Jump to content

Amerikan Sinemasının Yaşayan En iyi 10 Yönetmeni


acd

Önerilen Mesajlar

Dünya sinemasını bir kenara koyacak olursak, birçoğumuzun en çok takip ettiği filmler, daha çok Amerikan sinemasına ait olan filmler. Aşağıdaki yönetmenlerin dışında Dünya’da ve ülkemizde daha birçok önemli yönetmen bulunsa da eğer listeyi dünya sinemasının yaşayan en iyi yönetmenleri arasından yapmaya kalksaydık, bu liste çok uzun bir liste olurdu. Bu yüzden bu liste sadece Amerikan Sinemasının en iyi yönetmenleri ile ilgili.

 

10-David Lynch

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/012.jpgGöze Çarpan Filmleri:The Elephant Man, Blue Velvet, Lost Highway

1946 doğumlu Amerikalı Yönetmen ve ressam. İlk kez 1977 yılında çektiği film olan Eraserhead ile tanındı. Sonra 90′larda Blue Velvet ve Lost Highway filmleri ile daha çok tanınmış oldu. Filmlerinde işlediği temalar ve rüya-kabus hikayeleri onu bilinçdışının yönetmeni olarak tanınmasını sağladı. Onun filmlerinde hiçbirşey göründüğü gibi değildir. Lynch , Amerikan sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri sayılmaktadır.

9- Francis Ford Coppola

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/914.jpgGöze Çarpan Filmler: The GodFather (Baba), Apocalypse Now, Dracula

1939 doğumlu , İtalyan asıllı Amerikalı yönetmen , yazar ve yapımcı. Onu en çok “Baba” film serilerinin yönetmeni olarak tanıyoruz. Toplam 5 kez Oscar ödülünün sahibi oldu.

 

 

 

 

 

8-Gus Van Sant

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/815.jpgGöze Çarpan Filmler: Pyscho( Sapık ), Can Dostum, Last Days(Son Günler)

1952 doğumlu Amerikalı yönetmen, müzisyen ve senarist. Can Dostum ve Milk filmleriyle 2 kez Oscar’a aday gösterildi. Kendisi gay ve bunu rahatlıkla herkese söylüyor. Gay olması, en yakın arkadaşını uyuşturucu yüzünden kaybetmesi yüzünden olsa gerek çok geniş bir hayran kitlesi yok ama çok sadık bir hayran kitlesi olduğu kesin.

 

7-David Fincher

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/715.jpgGöze Çarpan Filmleri: Fight Club(Dövüş Klubü), Seven, Benjamin Button, The Game, Social Network(Sosyal Ağ)

1962 doğumlu, Amerikalı Yönetmen. Bu sene facebook ‘un çıkış hikayesini anlatan ”Social Network “‘ü yöneterek Altın Küre ödülünü kazandı. Filmlerinde oluşturduğu kurgu sayesinde büyük övgüler toplayan Fincher, günümüzün en önemli yönetmenleri arasında gösteriliyor.

 

 

6-Quentin Tarantino

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/615.jpgGöze Çarpan Filmleri: Rezervuar Köpekleri, Kill Bill, Pulp Fiction (Ucuz Roman )

1963 doğumlu. Babası İtalyan annesi İrlanda asıllı Amerikalı yönetmen, oyuncu ve senarist. 1990ların başında farklı öykü kurgusu, şiddet sahnelerini cesurca kullanışı sayesinde ünlenen Tarantino, bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenleri arasında en popüler olanı. Amerika’da ve Avrupa’da bir çok ödül kazanan yönetmen, Ucuz Roman filmiyle Oscar ödülünün de sahibi.

 

 

 

5-Roman Polanski

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/515.jpgGöze Çarpan Filmleri: Rosemary’s Baby, Chinatown, Pianist, Oliver Twist

Oscar ödüllü yönetmen , yazar, aktör ve yapımcı. 1933 Paris doğumlu ama aslen Polonyalı. Kariyerine Polonya’da başladıktan sonra 1968 yılında Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) filmini yönetmesiyle , Hollywood’da ünlü yönetmenler arasına girdi. Yönetmenin adı yaşadığı fırtınalı hayatıyla da oldukça ses getirdi. Önce karısı Manson ailesi tarafından vahşice katledildi sonra da yönetmenin adı 1969 yılında 13 yaşındaki bir kıza taciz suçlamasıyla anıldı. Bu olaydan sonra Polanski Fransa’ya taşındı ve halen orada yaşıyor.

4- Steven Soderbergh

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/413.jpgGöze Çarpan Filmleri: Traffic, Oceans 11-12-13

1963 doğumlu Amerikalı yapımcı, senarist, görüntü yönetmeni ve Oscar ödüllü yönetmen. Oscar ödülüne Traffic ve Erin Brockovich filmi ile çifte adaylık almış ve Traffic filmi ile Oscar ödülünün sahibi olmuştur.

