Jump to content

Başak Burcu


Guest Eftalya

Önerilen Mesajlar

59.jpg

BASAK

24 Agustos 23 Eylül TEMEL ÖZELLIKLER

 

Yönetici Yildiziniz: Merkür (Zeka, dil ve canlilik temsilcisi)

 

Grubunuz: Toprak, negatif

Burcunuzun cinsiyeti: Disi

Üstün yeteneginiz: Disiplinli ve metodlu bir hayat

Özelliginiz: Dikkatli ve herseyle ilgili olmak

Emeliniz: Toplum içinde begenilmek

Amaciniz: Basari yolunda daima yükselmek

Anahtar Sözcügünüz: Inceleyicilik

Yenmeniz gereken huyunuz: Çekingenlik ve cesaretsizlik

 

Ugurlu gününüz: Çarsamba

Ugurlu sayilariniz: 0, 5, 16, 888, 6848

Ugurlu tasiniz: Koyu mavi safir

Ugurlu renkleriniz: Açik sari, açik mavi ve kobalt mavisi

 

Ugurlu çicekleriniz: Açelya, sari menekse, lavanta çiçegi

 

Ugurlu kokulariniz: Leylak, limon ve sardunya

Hoslandiginiz müzik: Eski, romantik sarkilar

Olasi hastaliklariniz: Karin bölgesi hastaliklari, karaciger, pankreas, bagirsak, apandisit, ayak ve sinir hastaliklari

Çok iyi anlastiginiz burçlar: Boga, Oglak

Iyi anlastiginiz burçlar: Ikizler, Yengeç, Balik, Koç

Kötü anlastiginiz burçlar: Kova, Aslan, Akrep

Ne iyi ne kötü: Terazi, Yay

Basarili olacaginiz meslekler: Çesitli ilim dallari, özellikle eczacilik ve teknik alanlar, edebiyatçi, yazar, gazeteci, yayinci, kitapçi, matbaaci, sekreter, arastirmaci, postaci, muhasebeci

 

Burcun ünlüleri: Adnan Saygun, Agatha Christie, A. Dvorak, Buyuk Iskender, Greta Garbo, Jimmy Connors, Larry Hagman, Linda Gray, Michael Jackson, Peter Falk, Peter Sellers, Pierre Curie, Raquel Welch, Richard Gere, Sean Connery, Sophia Loren, Ugur Dündar, Vitali Hakko

 

Başak burcu bereket tanrıçaları ile özdeşleştirilir. Tek bir bereket tanrıçasının sembolize edemeyeceği Başak burcu, en iyi Zeus ve Themis'in kızı Astraia ile anlatılır. Zodyak kuşağının altıncı sırasında yer alan Başak, insanın evrimsel ilerleyişinin ve evrensel konumundaki gelişiminin de altıncı aşamasıdır. Aslan'da temel amaç, insanın bireyselliğinin ve yaratıcılığının gelişmesidir. Başak'ta ise bireysel yeteneklerin keşfi ve bunların en yararlı, en üretken biçimde kullanılmasının öğrenilmesidir. Bu sebeple Başak hizmet burcu olarak tanınır. Pek çok Başak, eğitim, sağlık sektörü gibi alanlarda edindikleri mesleklerle hem başarı hem de tatmin elde eder. Başak genellikle diğer insanlara yardım ederken fedakar bir yapı sergiler, ancak verdiği hizmet, ettiği yardım kabul görmez ya da gözardı edilirse, insanların dikkatini çekmek ve duygusal olarak işbirliği sağlamak için kendini harcanmış gibi de göstermeye eğilimlidir. Başak'ın yardım ederken, insanları mükemmeliyetçiliğe yönlendirmesi, insan ilişkilerinde yaşadığı problemlerin temelini oluşturur.

 

Değişken nitelikteki Başak'ın adaptasyon gücü yüksektir. Yaşamsal anlamda bakıldığı zaman son derece büyük bir avantaj olan bu özellik, insan ilişkileri yüzünden Başak'ta deformasyonların yaşanmasına neden olabilir. Başak içgüdüsel olarak diğer insanların ihtiyaç ve isteklerine duyarlıdır. Kendi durum ve ihtiyaçlarını gözardı ederek, diğer insanlarınkine uyum sağlamaya eğilim, Başak'ın kendi gerçeğinden uzaklaşmasına neden olabilir. Sembolü Kutsal Bakire olan Başak, gerçekten de oldukça utangaç bir yapıdadır. Mükemmel eşi ve mükemmel birlikteliği yaşayacağına inandığı zaman kendini bırakabilir. İdealist ve detaycı bir yapısı olan Başak, bu özelliği yüzünden projeleri, başladığı işleri tamamlamakta zorlanır. Sahne arkasında ya da işin mutfağında olmayı tercih eden Başak, gözler üzerinde olmadığı zaman çok daha iyi performans gösterir.

 

Deneyimlerinin pratik değeri Başak için öncül öneme sahiptir. Fiziksel tepkiden, hislerini değerlendirmeden ve entellektüel seviyede mantık yürütmeden önce, Başak her deneyimin pratik avantajlarına bakar. Deneyimlerinden kazandıklarını diğer insanlarla paylaşmak, onların kullanımına sokmak tipik bir Başak karakteristiğidir.

