Jump to content

Oğlak Burcu


Guest Eftalya

Önerilen Mesajlar

63.jpg

OĞLAK

23 Aralik 20 Ocak TEMEL ÖZELLIKLER

 

Yönetici Yildiziniz: Satürn (Disiplin ve düzenlilik)

Grubunuz: Toprak, negatif

Burcunuzun cinsiyeti: Disi

Üstün yeteneginiz: Karar ve direnis

Özelliginiz: Dürüstlük Emeliniz: Yükselmek

Amaciniz: Yüksege ulasip basta kalmak

Anahtar Sözcügünüz: Önlemci

Yenmeniz gereken huyunuz: Fazla meraklilik

Ugurlu gününüz: Cumartesi

Ugurlu sayilariniz: 8, 9, 62, 122, 7544

Ugurlu tasiniz: Lal

Ugurlu renkleriniz: Kursuni, koyu kahverengi, nefti

Ugurlu çicekleriniz: Siyah gül, kadife çiçegi, kamelya

Ugurlu kokulariniz: Kamelya, cam, fulya

Hoslandiginiz müzik: Halk Müzigi

Olasi hastaliklariniz: Diz, deri, cilt ve sindirim sistemi hastaliklari

Çok iyi anlastiginiz burçlar: Boga, Basak

Iyi anlastiginiz burçlar: Balik, Akrep, Yay

Kötü anlastiginiz burçlar: Koç, Yengeç, Terazi

Ne iyi ne kötü: Ikizler, Aslan

Basarili olacaginiz meslekler: Madencilik, çiftçilik, mimarlik, planlamacilik, ormancilik, askerlik, doktorluk, kimyagerlik, disçilik, berberlik, güzellik uzmanligi, devlet memurlugu, kuyumculuk Burcun ünlüleri: Ava Gardner, Benjamin Franklin, Elvis Presley, Federico Fellini, Filiz Akin, Isaac Newton, Marlene Dietrich, Martin Luther King, Semra Özal

Öncü nitelikteki Oğlak burcunun insanları eylemci bir ruha sahiptir. Kararlı, sebatlı ve inatçı yapıları sayesinde, girdikleri yoldan, kilitlendikleri hedeften vazgeçmeleri mümkün değildir. Liderlik ve kural koyma özellikleri taşıyan Oğlak, genellikle yönetici ya da idareci konumundadır. Pragmatik yapısı sayesinde, hedeflediğine ulaşmak için muhakak bir yöntem geliştirir. Dağkeçisiyle sembolize edilen Oğlak, tepelere tırmanmak için metodik yöntemler, sağlam araçlar kullanır. Statüko ve otorite Oğlak burcunu etkiler. İnisiyatif kullanabilirliği ve sorumluluk almaktan kaçınmaması başarısının temel anahtarıdır. Takdir edilmek ve saygı duyulmak ihtiyacı yoğun olan Oğlak, zayıf yanlarını, beceriksizliklerini açığa çıkarmaktan hoşlanmaz. Bu sahte gurur, genellikle insanlarla mesafeli bir ilişkinin doğmasına neden olur. Savunmacı ve kendinen emin tavrının altında kimi zaman özgüven eksikliği de hissedilebilir. Güvensizliği ve korkuyu zayıflık olarak nitelendiren Oğlak, bu duyguların kendisinde de olabileceğini kabul bile etmek istemez.

 

Oğlak insanları her tecrübenin, kendilerine olası katkılarını hesap eder. Fiziksel eylem, duygusal analiz ve mantık yürütme her zaman daha sonradan gelir. Özellikle deneyimlerinden elde ettikleri elle tutulur avantajları saptamak, harekete geçirici bir unsurdur. Oğlak istediği amaca ulaşacağını düşündüğü zaman, hiç yorulmadan, uzun saatler boyunca istikrarlı bir şekilde çalışabilir. Eğer verilen emeğin sonunda bir çıkar yoksa, Oğlak için çalışmanın da anlamı kalmaz. Espri yeteneği ve duygusu oldukça gelişkin olan Oğlak insanı, kendisi espri malzemesi olduğu zaman şiddetle tepki gösterir.

 

Zodyak'ın onuncu burcu olan Oğlak, insanın evrendeki yerini bulma ve kendini geliştirme macerasının da onunca adımını sembolize eder. Akrep'te ve Yay'da duygular ve bilgi üzerinde kontrol elde etme çabası, Oğlak'ta otorite üzerinde kontrol yaratabilme isteğine yerini bırakır. Otorite sosyalleşmiş toplumun kurallarını, düzenlemelerini yaratarak elde edilir. Yapılanma ve gerçeklik gezegeni Satürn tarafından yönetilen Oğlak yaşamın her alanındaki sınırlarını bilmek ve anlamak ihtiyacındadır. Erken yaşlardan itibaren geleneksel değerlere, kurallara ve düzenlemelere, topluma paralel düşünce ve davranış şekline kolayca adaptasyon sağlar. Daha sonra kişisel yaşantısında bunları reddetse bile, amaçlarına ulaşmak için sistemin içinde bulunmayı tercih eder. Oğlak bir sistem, kısıtlamalar, kurallar ve düzenlemeler olmadan, amaçlarına ulaşmakta zorluk çeker ve hatta yolunu kaybedebilir. Kurallar ve düzenlemeler ile, içinde bulunduğu sistemi ve toplumsdal yapıyı anlamaya çalışır. Oğlak için bir şeyin gerçekliği anlaşıldığında, onu manipüle etmek ve kontrol altına almak çok daha kolaydır. Bu yaklaşım genellikle Oğlakların iş dünyasında öne çıkmalarının en temel nedenidir. Genellikle Oğlak yaşından daha büyük gösterir ve gerçekten de yaşına göre çok daha olgundur.