 

 

3-Joel ve Ethan Coen

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/315.jpgGöze Çarpan Filmleri:I love you Paris, Ladykillers(Kadınavcıları),O Brother, Where Art Thou?(Nerdesin be birader)

Joel ve Ethan Coen yani nam-ı diğer Coen kardeşler. Joel 1954, Ethan 1957 Amerika doğumlu. Filmlerin çoğunda Joel’i yönetmen , Ethan’ı ise senarist olarak görüyoruz. Ama ayrıca ikisinin de yönetmenlik yaptığı filmler de mevcuttur. Bu beraberliklerinden ötürü sinema dünyasında “İki kafalı Yönetmen” olarak anılırlar.

2-Martin Scorsese

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/214.jpgGöze Çarpan Filmleri: The Departed(Köstebek), Goodfellas, The Aviator

1942 Amerika doğumlu Oscar ve Altın Küre ödüllü yünetmen ve senarist. 2007 yılında “The Departed” (Köstebek) filmi ile Oscar ödülünün sahibi oldu. Filmlerinde suç,şiddet,din konularına değişik bir bakış açısı kattığı için diğer yönetmenlerden ayrılır. Ayrıca Michael Jackson’ın “Bad” şarkısının klibini de o çekmiştir.

 

 

 

1- Steven Spielberg

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/1015.jpgGöze Çarpan Filmleri: Jurassic Park, Jaws, Schindler’in Listesi, E.T, Geleceğe Dönüş, Azınlık Raporu, Er Ryan’ı Kurtarmak, Terminal

1946 doğumlu, Amerikalı sinema yönetmeni, senarist ve yapımcı. Film endüstrisinin en etkili ve önemli isimlerinden biri. 3 kez Oscar ödülü aldı. Time dergisi onu yüzyılın 100 muhteşem insanından biri seçti.

 

 

 

Bonus :

Christopher Nolan

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2011/03/nolan-222x300.jpgGöze Çarpan Filmleri: Memento, İnsomnia, Dark Knight, The Prestige, Inception

2011 Oscar Ödüllerinde Inception filmi ile hakettiği ödülü alamayan sadece teknik dallarda ödül alan filmi ile Christopher Nolan ilk başta “Amerikan Sinemasının Yaşayan En İyi 10 Yönetmen filmi” listemizde nasıl unutulmuş. Haklı olarak bu kadar başarılı bir yönetmenin bu listede olmaması büyük bir haksızlık olurdu. Bu yüzden bir bonus vererek Amerikan Sinemasının en önemli yönetmenlerinden olan Nolan ‘ı listeye almadan edemedik. 1970 doğumlu İngiliz Yönetmen şuana kadar Memento ve Inception filmleri ile Oscar’a 2 kez aday gösterildi ama 2sini de kazanamadı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Ankara'da yaşayan bana witchcraft öğretilecek arkadaş arıyorum

   Merhabalar ben 15 yaşındayım witchcraftla bir aydır ilgileniyorum fakat daha pratiğe dökmedim çok eksiğim var ve birlikte çalışabileceğimiz arkadaş öğretmen arıyorum 15 yaşındayım yaşıtım olursa daha iyi olur fakat olmasada olur iyi günler   

   , Yer: Witchcraft

  • Bu tılsım iyi niyetli mi kötü niyetli mi?

   Arkadaşlar selam. Bu verilen kolyedeki yazanlar iyi niyetli mi kötü niyetli mi bu ilimden anlayanlar bakabilir mi?

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Türkiye'nin En İyi Karikatüristi Sizce Kim ?

   Evet arkadaşlar sizce Türkiye'nin en iyi karikatüristi kim ?   (En komiği değil en iyisi )

   , Yer: Karikatür

  • Ölçülülük, Psikolojik İyi Olmanın Anahtarıdır

   Ölçülülük temel bir insan erdemidir. Sakin kalmanızı ve fırtınalı günlere odaklanmanızı sağlar. Karşılaştığınız koşullar ne olursa olsun, hayatınızı ölçülü, düşünceli ve kontrollü bir şekilde sürdürdüğünüz anlamına gelir. Hepimizin çok daha fazla geliştirmesi gereken bazı insani erdemler ve güçler var. Ölçülülük bunlardan biridir. Kendini kontrol etme ve kendini düzenleme kapasitesi olarak anlaşılır ve esenliğin ana noktasıdır. Aslında, fırtınanın ortasında sakinliği bulmanız için size rehb

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • İyi İnsan Olmak

   Dünyamız buraya enkarne varlıkların, bilgi uygulamaları yaparak gelişmeleri için, belli zaman–mekân koşulları ve nitelikleri içeren hidrojen âleminde sonsuz sayıdaki uzaysal objeden en önemlilerinden biridir. Çünkü dünyanın, vazife planından hemen önce gelen yarı süptil arasata (sevgi planına) açılan çıkış kapısı olduğu da bilinmektedir. Dünyada gelişim devreseldir. Dolayısıyla içinde ama sonlarında bulunduğumuz bu “Âdem Devresi”nden önce de (dünya yaşanabilir niteliklere kavuşmasından başlayara

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

×
×
 • Yeni Oluştur...