 

Entellekt ve iletişimi sembolize eden Merkür, İkizler gibi Başak burcunun da yönetici gezegenidir. Dolayısıyla iletişim Başak'ın hayatında oldukça önemli bir yer tutar ama, genelde Başak burcu insanları bir İkizler kadar konuşkan değildir. Başak kitaplara, dergilere ve yazı yazmaya meraklıdır. Başka bir deyişle, yalnızken de yapılabilecek faaliyetler, Başak'ın hayatında önemli yer tutar. Organize etme yeteneği, eleştirel bakışı, skolastik tarzı ve detaylara verdiği önem ile iyi araştırmacı ve akademisyen olur.

 

Yaptığı her şeyi, etrafındaki her insanı, ve her türlü ilişkiyi geliştirmek temel Başak dürtüleri arasındadır. Kimi zaman mükkemmeliyetçiliğini tembelliği ve hareketsizliği için bahane olarak kullanır. Bu daha çok üretimden kaçan, dağınık, organize olamayan Başaklarda rastlanan bir eğilimdir. Başak özeleştiriye yatkın olmasına rağmen, kimi zaman kendi hatalarını görmeyi kabul edemez. Analitik yetenekleri sayesinde, bir şeyi başından sonuna kadar planlayıp, organize edebilir ve en ufak bir detayı atlamadan, teoridekileri pratiğe geçirebilir. Başak kendi yaptıklarına çok değer vermediği, her zaman daha iyisinin olabileceğine, yapılabileceğine inandığı için, iltifatları, alkışları da şüphe ve güvensizlikle karşılar. Zodyak'ta sağlığa, temizliğe, hijyene ve beslenmeye en önem veren, Toprak ve Değişken nitelikteki Başak burcudur. Altıncı sırada bulunan Başak, en ufak bir bedensel rahatsızlıkta kendini doktora ya da hastaneye atar.

 

Detay ve dikkat, özümseme Başak burcunun en temel karakteristikleridir. Başak vücutta, batın bölgesi, bağırsaklar, dalak, merkezi sinir sistemi üzerinde hakimdir. Esas olarak, oniki parmak bağırsağı ve periton (karın zarı) Başak burcunun yönetimindedir.

 

Başak detaylara çok önem verdiği, algıları çok kuvvetli olduğu için sinir sistemi de oldukça hassastır. Bağırsak ve abdomen fonksiyonları ile ilgili rahatsızlıklar, ülser (özellikle endişelenmelerden), kolit, karınzarı iltihabı (peritonit), apandisit, kabızlık, peklik, yanlış beslenme ve bundan kaynaklanan bağırsak bozuklukları, her türlü psikosomatik hastalıklar Başaklarda çok sık görülür.

 

Başakların beslenmesine, hijyen ve temizliğe yanı sıra, mental sakinliğe göstereceği dikkat, ayıracağı zaman ve enerji kendini iyi hissetmesini sağlar.

 

Beslenme rejimleri Başak burcu için sağlıklı kalmakta önemli bir faktördür. Öğünlerini düzenli olarak almadığında, iyi pişmiş yemekler yemediğinde rahatsızlanması çok kolaydır. Başak'ın bağırsaklarını çalıştırması ve terbiye edebilmesi açısından açısından tahıl ağırlıklı bir diyete öncelik vermesi yararlı olur. Vejeteryen bir diyetin Başak insanları için faydalı olacağı söylenir. Kuvvetli içkiler, salça ve baharattan uzak durulmalıdır.

 

Başak ve İkizler burcunun yönetici gezegeni Merkür'ün madeni cıvayı üzerinde ya da evine bulundurması, sarı topaz, akik gibi taşlarla yapılmış takılar kullanması huzur ve sağlık getirecektir.

 

Kumlu, çorak alanlarda yetişen, çok çeşitli renklerde çiçekleri olan, meyankökü, maydanoz, karapelin, kediotu, rezene, gibi otlarla hazırlanacak ev ilaçları ve çaylar, Başak'ın sinir sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

 

Taba, açık kahverengi, çok uçuk yeşil renklerdeki giyim eşyaları ve dekorasyon da Başak'a sakinlik verir.

 

Bedensel olduğu kadar zihinsel aktiviteyi de tatmin edecek spor dalları Başak için uygundur. Uzun yürüyüşler, açık havadaki faaliyetler, aerobik, kültür fizik gibi bedensel aktivitelerle birlikte, yoga, meditasyon gibi alternatif teknikler de sükunet ve huzur bulmasına yardım eder.

 

Genellikle Zodyak'ta aseksüellikle özdeşleştirilen Başak burcu, aslında bu özelliğine çok uygun değildir. Toprak elementinden olması nedeniyle, Başak'ın da duyuları ve duyguları oldukça gelişkindir. Ancak Başak gerçekten de diğer burçlara oranla, cinsel alanda daha az aktifdir. Genellikle soğuk ve mesafeli bir tarz sergileyen Başak, mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olduğu için cinsellikten de daha uzak durmayı tercih eder.Başak burcunun üyeleri iyi konuşma yeteneğine sahip insanları sever. Başak iletişim kurmayı, etrafında zeki, entellektüel ve sakin insanların olmasını ister.

 

İlerleyebilecek bir beraberliğin temelini atabilmek için, Başak ile sakin ve kaliteli bir yerde buluşmayı tercih etmek gerekir. Başak'ın seçiciliğini göz önüne alarak, sağlıklı yiyeceklerin, sessiz, sakin ve romantik bir müziğin olduğu bir restaurant oldukça uygundur. Başak oldukça ilginç ve her konuyu rahatlıkla tartışabilecek, özellikle entellektüel alış-verişlere çok yatkın bir insandır. Fakat daha ilk günlerden gizli, mahrem konuların konuşulmasından, sırların paylaşılmasından, problemlerin ortaya dökülmesinden hoşlanmaz.