 

İlk karşılaşmada soğuk bir intiba yaratan Oğlak insanı, aslında bunu ihtiyatlı olmak arzusuyla geliştirdiği bir savunma mekanziması olarak kullanır. Kariyer yaşantısı hayatının en önemli ilgi alanı olmasına rağmen, tiyatro, müzik ve diğer sanat dallarını da sever. Genellikle entellektüel kapasitesi yüksek, yaşamsal amaçları kendilerininkine benzeyen insanlarla beraber olmayı tercih eder. Oğlak ciddi konularda tartışmayı sever, ufak tefek problemlerde bile karşısındakine mutlaka yardımcı olmaya çalışır.

 

Bu burçta doğan insanlar bu yönlerinin pek afişe etmek istemeseler de, lüksü sever. Oğlak paranın, yaşam güvenliğini sağlayan önemli bir araç olduğunu düşünür.

 

Dominant bir karaktere sahip Oğlak'ın aşkını kazanmak çok kolay değildir. Genellikle ikna eden değil ikna edilen olmayı bekler. Beraberliğin başında, karşı tarafın ciddiyetine inanması temel gereksinimdir. Sürekli fikir değiştiren, söyledikleriyle yaptıkları arasında farklılıklar olan insanlara karşı, Oğlak'ın toleransı oldukça düşüktür.

 

Oğlak salt duygularıyla hareket eden, yaşamlarını duygularına endeksleyen insanlarla birlikte olmakta zorlanır. Zira Oğlak kontrolü, soğukkanlılığı ve mesafeli davranış biçimini bir meziyet olarak kabul eder. İlişkisini ciddiye aldığı gibi, partnerinin de ilişkide ciddi ve özverili davranmasını bekler. Birlikte olduğu insan gururunu okşar, neşelenmesini sağlar ve sevgisine inandırabilirse, Oğlak çok ihtiraslı, sevecen ve esirgeyici bir aşık olabilir.

 

Toprak elementi Oğlak, Zodyak'ın maddeye hakim olmayı seven üyelerinden birisidir. İhtiyat, tedbir özellikleri risklerin Oğlak'ın yanından sıyrılıp gitmesindeki en önemli etkendir. Planlama, organizasyon ve yönetme yetenekleri finansal alanda da kendini gösterir. Oğlak hayatının maddi hedeflerini saptar ve uzun yıllara ait stratejiler geliştirerek, sabırla, metanetle, yılmadan bu hedefe ulaşmak için durmaksızın çalışmaya başlar. Yatırım yaparken, kazançtan çok emniyet öncelik taşır. Dolayısıyla geleneksel yöntemler, minimum risk tipik Oğlak tarzıdır.

 

Oğlak, büyük organizasyonların içinde olmayı tercih ederek, kendi bireysel riskini daraltma eğilimindedir. Çalışırken verdiği emeğin karşılığını, riskini minimize ederek almayı tercih eder. Pratik ve çabuk çözüm üreten yapısıyla, finansal tıkanıkların giderilmesinde liderlik rolünü üstlenmeye eğilimlidir. Özellikle organizasyonların finans kısmında çalışan Oğlaklar, zaman içinde şirketin temel taşı haline gelirler. Ekonomi yapmak, bütçe oluşturmak, kaynak temin etmek Oğlak için en doğal fonksiyonlardır.

 

Üretime yatkın doğası, kolay organize olabilmesi, stratejiler yaratırken geleceğe dair ürettiği fikirler, önünü görmesine yardımcı olur. Zaman zaman eli sıkı hatta cimri olarak nitelendirilen Oğlak, aynı Yengeç gibi parayı bir emniyet aracı olarak görür. Kendisinin ve sorumluluğunda olan insanların geleceğini ve ihtiyaçlarını bir an bile aklından çıkararak, gevşeyemez.

 

Pratik, tutucu, ihtiyatlı doğasıyla, Oğlak Zodyak'ta kariyer ve meslek yaşantısıyla en yakından bağlantılı burç olarak kabul edilir. Çok çalışmayı, üretmeyi seven Oğlak, dikkatli ve planlı adımlarla hedefine ulaşmakta tam bir ustadır. Anlaşılacağı üzere sabır ve dayanıklılık Oğlak'ın en büyük özellikleri arasındadır. İnisiyatif kullanmaktan hiç çekinmeyen Oğlak, Öncü kalitenin etkisiyle liderlik yapmayı da sever.

 

Toprak elementinden olan Oğlak, her işe başlamadan önce, pratik stratejiler geliştirerek, her ihtimale karşı bir "B Planı"nı da hazır tutar. Statükoya ve pozisyona önem verdiği için, hiyerarşik mekanizma içinde varolmaktan rahatsız olmaz. Ama asıl hedeflediği her zaman en tepedeki koltuktur. Genellikle soğukkanlılığını kaybetmeden, yapılması gereken her şeyi yapan, sorumluluklarının tam bilincinde olarak hareket eden bir yapısı vardır.

Çalışırken gözü hiç bir şey görmediği ve etrafında olup bitenlerin farkında olmadığı için, iş ortamındaki insani ilişkileri çok kuvvetli değildir. Rahatlamaya, ara vermeye bile ihtiyaç duymayan Oğlak, rekabete de eğilimli olduğu için iş ortamında zaman zaman "sevilmeyen" olarak ilan edilir. Oğlak'ın ofisi kendisine hiç zaman kaybettirmeyecek şekilde donatılmış, pratik bir mekandır. Eşyaların pratik kullanımı ve ihtiyaç duyulan şeyin çabuk ulaşılması birincil öneme sahiptir.

 

Oğlak strateji üretebilen, planlama yapabilen yapısıyla, hangi sektörde olursa olsun, yönetim seviyelerinde son derece başarılı olur. İdareci olarak, lider vasfını da taşıdığı için organizasyonlarda aranılandır. Maddeyle yakından bağlantılı olan Oğlak, form verme yeteneğini kullanabileceği tasarım gerektiren alanlarda da başarılı olacaktır. Oğlak için diğer uygun bir alan da ekonomidir.

