Jump to content

Bodrum Tohum Şenliği


Ariakas

Önerilen Mesajlar

Ekolojik Üreticiler Derneği ve Dereköy Doğasevenler Derneği ,Çatal Ada Derneği,

Mavi Yol Girişimi,Bizim Bostan tarafından 2013 yılının Şubat ayında yerel tohumları korumak ve üretmeye teşvik etme amacıyla Bodrum Tohum Takası Şenliği düzenlenecek.

 

Tescillenmemiş tohumların satışını yasaklayan ve yerel tohumların tarımsal üretim dışı kalmasına neden olan 2006 yılında çıkan “Tohumculuk Kanunu”nun ardından, yerel tohumların yok olmaması için, 2009 yılında Torbalı ile başlayan ve en son Şile/Ovacık'ta yapılan ona yakın tohum takas şenliğinden sonra Bodrum'da ilk kez düzenlenecek şenlik 2013 yılının Şubat ayında Dereköy'de yapılacak.

 

17 Şubat’ta yapılacak olan şenlikte tarımsal üretim yapan köylülerle birlikte yerel tohumları korumanın yanı sıra, takas yaparak tohum üretimini teşvik etmek amacıyla bilgilendirme toplantıları yapılacak. Kanun gereği yerel tohum satışının yasaklanması nedeniyle, şenlikte köylüler takas yöntemi ile tohum alışverişi yapacak. Çiçek, sebze, bakliyat her türlü yerel tohumun takas edilebileceği etkinlikte katılımcıların ve çocukların bilinçlendirilmesi için atölyeler kurulacak, tarımsal bilgi veren müzik ve tiyatro etkinlikleri yapılacak.

 

10.000 yıllık geçmişi olan, insanla evrimleşen ve hayatın kaynağı olan tohumlarımızın bizlerden alınıp patentlenmesi, ticari bir nesne haline getirilmesi biyoçeşitliliği, gıda güvenliğimizi ve yaşamı tehdit ediyor. Bu uygulamaya karşı bir direniş olarak başlayan tohum takasları bugün Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılıyor. Takas şenliklerinde üreticiler, köylüler tohumları ücret ödemeden takas edip, üreticilerle konuşma ve fikir alışverişinde bulunma imkanı buluyorlar. Takas edilen tohumlarla da yerel ürünlerin üretiminde destek vermiş olacağız.

 

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/66399_522667501100940_1974298486_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Harika bir konu . Bir toplumu gıdayla çok rahat yok edebilirsiniz. Şu an üretimde ticari olarak genelde hibrit tohum kullanılmakta. Doğal tohum bulmak çok zorlaştı, bedava tohum dağıtıp temiz, saf olan köy tohumlarını da yok etmeye çalışan firmalar var. İsrail bu işte bir numara neredeyse tüm dünyaya hibrit tohum satıyor. Aslında doğru bir politikayla tohumlarımızı ıslah edebiliriz. Islah çalışmaları yapan firmalar olsada yeterli derecede değil. Dünya GDO'yu yasaklarken biz izin çıkarmaya çalışıyoruz. Umarım bu güzel şenlik gidebildiği yere kadar gider.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Bodrum Rock Festivali

   Gelecek, gelmeyi düşünen arkadaşlar varsa haberleşelim.       http://cdn.bodrumluculuk.com/wp-content/uploads/2017/06/bodrum-rock-festivali.jpg     Tarih: 20-21-22 ve 23 Temmuz 2017 Yer: Kızılağaç Deve Güreşi Arenası ***07 Temmuz ve 11 Temmuz tarihleri arasında, Kombine ve Kombine + Kamp biletini biletinial.com'dan alan müşterilerimize 1'e 1 bedava kampanyası uygulanacaktır.***   Bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek olan Bodrum Rock Festivali'nde 70 rock müziği şarkıcısı ve çok sayıda grup s

   , Yer: Pano

  • Bodrum'da ufo görüldüğü iddiasi

   Muğla’nın Bodrum ilçesinde UFO meraklıları tarafından çekilen fotoğrafları ve görüntüleri inceleyen Sirius Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi yetkilileri, cismin UFO olduğunu iddia etti.Geçtiğimiz günlerde UFO olduğu iddia edilen cisimler görülen Bodrum’da yine benzer bir olay yaşandı. UFO meraklılarının sıklıkla gözlem yaptıkları Muğla’nın turistik ilçesi Bodrum’un yine dünya dışı varlıklara ev sahipliği yaptığı öne sürüldü. Sirius Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından servis edilen görüntü

   , Yer: Yakın Temas

  • İzmir/Gaziemir Uluslar Arası 23 Nisan Şenliği ve Konserler

   Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği gösterilerin yanı sıra Hadise, Çelik ve Atiye'nin konserine de sahne olacak.   Gaziemir yeni bir uluslar arası etkinliğe daha imza atıyor. 15.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği 20 Nisan 2012’de start alıyor. 9 gün sürecek şenlikte 9 ülkeden gelen çocuklar kendi kültürlerini, motiflerini Gaziemir’le paylaşacak. Türkiye’yi Gaziemir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin temsil edeceği gösterilerde ayrıca Mersin ve Zonguldak’tan gelen misafir ekiplerde yer alacak.

   , Yer: Gündem

  • Tohum ve Toprak- Orhan Asena

   TOHUM VE TOPRAK   OYUNUN ADI: TOHUM Ve TOPRAK YAZAR: Orhan Asena Yazar Bilgisi: Orhan Asena 1922-2001 yılları arasında yaşadı. Oyun yazarı ve çocuk hastalıkları uzmanıydı. Diyarbakır'da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Anadolu'da hekim ve hükümet tabibi olarak görev yaptı. Daha sonra çocuk hastalıkları uzmanı oldu. Sekiz yıl Almanya'da hekim olarak çalıştı. Yazın dünyasına şiir ve öykü yazarak girdi. Daha sonra oyunlar yazmaya başladı. İlk oyunu Tanrıl

   , Yer: Oyun İncelemeleri

  • Ölüm Toplasa da Çiçekleri, Çiçekte Tohum Biter Mi?..

   İstanbul’da bir kış günü.. sıcak bütün her yeri esir almışken tanıdım seni.. bir arka sokak pastanesinde oturmuş çay içiyordun.. uzun siyah saçların düşmüştü askeri renk gocuğunun üstüne… oturdum yanına… gözlerinden belliydi güzelliğin… gözlerinin parıldayan yanlarından belliydi direngenliğin…   Zaman zaman buluştuk sonra, oturup çay içer sohbet ederdik…   Gözlerinden akıyordu umut… Gözlerine doluyordu…   Erken büyüyor çocuklarımız demiş şair…17’sindeydin daha umudun ismini haykırdığında… ya

   , Yer: Not Defteri

×
×
 • Yeni Oluştur...