 

Birliktelikde Başak'ın ilk günden itibaren takdir etmesi ya da yüceltmesi mümkün değildir. Eleştiriye yatkın olan yapısı, ancak gerçeklerden emin olduktan, ölçüp biçtikten ve sıkı bir değerlendirmeden geçirdikten sonra tatmin olabilir. Ancak Başak kendisinden her hangi bir fikir ya da tavsiye istenirse, konu hakkında bütün bildiklerini tüm açıklığıyla paylaşır.

 

Başak oldukça dikkatli planlar yapar. Finansal güvence ve kişisel gelişim, yaşamında önemli bir yer tutar. Aşırı harcamalar gibi, hemen başlayan ve hızla gelişen ilişkiler de onları rahatsız eder. Genellikle pratik ve ulaşılabilir amaçları olan eşler seçmeye özen gösterirler.

 

Başak insanı yaşamını paylaşmaya değeceğine inandığı insanı bir kez bulduğunda, ona her zaman sadık olmaya çalışarak, onu mutlu etmek isteyecektir. Ancak sorumluluk sahibi, hassas ve entellektüel yanı kuvvetli insanlar bir Başak'ın aşkını anlayabilir. Dışardan kolayca anlaşılmasa bile, Başak oldukça sıcak, samimi ve dürüst bir yapıya sahiptir. O'nun kalbini bir kez kazanan, kendini yaşamı boyunca unutamayacağı bir sıcaklığın ve vericiliğin içinde bulur Başak risk almaktan, somut olmayan hiç bir şeye adım atmaktan hoşlanmaz. Toprak elementinden olan Başak'ın maddeyle ilişkileri oldukça dengeli ve istikrarlıdır. Çalışmayı ve üretmeyi hayatın amacı olarak gören Başak, detayları görerek hareket ettiği için, sağlam adımlar atmakta yanılmaz. Sürekli hesap yapan Başak, dünü, bugünü ve yarını düşünerek hareket eder. Genelde endişeli bir yapısı ve negativiteye eğilimi olduğu için, kötü günlerin yakında olduğunu düşünerek, para biriktirir ve kendini güvende tutmaya çalışır. Çok ince hesaplar yaparak, en iyi kazancı sağlayan yatırım sistemini başarıyla uygular.

 

Analitik yeteneğinin yardımıyla, yatırımlarında gayet planlı, stratejik ve hesaplı davranır. Başak'ın en eğilimli olduğu yatırım yöntemi, bankada para biriktirerek, faiz almaktır. Genel olarak israfa karşı olduğu için, tüketimde de hesaplı ve minimize eden bir tarzı vardır. Parasını çok çalışarak kazanan Başak, lüks tüketim mallarına, marka giyeceklere ya da isim yapmış yerlere meraklı değildir. Kişiliği gibi sade bir yaşamı olan Başak, başkalarına hizmet etmeyi sevdiği gibi, finansal anlamda yardım etmekten de sakınmaz.

 

Sağlığına ve temizliğe çok önem veren Başak'ın en büyük harcamaları bu alandadır. Sık sık gittiği doktor kontrollerini finansal olarak dengeleyebilmesi için, sağlık sigortası Başak'ın hayatında temel bir gereksinimdir. Ev yaşamında da en çabuk tükenen malzeme temizlik ve hijyen için olanlardır. Paraya karşı realistik bir yaklaşımı olan Başak, gerçekten ihtiyacı varsa harcamaktan sakınmaz. Aslında iyi şeyleri sevmesine rağmen, hayatındaki öncelikleri sıralayabilme yeteneği, kötü günlerinde bile kendi kendine yetmesinin ve ayakta kalabilmesinin temel nedenidir. Başak burcu bireyleri, analiz etmeyi, küçük parçalarına ayırmayı ve sonuca bu yollardan ulaşmayı severler. Zeka seviyesi oldukça yüksek olan Başak, pratik çözümler üreterek diğer insanlara hizmet etmeyi ister. Çok net görülmese de ikinci iyiyle yetinmesi mümkün olmayan Başak, iş yaşamında da başarılı olmak, yaptığı şeyi mükemmele ulaştırmak için elinden geleni yapar.

 

Toprak elementindeki Başak iş hayatında pratik, realistik ve ulaşılabilir amaçlara kanalize olur. Sorumluluklarını çok iyi kavrayan Başak, organizasyon yeteneği ve detaycılığı ile mesleki yaşamında da farkedilir. Başak'ın en büyük dezavantajı mükemmel olmayan hiç bir şeyden tatmin olamaması ve sanki hiç bir performans elde edilmemiş gibi davranmasıdır. Hem kendi sinir sistemini, hem de birlikte çalıştığı insanlarınkini ciddi şekilde yıpratması ve insani ilişkilerde problemler yaşaması bu yüzdendir.

 

Başak yardımsever bir iş arkadaşıdır. Bildiği ne varsa birlikte çalıştığı insanlara daha sorulmadan aktarır. Analitik yapısı nedeniyle, özgün problemlere özgün çözümler getirerek başarının anahtarlarını ekibine verir. Ancak eleştirel yapısı birlikte çalıştığı insanlar tarafından anlaşılıncaya ve kabul görünceye kadar, benimsenmesi zaman alır.

 

Başak'ın ofisi son derece düzenli, belki bir kütüphaneyi belki de bir hastane odasını andırır tarzdadır. Her şeyi yerli yerine koymadan işe başlayamayan Başak, ofisteki hijyene ve temizliğe de en az evdeki kadar dikkat eder.

