Jump to content

taşların özellikleri


spatha11

Önerilen Mesajlar

Elmas: Eski çağlardan günümüze taşların en değerlisi sayılan elmasın, kadınla erkek arasındaki aşkı güçlendirdiğine inanıldığından nişan yüzüklerinde tercih edilir. Saflık, sevgi ve neşe getirdiği söylenen elmas, cesareti ve aşkı sembolize eder. Elmas, sizi ruhsal ve ahlaksal inançlara göre yaşamınız için yüreklendirerek, kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmaya davet eder.

Safir: Gök yakut diye bilinen safir, Latince mavi anlamına gelen sapphirus kelimesinden gelir. Mavi, pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor ve siyah renklerde ya da şeffaf olabilir. Tarih boyunca kralların ve hükümdarların kötülük, ihanet ve büyülerden korunmak için taktıkları kutsal bir taştır. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Şeffaf safir size güveni, sevgiyi ve ışığı yoğun olarak hissettirir. Mavi safir, duygusal travmaların yarattığı duygu yüklerinden kurtararak özgürlük hissi verir.

 

Yakut: Mutsuzluk, kıymetsizlik, kavga, düşman, saldırı, vakitsiz ölümler ve akıl hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğuna inanılır. Yakut, Hindistan'da taşların efendisi olarak anılır. Saflaşmaya ve değişime götüren yaşamsal ve sıcak yaratıcı enerji

verir.

Zümrüt: Yeşil renginden dolayı bereket, doğurganlık ve yağmur simgesi olarak bilinir. Düş gücünü geliştirdiğine, belleği güçlendirdiğine inanılır. Kadında ve erkekte üretkenliği artırır.

Göz ağrıları, iltihap ve kırıklığı giderir.

 

Ametist: Strese, migrene, iştahsızlık, göz ağrısı, akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuvars kristalinin arındırılmasında kullanılır. Pozitif enerji yüklü bir kristaldir. Taşıyan kişiye de bu yükü aktarır. Beyin gücünü yükseltir. Kan temizleyicidir. Negatif enerjilerimizi boşaltarak huzurlu ve zinde olmamızı sağlar. Pembe kuvarsla birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir. Alkoliklere iyi gelir ve kalbi korur.

Akik: Uğur ve bereket taşıdır. Kan dolaşımını kolaylaştırır. Erkeklerde, erkeklik bezini, kadınlarda yumurtalıkları korur. Cinsel organları aktivite eder. Sağlık ve uzun ömür simgesidir Turuncu akik kendinizi sıkıntılı ve ümitsiz hissettiğiniz zamanlarda olayların

iyi yönlerini görmenize yardım eder. Sebepsiz sıkıntıyı alır. Sarı akikle yaşamdan zevk alırsınız. Ateş akiği yaşadığınız ana yoğunlaşma isteğinizi güçlendirir. Ciddiyet, dayanıklılık ve sükunet sağlar. Olumsuz duyguları çözüp iç benliği korur. Kendinize güven duymanızı sağlar.

 

Akuamarin: Beden ve zihin ilişkisini kuvvetlendirir. Duyarlılık sezgisini artırır. Aile saadetini güçlendiren taş denir. Denizcilerin uğur ve nazar taşıdır. Güven, denge ve ahenk

sembolüdür. Solunum problemleriyle savaşır. Hafızayı güçlendirir. Strese karşı koruyucudur.

 

Agat: Konuşma yeteneğini güçlendirir. Dikkatsizlikten, sosyal olamamaktan korur. Uzun ömür ve mutluluk simgesidir. Günlük stresleri atar. Vücutta tansiyon dengeleyicidir. Üriner sistemin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aklı ve vücudu güçlendirir, kişiyi cesaretlendirir.

 

Aytaşı: Günlük yaşantınızdaki dengeyi oluşturmanızı sağlar ve duygusal dengenizde uyum sağlayıcı etki yaratır. Fiziksel olarak tıkanmış lenf bezlerini temizler. Kadınlarda hormon seviyesini dengeler.

 

Amber (Kehribar): Guatr, astım, bronşit ve allerjiye karşı iyidir. Tılsım olarak, hem kör talihe karşı korunma hem de talihi kendine çekme için kullanılmıştır. Sindirim sistemi, iç salgı bezlerini dengeler ve karaciğeri temizleyerek güçlendirir. Yaydığı sıcaklık,

enfeksiyonu önlediği ve soğuk algınlığı tedavisinde rol oynadığı için genelde boyun çevresine takılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını diğer tüm taşlardan daha iyi tedavi ettiği

düşünülmektedir.

