Jump to content

Gençlerin en büyük sorunu: Tanışamamak


mavi siyah

Önerilen Mesajlar

Kızlar kendilerinden büyük kadınlarla, erkekler yaşıtı hemcinsleriyle...

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2012/02/14/genclerin-en-buyuk-sorunu-tanisamamak-1995011.Jpeg

 

Mediacat dergisinin yayınladığı araştırmaya göre harem-selamlık düzen hâlâ Türk toplumunda kadın-erkek ilişkilerinin temelini oluşturuyor. Türk gençliğinin flörtkodlarını ortaya çıkaran araştırmaya bir göz atalım.

Kadınlar ve erkekler erken yaşlardan itibaren farklı ortamlarda sosyalleşiyor ve cinsiyet ayrımı Türk toplumunun en temel belirleyenlerinden birisi.

Kızlar daha büyük yaştaki kadın akrabalarıyla, erkekler ise aynı yaşlardaki hemcinsleriyle vakit geçiriyor.

Kadınlarla erkeklerin daha ileri yaşlardaki etkileşimlerine de yansıyan harem-selamlık düzeni kişinin kimliğinin serpildiği ergenlik dönemine kadar dayanıyor.

Bu düzen ileriki yaşlarda erkekleri el üstünde tutup kadınları eve hapsederek toplumsal hayattan dışlarken, lise döneminde bu sistem tersi yönde çalışıyor.

 

Kızlar 'cazgır', erkekler 'ergen' oluyor

 

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2012/02/14/fft20_mf1994914.Jpeg

 

Lise dünyasında karşımıza toplumsal hayatta daha aktif, baskın kızlar tarafından sıklıkla tartaklanan, ezilen, sakin ve pasif erkekler çıkıyor.

Lisedeki kadın-erkek ilişkilerine damgasını vuran toplumsal gerçek, dünyayı tanımaya çalışan ergen erkekler ile üzerine 40 yaşında bir kadının tavır ve tecrübelerini giyinmiş genç kızın iletişim kuramaması.

Bu farklılık öyle çarpıcı bir hale geliyor ki, aynı yaş grubundaki erkekler kızları “cazgır”, “tehlikeli” sıfatlarıyla tanımlarken, kızlar kendi yaşıtı erkekleri “ergen” ve “pasif” olarak ti’ye alıyor.

 

Erkekler, kızların 'asabi tepkileri'nden çekiniyor

 

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2012/02/14/fft20_mf1994924.Jpeg

 

 

Anneleri ve annelerinin arkadaşlarıyla konuşarak edindikleri bilgilerle liseli kızlar, yaşıtları olan erkeklerden “ne istediklerini bilmelerini”, “internetten değil, yüz yüze konuşacak kadar cesur olmalarını”, “sevdiklerini sadece söylemekle kalmayıp bir de hissettirmelerini” istiyor.

Liseli erkekler ise “erkek değilse karşıma çıkmasın zaten” diyen bu kızların “asabi tepkilerinden” veya aşağılanmaktan korkup çekiniyorlar.

Başarısızlık / reddedilme korkusu, kız ve erkeklerin arasındaki mesafeyi iyice açıyor.

Bu fiziksel ayrımın en önemli sonucu ise kızların ve erkeklerin ayrı dil kalıpları geliştirmesi, aynı sözcükleri kullanarak başka şeyler anlatmaları ve birbirlerini hiç anlamamaları.

Kızlar arasında “sünepe” sözcüğü yaygın tüketim alışkanlıklarını toplumsal baskı ile kabullenen erkekleri tanımlamak için kullanılırken, aynı sözcük erkekler tarafından cesaretsizliği anlatmada kullanılıyor.

 

Kızlar ilk adımı erkeklerden bekliyor, erkekler bakmakla yetiniyor

 

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2012/02/14/fft20_mf1994925.Jpeg

 

 

Kızlar ve erkekler konu flört olunca ortak bir davranış kodu geliştiriyor: Tanışamama.

Kızlar kendilerini olabildiğince baskın göstermeye özen gösterseler de hâlâ ilk adımı erkekten bekliyor. Erkekler de hoşlandıkları kızla tanışmak için adım atmaktansa “bakmayı” tercih ediyor.

Peki baktığı kız senden hoşlanmışsa ne yapar: “O da bakar.”

Bu bakışma kızlar ve erkekler tarafından tamamen farklı anlaşılıyor. Kızlar için bu tanışmaya bir davet iken, erkekler bu gülümsemeyi cinsel davet olarak algılıyor.

 

Tanışmak için en çok kullanılan mekan: AVM'ler

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2012/02/14/fft20_mf1994928.Jpeg

 

Kendi hemcinsleri ile sosyalleştiğinde yaptığı maça gitmek, oyun salonuna gitmek gibi aktivitelere kızları dahil edemeyen erkeklerin, kızlarla vakit geçirmek, kızlarla tanışmak için geliştirdiği en temel strateji, büyük AVM’lere gitmek ve buralarda yemek yemek.

 

Bir aşk belirtisi: Like

 

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2012/02/14/fft20_mf1994929.Jpeg

 

Sanılanın aksine Facebook birinci değil ikinci aşama ve ikinci aşamadan sonrası tanışmaya kıyasla daha kolay: MSN, SMS/BBM/whatsapp, telefonla konuşma ve buluşma.

Kendilerini karşısındaki kişiye tam olarak anlatamayan gençler Facebook, MSN, BBM gibi ortamlardaki araçları kullanarak iletişim kuruyor.