 

Rakamlarla ve sayılarla arası çok iyi olan Başak muhasebe konusunda son derece başarılıdır. Bunun dışında servis sektörü, sağlık ve bakım sektörü başarılı olabileceği, kendi gösterebileceği alanlardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başak burcunun mevsimsel karşılığı hasat zamanıdır, yani yetiştirilmiş olanın kullanıldığı zamandır. Başak toprak grubundandır. Maddesel dünya ile ilgilidir ve değişken bir burç olduğu için değişen koşullara uyum sağlama ilkesini gösterir. Temel prensibi çalışmak, hizmet etmek, verimli olmak, bozuk olanı tamir etmek ve kusursuzlaşmaktır.BARIŞ İLHAN

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başak burcu karakteristik olarak toprak grubunun değişken yönünü temsil eder. Toprak grubu karakteristik olarak sosyallikten uzak ve maddiyatçıdır. Geleceğe doğru yapılan hamleleriyle ve köklerden uzaklaşıp kişiliğin isteklerine doğru yapılan inşayı temsil eder. Oğlak ve Boğa gibi doğrudan maddi isteklere yönelik burçların bulunduğu grupta Başak, diğer iki burca göre maneviyata biraz daha eğilimlidir fakat yinede 12 burcun arasında en maddiyatçı burçlardan biri olarak kabul edilir. Değişken bir niteliğe sahip olması burcun kişi veya nesne üzerinde bıraktığı etkinin değişebildiğini gösterirken beynin çalışma prensiplerinden birini de temsil ettiğini gösterir. Değişken karakterdeki her burcun güçlü olduğu bir zeka yönü vardır ve Başak gündelik planlamalarla yakından alakalı olduğu için beynin analitik çalışma prensibini temsil eder.

 

Zıt burcu Balık burcudur ve 6. eksenin bir parçasıdır. 6. eksen memnuniyetsizlikler eksenidir, 6. eksenin ana konusu ise müthiş bir toplum inancının değerlendirilmesidir. Balık bu topluma boyun eğmek ve topluma bir şeyler kazandırmak üzerineyken Başak bu toplumsal varlığın en tepesine çıkıp toplumsal varlığa karşı üstünlüğünü ilan etmekle alakalıdır. Bununla beraber bu iki burcun düşünce stilleri de birbirine zıttır. Balık derin ve çok iyi işlenilmiş bilgiyi işlemek ve müthiş fikirleri ortaya dökerken Başak bilgiyi işlemeden doğrudan pratik bir yola kullanma eğilimdedir.

 

6. ekseni memnuniyetsizlikler ekseni olarak tarif etmemin nedeni ise bu iki burcunda bir çeşit enerjinin (Enerji yerine başka bir şey koyabilirsiniz, temsili bir şey) en zirve noktasına ulaşılması ve bu iki enerjinin aşırılığından doğan kayıtsızlığı gösterir. Başak Koç ile doğan kişi merkezli enerjinin zirve noktasıyken Balık Terazi ile başlayan toplum merkezli enerjinin zirve noktasıdır. Başak'ın memnuniyetsizliği kişinin kendisiyle aşırı baş başa kalmasından ve sadece kendi enerjisinden beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Enerji alışverişi dışarı karşı kapalı olduğundan dolayı kişi sürekli aynı renk enerjiyle beslenir ve başka renk enerjilerle karşılaşmaz. Balıkta bunu aksi durumu geçerlidir, aşırı yoğun olan toplumdan gelen enerji kişiye tepki veremez duruma gelir ve bu kayıtsızlıktan kendisinden gelen enerjiyle kurtulmayı başarır.

 

Başak herhangi bir şeyin toplum içerisine çıkmadan önceki hazırlanış stilini temsil eder. Eğer bir gezegen Başak burcundan geçiyorsa topluma kapalı olduğunu ve zaman içerisinde topluma çıkarıldığını gösterecektir.

 

Başak burcunun kişi hayatı üzerinde üç aşaması vardır, kişilik özellikleri sabit kalmaz ve muhteşem bir ben merkezcilikten duyarlı bir insana doğru yol alır.

 

-Birinci aşamada kişi müthiş bir üstünlük duygusuyla tanışır. Pratikçe hazırladığı çözümler çevresindeki insanlar tarafından ciddi bir övgüyle karşılaşır ve kişiye burada üstün olduğu duygusu aşılanır. Zamanla yaptığı her türlü davranış olumlu karşılanacağından dolayı kişi her türlü şeyi yapmaya kendisini meşru olarak görür ve çevresindeki insanlara kendisini örnek göstermeye başlar. Bu aşamada kişi kendisini eleştirilemez bir tanrı olarak görecektir. Bu durumda kişi şımarık ve korkunç bir çocuk olarak görülebilir.

 

-İkinci aşama birinci aşama gibi pek muhteşem bir süreç değildir. Kişinin edindiği çevreden genişlemeye ve kendi yetiştiği çevreden uzaklaşmaya, başka yönlere doğru gitmeye başlar. Bu sefer kişi kendisinin aslında müthiş bir tanrı olmadığını, kendisinin aslında pek aciz olduğu gerçeği ile karşılaşır. 6. eksenin temel konusu olan "Muhteşem toplum algısı" burada başlar. Başak kendi köklerinden geldiği gibi en müthiş olduğunu gösterme yoluna gidecektir fakat kendi içinden sürekli olarak toplumun ondan kat kat daha temiz olduğu şeklinde bir inanca sahip olacaktır. Kendisi olağan hiçbir şeyin en mükemmelini başarmadığı ve hileye başvurduğu için kendisini kirli hissettiği gibi toplumun bu tarz hilelere kesinlikle başvurmadığını görüp/düşünüp kendisinin gizli bir suçlu olduğunu düşünecektir.