 

Aventurin: Zihinsel karmaşayı ve stresi azaltır. Neşe taşı da denir. Sakinlik ve yaşama sevinci sunar.

 

Amazonit: Beden dışı deneyimlere duyulan korkuyu yatıştırır. Enerjisi ölümcül derecede hasta olanlara iyi gelir.

Firuze (Turkuaz): Panzehir özelliği vardır, talih taşı olarak bilinir. Hissettirdiği iç bağlantılar sayesinde şifa etkisi gösterir. Nazara karşı iyi gelir. Bilinci genişletir ve kaygıyı teskin eder. Tansiyonu düzenler, kalp hastalarına iyi gelir. Kadınlık özelliklerini artırır. Konuşma ve yazma yoluyla yaratıcı ifadeyi artırır.

 

Hematit (Demir): Kan dolaşımı düzeninin sağlıklı olmasına yardımcıdır. Bu özelliğinden dolayı romatizmaya iyi gelir. Enerji kaynağıdır, solunum yolları üzerinde olumlu etkileri vardır.

 

İnci: İnci size güç, huzur ve çalışma azmi verir. Duygusal korunma amacıyla da kullanılır.

 

Jasper: Sindirim sistemine iyi gelir. Endokrin sistemine denge getirir. Karaciğer ve safra kesesini, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Fiziksel direnci artırır.

 

Kaplan Gözü: Sahiplenme arzusunu güçlendirir, insanların kendisini işine vermesini sağlar. İç ve dış görüşü artırır. Zihni keskinleştirir. Sinirsel spazmları ve baş ağrılarını hafifletir. Sindirim bozukluklarına, algılama eksikliğine ve korkuya karşı koruyudur. Negatif enerjiden korur.

 

Kuvars kristali: Vücuttaki fazla elektriği alır, eksikliği tamamlar. Tansiyonu düzenler, meditasyonda kullanılır. Cep telefonu taşıyan kimselerin yanında mutlaka kristal bulundurması gerekir. Çünkü kristal radyasyonu toplar. Kristaller almış olduğu radyasyonu 15 günde bir yıkamak suretiyle atarlar.

 

Rutılat kuvarsı: Depresyonu azaltır, enerji kaynağıdır. Sıkıntılı geçen bir günün getirdiği olumsuz duygu ve düşünceleri çözerek uzaklaştırır.

Kalsedon (Mavi Akik): Düşünce yeteneğini kuvvetlendirir, iyi konuşmayı sağlar.

Krizopras: Sinirsel gerilimleri yok eder. Fiziksel, zihinsel, heyecan durumlarında sakinlik verir. Seksüel ve depresif durumları rahatlatıcı özelliği vardır.

 

Lal: Tehlikeyi haber veren taş olarak geçer. Bilinmeyene gözlerinizi açar ve gayipten bilgi almayı destekler. Fiziksel olarak da cinsel organların iyileşmesine yardımcı olur, kan dolaşımını canlandırır.

Lapis Lazuli (Lacivert Taşı): Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar. Ayrıca zihinsel berraklığı ve derin düşünmeye yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır.

 

Malahit (Bakır Taşı): Fiziksel ağrıları azaltıcı ve radyasyondan koruyucudur. Uyumayı kolaylaştırır. Zihni ve vücudu canlandırır. Her kademede dengeleyici rol oynar. Sol elde oynanırsa vücuttaki statik elektriğin fazlasını alır.

 

Mercan: Solunum açıcı etkisi vardır. Kişide cazibeyi artırır. Zor işlerin akışını kolaylaştırır. Çoğaltıcı etkisi vardır, bereket simgesidir.

Obsidiyen: Negatif enerji emicidir. Stresi azaltır, terapi yönü çoktur. Bilinçaltındaki blokajları temizler.

 

Opal: Eklem iltihabına iyi gelir. İnsancıl duyguları güçlendirir. Ruh temizliğini korur, umudu güçlendirir. Yüksek başarı taşıdır.

 

Prit: İrade gücünü artırır. Diğer insanlarla armoni halinde çalışmayı gerçekleştirir. Enerji oluşturur.

