Jump to content

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü / Dario Fo


masal perisi

Önerilen Mesajlar

Oyun Hakkında:

 

1969 yılında İtalya'nın Milano şehrinde patlayan bir bombanın 16 kişiyi öldürmesinin ardından polis Guiseppe Pinelli adındaki bir anarşisti elinde hiç bir delil bulunmamasına rağmen tutuklar. Emniyet müdürlüğünün 4. katındaki sorgu sırasında anarşist pencereden düşerek ölür. Polis olayı "kaza sonucu" olarak açıklar.

 

Oyun bu olaydan bir süre sonra aynı emniyet müdürlüğüne bir delinin sorgulanmak üzere getirilmesiyle başlar ve bahsi geçen "kaza sonucu" ölümün perde arkası ironik bir biçimde ortaya çıkar.

 

DELİNİN KARAKTER TAHLİLİ

 

 

 

KİM?

 

On altı defa, tiyatro oyuncusu anlamına gelen Istromani hastalığı nedeniyle tedavi görmüştür. 30-35 yaşlarında oldukça zeki ve pek çok konuda bilgi sahibi bir kişidir. İçinde bulunduğu kişilik saplantısı nedeniyle hastalığını doğrularcasına kişilik yolcukları­ yapıyor. Giydiği bir gömlekle düşündüğü kişiliğe, kılığa giriyor ve bilgilerini girdiği kılıklar üzerinde denerken, sahte fakat kendi içinde var olan herkesi inandırıyor. Zekiliği ve geniş bil­gileriyle kelime oyunları, laf kalabalığı ve bilgin tavırlarıyla çevresindekileri çıkmaza sürüklüyor. Tutuklandığı, bu hünerleriyle onu sorgulayan ve sicilini defalarca tutuklanmasına rağmen bozulmamış gören komiseri deli koltuğuna oturtmuş gibi kafasında, çevirdikçe aklını bulandırıyor. Bilgin konuşmaları, tavırlarıyla, neredeyse, değiştirdiği kişiliklere komiseri de inandırıyor. Bir polis memuru, komiserin bir randevusu olduğunu, deliyi dışarı attıktan sonra hatırlatır. Evraklarını almak üzere odaya giren deli, odanın boş olduğunu görünce soruşturma dosyalarını karıştırır. İncelediği birkaç tutuklunun soruşturma dosyalarını yırtıp atarak onları serbest bırakır. Emniyet binası içinde­ki bir müdürün araması üzerine telefon çalar. Deli ismini söylemeden müdürü laf kalabalığı yaparak konuşturur. Ve bir anarşistin pencereden atıldığı iddia edilen emniyet binasına soruşturmayı yürütmek için bir müfettişin geleceğini, adının Anghan olduğunu sonra öğrenir.

 

Komiserin odada olmamasına rağmen varmış gibi davranarak telefonu ona vermeden onun ağzından konuşur. Ortalığı karıştırır. Bu davranışı müdürün, komisere bir yumruk atmasına neden olur. Telefon" kapattıktan sonra kayıtlara "Kaza Sonucu Ölüm" şeklinde geçen demiryolu görevlisi anarşistin dosyasını inceleyerek beklenen yargıç kılığına girer ve "anarşistin pencereden atıldığı iddia edilen fakat kayıtlara kaza sonucu ölüm" şeklinde geçen soruşturmayı yürütmek üzere olay yerine yargıç kişi­liğiyle giderek beklenen soruşturmayı (Bir zaman şaşırtmacası yaptığını söyleyerek)başlatır. Bir deli soruşturma yürütüyor. Karma karışıklığıyla önüne sunulan bazı tezleri çürütüyor. Eskiden halk farklı olan, bilge kişilere "deli" diye bir damga nitelendiğinde isim verip, dışlar dalga geçermiş. Bu deli dost, bunu ters çevirmiş görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...