 

Kendi yaptıklarını gizlemeye ve kendi yaptığı her şeyden bir şekilde nefret etmeye başlayacaktır. Aşağılık kompleksi bu aşamada kendisini gösterebilir ve kendisinin sorgulanamaz olduğu algısını insanlar üzerinde göstermeye çalışarak bu yönden üstünlüğünü göstermeye çalışacaktır. Kendisine doğru yapılacak en ufak eleştiriyi dahi kendisini aşağılamak olarak algılayacaktır fakat başkalarının kusurlarını kendisi hemen söyleyecektir.

 

-Üçüncü aşama Başak burcunun derslerinin tamamlandığını aşamadır. Kişi kendi yeteneklerini insanların üzerinde baskı kurmaya değil insanlara yardımcı olmaya yönelik kullanmaktadır. İnsanların ne türlü ihtiyaçlara sahip olduğu, hangi türlü şeylerden hoşlandığı iyi bir şekilde analiz edilip bu yönlerle insanlarla bir bağ kurulmaya çalışılmaktadır. Bu zamanla kendisini toplumun bela olarak gördüğü ve insanların kendisinden kaçtığı bir kişilik olmaktan çok zamanla istenilen bir kişilik olmaya geçirecektir. Bu, Başaktan sonra gelen Terazi burcunun başlangıç sinyallerini gösterir.

 

Mudane Astrolojide Başak burcu dışarı karşı kapatılmış ufku fazla geniş olmayan işçi sınıfını temsil eder. Örneğin Sovyetler Birliğinin yükseleni Başak burcudur, bu Sovyetler Birliği halkının fazla refahla tanışmamış bir işçi halkı olduğunu gösterir. (Diğer bir örnek için Kuzey Kore'ye bakabilirsiniz.) İçinde yaşadığım ülkenin de Kuzey Ay düğümü Başaktadır. Bu ülkenin kaotik bir ortamdan verimli ancak sınırlı ve kontrollü bir refah ortamına doğru ilerlediğini gösterir. (Ülkenin Merkür'ünün Terazi'deki Satürn ile kavuşmuş olduğunu düşünürsek bayağı disiplinle bir ortamda diyebiliriz. Tabii ne biçim bir ülkede yaşıyorsak Lilith Algolle falan kavuşmuş, o derece.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bipolarımın vesvese kaynağı nefret kaynağı merkür başakmıdır nedir.pek te sevmem başakları sürekli hep kendinin doğru olduğunu çemkirir başkalarını rahatlıkla gamsızlıkla boş gezerlikle suçlar.sanatçının ilhamı,gençlerin gençlik heyecanı,birinin orjinal farklı tutumları ona göre gereksiz düzen bozucudur.çemkirilmesi hatta kınanıp dışlanması gerekmektedir.onla birlik olmayanlara ayrı çemkirilir tabi.o iştemediği sürece ondan beklenilen merhamet ve para cinayet sebebidir.önceden bir iki söylenmeyen ayrıntı kusur olarak yüze yapıştırılır.az bulunan hoş görüden de vazgeçilir.savaşmak için en iyi yöntem saldırıdır usulü seçilir. bunlar söylenince başak kişisine inkar edilir.

merkürüm bile beni bu kadar zorluyor ise gerisi dırdır severlere kalsın başak burçlarının.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oo karşim döktürmüşsün . :thumbsup:

 

Başak burcunun psikopatolojisine pek sahip olmak istemem doğrusu . Bu arada o dediğin aşamalara insanlar ömür boyu sahip olabiliyorlar , eğer balık burcunun bütünsellik , belirsizlik ve akışkanlık ilkeleri ile yüzleşmiyorlarsa ( Yoğun neptün ve jüpiter transitleri bunu açığa çıkarabilir )

 

6.evde stelyum , başak burcunda stelyum . Güneş , ay ve mars gibi iradenin ve güdülenmenin etkin olduğu gezegenlerin başak burcu konumu ve başak burcunda retrogade hareketi . O dediğin aşamaları gerçekten kişiselleştirebiliyor .

 

Barış özkırışın da bir yazısını paylaşayayım ;

 

Başak burcu verimli, üretken ve yetkin olma ihtiyacını sembolize eder. Gelişim dönemi olarak, 18–25 yaş aralığına karşılık gelir. Erikson’un tanımladığı “üretkenliğe karşı durgunluk” evresi ile benzerlik gösterir. Bireyin yetişkin adayı olduğu bir dönemdir. Bu dönem içerisinde, bireyin üniversite eğitimine devam etmesi veya iş hayatına atılması ve topluma faydalı olmak adına mevcut yeteneklerini geliştirmesi muhtemeldir. Bu gelişim döneminde; bireyin problem çözme becerileri ve verimli olma çabası ön plandadır. Önceki dönemlerdeki krizleri sağlıklı olarak atlatmışsa, topluma faydalı olmak ve hizmet etmek için hazırdır.

 

 

 

Aynı bu gelişim döneminde olduğu gibi, Başak burcu da verimli olma ihtiyacı ile bağlantılıdır. Başak burcunun odak noktası, verimsizliğe neden olabilecek hataların tespit edilmesi ve düzeltilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, bütünü parçalarına ayırır ve nasıl işlediğini analiz eder. Başak burcunun; psişenin bakım ve onarım sistemini sembolize ettiğini söylemek mümkündür. Ancak birey sistemin işlevselliğini iyileştirme ihtiyacını kendi benliğine fazla yönlendirdiği takdirde, öz-değer algısını olumsuzlaştıran bir etkinin ortaya çıkması mümkündür. Bu durumda, aşırı tevazu gösteren ve kendini fazla kısıtlayan bir kişilik yapısı ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra; birey iyileştirme ve verimli olma ihtiyacını kendi bedenine fazla yönlendirdiği takdirde; diyet, eksersiz, hijyen ve sağlık konusunda aşırıya kaçabilir.