Rodonit: Vücudun sağlıklı gelişmesine yardım eder. Kan dolaşımın dengeler. Psikolojik olumsuzluklardan kurtarıcı ve cesaret artırıcıdır.

 

Topaz: Duygusal yükleri ve kötümser düşünceleri ortadan kaldırır. Endişe ve depresyonun üstesinden gelmede yardımcı olur. Tüm bedeni güçlendirir, destekler, zihinsel ve fiziksel sindirime yardım eder.

 

Yeşim (Jade): Böbrek rahatsızlarından kaynaklanan ateşi düşürür. Akıl sağlığına, göz bozukluğuna ve doğum sancılarına karşı koruma sağlar.

Kırmızı Yeşim Taşı: Kanı güçlendirir, canlılık, güç ve sabır verir. Bedeni temizler.

Zebercet (Peridot): Aygıtların kaydedemediği kalp çarpıntılarına ve sebebi bilinmeyen korkulara iyi gelir. Renginden dolayı bereket, doğurur içinizde sevinç duygusu uyandırır.

 

kaynak : hürriyet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki şöyle bir sorum var. Yüklediğim resimdeki taşın adı nedir. Dokunduğunuzda eliniz biraz ıslanıyor , sanırım taş eriyor. Söylendiğine göre negatif enerjiyi çekiyor.

 

[ATTACH]13175[/ATTACH]

 

Çok araştırdım . sitrine benzettim :D

 

Yararları:

Aurayı temizler ruhsal alemle iletişimi kolaylaştırır.

Özgüven ve cesaret duygusunu artırır.

Negatif enerjiyi dağıtır ya da pozitife çevirir.

Bağımlılıklar dan kurtarır .

Birlik beraberliği sağlar.

Neşelendirir.

 

Bulabildiklerim bunlar bana benziyor gibi geldi. :D emin değilim yanlışsada kusura bakma. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sitrin taşı var bende, ama öyle ıslaklık falan bırakmıyor. Sitrin biraz daha parlak, keskin olur. Ashtar'daki daha mat, yoğun. Bu özellikler taşın çıkarıldığı bölgeye göre değişir tabi. Ne olduğunu kestiremiyorum.

 

Bilemedim o zaman :D ben araştırdım bir tek ona benzediğini gördüm. :D biraz mat hayal ettim oldu gibi sanki :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki şöyle bir sorum var. Yüklediğim resimdeki taşın adı nedir. Dokunduğunuzda eliniz biraz ıslanıyor , sanırım taş eriyor. Söylendiğine göre negatif enerjiyi çekiyor.

 

[ATTACH]13175[/ATTACH]

 

Selenit taşıdır. Negatif enerjiyi dışarda tutar, çekmez. Çeker diyenlere de inanmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

güneş taşına da benziyor selenit ay taşımsı bir şey mi acaba,akik çeşitleri,yeşim,yakut,safir,krizopras,lapis kehribar,prit,ametist gibi taşlardan sonrası sanki bulunması zor ve hepsinin sahtesi var gibi,kyaniti de bol sahte bilirdim.yeni buluştum gerçeği ile seleniti de çok temizlemek gerekiyor mu?,ben takıyorum sonra unutuyorum taşları kolye olarak taş ta tüm çektiği negatifi geri veriyor bana o yüzden kendi kendini temizleyen taşları takmam gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben güvenilir yerlerden almıştım taşlarımı. Bendeki krizopras, doğal halinde işlenmemiş, bazı kısımları topraklı. Çok güzel bir rengi var. Safir zaten çok değerli, pahalı bir taş. Lapis lazuliyle uzun süre temas edince baş döndürüyor. İlk başlarda böyleydi sonra daha olmadı. Bir ara koleksiyon yapıyordum sonra isteyenler oldu, kayboldu derken sayıları azaldı.

