Jump to content

Medusa - Μέδουσα-


tkmelancholy

Önerilen Mesajlar

ben medusaları kafalarında yılanlar olan çok güzel mitolojik kahramanlar olarak bilirdim. sevdikleri erkekleri taşa cevirirler sanırdım:) doğrusunu öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim:)

sitede aradım ama bulamadım verildiyse özür dilerim.

 

 

Didim’in en önemli sembollerinden biri olan Medusa ; Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona’ dan biridir. Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için Medusa kabartmaları ve resimleri kullanılmıştır.

Medusa’ nın hayatı hakkında mitolojide birkaç değişik rivayet bulunmaktadır bütün Medusa rivayetlerinde ortak nokta Medusa’nın Perseus tarafından başının kesilerek öldürüldüğü ve Medusa’nın kanından Kanatlı at Pegasos ve Khrysaor doğmuştur. Apollo Taınağında da Medusa figürleri kullanılmak istenmiştir, ne varki tapınağın inşaası bir türlü bitmediği için bir çok Medusa figürü yarım kalmış ve günümüze bu şekilde ulaşmıştır

Gorgonlar, saçları yılan olan dişi canavarlardır. Yüzleri o kadar çirkindir ki, onları gören erkekler taşa döner. Üçü de farklı köklerden gelir. Stheno ve Euryale, Phorcys ve Ceto'nun ölümsüz çocuklarıyken, Medusa'nın olayı farklıdır

 

Medusa, yaşamına çok güzel bir genç kız olarak başlamıştır. O kadar güzeldir ki tanrıçaların kıskançlığını üzerinde toplamış, tanrıları da peşinde koşturmuştur. Tanrıça Athena ( Zeus’un en çok sevdiği kızı) onu çok kıskanmaktadır özellikle. Denizlerin tanrısı Poseidon ise Medusa’ya hayrandır. Başı öylesine dönmüştür ki bir gün Athena’nın tapınağında Medusa’ya zorla sahip olur.

 

Bu durumu kendisi için aşağılayıcı bulan Athena, Medusa’yı gorgon yaparak cezalandırır. Çok çirkinleşmiş, saçları yılana dönüşmüştür, yüzüne bakanlar taş kesilmektedir. Medusa insan olduğu için ölümlüdür. Gorgon yapma cezasını az bulur Athena ve Perseus’la iş birliği yaparak Medusa’nın başını kestirir. Başı kesildiği anda Medusa’nın Poseidon’dan olma çocukları Pegasus ve Chrysar gövdesinden dışarı fırlarlar. Medusa’dan sıçrayan kan damlaları Libya çöllerine düşer ve birer yılana dönüşürler.

 

Perseus, Medusa’nın kesik kafasını alır gider. Athena ise Medusa’nın derisini yüzüp Aegis’in markası yapar. İki damla kanını kral Erichthonius’a hediye eder. Bu iki damla kandan biri öldürücü zehirdir,diğeri ise panzehirdir, tüm hastalıklara deva olmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sene ingilizce sınavlarında Medusa ile ilgili bir paragraf vardı. Bazı insanlar hala Medusa şeklindeki baş heykellerini kapılarına, kapı tokmaklarına, yada taş sütunların üzerine oydurtuyorlarmış.

 

Bu şekilde kendilerini negatif enerjilerden ve kötü ruhlardan koruyabileceklerine inanıyormuş.

 

Ne kadar doğru bilemem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk paylaşımımı küçüklükten beri hayranı olduğum Medusa ile yapmak istedim. Medusa ismini duyduğumda zihnim otomatik olarak şunu sayıklıyor: "Pis Poseidon Pis Pis." Açaydım kollarımı da benim saçlarım yılan olsaydı gibi bir durum içinde olmasamda hikayelerini okurken duygulanmadan edemem.