 

Öncü nitelikteki Oğlak, Toprak grubu burçların en sonuncusudur. Kararlılık, ihtiyat ve istikrar, Oğlak karakterinin temel özellikleri olarak sıralanabilir. Ancak bu kararlılık zaman zaman, inat ve hatta hırs düzeyine bile yükselebilir.

 

Oğlak burcu, bedenin ayakta durmasını sağlayan iskelet sistemi, kemikler ve özellikle dizler ile alakalıdır. Katobolizma (çökme mekanizması) ve metamorfoz anatomik olarak, Oğlak burcunun vücuttaki fonksiyonlarını ifade etmekte yeterli olabilecek iki anahtar kelimedir.

 

Deride kuruma, sertleşmeler, eklemlerdeki deformasyonlar, tırnak, saç ve dişlerdeki problemler, Oğlak burcu insanların daha fazla eğilim gösterdiği rahatsızlıklardır. Egzama, sinir sisteminin zayıflığından kaynaklanan her türlü dermatolojik hastalık, depresyon, mide asidesinde yükselme en sık görülen hastalıklardır.

 

Oğlak'ın erken yaşlardan itibaren dişlerine karşı özel ihtiyat göstermesi gerekebilir, aksi takdirde 28-31 yaş arasında veya kadınlarda gebelikte çok ciddi problemlerle karşılaşması mümkündür.Tırnakları ve deriyi kötü etkileyebilecek kimyevi maddelerden (deterjanlar gibi) önemle kaçınmak gerekir. Romatizmal hastalıklar için termal banyolar da faydalı olabilir.

 

Kalsiyum dengesini sağlamak, deri ve dişlerini güçlendirecek bir diyet uygulamak, Oğlak'ın çabuk yaşlanmasını da engelleyecektir. Isıtıcı, aktive edici ve laksatif özelliği taşıyan gıdaların alınmasına özen gösterilmelidir.

Acı, dikenli ve sivri yaprakları olan, zaman zaman zehirli, karakafes otu, şahtere otu, çoban çantası gibi bitkiler faydalı olabilir. Karanfil, manolya, sübyan nefesi, kamelya daOğlak'ın uğurlu çiçekleri arasındadır.Gri ve tonları, kahverengi ve tonları, Oğlak'ın ciddi karakterinin uzantısı olarak daha rahat giyebileceği renklerdir. Cildinin hassasiyeti nedeniyle giyimlerinin mutlaka tabii ürünlerden imal edilmiş olmasına dikkat etmesi gerekir.Grena, obsidiyan, siyah kehribar takılar ve taşlar ayrıca evinde bulunduracağı kurşun da Oğlak için huzur ve mutluluk kaynağı olacaktır.Güreş, boks, buz pateni, kayak, golf, koşma ve dağcılık Oğlak'ın en başarılı olup, rahatça becerebileceği spor dallarıdır. Ancak mutlaka egzersiz yaparak, kemik sistemini güçlendirmesi, eklemlerine azami özeni göstermesi gereklidir.Disiplin ve yapılanma gezegeni Satürn'ün etkisindeki Oğlak burcu insanları yaşamlarının diğer alanında olduğu gibi, cinsel hayatlarında da bir düzene ve rutine ihtiyaç duyarlar. Porgramlı bir cinsel yaşam, Oğlak'ın kendini daha iyi hissetmesine neden olur. Tedbir ve ihtiyat hayatının anahtar kelimeleri olduğu için, ne kadar tutkulu olursa olsun, Oğlak tekeşliliği tercih eder. Ayakları yerden bir türlü ayrılamadığı için, cinsel hedeflerinde de ulaşabileceklerine kilitlenir. Boş yere, sadece bedensel tutkularına diş geçiremediği için, karşı cinsin peşinden koşması mümkün değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıllardır bir yalanın peşinden gitmiş gibi hayal kırıklığı yaşadım. Arkadaşlar 20 Ocak doğumluyum ve kendimi tam bir oğlak gibi hissetmeme rağmen bazı güvenilir sayılabilecek yabanci sitelerde "kova" diyorlar bana :/

 

Ayyynisi bende de var.

Burcumun özelliklerini 18li yaslarda okurken kesinlikle ben degilim diyordum, ancak tamamen tipik bir oğlak olmusum haberim yok. Yahu su koskoca yazida uymayan sey yok iyi mi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazıyı okuduğumda, sanki beni inceleyip yazmışlar gibi geldi. Birkaç küçük fark dışında hemen hemen tamamen beni anlatıyor. Diğer oğlaklar da bir baksın bakalım onları da anlatıyor mu :)

 

 

-------

 

Hayat zaten zorlu bir mücadeleyken, oğlak burcu olarak doğmak iki kat zorlu bir mücadeleye hazır ol demektir.

 

Öyle ki bir de oğlak burcu kadınıysanız...

 

1. Sert bakışlarına aldanmayın.

 

Bakışlarının sert ve soğuk olması yüzünden insanlar, yüreğinin de böyle olduğunu düşünür. Oysa dışarıdan ne kadar sert görünüyorsa içi o kadar yumuşacıktır.

 

2. Duruşu tamamen hayata karşı.

 

Duruşundan dolayı insanlar onun için ne kadar kendini beğenmiş, kibirli diye düşünür. Özellikle hemcinsleri oldukça antipatik bulur. Kısıtlayıcı ve zorlayıcı Satürn tarafından yönetilen bu kadının dünyası, şakaya ve ciddiyetsizliğe gelemeyecek kadar zorludur. Sürekli bir şeylerle mücadele etmenin verdiği özgüven ve artık bana bulaşmasınlar düşüncesi duruşuna da yansır.