 

 

 

Bazı uç durumlarda, bir doğum haritasında Başak burcu aşırı vurgulandığında (stelyum vb.), harita sahibi “obsesif-kompülsif kişilik bozukluğu”ndan muzdarip olabilir. Obsesif-kompülsif kişilik bozukluğuna sahip bir bireyin aşağıdaki özelliklere sahip olması muhtemeldir:

 

Aşırı detaycılık

Aşırı otodisiplin

Aşırı duygusal kontrol

Aşırı mükemmeliyetçilik

Özel hayattan yoksun kalacak şekilde kendini işe adama

Aşırı hata yapma korkusu

Aşırı eleştiricilik

Aşırı katılık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bana bi faydasını görmedim bu burcun

 

Aha işte bu analitik pragmatistliğin yüzünden görememişsindir zaman zaman . Başak burcunun çelişkileri . :D

 

Bu çelişkiler ve onların subjektif doğaları üzerine olan bir diyalog ;

 

Tavşan akıllı dedi pooh düşünceli düşünceli .

Evet dedi piglet , Tavşan akıllı .

Ve Beyni var

Evet dedi Piglet , Tavşanın Beyni var .

 

Uzun bir sessizlik oldu .

Sanırım dedi pooh , asla hiçbir şey anlamamasının nedeni de bu ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

düzen delisi olup evini dağıttığında.detayı görmek işinde evinde ailende sadece seni hayattan soğutmaya hasta etmektan başka bir şey yapmamışsa bir faydasını görememişsindir.

Şu cümleyi anlayamadım,başağım ya ondan herhalde :D

 

Neyse geçen gün yazacaktım şarjım bitmişti

Başak burcu O.çocuğudur diyelim kapatalım bence bu konuyu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu cümleyi anlayamadım,başağım ya ondan herhalde :D

 

Neyse geçen gün yazacaktım şarjım bitmişti

Başak burcu O.çocuğudur diyelim kapatalım bence bu konuyu.

hey dostum ona bakarsan tüm burçlara kestirme o laf olur. burda burcuna özelliklerinin dibine vurmuşcasına taşıyanları belirtiyorum.kimse başağı çekip jengayı düşürmüyor.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burçlara inanmamamın sebebi bu işte.Ben kişiliği son derece karmaşık ve çelişkili biriyim.Bir başağım ve çalışkan olmama karşın hiç düzenli değilim.Tabiri caizse odamı b*k götürüyor.Başakların o meşhur titizliği yok bende.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burçlara inanmamamın sebebi bu işte.Ben kişiliği son derece karmaşık ve çelişkili biriyim.Bir başağım ve çalışkan olmama karşın hiç düzenli değilim.Tabiri caizse odamı b*k götürüyor.Başakların o meşhur titizliği yok bende.

 

Ay Başak olarak benimde ne tesadüf. Açıkçası çokta umurumda değil ve pek çok Başak burcununa mensup kişinin de pek öyle bir elinde toz bezi diğer elinde maşrapa dolaştığını görmedim. Hatta ki haritasında Güneş, Ay, Merkür, Venüs gibi dört gezegenin Başak burcunda olmasına rağmen hiçte öyle bahsedildiği gibi temiz olmayan tanıdıklarım var. Burada verilen vurgu aslında Başak burcunun obsesif kompusifliğe eğilimliliğidir ki bu popüler kültürde oldukça yanlış bir biçimde "Ehehahahahahah bak temizlik hastası" gibi lense edilir. Ancak olay Sidar'ın da dediği verimsizliğe neden olacak durumların ortadan kaldırılmak istenmesiyle oluşabilecek bir durumdur bu.

 

Ve bence Başak burcusunuz. Karışık ve çelişkili olmanızı itiraf etmeniz bile Başak burcuna yönelim olduğunu gösterir ancak elbette kişilik üzerine etki edecek tek şey elbette ki Güneş değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende bir basagim,yükselenim balik burcu,sanki daha cok yükselen burcumun özelliklerini tasiyorum.ayrica dogum pin kod analizimde hava elementim hic yok,elementler hakkinda bilgisi olan varsa nasil dengeleyebilirim ?

Merkür'ün ve Neptün'ün konumuna bakman lazım. Merkür kötü bir durumdadır büyük ihtimal, başak enerjisi bu şekilde engellenmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende bir basagim,yükselenim balik burcu,sanki daha cok yükselen burcumun özelliklerini tasiyorum.ayrica dogum pin kod analizimde hava elementim hic yok,elementler hakkinda bilgisi olan varsa nasil dengeleyebilirim ?
burçsal enerji anlamında şunu söyleyebilirim.bir çocuk düşün bu sensin başak yanın baba olsun balık yarın anne olsun.başak baba cabbar astığım astık balık anne merhamet timsali kırılgan olsun.böyle olunca başak baba sana şunu yap dicek.balık anne dur düşün biraz kimseye zarar verme dicek.biri yap biri yapma diyen anne baba arasında sıkışan ne annesini ne babasını memnun edebilen, yaptığı şeylerde bir türlü içine sinmeyen masum çocuk gibi olur durumun.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ay Başak olarak benimde ne tesadüf. Açıkçası çokta umurumda değil ve pek çok Başak burcununa mensup kişinin de pek öyle bir elinde toz bezi diğer elinde maşrapa dolaştığını görmedim. Hatta ki haritasında Güneş, Ay, Merkür, Venüs gibi dört gezegenin Başak burcunda olmasına rağmen hiçte öyle bahsedildiği gibi temiz olmayan tanıdıklarım var. Burada verilen vurgu aslında Başak burcunun obsesif kompusifliğe eğilimliliğidir ki bu popüler kültürde oldukça yanlış bir biçimde "Ehehahahahahah bak temizlik hastası" gibi lense edilir. Ancak olay Sidar'ın da dediği verimsizliğe neden olacak durumların ortadan kaldırılmak istenmesiyle oluşabilecek bir durumdur bu.