 

Güzelliğiyle herkesi kıskandıran yeryüzünde eşi benzeri olmayan biriymiş Medusa eskilerde, Tanrılarda hep aşık olurlarmış ona. Kadınlar arasında kıskançlıklar olurda tanrıçalar arasında olmaz mı.. Özellikle Zeus'un en çok sevdiği kızı Athena çok kıskanıyomuş onu. Denizlerin hakimi Poseidon Athenanın tapınağında Medusaya zorla sahip olur. - Pis Posedion Pis Poseidon Pis Poseidon - Bu durumu aşağılayıcı bulan Athena, Medusayı gorgona dönüştürür Gorgonda sivri dişli, yılan saçlı bir yaratık.Sonra Medusa çok çirkinleşir ve bakanları taşa çevirir. Bu nedenle Posedion artık onun yanına yaklaşamaz artık.Nerde gerçek aşk ha nerde. Sonra Athena bu cezayı az bulur ve Perseusla- Tanrılar Tanrısı Zeusun oğlu- iş birliği yaparak Medusanın kafasını kestirir.Başı kesildiği anda Medusanın Poseidondan olma çocukları Pegasus ve Chrysaor- kendisi hakkında fazla bilgi yok ismi "altın kılıç" anlamına gelir- gövdesinden dışarı fırlarlar.Medusadan sıçrayan kan damlaları Libya Çölüne düşer ve orada yılana dönüşürler.Perseus Medusanın başını alır gider hemen.Athena ise Medusanın derisini yüzüp Aegaisin - Athenanın zırhı- markası yapar.İki damla kanını alır. Bu damlalardan biri zehirlidir.Diğeri ise bütün hastalıkların panzehiridir.

Medusa herkesi o kadar korkutmuş ki hemen hemen tüm yerleşim birimlerinde taşlara oyulmuş. Bir arkadaşımda koluna oydurmuş-dövmesini yaptırmış- Ama uzun süre bakınca kanı yavaşlatan bi etkisi olduğuda söyleniyor.

Ayrıca "

Tıpla mitolojinin buluştuğu bir başka deyim de “

caput medusa

” dır. Vücudun büyük toplardamarlarından biri olan Vena Porta’nın normal kan akımında bir engel oluştuğunda göbek çevresinde genişlemiş toplardamarların oluşturduğu ışınsal yayılımlı bir görünüme verilen addır “caput medusa”Sirozda görülür.

Medusa

ise Grek mitolojisinde ölümlü bir kraliçenin ismidir. Medusa bakışıyla herkesi taşa çevirebilir. Başında saç yerine kıvrılmış zehirli yılanlar yer alır. Görünüm itibariyle göbekten çevreye dağılan geniş toplardamarlar ile tanrı Medusanın başı arasında büyük benzerlik vardır. Yani göbek Medusa’nın başını, yılanlar ise göbekten çevreye yayılan geniş toplardamarları nitelemektedir.

Kaynak:

http://www.mevsimsiz.net/y-6646/Tibbin_Mitolojiyle_Dansi/

Güzellik zararlı işte ben diyorum herkese. Medusa Mitolojik filmlerde yerini almayı başarmıştır.

-Şimşek Hırsızı filminde Percius, Medusanın kafasını uçururken..

4.jpg

 

- Gördüğünüz gibi medeniyetler Medusa heykelini kullanarak düşmanlarını kendilerinden uzak tutuyorlarmış. Bir ara kendileride korkmuş bu heykellerden ve son resimde olduğu gibi ters çevirmişler.

 

medusa_08.jpg

 

Medusa Türkçe de kullanılan "taş kesilmek" deyiminin yaratılışında etkili olmuştur. Korkudan taş kesilmek deyimi Yunan Mitolojisindeki Medusanın saldığı korkudan ortaya çıkmıştır.

 

Diğer açılan konulardan farklı olarak söylemediğim bir şey kaldı mı düşünüyorumm.Sanırım kalmadı. Haydi iyi günler ♥ ♥

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir ara kendileride korkmuş bu heykellerden ve son resimde olduğu gibi ters çevirmişler.

