Jump to content

Mona Lisa'nın şifresi gözlerinde saklı


codzombi

Önerilen Mesajlar

Mona Lisa'nın şifresi gözlerinde saklı

 

Ünlü İtalyan ressam Leonardo Da Vinci'nin yıllardır çözülmeye çalışılan en ünlü eseri Mona Lisa'nın şifresi gözlerinde çıktı.

 

Kesin kimliği konusunda hala spekülasyonlar olan Mona Lisa'nın sağ göz bebeğinde L ve V harflerinin olduğu ortaya çıktı. Harfleri keşfeden İtalya Kültürel Miras Komitesi Başkanı Silvano Vincenti, bunun Da Vinci'nin baş harfleri olabileceğini de belirtiyor ancak ressamın neden böyle bir imza atma gereksinimi duyduğu sorusuna tatmin edici bir yanıt verilemiyor.

 

Mona Lisa'nın sol gözünde ise CE ve B harflerinin gizlendiği belirlendi. Ancak 500 yıldan daha fazla süre önce yapılan tabloda zamanla oluşan yıpranma nedeniyle harfler net okunamıyor.

 

Normal gözle bakıldığında farkedilemeyen işaretler, özel bir büyütme tekniği ile ortaya çıkarıldı.

 

Tabloda gizlenen bir başka sembol de arka tarafta yer alan köprünün kemeri üzerinde yer alıyor. Kemer üzerinde '72' ya da 'L2' yazıyor. Ancak bu harf ya da rakamların ne anlama geldiği konusunda elle tutulur bir bilgiye henüz ulaşılmış değil.

 

"SEMBOLLER RASTLANTI DEĞİL"

 

Uzmanlar sadece bu sembollerin rastlantı ile konmadığı, Da Vinci tarafından bilinçli olarak konduğunda hem fikir. Ürettiği pek çok yapıtta sembol ve şifreler kullanan ve ezoterik olduğu bilinen Da Vinci'nin şifrelerinin yakında çözüleceği umut ediliyor.

 

MEZARI AÇILMAK İSTENİYOR

 

Kendisi de bir Da Vinci uzmanı olan Silvano Vinceti, sanatçının Mona Lisa'ya diğer tablolarından çok daha fazla önem verdiğini ve hayatının son döneminde onu yanından ayırmadığını vurguluyor.

 

Vinceti, Leonardo Da Vinci'nin mezarını açmak için izin almaya çalışan bir grubun üyesi. Kafatası incelemesiyle Da Vinci'nin yüzünün bire bir görüntüsünü elde etmeye çalışan grup, Mona Lisa'nın sanatçının bir oto portresi olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

 

MONA LİSA'NIN GÜLÜMSEMESİNDE DE SIR VAR

 

Mona Lisa'yı bu kadar ünlü bir eser haline getiren gülümseme de tabloda çözülmeye çalışılan sırlar arasında. Kısa bir süre önce Da Vinci'nin, Mona Lisa'nın bu esrarengiz, buğulu gülümsemesindeki optik efektleri nasıl yarattığı ilk kez ortaya çıkarıldı.

 

Fransız Müzeleri Araştırma Merkezi ve Restorasyon Laboratuvarı ile Avrupa Sinkrotron Radyasyonu Tesisi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada bilim insanları Mona Lisa'nın "buğulu" gülümsemesinin ardında ünlü ressamın parmaklarıyla tabloya sürdüğü aşırı derecede ince cam cilanın olduğunu belirledi.

 

Röntgen ışınlarıyla yapılan incelemede araştırmacılar, sürülen cila ve boya tabakalarının yüzün farklı bölgelerinde değişen seviyelerde nasıl oluşturulduğunu görebildi.

 

Farklı renkte boyalarla ustaca karıştırılmış, her biri insan saçından 50 kat ince 40 kat cilanın, Mona Lisa'ya belli belirsiz gülümseyişi veren hafif buğulu ve gölgeli etkiyi verdiği tespit edildi.

 

Cilanın kuruması aylar aldığından esrarlı gülümseyişin oluşmasının da yıllar aldığı kaydedildi. Tabloya sürekli bakıldığında bu gülümseyişin kaybolduğu izlenimi oluşuyor.

