Jump to content

''Duvar resminden korkuyorlar'' Sergisi


masal perisi

Önerilen Mesajlar

http://im.haberturk.com/2013/01/30/815923_detay.jpg?1359550183

12 Eylül öncesi kültür üretiminin özgül bir yönüne odaklanan sergi, Haziran 1976'da dönemin yerel belediyesinin davetiyle 13. Antalya Uluslararası Film ve Sanat Festivali'ne katılan sanatçıların yaptığı duvar resimleri ve sokak heykellerinin ''macerası''yla başlıyor, farklı meslek gruplarının yanı sıra çeşitli edebiyatçı, eleştirmen, tiyatrocu ve sinemacılardan oluşan bir grubun 11 Eylül 1980 akşamı, Kuşadası Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında Açık Hava Sineması'nda çektirdiği fotoğrafla sonlanıyor.

Sergi, duvar resimleri, siyaset ve kitlesellik üzerine yapılan projelerin izini sürerken, sanatçı hakları, sanatın toplum, ekonomi, emek ve siyasetle birebir ilişkisi ve sansür uygulamalarını inceliyor. 1976-1980 yıllarında devletin kültür politikaları hakkında zamanının tartışmalarını da yeniden gündeme getiriyor.

Fotoğraflar, basılı kaynaklar ve döneme ilişkin söyleşileri içeren sergide, Görsel Sanatçılar Derneği'nin 1977'de düzenlediği ''1. Mayıs Sergisi''nin bir kısmının yeniden kurulumu da yer alıyor. Sergiye, dönemin farklı kültürel alanlarını kapsayan kamuya açık tartışma ve film gösterimleri eşlik ediyor.

Araştırması sürdürülen, henüz erişilmemiş yazılı ve görsel belgelere açık olan sergide, dönemin kültür aktörleri ve dönemi hatırlayanlardan bu arşivi zenginleştirmeleri, varsa yanlışları düzeltmeleri, boşlukları doldurmaları ve yeni tartışmalar açmaları da bekleniyor.

''Duvar resminden korkuyorlar'', 1976-1980 yıllarında sanat, sanatçı hakları ve örgütlenmeleri, duvar resimleri, siyaset ve kitlesellik üzerine bir araştırma ve arşiv projesi özelliği taşıyor. Sergi, 31 Ocak-21 Nisan tarihleri arasında SALT Beyoğlu'nda gezilebilecek.

Sergi adı hakkında

8-11 Eylül 1980 tarihlerinde, Kuşadası Kültür ve Sanat Şenliği’nde toplanan sanatçıların duvar resmi yapmalarına izin verilmemesi sonucu hazırlanan pankartlara “Duvar resminden korkuyorlar” yazılmıştı.

Projenin oluşumu hakkında

Sanatçı Ahmet Öktem, 1975’te kurulan Görsel Sanatçılar Derneği’nin 1 Mayıs 1977 tarihinde, Harbiye’deki Spor ve Sergi Sarayı’nda açılan 1. Mayıs Sergisi’ni ayrıntılı bir biçimde fotoğraflamıştı. “Duvar resminden korkuyorlar” sergisi, Öktem’in arşivinin dijitalleştirilmesi sürecinde söz konusu sergiye katılmış sanatçılarla yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıktı. Sergi bu şekilde arşiv malzemelerinin katılımı ve anlatılar üzerinden 1976’dan 1980’e kadar uzandı. Bu fotoğrafları çeken ve 12 Eylül kasırgasına rağmen bu zamana kadar özenle koruyan Ahmet Öktem olmasaydı bu proje düşünülemezdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...