara Ray: Amazon.de: Dieter Glogowski: B

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sırada bir dipnotta bulunayım. Takata zaten kendisinin grandmaster olduğunu dile getirmiştir. Lakin bazı reiki öğretmenleri, takata'nın ölümünden sonra, bu grandmasterlık seviyesini örtpas etmek için, kendi kendine bu ünvanı aldığını söylediler "ben bütün masterlerı uyumlayan kişiyim öyleyse grandmaster ünvanına sahip olmalıyım" mantığıyla bunu dile getirdiğini iddia ettiler. Ama artık biliyoruz ki Takata gerçekten grandmaster olduğu için grandmaster'ım demiştir. Öte yandan İsmail Bülbül Türkiye'ye gelmeden önce Japonya'da grandmasterlık seviyesi olduğunu biliyorduk... Zaten ben ve çevremdeki bir çok kişi de reiki'nin 3 değil 7 (7b ile 8) seviye olduğunda hem fikirdik ama bunun bilgisine ulaşmakta zorluk çekiyorduk... Reiki camiasında grandmasterlık seviyesiyle ilgili fısıltılar dilen dile aktarılıyordu. Sonra İsmail Bülbül Türkiye'ye geldiğinde, her şey netleşti. Maalesef Türkiye'deki bir çok reiki master bu grandmasterlık seviyesini hala reddetmektedir. Bir kısmı ise kendilerine kafadan sallama grandmaster ünvanını taktılar veya para verip 1 ayda kendi çaplarında grandmaster oldular. Üzücü durumlar tabi, Nedense Türkiye'de bir dejenere etme hastalığı var....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaştığın bilgiler doğrultusunda nette şöyle bir bakındım ve gerçekten de hala 3 aşamadan oluştuğunu söyleyen eğitmenlerin videoları dolaşmakta internette :S Bu durumda üç kat daha dikkatli olmakta fayda var Reiki Master araştırırken.

 

Çok sorun değil kabul etmemeleri. Bir reiki master'ın grandmasterlık seviyesini kabul etmemesi onun kötü bir öğretmen olduğunu kesinlikle göstermez. Bu şekilde algılanmamalı =) Bu olay ortaya çıkana kadar herkes sonuçta sadece 3 seviye var diye biliyordu, şimdi 8 seviye olduğu ortaya çıkınca kabullenmekte zorlanılıyor. Bunu da biraz doğal karşılamak gerekiyor, değişimleri hemen kabullenemiyoruz. Ben bile dahi reiki kaç seviye diyince otomatik olark 3 diyorum (o kadar alışmışım ki bu şekilde anlatmaya), sonra düzeltip grandmasterlık seviyesi olduğunu da dile getiriyorum :)

 

Türkiye'de bir tek ismail bülbül ve onun öğrencileri var grandmaster olan. o yüzden farklı şehirlerde grandmasterlara ulaşmak oldukça zor. Haliyle 3b seviyesindeki bir reiki masterdan güvenilir olmak kaydıyla, eğitim alabilirsiniz, kabul edip etmemesi sorun olmaz. Zaten herkes master veya grandmaster olacak diye bir kaide yok, master seviyesi bana yeterli diyorsa ilerisini düşünmeyebilir, kişisel tercihler. Hala daha grandmasterlık tartışmalı bir konu... O yüzden bir reiki master kabul etmezse, önyargılı davranmamak gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aksi şekilde Işık aşamalarının sonradan dahil edildiğini düşündüğü için, orjinal ekolden bağımsız olduğunu düşünenler var. Sanırım bende bu grup içerisindeyim.

 

Konu için teşekkürler. (:

 

evet tartışmalar sürüyor bu konuda hala... Her iki tarafı da anlıyorum. Ben grandmaster sembollerini ve bilgisini görmediğim için bir şey söylemek istemiyorum. Ama reikiyi aldığımdan beri derinden derine usui sensei'in 7li (7b ile 8li) bir sistem öğrettini sezgisel olarak biliyordum, o yüzden kabullenmem veya aklımın yatması kolay oldu. (ki fark etmişsindir reiki konusunda ben inanılmaz gelenekçiyim, geleneğe ters düştüğünü hissetsem karşı çıkardım. usui reiki dışındaki diğer enerji türevlerine veya ole gabrielsenin yeni reiki sistemine sıcak bakmadığımdan bahsetmiştim :) ) Zaten ben ve çevremdekiler bunu sık sık dile getiriyorduk hatta çok sevdiğim bir hocam rüyasında görmüş ve bilgi almıştı. (Tabi o zamanlar hiçbirimizin haberi yok gerçekten birilerinin grandmasterlık seviyesini devam ettirdiğinden) Sonra araktırdığımızda orjinal geleneği devam ettiren bir japon okulunda sonraki aşamaların devam ettirdiğini bilgisine ulaştık ama yine elde net veri yoktu. Sadece dediğim gibi Takata kendine grandmaster diyordu ve bu herkes tarafından bilinir.

 

bu kitap umarım yakın zamanda türkçeye çevrilir, bizde anlarız işin arkasında neler olduğunu =) Yukarıda ki açıklama ve sunulan deliller oldukça akla yatkın. Ama bakalım, sonuçta evrensel bir sistem, Takata'nın davranışlarını doğru bulmasak bile (orjinal hikayayı bozduğu için) Avrupa'ya yayarak bizlere ulaştırmasına vesile olduğu için hayırlısını yapmış diyoruz, demek ki Reiki bilinçli olarak buna izin verdi. O yüzden varsa bunun hakikati, muhakkak ortaya çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...