Jump to content

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı


serpentine

Önerilen Mesajlar

http://www.semgoksu.com/images/ataturk_1_haber.jpg

 

23 Nisan 1920. Büyük Millet Meclisi'nin açılış günü. Her yıl bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlarız. Dünyanın her yerinden gelen çocuklar da bizlere eşlik eder.

 

Bu bayram, 23 Nisan Milli Bayramı'nın, Ulusal Egemenlik Bayramı'nın ve Çocuk Bayramı'nın birleşmesinden meydana gelmiştir. "23 Nisan Milli Bayramı'nda" millet meclisinin açılması kutlanıyor, 1 Kasım gününde de saltanatın kaldırılması (ulusal egemenlik) kutlanıyordu. Çocuk Bayramının ise 1927 yılında Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin (günümüzün Çocuk Esirgeme Kurumu) ilk milli bayramımızda çocuklara yardım edilmesi gerektiğini anlatan açıklamasıyla (isteğiyle) kabul edildiği söylenir. Böylece 1927 yılında bu 3 bayram birleşti ve "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" ismini aldı.

 

1933 23 Nisan'ında Atatürk yeni bir gelenek başlattı. O sabah çocukları makamında kabul etti ve onlarla sohbet etti. Aynı yıl stadyumlarda beden hareketi gösterileri yapılmaya başlandı. O bayram, Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey'in kaleme aldığı Andımız çocuklar tarafından ilk kez okundu. Ve bu gelenekler günümüzde de devam etmektedir. Daha fazla bilgi için WIKIPEDIA

 

Herkesin bayramını kutluyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söylenecek çok şey var fakat değişen hiçbir şey yok. Hatta tam aksine bazı şeyler sanki 'inadınaymış' gibi daha da kötüye gidiyor.

Belki de asla değişmeyecek...

Son zamanlarda yaşanan bir takım gelişmeler halkımızın o derin o tatlı uykusundan uyandığını ters giden bir şeyler olduğunun farkına vardığını gösterse de, ve yol kenarındaki beton kaldırımın kenarından bir delik bulup çıkan papatyanın umudu kadar küçük ama yürekli bir umuda kapılsak da sanki artık bazı şeyler için çok geç kalmışız gibi geliyor bana. Hatta sanki'si fazla. Geç kaldık. Geri dönüşü yada kurtuluşu hiç yokmuş gibi hissediyorum bu ''illetin''.

Bugün işyerimdeki pencereye bayrağı ellerim titreyerek astım.

Sanki Mustafa Kemal karşımdaydı o an, sanki Kurtuluş Savaş'ından bu yana kaç şehit verdiysek bu ülke, bu vatan, bu ulus için hepsi yüzüme bakıp bana hesap soruyordu,.

"Ata'm bu ülkeyi size emanet etti." diye haykırışları kulağımda çınladı bi an.

Bayrağı okşadım...

Başımı öne eğdim.

23 Nisan artık sadece çocukların bayramı.

Olsun...

Hâla kutlayabiliyorken, mutlu olun çocuklar. :)

Mutlu olun..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...