Jump to content

Elektrogitar Hakkında Her Şey


nakreb

Önerilen Mesajlar

Elektro Gitar Hakkında Her şey

 

Elektro gitar almayı dusunuyorsunuz ama ne marka nasıl bi gitar alacagınıza karar veremiyorsanız gitarlar hakkkında biraz bilgi vermek isterim affınıza sıgınarak

 

ESP

 

Öncelikle Japon harikası olan
ESP Gitarla başlıyalım işe.

Hard rock yada heavy metal yapmak isteyen arkadaşlar için ilk tavsiyem muhakkak esp olacaktır. Tonu hard ve heavy metale cok uygun olan bu gitarlar teknik özellikleriylede göz doldurmaktadır. Aradıgınız FLOYD ROSE ve diger butun özelliklere sahip mukemmel dizayn ve kasa ceşitleriyle her gitaristin sahip olmak istedigi eşsiz gitarlardır. Fiyat malum biraz pahalı ama eski gitarınızı değiştirmek istiyorsanız esp mukemmel bi karar olabilir.

 

Gelelim bu esp gitarları hangi unluler kullanmaktadır.

 

James Hetfield , Kirk Hammett , Dave Mustaine , Alexi Laiho , Jeff Hanneman , Michael Amott gibi kendi alanlarında çok başarılı olmuş isimlerin ellerinde bu gitardan görmek mumkundur.

 

 

FENDER

 

 

Eger rock pop rock yada virtiöz takılmayı isteyen biriyseniz bu gitarlar tam size göre uretilmiştir. Ne yazıktır ki bu fender gitarların tonu hard rock ve heavy metale uygun deildir. Ve yine ne yazıktır ki diger gitarlara göre teknik olarak cok geridedir. Örnegin hiç bir Fender gitarda FLOYD ROSE aramayın ve diger özellikleri (akor kilidi v.s.) cünkü yoktur. ama söledigim tarzlar ve bunlara yakın tarzlarda muzik yapmak istiyorsanız bu gitar sizin için yapılmıştır. Fenderin en iyi özelligi cok rahat bir klavyeye sahip olmasıdır. Bu özellikle calarken size cok rahatlık saglıyacaktır. Bu gitarlar bilindigi uzere klasik kasa ve klasik kasaya yakın görünümlü kasalardan oluşur. yani öle V kasa yada yıldız kasa ucuk kacık gitarlar beklemeyin.

 

Kimler Fender kullanıyor:

 

 

Buddy Guy , Eric Johnson , Jimmy Bryant , Sting , Yngwie Malmsteen.

 

Gelelim yine başka bir virtiöz gitarı olan ibaneze. Söledigim gibi ibanezde fender gibi bir virtiöz gitarıdır ama ibanezi fenderden ayıran cok özellik vardır. bunların başında ibanez teknik olarak butun özelliklere sahip gitarlar üretmektedir. ve fendere göre daha yakışıklı kasalarda bünyesinde barındırmaktadır. Japon harikası olan bu ibanez gitarlarda cok iyi olmasına karsılık endonezya mallarından muhakkak uzak durmak gerekir. Bu kucuk uyarıyıda yaptıktan sonra gelelim ibanezi kimlerin kullandıgına.

 

Satriani ve vai bu ikisi yeter zaten.:A

 

 

B.C. Rich

 

Geldik çoğu metal ilahlarının kullandıgı gitara. Bu gitarlar şekil ve ton olarak Hard Rock ve Metal müzik için yaratılmış gitarlardır. Hemen hemen her Death ve Black Matal grublarında kullanan gitaristler görülmektedir. B.C. Rich Gitarlar her türlü özelligi sahip olmalarına ragmen tipi ve tonu bakımından bazı gitaristlerin alışamadığı ve bu nedenle bir sürü karalamalara neden olan kimine göre asılsız eleştirilere maruz kamıştır. Kimine göre klavyesinin hiç rahat olmadıgı , kasasının büyük oldugu için ayakta rahat calınamadığı sölenir. Bunun En doğru cevabını herkes deneyerek bulabilir. Hiç kimse lütfen denemedigi gitar hakkında eleştiri yapmasın.

 

Kimler B.C. Rich kullanır :

 

Kery King , Chuck Schuldiner , Paolo Gregoletto , Steve Smyth , Christian Black , Rob Marcello , Guy Marchais ve daha niceleri.