 

Ve bence Başak burcusunuz. Karışık ve çelişkili olmanızı itiraf etmeniz bile Başak burcuna yönelim olduğunu gösterir ancak elbette kişilik üzerine etki edecek tek şey elbette ki Güneş değildir.

 

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

burçsal enerji anlamında şunu söyleyebilirim.bir çocuk düşün bu sensin başak yanın baba olsun balık yarın anne olsun.başak baba cabbar astığım astık balık anne merhamet timsali kırılgan olsun.böyle olunca başak baba sana şunu yap dicek.balık anne dur düşün biraz kimseye zarar verme dicek.biri yap biri yapma diyen anne baba arasında sıkışan ne annesini ne babasını memnun edebilen, yaptığı şeylerde bir türlü içine sinmeyen masum çocuk gibi olur durumun.

tesekkürler tugce cok dogru bir analiz yapmissin.aynen ben buyum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı öylesine yaratmış bu burcun insanlarını. Bir halt olmaz ..

 

>Toprak grubu

>Efendiligi temsil ediyor.

>Zodyakin en dayanikli burcu. (5 yil hic durmadan calisabilecek kadar.)

 

Tabii sen nasil istiyorsan oyle olsun ama bir burcun sosyal yonu zayif ve kaba bir yapisi var diye bir halt olmaz diyemeyiz degil mi? Acikcasi Zodyakin en entelektuel, en hizli beyin yapisina sahip, en dayanikli burcunu hani bir halt olmaz diye kucumsemek ne bileyim fazla dozda nefretten veya kotumserlikten kaynaklaniyor olmali.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten kötümser biriyim ve toprak grubuna karşı ayrı bir nefretim var. Görüşümü paylaştım, bunda sakınca olduğunu sanmıyorum.

 

Toprak grubunu ben de hiç sevmem, fakat her elementin ve burcun iyi olduğu konular vardır ve her birinin içeriği inanılmaz geniştir, farklı bir boyuttur. Ve hiçbir takım yıldızının enerjisi öylesine* değildir, tabi sen ciddi anlamda bir yorum yapmadın onu anlıyorum. Ve toprak grubu baskın bir kişi kendi iyi olduğu konularda başarılı olsa da benim gözümde pek değeri olmaz, senin görüşün de benimkine benzer sanırım.;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

>Toprak grubu

>Efendiligi temsil ediyor.

>Zodyakin en dayanikli burcu. (5 yil hic durmadan calisabilecek kadar.)

 

Tabii sen nasil istiyorsan oyle olsun ama bir burcun sosyal yonu zayif ve kaba bir yapisi var diye bir halt olmaz diyemeyiz degil mi? Acikcasi Zodyakin en entelektuel, en hizli beyin yapisina sahip, en dayanikli burcunu hani bir halt olmaz diye kucumsemek ne bileyim fazla dozda nefretten veya kotumserlikten kaynaklaniyor olmali.

Vurmuş gol olmuş...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başak burcu karakteristik olarak toprak grubunun değişken yönünü temsil eder. Toprak grubu karakteristik olarak sosyallikten uzak ve maddiyatçıdır. Geleceğe doğru yapılan hamleleriyle ve köklerden uzaklaşıp kişiliğin isteklerine doğru yapılan inşayı temsil eder. Oğlak ve Boğa gibi doğrudan maddi isteklere yönelik burçların bulunduğu grupta Başak, diğer iki burca göre maneviyata biraz daha eğilimlidir fakat yinede 12 burcun arasında en maddiyatçı burçlardan biri olarak kabul edilir. Değişken bir niteliğe sahip olması burcun kişi veya nesne üzerinde bıraktığı etkinin değişebildiğini gösterirken beynin çalışma prensiplerinden birini de temsil ettiğini gösterir. Değişken karakterdeki her burcun güçlü olduğu bir zeka yönü vardır ve Başak gündelik planlamalarla yakından alakalı olduğu için beynin analitik çalışma prensibini temsil eder.

 

Zıt burcu Balık burcudur ve 6. eksenin bir parçasıdır. 6. eksen memnuniyetsizlikler eksenidir, 6. eksenin ana konusu ise müthiş bir toplum inancının değerlendirilmesidir. Balık bu topluma boyun eğmek ve topluma bir şeyler kazandırmak üzerineyken Başak bu toplumsal varlığın en tepesine çıkıp toplumsal varlığa karşı üstünlüğünü ilan etmekle alakalıdır. Bununla beraber bu iki burcun düşünce stilleri de birbirine zıttır. Balık derin ve çok iyi işlenilmiş bilgiyi işlemek ve müthiş fikirleri ortaya dökerken Başak bilgiyi işlemeden doğrudan pratik bir yola kullanma eğilimdedir.