 

güneş taşına da benziyor selenit ay taşımsı bir şey mi acaba,akik çeşitleri,yeşim,yakut,safir,krizopras,lapis kehribar,prit,ametist gibi taşlardan sonrası sanki bulunması zor ve hepsinin sahtesi var gibi,kyaniti de bol sahte bilirdim.yeni buluştum gerçeği ile seleniti de çok temizlemek gerekiyor mu?,ben takıyorum sonra unutuyorum taşları kolye olarak taş ta tüm çektiği negatifi geri veriyor bana o yüzden kendi kendini temizleyen taşları takmam gerekiyor.
paranormalfikir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende bir tanecik var. Ama ilgiliyimdir taşlara ve bitkilere. Hele şifalı bitkiler benden sorulur :D bende ametist vardı ve gerçekti. İnsan anlıyor gerçek taşın nasıl olduğunu. Hatta toprak falan vardı benim taşta normalde pahalı oluyor 20 -30 TL arası sahilde ama adam elindeki taşın kıymetini mi bilmiyordu artık ne 3 tl ye aldım. Kazık yememiş oldum güzel oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben güvenilir yerlerden almıştım taşlarımı. Bendeki krizopras, doğal halinde işlenmemiş, bazı kısımları topraklı. Çok güzel bir rengi var. Safir zaten çok değerli, pahalı bir taş. Lapis lazuliyle uzun süre temas edince baş döndürüyor. İlk başlarda böyleydi sonra daha olmadı. Bir ara koleksiyon yapıyordum sonra isteyenler oldu, kayboldu derken sayıları azaldı.
demekki size faydalı enerjileri bitti yada gerçek sahiplerine gittiler.bence lapisle büyü yapılabilir çünkü konsantrasyon rengi lacivert.büyü derken inancınıza aykırı olan değil beyinde imaje edilerek bu konuda iyi destek verdiğini düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de öyle düşünüyorum. O zamanlar pek bilgim yoktu taşlar hakkında. Ciddi bir baş dönmesi olmuştu. Daha sonra sabunla yıkadım taşı, ondan sonra etkisini yitirdi. Kimyası bozuldu sanırım.

 

demekki size faydalı enerjileri bitti yada gerçek sahiplerine gittiler.bence lapisle büyü yapılabilir çünkü konsantrasyon rengi lacivert.büyü derken inancınıza aykırı olan değil beyinde imaje edilerek bu konuda iyi destek verdiğini düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle yazıyor kaynaklarda;

 

Lapis Lazuli: Bu taş yay, balık ve terazi burcunun harika taşıdır. İsminin kökeni olan lapis, taş manasına gelir. Lapis bir mineral değil kayadır. Birkaç mineralden meydana gelmiştir.

Dikkatli kullanılması gereken bir taştır. Yaydığı enerji, hassas kişilerde baş dönmesine neden olabilir. Kararlı ve etkili enerjisiyle, görmezden geldiğiniz olaylara bakmanızı sağlar. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu kuvvetlendirir.

 

Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, her gün kullanılması durumunda onu taşıyan kişi artık taşın gücüne alıştığı için etkisi azalır. Bu nedenle kullanımında dikkat edilmedilir.

 

Su ile temizlemeyin ve özellikle sabunlu sudan kaçının, çünkü taşınızın matlaşmasına neden olabilir.

Gece taşı ya da gerçek taşı olarak da bilinen lapis lazuli renginden dolayı göklerin sembolü olarak kabul edilmiş.

Ölüler Kitabı'nın 140. bölümünde yazdığı üzere, göz şeklinde altından bir muhafaza içerisine yerleştirilmiş lapis lazuli güçlü bir tılsım olarak kabul ediliyordu. Her ayın son gününde bu sembolik göze sunulan adak sonrasında, kullanıcının kötülüklerden korunacağına inanılırdı.

 

Romalılar ise lapisin güçlü bir afrodizyak olduğuna inanmıştır. Orta Çağ'da ise lapisin sağlığa faydalı bir etkisinin olduğu, ruhu günah, kıskançlık ve korkudan arındırdığına inanılırdı.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben ortalama sıcak bir yaz gecesinde güneş ile ısıtılmış lapis kayasının üstünde uyuymak istiyorum.ufak akarsularda sürekli yıkanan çakıl taşlarına çıplak ayakla basmak istiyorum.bazen akarsu çakılları eve alıpta bir türlü arındıramadığımız değerli taşlardan daha şifalı olabiliyor bir süre

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben ortalama sıcak bir yaz gecesinde güneş ile ısıtılmış lapis kayasının üstünde uyuymak istiyorum.ufak akarsularda sürekli yıkanan çakıl taşlarına çıplak ayakla basmak istiyorum.bazen akarsu çakılları eve alıpta bir türlü arındıramadığımız değerli taşlardan daha şifalı olabiliyor bir süre

 

fıtığa iyi gelir tabi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...