 

 

 

Sıradaki gitarımız bir american mucizesi şekli şemali tonu ve özelligi tarafından her rock ve metal gitaristin sahip olmayı istedigi Jakcson gitarlardır. Yazıdanda anlaşıldıgı gibi sekil ton ve özellik bakımından istediginiz her şeyi size vermeye hazır gitar harikasıdır. Bir rivayete göre Jackson ı fender firması satın aldıktan sonra kalitesi biraz düşmüştür. Türkiye satış fiyatı olarakta americaya göre devasal bi fark vardır. Eger bir jacksona sahip olmak istiyorsanız kesenin azını iyice acmanız gerekmektedir. Bu konu kesinlikle ithalatcı firmanın fiyatları normalin üzerinde tutmasından kaynaklanmalıdır. Ya herşeyini satıp alacaksın yada America ya ucup ordan alacaksın yada getirteceksin
http://www.turkforum.net/images/smilies/kohappy.gif

 

Kimler Jackson kullanır:

 

Derrick Green , James Root , John Campbell , Mark Morton , Rob Cavestany

 

 

Yine American harikası alabildigince uçuk kacık Görünüm Mükemmel ton ve her türlü özellige sahip mükemel gitar Harikası dean gitar. Bu gitarı anlatmaya gerek bile yok aslında rock metal riff ve sololarda sizi dünyanın ulaşılmayacak yerlerine götürebilecek gitar desek yeridir. dean gitarların bir diğer özelligide dolma sap özelligidir alışana kadar biraz zorlanırsınız ama alışınca her gitaristin sahip olmadıgı bir özelliginiz olacaktır. görünüş ton ve özellik istiyorsanız dean tam size göre bir gitardır. Dimebag Darrell in elinden hiç düşürmedigi bu gitarlar gectigimiz günlerde yeni bir italatcı firma tarafından Türkiye de satılmaya başlanmıştır.

 

Kimler Dean kullanır :

 

Dimebag Darrell

, Michael Schenker , Zakk , Mıchael Angelo , Jerry Cantrell , Trivium gitaristleri.

 

Not : Trivium gitarisleri ünlü gitarist Dimebag Darrell in kendiyle özdeşleşen gitarını Dimebag ın ailesinden aldıkları izin sayesinde kullanmabilmektedirler.

 

 

 

 

Kalitesinden yenmeyen american gitar sektörüne adını kazımış mukemmel hatta süper özelliklere sahip gitar marksıdır. Gibson gitarların en büyük özelligi Bu gitarlarla istediginiz her tarz müzigi yapabilirsiniz Garip ama gercek işte. Artık düşünün kalitesini. Gel görki bu kalitedeki gitarlarında bir fiyatı oluyor. Eger Gİbson hayranı ve almayı düşünen bir şahıssanız ne diyim size dogru yoldasınız ve coook paranız var. Bu gitarların ülkemizdeki ikinci el fiyatları bile neredeyse diger gitarların sıfır fiyatlarına eşit. Güzel bi secim ama biraz pahalı olsa gerek. Aynı dean gitarlar gibi dolma sap özelligine sahiptir. Her gitaristin mukakkak bir kerede olsa tadına bakması gerektigini düşünüyorum.

 

Kimler Gibson kullanır:

 

Kesinlikle herkes kullanmıştır
http://www.turkforum.net/images/smilies/012.gif

 

 

 

 

Geldik size tanıtacagım son gitar markası olan Washburn gitara. Washburn gitarlar tonu ve özellik bakımından cok özellige sahip gitarlardır. yalnız altını cizmem gereken bi konu varki ülkemizde en çok yan ürünü yani sahtesi olan gitar markasıdır. Çogu gitarist Washburn lerin orijinal olmayan yan ürünlerini deneyerek bir sürü kötü eleştiriler sarfetmektedirler. Washburn gitar firması her keseye uygun buyuk gitar ceşitleri sunmaktadır. Yeni başalyanlar için profesyoneller için mukemmel gitarlara sahiptir. Tonu hard rock ve heavy metali desteklemektedir. Kim ne derse desim Washburn gitarlar kesinlikle bir gitarist için büyük nimettir.

