Jump to content

Araştırma ekibi deneyde sperm oluşturmayı başardı


kizginkuzgun

Önerilen Mesajlar

Japonya'nın Kyoto Üniversitesi'nde bir araştırma ekibi farelerden elde ettikleri kök hücreleri kullanarak ürettikleri yumurtayı dölleyip bebek fareler meydana getirmişti.

 

 

ABD'nin California eyaletindeki Stanford Üniversitesi'nden Dr Renee Pera iki yıl içerisinde insan spermi, beş yıl içerisinde de insan yumurtasi üretmeyi hedefliyor.

 

Kısırlık dünya çapında üreme yaşındaki nüfusun %15'ini etkiliyor.

 

Dr Pera "İnsanların bunu Frankeştayn tıbbı olarak gördüğünün farkındayım, ama bu hayali ya da küçük bir sağlık sorunu değil; kısırlık bütün hayatı etkiliyor. Cinsel birleşme yoluyla bebek yapmak çok basit bir karar belki, ama herkes yapamıyor." dedi.

 

Fakat Dr Pera'nın Kök Hücre Biyolojisi ve Yenileyici Tıp Enstitüsü'nde olduğu gibi araştırma amacıyla embriyona ait kök hücre kullanımı, embriyoların tahribata uğraması nedeniyle tartışmalı bir konu.

 

Laboratuvarda üretilecek kuşaklar

 

Dr Pera'nın laboratuvarında tüp bebek (IVF) girişimlerinden arta kalan embriyolar kullanılıyor.

 

Kök hücreler vücutta herhangi bir hücreye evrilerek çoğalabiliyor. Laboratuvarda yumurta üretimi de bugün tüp bebek tedavisi gibi ana tedavi bileşenlerinden biri haline gelebilir.

 

Dr Pera, ABD'de her yıl IVF sonucu 1-1,5 milyon embriyo oluşturulduğunu, bunun 500 bininin atıldığını, bunlar içinden 500'ünün ise araştırma amacıyla kullanıldığını söylüyor.

 

Dr Pera "İnsanlar o 500 bin hakkında değil de 500 embriyo hakkında kaygı güdüyor." dedi.

 

Japonya'da yapılan araştırmada ilk kez kök hücre kullanarak bir memeli canlı üretildi.

 

Kyoto Üniveritesi'ndeki araştırmacılar laboratuvarda sperm ve yumurta üreterek bunlardan nasıl sağlıklı bir embriyo oluşturulacağını gösterdiklerini belirtiyor.

 

Japon araştırmasının kendilerine canlılık kattığını belirten Dr Pera "Biz de insan sistemi üzerinde durarak aynı şeyi yapmaya, sağlıklı yumurta ve sperm üretmeye çalışıyoruz." dedi.

 

Hamilelikte yaş sınırı

 

Embriyonik kök hücrelerden sperm ve yumurta üretme yoluyla bilim insanları üreme süreci ve embriyolar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı umuyor.

 

Bu yöntemle çocuk sahibi olmak için kısır çiftlere yeni olanaklar sağlanabilir.

 

"Herhangi bir genomda ufak bir hata çocukta büyük hastalıklara yol açabilir."

 

Dr Renee Pera, Stanford Üniversitesi

 

Dr Pera'nın laboratuvarı daha önce "ilkel" sperm ve yumurta üretebilmişti; ancak insanın üremesinde kullanılabilecek kalitede hücre üretilemiyor henüz.

 

Dr Pera, "Hücrelerde bazı hatalar var. Kök hücre biyolojisi ve yenileyici tıpta çoğu uygulama, kardiak onarımında olduğu gibi, yığın halinde hücre üretimi doğrultusundadır." diyor ve ekliyor:

 

"Biz ise mükemmel nitelikte tek bir hücre üretmeye çalışıyoruz. Herhangi bir genomda ufak bir hata çocukta büyük hastalıklara yol açabilir. Farede hata riskini göze alıp ürettiğiniz hücreyi yumurtaya enjekte ederek ne tür sonuç doğurduğuna bakabilirsiniz. Ama kadında bunu yapmak mümkün değil."

