Jump to content

Mini Yarışma; Hangisi İsis Hangisi Neftis?


sirius

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar, aslında bu rastgele bir konu üzerinde tartışırken ortaya çıkarttığım bir yarışma. Ayrı başlık olarak taşımayı uygun gördüm. Yarışma oldukça basit, size iki resim sunuyorum, bu iki resimin ikisinde de hangisinin isis, hangisinin neftis olduğunu, doğru açıklamayla bilirseniz yarışmayı kazanmış sayılacaksınız. Ödül olarak, ilk bilene istediği konuda güçlü bir formül vereceğim. Konuyla alakalı mesajlar;

 

Aynı duruşu internette Nefti adında bir tanrıçanın gösterdigini gördüm biraz daha araştırınca Nephthys - Ölülerin özel koruyucu Tanrıçası. Seth'in eşi ve Isis'in kız kardeşi. diye bir bilgi buldum sirius un dedigi büyük ihtimalle dogrudur ama hem aynı duruşu göstermeleri hemde Isis'in kardeşi olup aynı resimde yer alabilme ihtimalleri kafamı karıştırmadı degil

 

nephtys isis'in ikiz kızkardeşidir o yüzden birebir aynı resmedilir, ikiside kanatlı akbabalı vs.. =)) Ama onları çok rahat tek bir detay ile birbirinden ayırabilirsiniz... O detayı bilmeyenler çok karıştırırlar. Birliktede çok resmedilmişlerdir

 

Bu seferde ben size bir soru sorayım, bakalım ilk kim bilecek =) aşağıda ki resimden hangisi isis hangi neftis ve sebebiyle açıklayın...

 

http://spells-witchcraft.org/Pictures-of-Goddesses-Gods/Nephtys.jpg

 

aynı şekilde şu resimdekini de bilmeye çalışın, hangisi isis, hangisi neftis =)

 

http://farm3.staticflickr.com/2586/4103133349_c36ef6ae6e_z.jpg

 

KÜçük bir araştırmayla çok rahat bulabilirsiniz... İlk bilene, istediği bir konuda formül göndereceğim -ama detayıyla açıklamak kaydıyla- :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ikiz olduklarını bilmiyordum, 2. resminde soldaki nepthys diye düşünüyorum nepthys isis in tersine ölümü ve yok olmayı temsil ederdi 2.resmin altında solda tarak gibi bi cisim var sanki üstündeki de kan o yüzden soldaki nepthys dir diyorum (sadece bi gözlemdir hatalı bilgiyse affola).. ilk resim hakkında aklıma şu an bişeyler geldi bence soldaki isis sagdaki nephtys sagdakinde degişik bir tas modeli var tas denince aklıma direk kan ritüel feda etme öldürme gibi şeyler geldi paranoyak mıyım neyim artık.. söylediklerim sadece gözleme dayalıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer neftis ölümle anılıyor ise alttaki resimde sağdakinin neftis olma ihtimali daha yüksek bence.alt köşelere dikkat ederseniz solda çiçekler var ama s ağdakiler silahları andırıyor ve ortada asılı olan ankhlardan soldaki daha ağır basmış ve altındaki nesneye temas etmiş(teraziyi andırdı bana).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkes tahminini sunsun, yarın akşam açıklayacağım... =) hem iki resimde de isis ve neftisi bulun hem de açıklamayı net bir şekilde, sebebiyle yapın. Cevabın tam olması önemli, detay olmayanları ve hangi resimde hangi tarafta hangi tanrıçanın olduğunun belirtilmediği cevapları kabul etmeyeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkes tahminini sunsun, yarın akşam açıklayacağım... =) hem iki resimde de isis ve neftisi bulun hem de açıklamayı net bir şekilde, sebebiyle yapın. Cevabın tam olması önemli, detay olmayanları ve hangi resimde hangi tarafta hangi tanrıçanın olduğunun belirtilmediği cevapları kabul etmeyeceğim.