 

3. Oğlak kadını da ağlar.

 

Kimsenin onu ağlarken görmesini istemez, çünkü bu onun için zayıflık demektir. Özellikle bir erkeğin karşısında ağlamak onun için imkansızdır.

 

4. Kuralsız olmaz.

 

İlişkide her zaman kuralları ve sınırları vardır. Başkaları için basit görünen adımlar bile onun için zaman gerektirir. Telafisi olmayan hatalar yapmamak için, kimseye körü körüne teslim olmaz.

 

5. Belli etmese de inanılmaz bir mizah gücüne sahiptir.

 

Sınırlı sayıda dostları vardır, genelde tek takılmayı tercih edebilir. Çevre ve ortam yapmak gibi hevesleri yoktur. Ailesinin bile nadiren görebildiği neşeli ve çocuksu hallerini de sadece bu dostlarıyla yaşar.

 

6. Çağırdığınız her an yanınızdadır.

 

Ailesine, dostlarına, sevgilisine her zaman merhametli ve şefkatlidir. Onları kırmak ve incitmekten kaçınır kimseye göstermediği toleransı, sadece onlara gösterir.

 

7. Hanımefendiliğinden ödün vermez.

 

Her zaman kibar ve zariftir. Yaratılışından dolayı kaba ve sakil davranışlarda bulunmayı istese de başaramaz. Oturuşuna, kalkışına dikkat eder ve genellikle her söze karışıp ağırlığından ödün vermek istemez. Küçükken bile misafirlikte, ne kadar uslu diye övülen bu çocuklar oğlak burçlarından çıkmaktadır.

 

8. Tabi ki ististai durumlar hariç.

 

Her ne kadar hanımefendiliğini bozmak istemese de, sahiplendiği ve sevdiği şeylere zarar vermek isteyenler olursa çizgisini aşmak zorunda kalabilir. Birine en ağır lafları söylerken bile öyle nezaket içerisindedir ki, küfür mü ediyor iltifat mı anlayamayabilirsiniz.

 

9. Kışkırtıcı olmak için doğru insanı bekler.

 

Öyle soğuktur ki, bu buz dağının ardında nasıl ateşli bir kadın olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Dişiliğini bilinçli olarak kullanmayı beceremez. Onun tüm özgürlükçü hareketlerine rağmen ait olmak istediği bir erkek vardır ve ömrü boyunca onu arar. Bıkmaz, yılmaz, onu bulana kadar yalnız kalmayı bile tercih edebilir. Onu bulduğunu hissettiğinde ister istemez hareketleri değişir ve buzlar yavaşça erir. Yine de emin olana kadar duvarlarını yıkmaz.

 

10. İçindeki çocuğu görmek zor değil.

 

Oyunlar oynamayı, sözlere dökmeden önce flört etmeyi sever. Oğlak kadını için iş kadını, güçlü kadın sıfatları kullanılsa da erkeğin güçlü olmasından haz alır. Karşısında kendisinden güçlü erkek ister. Gözlerinizin içine bakarak size haddinizi bildirse de, yönetimi ele alacak bilge bir otorite arayışındadır.

 

11. Her zaman süslüdür ama...

 

Fazla makyajı sevmez, her zaman sade ve doğal görüntüden hoşlanır. Cildi fazla makyajı da kaldırmaz zaten. Pratik olan şeylere zaafı vardır. Zor ve meşakkatli şeylerden hoşlanmaz, çünkü istemese de hayat ona hep zorlu yollar çizer.

 

12. Hayalindeki yuva pahalı değil kaliteli olsun ister.

 

Sanıldığı gibi paraya ve maddeye kıymet vermez, onun için aile ve maneviyat her zaman daha önemlidir ama israf yapmaktan da hoşlanmaz. Gereksiz harcamalardan kaçınır. Eğer geleceği garanti altındaysa, iş kadını olmak yerine eşine ev hanımı olarak destek vermeyi tercih edebilir. Kazandığı parayla eşine çirkefleşmeyen kadınlar da genellikle bu burçtan çıkar. Çünkü bilirler ki paranın satın alamayacağı şeyler vardır saygı ve huzur gibi.

 

13. Çocuklarla her zaman anlaşamaması, sevmediği anlamına gelmez.

 

Çılgın bir anne olamaz ama eğlencelidir. Çocuklarıyla oturup eğlenmesini bilir ama saygısızlığa tahammülüğü olmadığı için sınırı aşmalarına izin vermez. Bu bakımdan kuşak çatışması yaşanabilir. Çocuklarını rencide etmek istemez ama hayatta sahip olduğu en önemli şey çocuklarıymış gibi de davranmaz.

 

14. Kendini mutlu eden şeyleri yapmaktan vazgeçmez.

 

Evlendiğinde, çocuk yaptığında, yaşlandığında bile kendini salmaz. O her zaman kendini iyi hissetmek için bakım yapmıştır. Evlendiğinde de kendisine olan saygısını kaybetmemek için bakımına dikkat eder.

 

15. Derin tutkulara sahiptir.

 

Cinselliğin onun için anlamı farklıdır. Evlilik olmadan ilişki yaşamayı tercih etmez bu konuda gelenekçidir ancak beklemeyeceğiniz fantezilere sahiptir. Arzulamak, arzulanmak onun için önemlidir. Başkalarının yanında sizi hayranlıkla izleyerek dikkatinizi dağıtmaktan hoşlanır veya önemli meselelerle ilgilenirken bile sizi baştan çıkarmaktan zevk alır. Farklı ve uygunsuz ortamlarda cinsellik yaşamak onun için heyecanlıdır. Günlük rutinliğe katlanabilir ama cinsellikte monotonluktan hiç hoşlanmaz. Onun tek tabusu evliliktir, evlilik tabusunu yıkmış bir oğlak için bile güven esastır. Asla heyecan için günü birlik ilişkilere girmez. Çünkü kendisine olan saygısı, onu o yapan en önemli özelliğidir.