Örneğin bir kıza ondan hoşlandığını söylemektense profil resmini “like” etmek çok daha kolay ve üstelik yanlış anlaşılamıyor.

 

 

Gençlerin en büyük sorunu: Tanışamama!

Sorun baş başa kalan iki gençten birinin diğerine duygularını veya arzularını açamaması değil, iki gencin arkadaş grubu arasından sıyrılarak birbiriyle tanışmak ve bir şeyleri başlatmak için ne yapacaklarını bilememeleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gençlerin en büyük sorunu: Tanışamama!

Sorun baş başa kalan iki gençten birinin diğerine duygularını veya arzularını açamaması değil, iki gencin arkadaş grubu arasından sıyrılarak birbiriyle tanışmak ve bir şeyleri başlatmak için ne yapacaklarını bilememeleri.

 

Kim demiş bunu yav :D asosyal olmayan herkes bunu yapabilir yani zor birşey degil okadar :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gençlerin en büyük sorunu: Tanışamama!

Sorun baş başa kalan iki gençten birinin diğerine duygularını veya arzularını açamaması değil, iki gencin arkadaş grubu arasından sıyrılarak birbiriyle tanışmak ve bir şeyleri başlatmak için ne yapacaklarını bilememeleri.

 

Kim demiş bunu yav :D asosyal olmayan herkes bunu yapabilir yani zor birşey degil okadar :D

Geneli öyle demek ki :p sen farklısın zaten bugiii

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çoğu genc aynı bu durumla karsılasıyor. mesela yaygın bi söylem ne kadar yakısıklı cocuk yanındaki kıza bak veya güzel kızın yanındakine bak gibi.. red edilme korkusundan kendince ortam yaratamadıklarından yanlarına gelenler arasından tercih yapıyor cogu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • intihar etmek isteyenler sorunu olanlar 1

   Bu bölümde kendini iyi hissetmeyen hayattan yaşamaktan bıkmış insanlar (bkz:ben) anlatın hayatınızı paylaşın sorunlarını kimselere anlatmadığınız sıkıntılarınızı üzüntülerinizi anlatın, hep birlikte buna bir çözüm bulalım arkadaşlar buna gerçekten çok arkadaşın ihtiyacı var bende dahil ben başlıyorum anlatmaya     kendimi bildim bileli depresif bir insanım ben çocukluğumdan bu yana hemde hep aklımda bir intihar fikri var birgün oda olucak zaten yani o günler yakın beni herkez mutlu eğlence

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Büyük Arkana Kartlarının Temsil Ettiği Kişiler

   Joker: Uranüs. Garip, eksantrik, tahmin edilemez birisi. Büyücü: Merkür. Zeki biri. Laf ebesi, dili etkili kullanan. Azize / Yüksek Rahibe: Ay. Sezgisel biri. Yalan detektörü vardır. İmparatoriçe: Venüs. Gösterişli. Güzellik ve moda sever. İmparator: Koç. Cesur ve ateşli. Dışa dönük ve iddialı. Aziz / Yüksek Rahip: Boğa Burcu. Dayanıklı ve kararlı. Zenginlik potansiyeli. Âşıklar: İkizler. Açılımda basitçe birinin ruh eşiniz olduğunu onaylar. Savaş Arabası: Yengeç. Duygusal o

   , Yer: Tarot

  • Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı

   Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı   Bu açılım büyük arkana ile tüm bir yıla genel bir bakış atmak için kullanılır. Açılımı doğum gününde veya yeni yıl arifesinde yapmak daha iyidir.   Birinci adım: Büyük arkanayı alt alta dört sıra halinde dizin   İlk sıra: Joker’den Âşıklar’a kadar İkinci sıra: Savaş Arabası’dan Asılan Adam’a kadar Üçüncü sıra: Ölüm’den Yıldız’a kadar Dördüncü sıra: Ay’dan Dünya’ya kadar   İkinci adım: Küçük arkanayı karıştırın   Kartları karıştırırken Evr

   , Yer: Tarot

  • Büyük Taarruz

   Sakarya Savaşı'ndan sonra, kamuoyunda ve TBMM'nde taarruz için sabırsızlık baş göstermişti. Gazi Mustafa Kemal Paşa, 4 Mart 1922'de Büyük Millet Meclisi'nin gizli bir toplantısında endişe ve huzursuzluk duyanlara açıklamalar yapmıştı. "Ordumuzun kararı, taarruzdur. Fakat bu taarruzu tehir ediyoruz. Sebebi, hazırlığımızı tamamen bitirmeye biraz daha zaman lazımdır. Yarım hazırlıkla, yarım tedbirlerle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha kötüdür" diyerek bir taraftan zihinlerdeki şü

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Pluto ve Büyük Oktavlar

   Özet: Pluto, Satürn'ün bir üst oktavı ve Mars'ın karşıt prensibidir.   Bir talihsizlik sonucu işaret parmağımı kullanmadan klavye kullanmaya çalıştığım bu yazıya ufak bir özet belirterek girmenin daha faydalı olduğunu düşündüm. Zira bahsedeceğim şey her zaman okuduğunuz, güzelce ezberlediğiniz ayarda bir şey değil. Dikkat etmişseniz, Pluto'nun mars'ın üst oktavı olduğu fikrine karşı çıktığımı göreceksiniz. Şimdi, öncelikle Mars'ın üst oktavı olduğu fikri şuradan geliyor:   Güneş - Merkür - Ve

   , Yer: Astroloji

×
×
 • Yeni Oluştur...