Jump to content

Amber Alarmı


Ariakas

Önerilen Mesajlar

Amber alarmına ismini veren kişi, kaçırma olaylarından birinin kurbanıdır. 9 yaşındaki "Amber Hagerman" Arlington Teksas'ta bulunan evinin önünde bisiklete binerken kaçırılmış ve ne yazık ki o dönemde çocuk kaçırılmalarına karşı böyle bir sistem olmadığından zamanında müdahale edilememiş ve olayın gerçekleştiği günden 3 gün sonra ölü olarak bulunmuştur. Ne yazık ki katili hiç bir zaman yakalanamadı.

 

http://4.bp.blogspot.com/_Kunig8rqaR8/Sql8KQ0vBEI/AAAAAAAAAcU/e-I5KmyrEnc/s400/Amber-Hagerman_tv_26jan07_2.jpg

 

Amber Hagerman'ın annesi tarafından başlatılan hukuk mücadelesi sonucu başka çocukların zarar görmeden evlerine dönebilmeleri, kaçırılma olaylarında hızlı sonuç alınabilmesi için bu sistem oluşturuldu. Herhangi bir çocuk kaçırıldığı anda nerede olursa olsun şüpheli kişi yada araç, eğer bir bilgi yoksa kaçırılan çocuk ülkenin tüm televizyonlarında, radyolarında ve trafik levhalarında halka bildiriliyor. Milyonlarca kişi kayıp çocuğu aramaya başlıyor ve çok hızlı sonuçlar elde ediliyor. BU sistem ile 2010 yılı itibariyle ülke genelinde 30'dan fazla çocuk kurtarıldı. Bunlardan ikisi Güney California'da yaşamakta olan iki genç kızdır. Bu gençler geçmişte başka bir olaydan dolayı sabıkası bulunan bir suçlu tarafından kaçırılmıştı. Amber Alarmı sayesinde halk ve polis arasında gerçekleşen hızlı bilgi akışı ile öldürülmek üzere iken kurtarıldılar ve kaçıran kişi vurularak öldürüldü.

 

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler için bununla ilgili bir film de mevcuttur. Filmin orjinal adı Alerta Amber, Türkiye'de yayınlanan adıyla Kayıp Katil'dir.

 

http://amberalerts.globalincidentmap.com/home.php Bu adres üzerinden Amerika üzerindeki alarm durumuna bakabilir, kaçırılan çocukları görebilirsiniz. Şu anda 10 kaçırma vakası, 13 kaçırma vakasının sonuçlanması (dava kapanması, kaybolan veya kaçırılan çocuğun bulunması) durumu mevcuttur.

 

Böyle bir sistemin ülkemizdede devreye girmesi dileğiyle...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu Amerika için mantıklı bizim gibi ülkelerde yer edinememesinin sebebi var.Buda ihtiyaç neyse sonuç odur misaliyle açıklanır sanırım.Ülkemizde kaçırılma olayları zaten az Amerika'ya göre yok denir..Olanlarda yok sevgili yok töre yok o yok bu yani ilişkili ilintili vakalar.Orada bu sistemin kurulma nedeni yabancıların bunu gerçekleştirmesi.Şimdi bana örneklerle karşı tez oluşturan arkadaşlar çıkabilir ama yapmayalım arkadaşlar Amerika da bu vakalardan romanlar olur demiycem çünkü cidden romanlar yazılyor.Yanlış anlaşılmasın umursamadığımdan değil sadece kendimce açıklamaya çalıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son istatistikler. Amerikan nüfusu ; 310 milyon Kayıp - Kaçırılmış Çocuk Vakası ; Yılda 700 bin (Amber Alarmı Öncesi) Kayıp - Kaçırılmış Çocuk Vakası: Yılda 300 Bin

Türkiye Nüfusu ; 74 Milyon - Kayıp - Kaçırılmış Çocuk Vakası ; Yılda 8 bin

 

10 katı gibi bir fark var arada. Bu durum önlem alınmamasını mı gerektirir? Düşüncen kötü bu açıdan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle Türkiye de de yapılması gereken bir şey bir şekilde bunların önüne geçilmeli madem ellerinden bir şey gelmiyor katili bulmayı bile beceremiyorlar böyle bir sistemle bir şeyler başarabilirler tabi içlerinde gerçekten İnsanlık ve Halkçılık kalmışsa kendi halkının çocuklarını önemsiyorlarsa !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...