Jump to content

Hintli Doktordan Gülme Yogası


kizginkuzgun

Önerilen Mesajlar

Hintli doktor Madan Kataria hastalarını iyileştirmek için ilginç bir yöntem izliyor, güldürerek tedavi ediyor!

Hintli doktor Madan Kataria hastalarını güldürerek tedavi ediyor. Gülme yogası tüm dünyada büyük ilgi görüyor.

Madam Kataria'nın mutlu bir çocukluk geçirdiği söylenemez. Yoksul bir Hintli ailenin 13 çocuğundan biri olan Kataria'nın kardeşlerinden altısı vefat etmiş. Annesinin isteği üzerine tıp okuyan Kataria hastalarını ilaç yerine gülmelerini sağlayarak tedavi etmenin yolunu bulmuş.

 

Alışılmadık bu tedavi yöntemini Hintli doktor ilk kez 1995 yılında Mumbai'de bir parkta denemiş. Hastalarıyla beş kişilik bir halka oluşturarak kahkahalarla gülüyorlarmış. Grubun üyeleri zamanla artarak 50 kişiye çıkmış. Bugünse Kataria bu tedavi yöntemini tüm dünyada hayata geçiriyor. 60 ülkede yakaşık 6 bin gülme kulübü bulunuyor ve buralarda hep birlikte gülünüyor.

 

En iyi ilaç: gülmek!

 

58 yaşındaki doktor "Gülmek insanın yapabileceği en sağlıklı şey, en iyi ilaç bu" diyor. Başlarda Kataria ve arkadaşları insanları espriler yaparak güldürmeye çalışıyormuş ancak bir süre sonra bu espriler tükeniyormuş. Kataria vücudun gerçek bir gülüşle sahtesini birbirinden ayırt edemediğini ve her ikisinin de tedavi edici olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Zaten sahte bir gülüş bir süre sonra gerçeğe dönüşüyor. Deneyin göreceksiniz."

 

Gülmenin olumlu etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. ABD'nin saygın tıbbi araştırma kuruluşlarından Mayo Clinic'ten Doktor Amit Sood şunları kaydediyor: "Araştırmalar gülmenin çok çeşitli faydaları olduğunu gösteriyor. Bunlar bağışıklık sisteminin güçlenmesinden stresin azaltılmasına, daha iyi ilişkilerden daha rahat bir sindirime kadar çeşitlilik gösteriyor." Gülmenin vücutta spor gibi bir etki yaratarak endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olduğu sanılıyor.

 

Her gün 15 ila 20 dakika

 

Kataria her gün 15 ila 20 dakika gülmeyi öneriyor. Hintli doktor "Bir komedi film izlemek yeterli değil çünkü orada en fazla birkaç saniye hülüyorsunuz. Faydalanabilmek için bir süre boyunca gülmek gerekli" diyor.

 

Madan Kataria'yı çalışanlarıyla gülme yogası yapması için bilgisayar üreticisi Hewlett-Packard, otomotiv firması Volvo gibi uluslararası çapta şirketler de davet ediyor. Öğrenciler, mahkümlar, hastalar, huzurevinde kalan yaşlılar gibi çok farklı kesimlerle gülme yogası yapan Hintli doktor Bangalore kentinde de bir gülme üniversite kurmaya hazırlanıyor.

 

Deutsche Welle

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Konsantrasyon Yogası .

   Burada vereceğim çalışmaları konsantrasyon sanatı adlı konusuna ekleme hususunda nevermore ile konuşuyordum . Lakin bu etüt programının yoganın bir bölümünü içerdiğini bildiğimden dolayı buraya koymayı uygun gördüm.Konunun üst başlıklarda görüleceğini de düşünürsek eğer arayış içerisinde olan arkadaşlara tesir edebileceğimi düşündüm.   Yoga ; içsel gelişim , zihni ve duygusal kontrol ve hatta zihin ve duygular ötesi bilince erişebilmek için salt (Beden hareketleri içermeyen )meditasyon ve prana

   , Yer: Yoga

  • Beklenmedik anda gelen Gülme krizi

   Beklenmedik anda özellikle ciddi ortamlarda hiç alakasız gelen gülme krizleri hakkında duygu ve dusunceleriniz nedir? Sizce Ruhsal bir dengesizlikten mi kaynaklanıyor. Sıra arkadasım arada kendi kendine güler niye gülüyorsun diye soruncada aklına komik bir anının geldiğini soyler ilkokuldayken benimde basıma çok geldiği için ilk ciddiye almadım ama kız biraz dengesiz.

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Müslümanların Namazı ile Hinduların Surya Namaskar Yogası Arasında ki Benzerlik

   Lilay Koradan Genc Gelisim Dergisi   Hz. Muhammet Meditasyon yaptı mı?   Namazin Yogayla benzerligi var mi?   Namaz Islami bir yogadir Türkiye'nin en kidemli yoga egitmeni olarak bilinen Adnan Siddivho Çabuk, Islam dünyasini sarsacak iddialarda bulundu. Yirmi yildir yoga egitimi veren Çabuk, 5 bin yillik geçmisi olan yogayla namaz arasindaki benzerliklerin sasirtici ölçüde çok olduguna isaret ederek, “Namaza en çok benzeyen yoga “Günese Saygi” yogasidir. Bu yoganin hemen hemen tüm hare

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Kömür Yiyen Hintli Adam

   Yemesi bir kenara bir de keyif alıyor. Sonunda da florasan yiyor cips gibi..

   , Yer: İlginç ve Komik Videolar

  • Aşk Yogası: Tantra

   Kutsal Seks ve Ötesi   Hinduizm ve Budist inançlar hızla batıya yayılırken, binlerce yıllık bir biyolojik ama aynı zamanda da ruhsal bir aşk öğretisini de yanında getirdiler. Tantra veya Tantrik Yoga hem bedensel bir eğitim, hem de kutsal seks ritüelidir. Tantra´nın temelinde, evrensel seks ve orgazmik bütünleşme vardır. Amaç ve yöntemler çok çeşitli olmakla beraber, amaç tektir; kozmik birliktelik ve sınırsız orgazm...   Tantra, beraber olmak, bütünleşmek anlamındadır. Bir sistemi çağrıştırır

   , Yer: Yoga

×
×
 • Yeni Oluştur...