 

16. Ölçülü olmak konusunda ondan iyisi yoktur.

 

Asla verilen yüzden şımarmaz ve fazlasını talep etmez. Ona gösterilen saygıyı, sevgiyi kaybetmemek için daha dikkatli olur. Giderken bile kimseyi incitmez. Arkasında ona kırgın birilerini bırakmak istemez. Fedakarlığı ve sevgiyi hep karşıdan beklemek yerine önce kendisinden verir. Karşılığını alamazsa hayal kırıklığına uğrar ama bunun için iyi niyetinden vazgeçmez.

 

17. Sabırlıdır ama bu sabrı, zamanında yapılması gerekenleri geciktirebilirsiniz anlamına gelmez.

 

Asalet onu tanımlayan en doğru sözcüktür. Kimsenin onu iyi hissettirmesine ihtiyacı yoktur, çünkü her şey onun kafasında olur ve biter. Zamanında yapılmamış açıklamalar yapılmadıysa, alınması gereken gönül alınmadıysa o kafasında yargılar ve hükmü verir.

 

Yıkılıp yeniden ayağa kalkmak için gereken bütün güce sahiptir, bu onu diğer burçlardan ayıran en önemli özelliğidir. Bu şifacı özelliğini sevdikleriyle de paylaşır, yanında basiretsiz durulmasından hiç hoşlanmaz. Öğretir, öğretir, öğretir ve sonunda öğrettiği her şey ona döner. Manevi olarak güçlendirdiği her dostu! bu gücünü ilk onda dener. İhanetler ona koymaz çünkü artık alışmıştır, bu bir kısır döngüdür. Bu özelliği yüzünden oğlak kadını sürekli kaybeder ve zevk aldığı yalnızlığı tercih eder.

 

Zira yalnızlıktan zevk alan burcun kadınıdır oğlak...

 

 

Onedio.com

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aleister crowleye göre ; Şeytanın astrolojideki temsilcisi oğlak burcu ve Keçi kafasıdır . Mitolojide de temsilcisi Pandır . Kaygılı ,Melankolik ve aynı zamanda derin tutkulara ,cinselliğe sahip olan bu tanrının adından , Pandik ve panik gibi kelimeler türemiştir .:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaşam

 

Zıt burcu olan Yengeç anneyi, evi ve babanın manipulasyonu temsil ederken, Oğlak babayı, dış dünyayı ve annenin manipulasyonunu temsil eder.

 

Oğlak, doğal Tepe Noktası ve horoskoptaki en güçlü ev pozisyonudur. Doğum haritasını ikiye bölerek, bireysellikle kollektivitenin birbirinden ayrılmasını ve tekrardan entegre olmasını sağlar.

 

Yay'da toplum içine yeniden doğan ve kollektif yaşantının kurallarını kabul ettiğine inanılan birey, artık Oğlak aşamasında, kendine bu toplum içinde bir statü elde etmeye çalışacaktır. Belki yaşadığı toplumun hiyerarşisi içinde, Yay'da öğrendiği kuralları ve yasaları uygulamaya koyarak ileri noktalara doğru ilerlemek için mücadele etmeye başlayacaktır.

 

Temelinde, Akrep'de öldürülen ve Yay'da kollektif bir platforma tekrar doğuşu sağlanan egonun dışa vurumu ve kollektif bir şekilde kabul görmesini sağlamak içgüdüsü yatar.

 

Bu aşamada bireyin miras ya da kalıtım yoluyla getirdiklerinin ötesinde bazı şeyler başarması ve kazanması gerekir. Yani bir yerde, ilksel model olan anne-babayı aşma, onlardan farklı özelliklere de sahip olma arzusunun ve gereğinin yaşanmasının söz konusu olduğu da söylenebilir.

 

Oğlak'la birlikte kişiliğin oturması, sosyal ve toplumsal seviyede yaşanması, bununla bağlantılı olarak statü ve toplumsal kabul sağlayacak her türlü tekniğin geliştirilerek uygulamaya sokulması söz konusudur. Bu doğrultuda bakıldığı zaman, bireyin yaşamını idame ettirecek bir işten öteye giderek kendine, isim, unvan kazandıracak bir arayış içinde olması, kariyer yapmayı istemesi doğal görülecektir.

 

Bu çerçevede bireyin tüm bunları elde edebilmek doğrultusunda hırs yapması, tutkular geliştirmesi, maddeyi iyi manipule edip, gerekli kazançları sağlayabilmek doğrultusunda organize ve inşa edici bir biçimde hareket etmesi mümkün olacaktır.

 

OĞLAK BURCU ve KARİYER

 

Pratik, tutucu, ihtiyatlı doğasıyla, Oğlak Zodyak'ta kariyer ve meslek yaşantısıyla en yakından bağlantılı burç olarak kabul edilir. Çok çalışmayı, üretmeyi seven Oğlak, dikkatli ve planlı adımlarla hedefine ulaşmakta tam bir ustadır. Anlaşılacağı üzere sabır ve dayanıklılık Oğlak'ın en büyük özellikleri arasındadır. İnisiyatif kullanmaktan hiç çekinmeyen Oğlak, Öncü kalitenin etkisiyle liderlik yapmayı da sever.

 

Toprak elementinden olan Oğlak, her işe başlamadan önce, pratik stratejiler geliştirerek, her ihtimale karşı bir 'B Planı'nı da hazır tutar. Statükoya ve pozisyona önem verdiği için, hiyerarşik mekanizma içinde varolmaktan rahatsız olmaz. Ama asıl hedeflediği her zaman en tepedeki koltuktur. Genellikle soğukkanlılığını kaybetmeden, yapılması gereken her şeyi yapan, sorumluluklarının tam bilincinde olarak hareket eden bir yapısı vardır. Çalışırken gözü hiç bir şey görmediği ve etrafında olup bitenlerin farkında olmadığı için, iş ortamındaki insani ilişkileri çok kuvvetli değildir. Rahatlamaya, ara vermeye bile ihtiyaç duymayan Oğlak, rekabete de eğilimli olduğu için iş ortamında zaman zaman 'sevilmeyen' olarak ilan edilir.

