Jump to content

Ay Işığında Şamata-Haldun Taner


masal perisi

Önerilen Mesajlar

OYUNUN TÜRÜ : Komedi

SAYFA SAYISI : 79

KAÇ SAHNE :Açılış sahnesi dahil 17 . İkinci perde birinci perdenin aynısı gibi düşünüldüğünden sahne sayısı belirtilmemiş. Eğer 17 sahne de onun için düşünülürse toplam 34 sahne. İkinci perde sonunda epilog var.

KAÇ KİŞ: 31; 1 anlatan,1 teknisyen,1 yer gösteren: 19 E, 10 K.

KARAKTER İSİMLERİ:

Anlatan,Teknisyen, Recep,Zülfikar, Saime, Suzan,Cemil, Mufahham,Ömer,Özcan,Özer,Pop İsmet,Sevim,Hicabi,Jale,Epkem,Hidayet,Erol,Aygen,Müntekim,Müştak,Paşa,Beyhan,Melahat,Nuri,Levent,Yer Gösteren,Erhan,Kamile,Arzu,Ceylan,Mülayim.

ANA TEMA : Kültürel,ahlaki ,dinsel ve toplumsal yozlaşma.

ANA FİKİR : Hayatımızda ve çevremizde olan biten olayları ve sözkonusu karakterlerin niteliklerini oldukları gibi kabul edersek, problemlere için uygun ve doğru çözümler geliştirebiliriz. Böylece kendimizi kandırmamış oluruz. Hayat, önümüzde kendi kendini belli ediyor,ama evirip çevirip onu farklılaştıran biz insanlarız.

YAN FİKİRLER :

1. Evlilik kurumu itham ediliyor. Günümüzdeki evliliklerin ne kadar sahte olduğu ve yoz ilişkilerle yürüdüğü belirtiliyor.

2. Eğitim sisteminin yetersizliği. Günümüz gençlerinin kayıtsızlıkları.

3. Bağnazlık ve gericilik.

4. Arkadaşlık ilişkilerinin yozluğu, ihanetler.

5. Ordu mensuplarının katılığı ti ye alınmış.

6. Fırsatçılık ,kalpazanlık,ahlaksızlık,saygısızlık.

7. Yabancı hayranlığı.

8. Paranın hayatımızdaki yerinin büyüklüğü.

[h=3]ÇIKIŞ EPİSODLARI :[/h]

1. Doğum günü partisi kutlanırken büyük bir kalabalığın çıkardığı gürültünün duyulması. Korku duyulması.

2. Zülfikar'ın Nuri ile Melahat'i yakalaması, tartışmaları.

3. Ara bölüm ve seyircinin tepki göstermesi

4. İkinci perdede işçi Mülayim'in Cemil'e ithaf en yaptığı konuşma.

5. Melahat ile Nuri'nin yakalanması, Nuri'nin Zülfikar'a saldırması.

ÖZET

Çalışkur Apartmanı'nda olaylar, bekçi Zülfikar'ın hapisteki kapıcının karısı Saime ile düşüp kalkmasının seyirciye duyurulmasıyla başlıyor. Cemil, para kazanmak için her türlü yolu deneyebilecek bir para babası işadamı,karısı Suzan lüks yaşama sevdalısı,kızları Beyhan ise şımarıkça büyütülmüş,tutarsız bir genç kızdır. O gün Beyhan'ın doğum günü partileri vardır evlerinde ve diğer apartman sakinleri bu davet için hazırlanmaktadırlar. Komşuları Pop İsmet, kaçak mal satan bir butiğin sahibidir,aynı zamanda metresi olan baldızı Sevim ise sürekli yurtdışına çıkarak butiğe kaçak mal getirir. İsmet'in karısı sürekli kürtaj yaptırdığından kansız kalmıştır,bu yüzden davete gidemez. Özer,Özcan ve Ömer,cinsellikten başka bir şey düşünmeyen, ağzı bozuk,günlerini boşa geçiren üç öğrencidir. Hicabi,dürbünle komşularını gözetleyen yaşı geçmiş, işi bitmişbir adamdır. Karısı sürekli uyumaktadır. Müntekim dinsel tutucu, dar kafalı bir gençtir. Dr.Epkem, "sosyete" nin önde gelen" kürtaj" uzmanı,Paşa ise disiplin yoluyla herşeyin çözülebileceğine inanan bir kişidir. Erol ile Aygen ise, Amerika'da geçirdikleri yıllar içinde kimlik değişikliğine uğramış komik bir çifttir. Hidayet bir bankanın yönetim kurulu üyesi olmasına rağmen alık bir adam,karısı Jale ise yaşlanmaktan korkan özenti bir tiptir. Doğum günü partisi, misafirlerin ev sahipleriyle ve birbirleriyle yaptıkları eğlenceli ve komik sohbetlerle sürerken, kalabalık bir grubun sesleri duyulur. Sesler apartmana doğru yaklaşmaktadır. Evdekiler korku içinde panikler. " Cemil" sesleri duyulmaktadır. Cemil korku içindedir. Fabrikasındaki işçilerin ayaklandığını düşünür. Paşa hemen emniyet müdürlüğünü arattırıp bilgi ister. Anlaşılır ki Fenerbahçe Malatyaspor'a yenilmiş, Cemil de çok kötü oynamış. Hepsi rahat bir soluk alırlar. Bu arada Apartmanın önünde Ada vapurunu beklerken sarmaş dolaş oturan, işçi iki sevgili vardır: Melahat ile Nuri.Bekçi Zülfikar onları yakalar ve tartışmaya başlarlar. Sonunda apartman sakinlerinin de tepkisi sonucu, gençler karakola götürülür. Ara bölümde seyirciler oyunun ilk perdesiyle ilgili tepkilerini dile getirirler. Bu eleştiriler oldukça ağır eleştirilerdir,öyle ki, oyuncular ikinci perdede birinci perde sergiledikleri karakterlerinin tam tersine bürünürler. Olay örgüsü yine aynı şekilde ama bu defa seyircinin istediği kişiliklerle devam eder. Melahat ile Nuri de bu kişilik değişiminden paylarını almış olarak çıkarlar seyirci karşısına. Nuri, bıçkın,kabadayı ve saldırgan;

Melahat ise her gün ağaç diplerinde başkalarının kucağında sabahlayan ne yaptığı belli olmayan bir kadındır. Zülfikar ise ilk perdedekinin aksine iyi huylu,ahlaklı,sevecen biri olmuştur birdenbire. Gençleri görür ve merkeze götürmek ister. Onların sert tepkileriyle karşılaşır. Nuri,Zülfikar'ı bıçakla yaralar. Recep gelir ve onları karakola gitmeye zorlar. Zülfikar katili ele vermez ve üç gün sonra ölür. Perdenin sonunda verilen epilogda, Nuri bin pişman olmuş şekilde hapiste günlerini geçirir. Bu arada Melahat geneleve düşmüştür, Nuri hapisten çıkar çıkmaz gider ve onu çıkartır. Cemil,bir fabrika kazasında ölür. Beyhan üç yıl önce Müştak'la evlenmiştir. Çocuklarının sayısı yediyi bulan İsmet, Nuri'ye bir dükkan bulur .Erol ve Hidayet de para yardımı yaparlar. Melahat ile evlenirler. Ömer, Amerika fizik enstitüsünün elektromekanik armağanını kazandı. Sevim ise uluslar arası lambalı hemşire Flrence Nightingale nişanı ile ödüllendirilir. Melahat-Nuri çiftinin bebeği Dr.Epkem tarafından dünyaya getirilir. Adı ise Zülfikar koyulur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...