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/554703_10150902104154909_1360592385_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dünden beri düşünüyorum nerede okudum veya izledim diye ama bir türlü aklıma gelmiyor. O harfler sevgilisinin adının baş harfi ve soy adının baş harfi ya da baş ve son harfi adının ve resim de sevgilisinin resmiymiş. Sevgilisi de yardımcısıymış .Yardımcısı da erklek. 72 L2 de bilmemnerde bi köprü müymüş neymiş öyle bir şey ve manzarayla ikisini birleştirip yeri de bulmuşlar. Şeytan köprüsü mü öyle bir şey deniyormuş. Resmi yanından hiç ayırmazmış eşcinsel bir ilişki yaşadığı anlaşılmasın diye.

 

Bu şekilde aklımda kalmış , yok mu bu aynı yazıyı okuyan ya da belgeseli izleyen(Lan nereden aklımda kaldı deliricem bi çıkaramadım)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Nazilerin Enigma Şİfresi

   Nazilerin iletişim şifrelerini kırmak için birlik oluşturan amatörler, var olan ikinci şifreyi de kırmayı başardı. Binlerce bilgisayarı birbirine bağlayarak M4 projesini oluşturan amatör şifre kırıcılar, Nazilerin iletişim sistemi Enigma'dan geriye kalan son üç şifreden ikincisini de kırmayı başardı. Projenin liderlerinden Alman şifreleme meraklısı Stefan Krah, üçüncü mesajı okumayı şimdilik başaramadıklarını, ama bu konuda ısrarcı olduklarını söylüyor. İtilaf devletlerinin belalısı   1942'de

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Saklı Kalan Günlükler (11 Mayıs 2014)

   Hayat hep aynı. Beklentilerin dışında bir ömür… Sana yaşatacakları şeyler için sabırsızlanan koca bir hayat. Hani özlersin ya… Köyünü, şehrini, aileni, akrabalarını… En çokta geride bıraktığın anılarını. Şiddetli ama rahatsızlık vermeyecek kadar ince esen rüzgârlarda savrulan saçların gibi… Yüzüne yapıştığı halde çekmediğin saçlarını, Çünkü şuana kadar sevgiyle okşanmamış yanağını bu şekilde tatmin ediyorsun. Her bir saç telinin seni teselli ediyormuş hissini seviyorsun çünkü… Tıpkı

   , Yer: Edebiyat

  • Mona Lisa'nın Kemikleri Bulunmuş Olabilir

   Mona Lisa tablosunda poz veren kadının kimliğinin ve kalıntılarının peşindeki İtalyan araştırmacılar, ona ait olabilecek kemik parçaları bulduklarını açıkladı. Ekip Leonardo da Vinci’ye modellik yapan ve böylece dünya sanatının en önemli resim modellerinden biri olan gizemli kadının Florentine Lisa Gherardini olduğundan emin. Fakat Floransa’da ortaya çıkarılan iskeletler üzerinde yıllardır devam eden çalışmalar sonucu sadece bir femur parçası ele geçirilebildi. Bu kemik parçası da çok fazla has

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Saklı Yüz (Gizem - Gerilim)

   Orjinal Adı: The Hidden Face (La Cara Oculta)   Yapım: İspanya, Kolombiya   Süre: 92 Dakika   [TABLE=width: 100%] [TR] [TD=colspan: 2, align: left]Özet[/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 2, align: left]İspanyol çift Adrian ve Belen, içinde panik odası bulunan, II. Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiş Bogota/Kolombiya'daki bir eve taşınır. Adrian'la ilgili şüpheleri bulunan Belen, panik odasına girerek Adrian'ı kontrol etmeye karar verir ve...     İzleme Linki; >>> Saklı Yüz Türkçe Dub

   , Yer: Filmler

  • Kabala Saklı Bilgelik Geleneği

   Z’ev ben Shimon Halevi Çeviren: Ekrem Ülkü – Onur Ülkü   Başlangıç:   Adam ve Hayat ağacı aynı projeyi (taslağı) içerir. Bu düşünce (tasarım) kitabın ilk bölümü “Genesis”teki (Başlangıç) “Tanrı insanı kendi suretinde (tıpkısı) yarattı,” formülasyonundan ileri gelmektedir. Kabalistik geleneğe göre Tanrı, Hiçlik mevcudiyetinin (hakikatinin) –içinde Tanrı’nın (karşıt olarak) her şey ve hiç olduğu– boşluğundan, tezahür etmemiş mevcudiyetin (hakikatin) ilk oluşumunu (halini) yarattı. Bu sonsuz

   , Yer: Kabala

×
×
 • Yeni Oluştur...