Jump to content

Bodrum Tohum Şenliği


Ariakas

Önerilen Mesajlar

Ekolojik Üreticiler Derneği ve Dereköy Doğasevenler Derneği ,Çatal Ada Derneği,

Mavi Yol Girişimi,Bizim Bostan tarafından 2013 yılının Şubat ayında yerel tohumları korumak ve üretmeye teşvik etme amacıyla Bodrum Tohum Takası Şenliği düzenlenecek.

 

Tescillenmemiş tohumların satışını yasaklayan ve yerel tohumların tarımsal üretim dışı kalmasına neden olan 2006 yılında çıkan “Tohumculuk Kanunu”nun ardından, yerel tohumların yok olmaması için, 2009 yılında Torbalı ile başlayan ve en son Şile/Ovacık'ta yapılan ona yakın tohum takas şenliğinden sonra Bodrum'da ilk kez düzenlenecek şenlik 2013 yılının Şubat ayında Dereköy'de yapılacak.

 

17 Şubat’ta yapılacak olan şenlikte tarımsal üretim yapan köylülerle birlikte yerel tohumları korumanın yanı sıra, takas yaparak tohum üretimini teşvik etmek amacıyla bilgilendirme toplantıları yapılacak. Kanun gereği yerel tohum satışının yasaklanması nedeniyle, şenlikte köylüler takas yöntemi ile tohum alışverişi yapacak. Çiçek, sebze, bakliyat her türlü yerel tohumun takas edilebileceği etkinlikte katılımcıların ve çocukların bilinçlendirilmesi için atölyeler kurulacak, tarımsal bilgi veren müzik ve tiyatro etkinlikleri yapılacak.

 

10.000 yıllık geçmişi olan, insanla evrimleşen ve hayatın kaynağı olan tohumlarımızın bizlerden alınıp patentlenmesi, ticari bir nesne haline getirilmesi biyoçeşitliliği, gıda güvenliğimizi ve yaşamı tehdit ediyor. Bu uygulamaya karşı bir direniş olarak başlayan tohum takasları bugün Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılıyor. Takas şenliklerinde üreticiler, köylüler tohumları ücret ödemeden takas edip, üreticilerle konuşma ve fikir alışverişinde bulunma imkanı buluyorlar. Takas edilen tohumlarla da yerel ürünlerin üretiminde destek vermiş olacağız.

 

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/66399_522667501100940_1974298486_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Harika bir konu . Bir toplumu gıdayla çok rahat yok edebilirsiniz. Şu an üretimde ticari olarak genelde hibrit tohum kullanılmakta. Doğal tohum bulmak çok zorlaştı, bedava tohum dağıtıp temiz, saf olan köy tohumlarını da yok etmeye çalışan firmalar var. İsrail bu işte bir numara neredeyse tüm dünyaya hibrit tohum satıyor. Aslında doğru bir politikayla tohumlarımızı ıslah edebiliriz. Islah çalışmaları yapan firmalar olsada yeterli derecede değil. Dünya GDO'yu yasaklarken biz izin çıkarmaya çalışıyoruz. Umarım bu güzel şenlik gidebildiği yere kadar gider.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...