Jump to content

Dünyanın en garip sınırları


Topal Kırkayak

Önerilen Mesajlar

Dünyanın en garip sınırları

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/02_d.jpg

 

Dünya tarihinde sınırlar büyük rol oynadı. Bazıları savaşlarla belirlendi, bazıları ise cetvelle çizildi. Ancak bazı sınırlar var ki hikayeleri çok ilginç. Turistleri ve sınırda yaşayan insanları tuhaf durumlarla karşı karşıya bırakabiliyor. İşte hepsinden birer film senaryosu çıkabilecek sınırlar ve hikayeleri...

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/01_d.jpg

İspanya-Fas Sınırı

18.5 km² yüzölçümüne sahip İspanya’nın Ceuta şehri, Kuzey Afrika sahilinde bulunuyor. Şehrin etrafı çepeçevre Fas ülkesi tarafından sarılmış durumda. Cebelitarık Boğazına kıyısı bulunan şehir üstündeki tartışmalar bitmedi. Fas Ceuta’nın kendisine ait olduğunu iddia edince İspanya potansiyel tehdide karşı tüm şehri 3 metre yüksekliğinde dikenli telle çevirdi.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/02_d.jpg

Baarle-Nassau/Baarle-Hertog (Hollanda-Belçika)

Hollanda’ya ait bir belediye olan Baarle-Nassau, Belçika’ya ait başka bir belediye olan Baarle-Hertog ile sınır komşusur. Baarle-Hertog’un 26 ayrı bölgesi Baarle-Nassau tarafından çevrelendi. Bun bölgelerde evler, kafeler ve sokaklar bulunuyor. İki belediyeye ait sınırlar iki belediyenin en ufak santimetre kareye kadar birbirinden ayrılmasını sağlayacak şekilde çizildi.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/03_d.jpg

Bir Tawil (Mısır-Sudan)

2060 kilometre yüzölçümüne sahip Bir Tawil, Mısır ile Sudan arasında bulunuyor. 1899 yılında Birleşik Krallık tarafından kurulan ve sınır çizilen şehir, 1902 yılında resmi olarak kuruldu ve ilk tasarlanandan bambaşka bir sınır çizildi. Şu an her iki sınır da birbirine karışmış durumda ve tartışmalı iki bölge söz konusu: Bir Tawil ve Halaib. Halaib doğal kaynakları zengin bir bölge oysa Bir Tawil’de ise ekonomik olarak kayda değer bir şey yok.

 

Bu yüzden Mısır 1899 yılında çizilen sınırı doğru kabul etti. Buna göre Halaib Mısır’a, Bir Tawil Sudan’a kaldı. Sudan ise 1902 yılında çizilen sınırı kabul etti ve tam tersini iddia ediyor. İki ülke de doğal kaynağı olmayan Bir Tawil’i tamamen terk etti ve bu bölgenin diğer ülkeye ait olduğunu iddia etti..

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/04_d.jpg

Everest Dağı (Nepal-Çin)

Dünyanın en yüksek dağı Everest’in dünyanın çatısının olması yanında başka ilginç özellikleri de var. Çin ve Nepal arasındaki sınır tam bu dağın zirvesinden geçiyor. Yani Everest Dağı aynı zamanda dünyanın en yüksek rakımlı sınırıdır.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/05_d.jpg

Columbia Sınırı

ABD'nin Columbia eyaletinin sınırları ilk çizildiğinde şimdiki sınırlardan farklı düşünülmüştü. Sınır Maryland ve Virginia eyaletlerinin dışarıda kaldığı bir elmas şeklindeydi. O zamanlarda sınırları belirtmek için sınırın geçtiği varsayılan çizginin 1 mil açığına büyük kayalar yerleştirildi ve o kayaların çoğu günümüzde de hala duruyor.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/06_d.jpg

Derby Line, Vermont (ABD-KANADA)

Derby Line, Amerika ve Kanada arasında geçen sınırın bulunduğu bir kasabadır. Sınır yüzünden sokaklar ve evler ikiye ayrıldı. Hatta bazı evlerin iki ülkede de alanı var. Örneğin evin içinde ABD sınırı içinde kalan mutfakta yemeği pişirip, salona geçip Kanada’da yemek yiyebilirsiniz.