 

O zaman şöyle yapalım;Birinci resimde İsis ve Neftisi Osirisin mumyasının başında onu korurken görüyoruz veya dua ederken.Soldaki başındaki taht ideogramıyla İsis.Başlık kocasından geriye kalan boş tahtı simgeliyor.Aynı zaman da tanrıçalığını.Sağdaki de Neftis.Onunda başında boş bir sepet ve ev ilgili bir ideogram var.Bu iki kardeş dişil yanın zıtlığını simgeliyor aynı zamanda.İyi ile kötünün,ölüm ile doğumun,gece ile gündüzün ezoterik zıtlığı diyelim buna.Burda artı ucu İsis,eksi ucu da Neftis simgeliyor.Yandaki maymunlar Osirisin iç organlarını saklandığı kaplar ve onlarda tanrı Hapi ile özdeşleştiriliyor.Benim dikkatimi çeken şey ortadaki Ankh sembolü.Günümüzde de kadınların kullandığı aynalara benzemesi bakımından.Ayna ve yansıttığı gerçeklik.Aynaya bakan İsis,aynadaki yansıma Neftis.

 

İkinci resimde yine iki kız kardeş(bana göre ikiz) yukarı ve aşağı Mısır'ı simgeleyen taçların ortasın da yine tabut başındalar.Beraber ağıt yakıyorlar.Aynı zaman da ikisi ölüleri kötülüklere karşı korumakla görevliler.Bu sefer İsis sağda,Neftis solda.Tabutun ortadaki ideogramlara bakarak Osiris veya Ra olması muhtemel.Şekildeki göz Ra'nın ideogramı olduğundan veya onu anımsattığındandır belki.Neftis vefakar aynı zamanda.Osiris'in parçalarını toplarke İsis'i yalnız bırakmamış ve diriltme aşamasında kendi majikal gücünü kocasına rağmen kız kardeşine sunmaktan geri durmamış.Her şey bir yana,konuya ezoterizmin sembolik bakış açısından bakarsak,daha farklı ve derin anlamlar bulmak mümkün bana göre.Sadece bu iki resim için değil tabi ki.Bunu fark ettim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İsis görünür olan, neftis görünmeyen olandır. İlk resimde İsis(bize göre sol) in başında ki öğe tamamen göze görünürlüğü resmederken, Neftis in başında(bize göre sağ) ki sembolü ise şöyle örnekleyebiliriz ; kapalı kutu içindeki bir maddeyi, yani görünmezliği resmeder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neftis birinci resimde sağdaki ikinci resimde soldaki,İsis ise birinci resimde soldaki ikinci resimde sağdaki.İsis'i throne sembolünden tanıdım "İsis Ritüeli Nasıl Düzenlenir?" diye bir konu açmıştınız 22 Ocak'ta,bende oradan öğrenmiştim."İsis invokasyonunda olmazsa olmaz üç sembol kullanılır;Biri Ankh yani sonsuzluğun anahtarı,İsis'in kutsal mührü ve Throne sembolüdür.Throne sembolünün olduğu her hiyeroglifte, İsis'in etkisi olduğu bilinir, isis'in direk sembolüdür." diye ekleyerek bizi bilgilendirmiştiniz.Neftis'i ise her hiyeroglifte kafasındaki dikdörtgene benzer bir şeklin üstündeki kâseye benzer bir şapkayla görürüz.Bu arada ödül altından bile değerli bence:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. resimde sağdaki neftis soldaki isis'tir. Sebebi ise neftis ölümü yok oluşu temsil ederken isin kardeşinin tam tersi var oluşu temsil etmektedir ki bu yüzden resimde sağdaki çiçekler kurumuş soldakiler ise hayattadır. 1. resmi 2. resimdeki gözlemlerim sonucu yorumluyorum. 2. resimde sağdaki neftis olduğundan kafasında taht yada sunak sembolu dolayısıyla 1. resimde soldaki neftis sağdaki isistir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

NEFTİS SOLDAKİ İSİS SAĞDAKİ

 

NEFTİSİN İsminin manası Evin Hanımı demekti ancak bu bildiğimiz ev değil HORUS'a bağlı olan gökyüzü kısmı anlamına geliyordu.İSİSİN'in kız kardeşiydi. Ölümü ve yok olmayı temsil ederdi resimde solda yere saplanmış bir bıcak duruyor bu onun ölümü temsil ettiği manasına gelir.

 

En baştaki resimde sol tarafta isis başında bir taht var.