 

Kimler Washburn kullanır:

 

Dimebag Darrell , Jeff La Bar , Paul Stanley , Buzz Feiten

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaş sağ olsun zamanında burada bir şeyler yapmaya çalışmış, pek rağbet görmemiş ancak. Yalnız bilgilerde bir takım yanlışlık/eksiklikler var elimden geldiğince gidermeye çalışayım. Heavy metal müzik için esp önermiş mesela. iron maiden yıllardır fender marka gitarla yapıyor bu müziği. Tonu etkileyen, gitardan farklı bir çok ekipman kullanırız gerek kafa kabin amfiler, gerek kombo amfiler, çeşitli analog efekt pedalları, prosesörler falan gibi. Gitarın üzerindeki manyetikleri değiştirerek çok çeşitli tonlar elde edebilirsiniz. Sizin ne istediğiniz önemli olan. Ben geniş yelpazeli bir ton aralığına sahip olan fender gitar tercih ediyorum. Evimde farklı ülkelerde yapılmış birkaç tanesi mevcut. gibson custom shop var bir tane. Anlatmak istediğim bu tarz gitarlarla aklınıza gelen her türlü müziği yapabilirsiniz. Bugün heavy metal dinliyorsunuz mesela, yarın blues dinlemeye, sonrasında hepsinin türemiş olduğu jazz dinlemeye/yapmaya kalkarsanız bir esp, jackson, ibanez gibi gitarlarla yapamazsınız. Fender, Gibson kadar geniş değildir ton aralıkları. Yukarıda bahsedilmemiş yine çok profesyonel suhr gibi, bir çok marka gitarlar mevcut, her yola gelir gitarlar,tabir i caizse. yani aslında anlatılacak çok şey var. fakat öyle bir oturuşta gelmiyor insanın aklına.

 

Gitar alırken neye dikkat etmelisiniz mesela.

Alacak olduğunuz gitarı, vitrinden seçip, sırf rengini beğendiniz diye almayın arkadaşlar. Girin içeri şunu denemek istiyorum deyin, çalın sesi kulağınıza hoş geleni alın, seçenekleri değerlendirin bir bakın hangisi size daha cazip geliyor. Üzerinize bir şey alırken, nasıl giyip üzerinizde nasıl güzel duruyor mu? diye baktıktan sonra alıyorsunuz. Bunda da aynı şekilde, bunu dinleyeceksiniz aldıktan sonra o yüzden bol bol deneyin, karar verirken acele etmeyin. Sizden daha iyi bildiğini/anladığını düşündüğünüz bir arkadaşınız varsa birlikte gidin. Fikir almak iyidir.

Luthiyelere götürebilirsiniz, enstruman yapım, bakım, onarım ustaları taksim tünel de ve kadıköy de birçokları mevcut.

Kullanılmamış (Sıfır) bir gitar almak yerine, güvenilir mağazalardan veya kişilerden ikinci el, düzgün kullanılmış sorunsuz gitarlar bulabilir/alabilirsiniz.

Örneğin, sıfır meksika fender strat almak yerine, ikinci el bir usa fender strat alabilirsiniz yaklaşık fiyata. Tabii ki son kararı vermek yine de sizin elinizde.

Sap olayı önemlidir gitarda, o yüzden değişik profillerde olan sapları deneyin, elinizin en rahat ettiği sap profilini belirleyin önce, sonra o bağlamda karar verin.

Gitarların akort mekanizması önemlidir. Her şarkıda akort kaçıran bir gitarı çalmak istemezsiniz emin olun. Hevesiniz kaçar bu yüzden. Sololarda 2 ses yukarı/aşağı bendler yapıp deneyebilirsiniz.

Sapın düzgünlüğünü, içinden geçen truss rod un çalışıp çalışmadığını, üzerine çakılmış olan fretlerin düzgünlüğünü, pürüzsüzlüğünü kontrol edin, yakından bakın.

Tellerin saptan yüksekliği önemlidir. sizin daha konforlu çalmanızı sağlar.

Manyetiklerin, üzerindeki potların, switchlerin çalıştığından emin olun.

Alacak olduğunuz gitar ikinci el bir gitarsa eğer, dokunun arkadaşlar gitara. gövde kısmında gezdirin elinizi, ön ve arka kısmında, sap kısmında yine aynı şekilde. Gözle görülemeyecek darbeleri, aşınmaları vs sebebiyle yeniden atılmış boya/vernik gibi şeyler elinizle hissedebilirsiniz, fakat gözle ayırt edemezsiniz. Hatırı sayılır değerde bir gitar alıyorsanız, bunu çok sonradan fark ettiğinizde üzülürsünüz.

 

Ve en önemlisi, çalamıyorum diye bırakmayın arkadaşlar hiç bir enstrumanı. Her şey zamanla olur. biraz sabır ve yeterli miktarda çalışmayla kesinlikle olacaktır. Günde bir kaç saat doğru biçimde egzersizler yapın, kısa zamanda siz de farkı anlayacaksınız. Bu bütün enstrumanlar için geçerlidir.