 

Deneyler başarılı olursa teknoloji sayesinde kadınların üreme yaşı oldukça ileriye çekilebilir.

 

Böylece kariyer ya da kanser tedavisi gibi nedenlerle çocuk yapmayı ertelemiş kadınlar bu teknolojiden yararlanabilir.

 

Ancak burada da etik bir soru devreye giriyor: Hangi yaşta kadının hamile kalması için çok geç olduğuna kim karar verecek?

 

Dr Pera, birçok ülkede kadının hamileliği sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini gözeten bir yaş sınırı olduğunu, bebek taşımanın kalbe yük bindiren zor bir iş olduğunu belirtiyor.(bbcturkce)

 

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/yeni-bir-umut/486337/41/Sa%C4%9Fl%C4%B1k#.UHVn0S4yLTo

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Singapur Dans Ekibi

   76iwE_eTj1CctfabnyS

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Laz Halk İnançları Ve Söylenceler Üzerine Araştırma Notları

   Laz Halkının günümüze kadar ulaşan bazı inanç kalıntılarına ve ritüellerine baktığımızda; kendilerine özgü bir inanç sistemlerinin olduğunu ve buna ait bazı inanışların günümüzde de geçerliliğini koruduğunu görmekteyiz. Lazların bilinen en eski inançları Paganizm ile günümüz İslam İnancına gelinceye kadar; eski inançlarını çok kolay terk etmediklerini ve yeni inançlarıyla eskileri bir arada yaşattıklarını da biliyoruz.   Tespit edebildiğimiz eski Laz İnancına göre doğa güçlerinin bir ruhu ve

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Gnoxis SETI Araştırma Takımı

   etSETI Nedir ve Tarihçesi   Türkçe açılımı "Search for Extra-Terrestrial Intelligence" : Dünya Dışı Zeka Araştırması dır, amacı evrende yanlız dünya gezegeninde akıllı varlıklar yaşamadığı güneş sistemi içinde ve dışında da zeki varlıklar bulunabileceği umudu ile uzayın bilinen tüm haberleşme kanallarından(Radyo dalgaları, X-ışınları, optik kanallar, mikro dalga ve radar vs..)dinlenilerek ve sinyaller gönderilerek olası zeki yaşam formları ile irtibata geçilmesi amacı ile 1960 larda başlatılmı

   , Yer: Dünya Dışı Yaşam

  • Maymunlar Üzerinde Yapılan Araştırma

   En çok satan kitaplar listesinde haftalarca birinci sırada yer alan Freakonomics kitabının yazarı Steven Levitt, yaklaşık bir yıl önce New York Times'da, Yale Üniversitesinde yapılan çok ilginç bir araştırma hakkında ses getiren bir yazı yazdı. Yazının ve araştırmanın ilginç olmasının nedeni, bu araştırma para ve maymunlarla ilgili. Keith Chen, Yale Üniversitesinde ekonomi bölümünde görev yapan bir profesör. Keith Chen'in araştırması;   Maymunlara, para kullanmayı öğretmek ve bu

   , Yer: Gündem

  • Hipnoz Araştırma Merkezi kuruluyor

   [h=1]http://www.mistikalem.com/thumbnail.php?file=resimler/hipnoz_560220538.jpg&size=article_medium[/h]Artık, fotoğrafta gördüğünüz hipnoz anlayışı değişiyor. Uyutmaya veya kendinden geçirmeye artık taviz yok. Hipnoz resmen kurumsallaşıyor... Hipnoz kimlere uygulanır? Hangi sorunlara çözüm sağlanabilir? En ilginç vakalar hangileri? Üsküdar Üniversitesi, Türkiye’deki ilk ‘Hipnoz Araştırma Merkezi’ni kurmaya hazırlanıyor. Başında da ‘hipnoz’ denince akla gelen ilk isimlerden Prof. Dr. Ali Eş

   , Yer: Sağlık

×
×
 • Yeni Oluştur...