 

Oğlak'ın ofisi kendisine hiç zaman kaybettirmeyecek şekilde donatılmış, pratik bir mekandır. Eşyaların pratik kullanımı ve ihtiyaç duyulan şeyin çabuk ulaşılması birincil öneme sahiptir. Oğlak strateji üretebilen, planlama yapabilen yapısıyla, hangi sektörde olursa olsun, yönetim seviyelerinde son derece başarılı olur. İdareci olarak, lider vasfını da taşıdığı için organizasyonlarda aranılandır. Maddeyle yakından bağlantılı olan Oğlak, form verme yeteneğini kullanabileceği tasarım gerektiren alanlarda da başarılı olacaktır. Oğlak için diğer uygun bir alan da ekonomidir.

Alıntıdır ; Yenimakale .com

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çılgın bir anne olamaz ama eğlencelidir. Çocuklarıyla oturup eğlenmesini bilir ama saygısızlığa tahammülünü olmadığı için sınırı aşmalarına izin vermez. Bu bakımdan kuşak çatışması yaşanabilir. Çocuklarını rencide etmek istemez ama hayatta sahip olduğu en önemli şey çocuklarıymış gibi de davranmaz.özellikle bu konuda oğlaklarla aynı felsefeyi taşıyorum

İş konusunda işim beni ev hayatından tamamen koparıp evimi otel gibi kullanmama neden olmuyorsa çalışma hevesim geçmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oğlak burcundan sağlam edebiyatçılar ,oyuncular ve oyun yazarları da çıkıyor ; Buda toplumun dokusundan ve insan ilişkilerinden iyi anlamalarından dolayı ,Kendi psikolojilerini tam iyi çözemediklerinden çok iyi gözlemcidirler aynı zamanda ve kendi zamanlarına kadar gelen sanat ve fikir ürünlerini disiplinli ve meraklı yapıları sayesinde iyice kategorize edip derleyebiliyorlar .Sayarsak bu ünlüleri ; Halil Cibran , İsaac Newton ,Moliere ,Demet Evgar ,Şener şen ,Cansu Dere ...

 

Futbolcu olarak son derece disiplinli ve barcelona takımının oyun organizitorünü sayarsak ; Xavi hernandez

 

Ve boksör Muhammed ali .;)

 

Bu oğlak ünlülerin hepsi yaptıkları işte en tepeyi arzulamış ve kendi zamanları içerisinde ulaşmışlardır ....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aleister crowleye göre ; Şeytanın astrolojideki temsilcisi oğlak burcu ve Keçi kafasıdır . Mitolojide de temsilcisi Pandır . Kaygılı ,Melankolik ve aynı zamanda derin tutkulara ,cinselliğe sahip olan bu tanrının adından , Pandik ve panik gibi kelimeler türemiştir .:)

Bence yay tam şeytanın burcu. Kibirli, özgürlüğüne düşkün ve saldırgan. Şimdi diyebilirsin yay inançlı burçtur, bende sana İslamiyet'te şeytanın çok ibadet ettiği için cennete alındığını söylerim.

 

93te ocağın 7 sinde gece 1-2 arasında doğdum ama hiçbir belirti bana uymuyor (E)

 

Hiç bir zaman güneş burcuna bakarak kesin yargıya varılmaz. Tanıdığım çok fazla Oğlak burcu var ve bir çoğunun doğum haritasında başka burçların etkileri daha baskın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oğlak burcundan sağlam edebiyatçılar ,oyuncular ve oyun yazarları da çıkıyor ; Buda toplumun dokusundan ve insan ilişkilerinden iyi anlamalarından dolayı ,Kendi psikolojilerini tam iyi çözemediklerinden çok iyi gözlemcidirler aynı zamanda ve kendi zamanlarına kadar gelen sanat ve fikir ürünlerini disiplinli ve meraklı yapıları sayesinde iyice kategorize edip derleyebiliyorlar .Sayarsak bu ünlüleri ; Halil Cibran , İsaac Newton ,Moliere ,Demet Evgar ,Şener şen ,Cansu Dere ...

 

Futbolcu olarak son derece disiplinli ve barcelona takımının oyun organizitorünü sayarsak ; Xavi hernandez

 

Ve boksör Muhammed ali .;)

 

Bu oğlak ünlülerin hepsi yaptıkları işte en tepeyi arzulamış ve kendi zamanları içerisinde ulaşmışlardır ....

cansu dere terazi değilmiydi?bide ünlü olmalarının bi sebebide merkürlerinin çoğunlukla yayda yada kovada olmaları yay onlara fazla manevi anlamı düşünme araştırma hevesi katıyor.kova merkürde düşünsel açlıkları hiç bitmiyor bu da onları sürekli aktif olamaya itiyor.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazılanlara tamamen katılıyor olmakla beraber, şeytanın astrolojideki temsilcisi Oğlak'tır diyorum ben de Sidar'ın söylemlerine katılarak. Yay nedir o nerden çıktı ya ? Yay burcu, -şuanda ne yazık ki adını hatırlayamadığım- bir Mitolojik Tanrı ile eşleştirilir diye biliyorum. Oğlak şeytandır, şeytan Oğlak, çok rica ediyorum arkadaşlar. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazılanlara tamamen katılıyor olmakla beraber, şeytanın astrolojideki temsilcisi Oğlak'tır diyorum ben de Sidar'ın söylemlerine katılarak. Yay nedir o nerden çıktı ya ? Yay burcu, -şuanda ne yazık ki adını hatırlayamadığım- bir Mitolojik Tanrı ile eşleştirilir diye biliyorum. Oğlak şeytandır, şeytan Oğlak, çok rica ediyorum arkadaşlar. :D

Oğlak burcu:

-Toprak grubu

-Özgüvensiz

-Yerine göre itaatkar ama değer verdikleri zarar görüyorsa ayağının altına alır.