 

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Zaman içerisinde bir şeyler eklemeye çalışırım. Umarım işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz. Aklınıza takılan bir şey olursa sormaktan, yanlış olanı düzeltmekten ve eksik olanı eklemekten çekinmeyin lütfen.

arecrateria tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu sweep picking tekniğini bi türlü istediğim şekilde yapamıyorum ya

 

Konu hakkında çok pratik bilgiye sahip olmayarak, youtube da ki eğitim videolarına bir göz atabilirsin sanıyorum. İstediğim gibi yapamıyorum derken, istediğin hız a ulaşamamış olduğunu düşünüyorum ve zaman içerisinde yeterli miktarda pratikle, istediğin hıza ulaşabilirsin sanıyorum.

 

Bu arada, buraya ekleyebileceğin şeyler olduğunu düşünüyor ve uygun bir zamanda paylaşacağını ümit ediyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu hakkında çok pratik bilgiye sahip olmayarak, youtube da ki eğitim videolarına bir göz atabilirsin sanıyorum. İstediğim gibi yapamıyorum derken, istediğin hız a ulaşamamış olduğunu düşünüyorum ve zaman içerisinde yeterli miktarda pratikle, istediğin hıza ulaşabilirsin sanıyorum.

 

Bu arada, buraya ekleyebileceğin şeyler olduğunu düşünüyor ve uygun bir zamanda paylaşacağını ümit ediyorum. :)

Aynen istediğim hızla yapamıyorum ama yeteri kadar çalışmıyorum günde 2 saatlik çalışmayla olmaz tabi steve vai micheal angelo batio gibi shredding ustası olmak istiyosam günde 8-9 saate çıkarmam şart :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen istediğim hızla yapamıyorum ama yeteri kadar çalışmıyorum günde 2 saatlik çalışmayla olmaz tabi steve vai micheal angelo batio gibi shredding ustası olmak istiyosam günde 8-9 saate çıkarmam şart :D

 

O zaman hayatını bu işten kazanıyor olman gerekir, çünkü başka bir şey yapmaya pek vakit kalmıyor çünkü. :)

Vai geliyormuş bu arada 3 ağustosta. Konser haberlerinde paylaştım ilgileniyorsan. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer 2. el olarak almayı düşündüğünüz bir fender marka gitar varsa, orijinal olup olmadığını, hangi tarihte, hangi fabrikada üretildiğini, modelini aşağıdaki linkten kontrol edebilir, kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

Bu konulara daha takıntılı biriyseniz gitarın fabrikadan çıktığı anda üzerinde olan en ufak aksesuara kadar öğrenmek/karşılaştırmak istiyorum derseniz, yani herhangi bir parçası değişmiş mi? falan gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız. Konuyla titizlikle ilgilenen fender çalışanlarının mail adreslerini verebilirim. ulaşmanız yeterli olur. Seri numaraları karşılığında fabrika çıkış verilerinin tamamını gönderiyorlar.

Sahte enstruman ilanları çok oluyor, umarım bu şekilde bir kaçının önüne geçebiliriz, kimsenin canı yanmadan.

 

The Guitar Dater Project - Fender Serial Number Decoder

arecrateria tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Solo ağırlıklı veya metal müzik ağırlıklı çalıcak arkadaşlara schecter gitarları tavsiye ederim ki kendimde schecter hellraiser c-1 fr-1 kullanıyorum.Oldukça da memnunum.Her ne kadar benim kullandığım gitarla clean çalınmasa da (clean çalmaya çalıştığınız zaman eq vs ya da herhangi bir pedal olmadan kendiliğinden drive ı var gitarın :D ) Schecter'ın çok güzel clean çalabileceğiniz ya da çok güzel solo çalınabilecek sustaniac manyetikli gitarları var.Yeni gitar alıcaklara tavsiyem bir bakın derim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada sahibi olduğumuz enstruman ve ekipmanlarını paylaşsak. Belki almak isteyenler, belki fikir sahibi olmak isteyenler vardır. Hatta alsak/satsak/takas etsek falan. Yönetimce bir mahsuru olur mu ki acaba?

 

Bir mahsuru olmaz, hatta çok da güzel olur... Başlığı açtım bile.

 

http://www.gnoxis.com/sahip-oldugunuz-enstrumanlar-uzerine-genel-sohbet-alani-63348.html#top

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gitarların tamamının çalım şekilleri, klavyeleri aynıdır. Ekstra öğrenmeniz gereken şeyler belki çalım teknikleri olabilir. Elektro gitarın klavyesi klasik gitara oranla daha ufak olduğundan, tellere müdahale daha kolay olur daha konforludur yani çalmak. Telleri çeliktir yalnız, ilk başlarda sorun gibi görünse de kısa zamanda parmak uçlarınız alışır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...