Fakat diğer tarafta ev var buda ev hanımı olan neftisi gösteriyor. Gibib bir yorum yaptım :D

turab tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tek bir şeyle açıklayacağım :) neftisin kafasındaki şey ile isisinki farklı :) ilk resimde daha net gözüküyor :) ilk resimde sağ taraftaki neftistir çünkü kafasında kanop vazosu taşır bu onu kötü yılan apofisten korur ve adının hiyeroglif yazılışıdır :) ilk resimde sol taraftakide isistir ve kafasında taşıdığı koltuk kendi isminin hiyeroglif şeklinde yazılışıdır :) ve 2. resimde oradaki kuşlar sanırsam dönüştükleri çaylaklar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Keşke daha önce görmüş olsaydım zira başkası çoktan kazanmış ancak yinede açıklamamı sunayım.

http://bits.wikimedia.org/static-1.21wmf3/extensions/wikihiero/img/hiero_O9.pngNeftis kafasında bu sembolü taşır. Neftis'in gerçek adı Nebet-Het'tir bu evin hanımı manasına gelir. Bu yüzden onun sembolü evle ilgilidir(Doğrusu bu sembolün evle ne ilgisi olduğunu pek anlamış değilim.)

http://bits.wikimedia.org/static-1.21wmf3/extensions/wikihiero/img/hiero_Q1.pngİsis ise bu sembolü taşır zira İsis'in gerçek adı olan Aset'in manası Taht'tır. İki kardeşi başlıkları yoksa ayırt etmek imkansızdır. Ayrıca iki kardeş krallığın bahşedicisidir. İsis taht, Neftis ise ev, saraydır. Kısacası Birinci resimde soldaki İsis, sağdaki Neftis'tir. İkinci resimde ise soldaki Neftis, sağdaki İsis'tir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar İsis yasami,Neftis ise olum ve yeniden dogumu simgeler,bunlar karsit degil,İsis'in farkli yansimalari olarak dusunulebilir fakat aradaki gozle gorulebilen fark kafalarindaki isaretlerdir.Bu isaretler onlarin zaten eski misir yazi dilinde adlaridir.

http://www.joanannlansberry.com/fotoart/brklyn/nebhwt.pngbu resim neftisin adidir

 

http://www.resurrectisis.org/Home2_files/IsisGlyph2R.gifBU İSE İSİS'in.

 

Bu nedenle 1. Resimde soldaki isis sagdaki neftis,ikincisinde sagdaki isis soldaki neftis'tir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ödülü ilk bilen kazanacak demiştim haliyle yarışmayı net olarak ilk bilen mylitta. Lakin takesikitano'da ondan önce doğru tahmini yaptı, detayıyla açıklamadı. O yüzden kural gereği mylitta'nın kazanan olması gerekiyor ama ben ikisini de kazanmış kabul ediyorum, hak geçmesin. Mylitta ve takesikitano benle özel mesajla irtibata geçebilirsiniz =)

 

witchofblood'u da oldukça dikkatli olduğu ve takip ettiği için tebrik ediyorum =) Evet aslında sorunun cevabı forumda vardı, daha önce iki konuda bu geçti (http://www.gnoxis.com/kemetik-wicca-antik-misir-cember-acma-ritueli-48900.html) ve (http://www.gnoxis.com/isis-ritueli-nasil-duzenlenir-46867-2.html)

 

Hangisinin İsis hangisinin neftis olduğu, başlarının üzerindeki hiyerogliflerle anlaşılır. kafalarının üzerindeki "isimlerinin" hiyeroglif gösterimi tanrıçaları tanınır kılar. İsis'in kafasındaki isis isminin hiyeroglif karşılığıdır. Mısır dilindeki gerçek ismi aset'tir ve bu kelime anlam olarak throne yani taht anlamına gelir. Haliyle o yüzden taht hiyeroglifi aset'e işaret eder. Neftis ise (Antik mısır dilinde nebet het) evin leydisi anlamına gelir ve ev hiyeroglifi ile sembolize edilir. İsis ve neftis ikiz kardeş oldukları için, onları ayırt etmenin yolu başlarının üstlerinde veya bulundukları çevrede isimlerinin hiyeroglif karşılığının olmasıdır. Yani kısaca doğru cevap; ilk resimde soldaki aset, sağdaki neftis, ikinci resimde sağdaki aset, soldaki neftis ve başlarının üzerindeki sembol ile anlaşılır. olacaktı..

 

Bir çok doğru cevap veren var tabi ki, doğru cevap veren herkesi ve veremeyenleri de gayretinden dolayı tebrik ediyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...