-Mevkii makam takıntılı.

-Çalışkan

-Barışçıl

-Maddiyatçı

 

Yay burcu:

-Ateş grubu

-Öz güveni ve benlik duyguları çok gelişmiş.

-Çabuk bıkıp başka işe atlayan, maymun iştahlı

-Özgürlüğüne düşkün

-Cesur

-Şımartılmış

-Savaşçı

-Maneviyatçı

 

Genellikle Yay burcu mistik konularla ilişkilendirilir ve inancın bu burç üzerine yükseldiğine inanılır. Doğru yani ne diyeyim. Ancak bana anlatılan Şeytan figürüne gerçekten benziyor. Şeytan artık öyle bir varlık ki Tanrı'ya kafa tutup "Bak göreceksin bu yarattığın ne haltsa zamanı gelince sapıtacak." diyor. Oğlak burcunda bunu yapacak yürek yoktur, Oğlak burcu eğer Şeytanı işaret etseydi Tanrı'nın gözünde yükselmek için "İtaat ederiz be abiciğim, sen yaratacaksın da biz avanak avanak bakacak mıyız?" derdi ve insanlar gözündeki makamını korur, bütün varlıklardan lanet yemez aksine övülen bir varlık olurdu. Ama o kendi kafasının doğrusuna gitmeyi ve koskoca Tanrı'ya meydan okumayı seçmiş. Bence bu yönleri onun Yay burcuna yatkınlığını gösterir.

 

Edit: Aslında Oğlak direkt insanın maddesel yönlerini tarif ediyor.

Edit 2: Eskiler öyle demiş diye düşüncemi değiştiremem kusura bakma. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm genellemelerin yanlış olması gibi, yukarıda Oğlak adına yapılan genellemelerin tek bir tanesi dahi bana ve tanıdığım Oğlak'lara uymuyor. :D Uzun bir süre de bir Yay ile birlikteydim ona da o Yay tanımlaması uymuyor. Ama tabi burada asıl mevzu insanın şeytanı hangi sıfatlara layık gördüğü. Zira bence Şeytan bir Ateş grubu burcu ile tanımlanacak olsa Koç, bir Toprak grubu burcu ile tanımlanacak olsa Oğlak burcu olurdu. Hava ve su ile ilişkilendiremiyorum şeytanı nedense. Özellikle Oğlak'ı 'özgüvensiz' diye tanımlayan isterse en baba astrolog olsun kapışırım. Özgüvensiz bir insan ne okul ne kariyer hayatında ne de sosyal ilişkilerinde başarılı olamaz ve Oğlak'ların %80'i kariyer sahibi insanlardır. Bir de, astrolojide burçların temel belli başlı özellikleri var buraya kadar okey. Fakat insanlar, toplum ve insan psikolojisi yaşanılan Coğrafya'dan tut, yaşanılan yüzyıl'dan, daha bir çok çevresel etkenden vs değişirler. İnsan sabit kalmaz, bu yüzden insanın burcunu da belli başlı kriterlere göre sabitlemek çok saçma geliyor bana. Ben Oğlak'ım ama Ruhum Koç, kalbim Akrep mesela. Şartlar, şartlar, şartlar... Neyse Lethal'im, boynuzlarımızı Yay'a kaptırmaya hiç niyetimiz yok haberin ola.

 

516304f0c1ec81a195c7bbf81dc7fa35.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm genellemelerin yanlış olması gibi, yukarıda Oğlak adına yapılan genellemelerin tek bir tanesi dahi bana ve tanıdığım Oğlak'lara uymuyor. :D Uzun bir süre de bir Yay ile birlikteydim ona da o Yay tanımlaması uymuyor. Ama tabi burada asıl mevzu insanın şeytanı hangi sıfatlara layık gördüğü. Zira bence Şeytan bir Ateş grubu burcu ile tanımlanacak olsa Koç, bir Toprak grubu burcu ile tanımlanacak olsa Oğlak burcu olurdu. Hava ve su ile ilişkilendiremiyorum şeytanı nedense. Özellikle Oğlak'ı 'özgüvensiz' diye tanımlayan isterse en baba astrolog olsun kapışırım. Özgüvensiz bir insan ne okul ne kariyer hayatında ne de sosyal ilişkilerinde başarılı olamaz ve Oğlak'ların %80'i kariyer sahibi insanlardır. Bir de, astrolojide burçların temel belli başlı özellikleri var buraya kadar okey. Fakat insanlar, toplum ve insan psikolojisi yaşanılan Coğrafya'dan tut, yaşanılan yüzyıl'dan, daha bir çok çevresel etkenden vs değişirler. İnsan sabit kalmaz, bu yüzden insanın burcunu da belli başlı kriterlere göre sabitlemek çok saçma geliyor bana. Ben Oğlak'ım ama Ruhum Koç, kalbim Akrep mesela. Şartlar, şartlar, şartlar... Neyse Lethal'im, boynuzlarımızı Yay'a kaptırmaya hiç niyetimiz yok haberin ola.

 

516304f0c1ec81a195c7bbf81dc7fa35.jpg

 

Ben Yay burçlarını veya Oğlak burçlarını oturup özetlemedim ki? Yay ve Oğlak burcunun (yada takım yıldızının :p) temsil ettiği şeyleri sıraladım. Tabii ki dediğin doğru kişinin doğum haritasına bakıldığı zaman zilyon tane etki var ve "Benim burcum x" diyipte kelek çıkan karpuz misali çok başka burçlara yatkın çıkabiliyor.