 

http://www.galapera.org/istanbul/yerebatan/2.jpg

 

Medusanın bu tasviri de İstanbul'daki Yerebatan Sarnıcı'nın içindedir. Konuyla ilgili İBB sitesinde verilen bilgi;

 

"Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı Roma Çağı heykeltraşlık sanatının şaheser örneklerinden biridir. Medusa'yla ilgili mitolojiye dayandırılan birçok efsane bu sarnıcı daha da gizemli kılar. Bir söylenceye göre Medusa yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgonadan biridir. Bu üç kız kardeşten yalnızca yılanbaşlı Medusa olumludur ve kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. O dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak amacıyla Gorgona kafalarının resim ve heykellerinin konulduğu, Medusa'nın da bu düşünceyle buraya yerleştirildiği zannedilmektedir. Bir başka rivayete göre Medusa siyah gözleri, uzun saçları ve güzel vücudu ile övünen bir kızdı. Uzun zamandan beri Zeus'un oğlu Perseus'u sevmektedir. Bu arada Athene de Perseus'u sevmekte ve Medusa'yı kıskanmaktadır. Bunun için Athene, Medusa'nın saçlarını korkunç yılanlar biçimine sokar. Artık Medusa kime baksa, baktığı kimse taş kesilir. Daha sonra onu bu biçimde gören Perseus heyecanla Medusa'nın büyülendiğini düşünerek başını keser, başını eline alıp düşmanlarını taşa çevirerek birçok savaşlar kazanır. Bu vakıadan sonra Medusa'nın eski Bizans'ta kılıç kabzalarına ve sütun kaidelerine ters ve yan olarak işlendiği söylenmektedir."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açaydım kollarımıda saçlarım yılan olsaydı :D Ahahaha :D Süpersin :D Ve teşekkürler :)

 

Ben teşekkür ederim :D


Medusa'ya neden bu kadar sevgi besliyorum bilmiyorum. Herkesin odasında sanatçı posterleri varken benim hep Medusa vardı :D Ne kadar paranormal değil mi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Medusa'nın Defteri

   https://www.youtube.com/watch?v=oyUKTxeIGLU   Dünyada o kadar çok şey yanlış, biçimsiz ve düzensiz ki insanın öfkelenmemesi, sinirlenmemesi için hiçbir neden yok. Her şeye insan meydan okuyabilir, her şeyden nefret edilebilir, saçma sapan metallere saçma sapan tekmeler savurabilirsiniz. Mesela ben, bir kaç gün önce yönleri gösteren bir trafik tabelasına öyle sağlam bir tekme savurmuştum ki, hala sol ayağımda arada bir ağrısını hissederim.   Mesele şu, neden her şey bu kadar sıradan, tek düze.

   , Yer: Not Defteri

  • Medusa'nın Lahiti Efsanesi

   Yıl 1456. Fatih Sultan Mehmet Han'ın huzuruna, Venedik’ten, İtalyan asıllı bir heyet gelir. Sultan’a sunmak üzere, birçok değerli hediyeler vardır yanlarında. Araya hatırlı kişileri, elçileri aracı yaparak, Fatih Sultan Mehmet ile ısrarla görüşme talep ederler. Padişah, gelen bu heyeti, onca rica ve minnete rağmen huzuruna kabul etmez. Elçilerle görüşmesi için Vezir-i Azam’ı görevlendirir. Venedik’ten gelen bu heyet, çaresiz, Vezir-i Azam ile görüşürler. Görüşmenin konusu: "SultanAhmet’te

   , Yer: Yunan & Roma Mitolojisi

  • Medusa efsanesi

   Kainatın, Tanrılar tarafından bölüşüldüğü çağlarda, Medusa adında güzelliğiyle herkesi kıskandıran, aynı zamanda bütün tanrıları kendisine aşık eden bir kız yaşarmış. Medusa o kadar güzel bir kızmış ki yeryüzünde güzelliğiyle ona rakip olabilecek başka bir kadın bulmak mümkün değilmiş. Bu yüzden derlermiş ki, yeryüzünde bütün kadınlar bu güzelliği yüzünden Medusa'yı kıskanırmış. İşte bu güzel Medusa kendisine Tanrılara adamış ve iki kız kardeşi ile birlikte baş Tanrı Zeus'un en sevdiği kızı zeka

   , Yer: Yunan & Roma Mitolojisi

  • Medusa Videoları

   http://www.izlesene.com/video/muzik-medusa-yalvaririm-ft-cellat-rap/1444560   Full Şarkı Tıklayip İzleye Bilirsiniz     http://www.izlesene.com/video/amator-medusa-yalvaririm-live-performance/870682     Canlı Performans Tıklayip İzleye Bilirsiniz

   , Yer: Videolar

×
×
 • Yeni Oluştur...