 

6. ekseni memnuniyetsizlikler ekseni olarak tarif etmemin nedeni ise bu iki burcunda bir çeşit enerjinin (Enerji yerine başka bir şey koyabilirsiniz, temsili bir şey) en zirve noktasına ulaşılması ve bu iki enerjinin aşırılığından doğan kayıtsızlığı gösterir. Başak Koç ile doğan kişi merkezli enerjinin zirve noktasıyken Balık Terazi ile başlayan toplum merkezli enerjinin zirve noktasıdır. Başak'ın memnuniyetsizliği kişinin kendisiyle aşırı baş başa kalmasından ve sadece kendi enerjisinden beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Enerji alışverişi dışarı karşı kapalı olduğundan dolayı kişi sürekli aynı renk enerjiyle beslenir ve başka renk enerjilerle karşılaşmaz. Balıkta bunu aksi durumu geçerlidir, aşırı yoğun olan toplumdan gelen enerji kişiye tepki veremez duruma gelir ve bu kayıtsızlıktan kendisinden gelen enerjiyle kurtulmayı başarır.

 

Başak herhangi bir şeyin toplum içerisine çıkmadan önceki hazırlanış stilini temsil eder. Eğer bir gezegen Başak burcundan geçiyorsa topluma kapalı olduğunu ve zaman içerisinde topluma çıkarıldığını gösterecektir.

 

Başak burcunun kişi hayatı üzerinde üç aşaması vardır, kişilik özellikleri sabit kalmaz ve muhteşem bir ben merkezcilikten duyarlı bir insana doğru yol alır.

 

-Birinci aşamada kişi müthiş bir üstünlük duygusuyla tanışır. Pratikçe hazırladığı çözümler çevresindeki insanlar tarafından ciddi bir övgüyle karşılaşır ve kişiye burada üstün olduğu duygusu aşılanır. Zamanla yaptığı her türlü davranış olumlu karşılanacağından dolayı kişi her türlü şeyi yapmaya kendisini meşru olarak görür ve çevresindeki insanlara kendisini örnek göstermeye başlar. Bu aşamada kişi kendisini eleştirilemez bir tanrı olarak görecektir. Bu durumda kişi şımarık ve korkunç bir çocuk olarak görülebilir.

 

-İkinci aşama birinci aşama gibi pek muhteşem bir süreç değildir. Kişinin edindiği çevreden genişlemeye ve kendi yetiştiği çevreden uzaklaşmaya, başka yönlere doğru gitmeye başlar. Bu sefer kişi kendisinin aslında müthiş bir tanrı olmadığını, kendisinin aslında pek aciz olduğu gerçeği ile karşılaşır. 6. eksenin temel konusu olan "Muhteşem toplum algısı" burada başlar. Başak kendi köklerinden geldiği gibi en müthiş olduğunu gösterme yoluna gidecektir fakat kendi içinden sürekli olarak toplumun ondan kat kat daha temiz olduğu şeklinde bir inanca sahip olacaktır. Kendisi olağan hiçbir şeyin en mükemmelini başarmadığı ve hileye başvurduğu için kendisini kirli hissettiği gibi toplumun bu tarz hilelere kesinlikle başvurmadığını görüp/düşünüp kendisinin gizli bir suçlu olduğunu düşünecektir.

 

Kendi yaptıklarını gizlemeye ve kendi yaptığı her şeyden bir şekilde nefret etmeye başlayacaktır. Aşağılık kompleksi bu aşamada kendisini gösterebilir ve kendisinin sorgulanamaz olduğu algısını insanlar üzerinde göstermeye çalışarak bu yönden üstünlüğünü göstermeye çalışacaktır. Kendisine doğru yapılacak en ufak eleştiriyi dahi kendisini aşağılamak olarak algılayacaktır fakat başkalarının kusurlarını kendisi hemen söyleyecektir.

 

-Üçüncü aşama Başak burcunun derslerinin tamamlandığını aşamadır. Kişi kendi yeteneklerini insanların üzerinde baskı kurmaya değil insanlara yardımcı olmaya yönelik kullanmaktadır. İnsanların ne türlü ihtiyaçlara sahip olduğu, hangi türlü şeylerden hoşlandığı iyi bir şekilde analiz edilip bu yönlerle insanlarla bir bağ kurulmaya çalışılmaktadır. Bu zamanla kendisini toplumun bela olarak gördüğü ve insanların kendisinden kaçtığı bir kişilik olmaktan çok zamanla istenilen bir kişilik olmaya geçirecektir. Bu, Başaktan sonra gelen Terazi burcunun başlangıç sinyallerini gösterir.

 

Mudane Astrolojide Başak burcu dışarı karşı kapatılmış ufku fazla geniş olmayan işçi sınıfını temsil eder. Örneğin Sovyetler Birliğinin yükseleni Başak burcudur, bu Sovyetler Birliği halkının fazla refahla tanışmamış bir işçi halkı olduğunu gösterir. (Diğer bir örnek için Kuzey Kore'ye bakabilirsiniz.) İçinde yaşadığım ülkenin de Kuzey Ay düğümü Başaktadır. Bu ülkenin kaotik bir ortamdan verimli ancak sınırlı ve kontrollü bir refah ortamına doğru ilerlediğini gösterir. (Ülkenin Merkür'ünün Terazi'deki Satürn ile kavuşmuş olduğunu düşünürsek bayağı disiplinle bir ortamda diyebiliriz. Tabii ne biçim bir ülkede yaşıyorsak Lilith Algolle falan kavuşmuş, o derece.)

 

Yaşamıma cuk oturuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...