 

Oğlak burcu özgüvensiz midir? Oğlak burcunun en temelinde kişinin kendisinin çok matah bir şey olmadığının farkında olması ve ister istemez kendisini geliştirmesi için çabalaması vardır. Eğer insanlarda "Aferin benim Oğlak'ıma" cümlesini duyarsa asıl o zaman öz güveni kendisine gelir. Bu olayla pek çok kez karşılaştım. Mesela yükseleni Oğlak olanların dış görünüşlerine hiç güvenmediğini ve sürekli kendi dış görünüşlerini geliştirerek insanlar önünde beğenilecek konuma ulaşmaya çalıştıklarına çok defa şahit oldum. Aynı şekilde Ay burcu Oğlak olanda kendi duygularına bir türlü güvenemez ve duygularının ona vereceği tahribatı meziyetleri ve çalışkanlığı ile kapatmaya çalışırlar. Yay ise tam tersi "Ben üstün biriyim ve beni beğenmezseniz kendimi sizin için değiştirmekle uğraşamam çeker giderim." prensibini temsil eder. Sence Şeytan öz güvensizliğinden mi Tanrı'ya kafa tuttu yoksa kendisini üstün gördüğü için mi? Söz sizde Yeşim hanım. =)

 

(Not: Bu kimse aynı evde yaşayan baskın iki Oğlak burcu erkeği idare etmektedir.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gezegenler ezoterik astrolojiye göre satürnden aşağı doğru dizilirler . Yani satürn hiyeraşinin tepesindedir , Şeytan ademi kandırırken zamanı ve onun zaafını iyi bir şekilde kullanmıştır , Oğlak burcu hem zamanı hemde yeri geldiğinde insanların , psikolojik ,ruhsal zaaflarını ve ihtiraslarını gizleme ve onları kullanmayı becerebilme yeteneklerine sahiptir . hele üst düzey yönetici bir konumda iken onları son derece disipline edebilen bir burçtur . Azla idare edebilen ,ketum ,hırslı ve daima önüne yüksek hedefler koyan öncü nitelikli bir burçtur ....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gezegenler ezoterik astrolojiye göre satürnden aşağı doğru dizilirler . Yani satürn hiyeraşinin tepesindedir , Şeytan ademi kandırırken zamanı ve onun zaafını iyi bir şekilde kullanmıştır , Oğlak burcu hem zamanı hemde yeri geldiğinde insanların , psikolojik ,ruhsal zaaflarını ve ihtiraslarını gizleme ve onları kullanmayı becerebilme yeteneklerine sahiptir . hele üst düzey yönetici bir konumda iken onları son derece disipline edebilen bir burçtur . Azla idare edebilen ,ketum ,hırslı ve daima önüne yüksek hedefler koyan öncü nitelikli bir burçtur ....

 

Yani Şeytan insanı disipline eder öyle mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dostum her burcun şeytani nitelikleri olması ile beraber örnek verirsem , Jüpiter kişiyi savurganlığa eğilimli yapar satürnde cimriliğe bu ikisi de şeytanın insanlardan beklediği tutumdur , Dinin temelide sırati-müstakim yani dengedir zaten ,Oğlak burcunun neden tarot kartındaki hemde majideki sembolünün şeytan olduğu sorusuna gelirsek cevabı , Zamanı iyi kullanma ,Konsantrasyon ve Enerjiyi yönlendirebilme yeteneğidir bir de baş olma sevdası . Bunların hepsi oğlakta toplanmıştır , Yay ne kadar kendine güvenli ve cesaretli olsada bu onu yayılmacı ve dağılmacı bir huyunun olduğunu gösterir ,Yay mitolojidede ok atar ve oraya balıklama dalar cömertliğe ve eli açıklığa daha yatkındır . Sonuçta belli bir korku ve karamsarlık olmadan olası riskleri göremez ve tepeye oynayamassınız . Tabi senin uranüsünün konumlarından dolayı muhalefet olmak istiyorsan o başka . ? Ama tekrardan söyleyim oğlağın astrolojideki ve majideki sembolü şeytandır ve bu değişmeyecektir ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dostum her burcun şeytani nitelikleri olması ile beraber örnek verirsem , Jüpiter kişiyi savurganlığa eğilimli yapar satürnde cimriliğe bu ikisi de şeytanın insanlardan beklediği tutumdur , Dinin temelide sırati-müstakim yani dengedir zaten ,Oğlak burcunun neden tarot kartındaki hemde majideki sembolünün şeytan olduğu sorusuna gelirsek cevabı , Zamanı iyi kullanma ,Konsantrasyon ve Enerjiyi yönlendirebilme yeteneğidir bir de baş olma sevdası . Bunların hepsi oğlakta toplanmıştır , Yay ne kadar kendine güvenli ve cesaretli olsada bu onu yayılmacı ve dağılmacı bir huyunun olduğunu gösterir ,Yay mitolojidede ok atar ve oraya balıklama dalar cömertliğe ve eli açıklığa daha yatkındır . Sonuçta belli bir korku ve karamsarlık olmadan olası riskleri göremez ve tepeye oynamassınız . Tabi senin uranüsünün konumlarından dolayı muhalefet olmak istiyorsan o başka . ? Ama tekrardan söyleyim oğlağın astrolojideki ve majideki sembolü şeytandır ve bu değişmeyecektir ...

Hayır hayır ne muhalefeti, kafama yattığı sürece her şey kabulüm. Ama yeter ki kafama yatsın. Ve yine ufkumu genişlettin. Keşke seninle sanalda veya gerçek hayatta konuşma şansım olsaydı. Özel mesaj atıyorum onu da cevaplamıyorsun ki. :p

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...