Jump to content

Kulak Tıkanması ve Kulak Tıkanması Tedavisi


mavi siyah

Önerilen Mesajlar

Kulak tıkanması bazı dönemler insanların başına gelen rahatsız edici hastalıklar arasında yer almaktadır. Verdiği acı ve hayatı aksatmasıyla işitmemize engel olan kulak tıkanmaları hakkında bilgileri ve tedavi yöntemlerini uzmanlar açıkladı.

 

http://www.bayansitesi.net/wp-content/uploads/kulak-tikanmasi.jpg

Dış kulak ve dış kulak yolu: Buşon gerçek anlamda kir değildir. Dış kulak yolundaki cildin salgısıdır. Bu salgı dış kulak yolundaki cildi infeksiyonlardan korumaya yöneliktir ve dışarıdan gelen toz ile diğer partikülleri tutar. Dış kulak yolu cildindeki dışa doğru olan hareketlerle kulak kepçesine doğru atılır. Kulak salgısının koyu olması, tozlu ortamlarda bulunma veya salgının dışarıya atılmasına engel faktörler birikime yol açarlar.

Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolundan meydana gelir. Dış kulak yolu, kulak kepçesi ile kulak zarı arasında, tünel şeklindeki kısma verilen isimdir.

Kulak Tıkanmasının Tedavisi

Kulak zarı yakınında biriken kulak kirleri sertleşir ve işitme yolunu tıkar. Kulak kirlerinin oluşturduğu bu duvar üzerinde ufak bir delik varsa kişi çok az bir şekilde işitebilir. Fakat, sımsıkı örülmüş bir duvarsa tek taraflı sağırlık olur ve doktor gerektirir.

Kulak, doktor tarafından iyice incelenildikten sonra teşhis koyulur, önemsiz durumlarda kir muayene sırasında doktor tarafından temizlenir. Ancak kir çok fazlaysa müdahale hemen yapılmaz. Doktor hastasına 2-3 gün süreyle günde 3-4 kez kulağındaki kiri yumuşatacak gliserin damlatmasını önerir. Daha sonra kiri çıkarmayı dener. Bu çıkarma işlemi için kulağa su fışkırtmaya yarayan bir aletten yararlanılır. Suyun 37 derece olması gereklidir.

 

Temizleme sırasında yavaş yavaş balmumu parçaları dışarıya çıkmaya başlar, en son asıl parça çıkar. Bu parça siyahımsı ve kulak yolunun şeklini almış durumdadır. Temizlemeden sonra işitme tekrar normale döner. Hasta büyük bir sevinç duyar. Çünkü nedenini bilmediği bir sağırlıktan kurtulmuştur.

 

--Alıntıdır--

 

Son 1 haftadır kulak tıkanıklığı yaşıyordum. İnanılmaz ağrı ve işitme kaybı vardı. Gliserin işe yaradı , temizlendi ama tıkanıklık geçmemişti. Az önce açıldı , çok mutlu oldum.Kulak tıkanıklığı önemli bir bulgudur arkadaşlar.Kötü sonuçlar doğurabilir. Ben biraz beklemiştim keşke beklemeseymişim. Siz de beklemeyin böyle bir durum olduğunda derhal doktora gidin arkadaşlar.İşitmek çok önemli birşeymiş :thumbsup:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğu- Belirtileri ve Tedavisi

   Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğu   Kontrol edilemeyen ama sürekli tekrar edilen mantıksız alışkanlıklar ve huylar   Nedir?   Bu psikolojik hastalığa sahip kişiler kontrol edemedikleri ama sürekli tekrar ettikleri alışkanlıklar ve huylar geliştirirler. Çoğu kez bu zararsız ama garip huylar kişinin kafasındaki yoğun karışık duygularını kontrol edebilme ve düzenleme amacı ile başlar. Tekrar eden davranışlar ve düşünceler kişi için büyük bir endişe ve mutsuzluk kaynağı olmaya başladığı zaman

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Hipertiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

   Kandaki tiroid miktarının artmasıyla karakterize olan hipertiroidi; tedavi edilebilir fakat önemsenmediğinde çok ciddi hastalıkların oluşmasına yol açan bir sağlık sorunudur. Tiroid hormonuyla alakalı hastalıkların sebep olduğu hipertirodinin, kendini belli eden çok fazla belirtisi vardır. Şimdi hipertirodinin bu belirtilerini, hastalığın sebeplerini ve nasıl tedavi edildiğini öğrenelim.     Metabolizma sisteminde önemli bir yere sahip olan tiroid bezlerinin çalışma sisteminde bozukluklar olmas

   , Yer: Sağlık

  • Reiki ile Hayvanların Tedavisi

   Hayvanlar Reiki'yi çok sever. Tabiî ki özellikle de ev hayvanları; köpekler ve kediler, kobaylar, kuşlar kadar atlar, inekler, tavuklar, koyunlar ve domuzlar.Bir hayvan hasta olduğunda kendisine Reiki verilmesinden çok hoşlanır. Hayvanlar enerjiyi müteşekkir bir şekilde alırlar, ne de olsa onlar "akılları" dolayısıyla engellenmemektedir. Hayvanlar ellerden "özel bir şeylerin" aktığını hemen hissetmektedir! Bir hayvanı tedavi ettiğinde onun senin ellerine doğru nasıl "döndüğüne" dikkat et. Hayva

   , Yer: Reiki

  • Aşkın Tedavisi

   Psikiyatrlar Leyla İle Mecnun'a Teşhis Koydu: Artık İlaçla Tedavisi Mümkün!   Aşk kliniği açıldı!     Ülkemizin ilk özel nöro-psikiyatri hastanesinde yatarak tedavi gören "aşk hastaları" bile var. Uzmanlar "mutsuz aşk"ı hastalık olarak tanımlıyor ve sevdikleri uğruna yemeden içmeden kesilen âşıkların, aslında aşk rahatsızlığından mustarip olduğunu belirtiyor.   Doğu kültüründe aşk, Leyla ile Mecnun hikâyesiyle idealize edilmiştir biraz. Aşk için ölmelidir; yoksa aşk, aşk değildir zaten. Oysa

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Altın Güneş Tedavisi

   Ne İşe Yarar Bu Tedavi ? Öncelikle bu tedaviyi hem ayrı ayrı her çakranıza veya işleyen bağlantılı bir sistem olarak bütün çakralarınıza uygulayabilirsiniz. Bugün bahsedeceğimiz yöntem bağlantılı versiyonu olacak.     - İlk ve en önemli faydası, çakraları hızlı bir biçimde hizalayacak olması, buna ilaveten boyut ayarlanmaları da eşlik edecek zaten. - Çakralarınızın hizada olması demek, onların uyumlu ve birbirleri ile iletişimde olarak çalışmaları demektir. Bizim yaşadığımız birçok ps

   , Yer: Aura&Çakralar

×
×
 • Yeni Oluştur...