Ayrıca Derby Line’da Opera Salonu’nun içi de her iki ülkenin sınırı içinde. Operanın sahnesi Kanada’da yer alırken girişi ise Amerika’ya dahil.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/08_d.jpg

Cooch-Behar Sınırı (Hindistan-Bangladeş)

Cooch-Behar Sınırı, Hollanda-Belçika arasındaki Baarle-Nassau/Baarle-Hertog sınırına benzerlik gösterir. Bangladeş’e ve Hindistan’a ait olan yerler parsel parsel ayrılmıştır. Ayrıca Hindistan’ın Balapara Khagrabari bölgesi, Bangladeş ülkesi tarafından çepe çevre sarılmıştır. Ancak bu bölge içindeki bir başka bölge de Bangladeş toprağı olarak kabul edilir. Bu Bangladeş bölgesi de Hindistan toprakları olan Balapara Khagrabari bölgesi tarafından sarılmıştır.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/09_d.jpg

Kore Tarafsız Bölgesi

Kore Tarafsız Bölgesi, Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan 258 km uzunluğunda ve 4 km genişliğinde dikdörtgen bir bölgedir. Dünyanın en fazla asker tarafından korunan sınırı olan bu bölgeye neredeyse hiç kimse giremez. İki ülke 1953 yılında ateşkes imzalasalar da aslında hiçbir zaman aralarında barış olmadı. Bu ıssız bölgeye nesli tehlike altındaki canlıların da getirilip yetiştirildiği söyleniyor.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/10_d.jpg

Tumen Nehri (Rusya-Kuzey Kore)

Asya’nın kuzeydoğusunda bulunan Tumen Nehri, Rusya ile Kuzey Kore arasındadır. İlginç yanı nehir her iki ülkeye de ait değildir. Çin topraklarına doğru akan bu nehir kenarında yürüyüşe çıkarsanız, hangi ülkede olduğunuzu unutabilirsiniz. Diomede Adaları (ABD-Rusya)

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/11_d.jpg

Diomede Adaları (ABD-Rusya)

Diomede Adaları Bering Denizi’nde bulunan adalar grubudur. Küçük Diomede Amerika’ya ait ve sadece 146 nüfusa sahip. Büyük Diomede Rusya’ya aittir ve ıssız bir adadır. İki adanın birbirine uzaklığı 4 km’dir ve aralarından gün değişme çizgisi geçer. Yani Küçük Diomede’de bulunanlar Büyük Diomede’ye baktıklarında sadece başka bir ülke görmüyorlar ayrıca yarını da görüyorlar.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/12_d.jpg

İngiltere İskoçya sınırı

1237’de yapılan York Anlaşması ile düzenlenen sınır dünyanın değişmeden kalan en uzun süreli sınırlarından biri. Ancak bu sınır hakkında da tartışmalar devam ediyor. Sınırın bazı kesimlerinde tarlaları hem İskoçya’da hem de İngiltere bulunan bazı çiftlikler bulunuyor

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/13_d.jpg

Altın Üçgen Sınırı (Tayland-Laos-Burma)

Üç ülkenin kesişim noktası olan Altın Üçgen bölgesi Tayland’a gelen turistlerin de ziyaret ettiği bir bölge. Bölgeye ismini veren ise haşhaş üretimi. Üç ülke arasında hashas üretimi ve kontrolü yüzünden defalarca sınır çatışması yaşanmış. Bugünlerde ise bölgeye sükunet hakim ve turistler bir bakışta üç ülkeyi birden görme şansına sahip.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/14_d.jpg

Cezayir-Fas sınırı

Bazı sınır manzaraları ilginç görüntülere de yol açıyor. Fas-Cezayir sınırındaki bu noktada iki ülkenin resmi binaları yan yana gelmiş durumda. Bir binada Cezayir bayrakları dalgalanırken birkaç metre ötesindeki binada ise Fas bayrağı görülüyor.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/15_d.jpg

Almanya-Avusturya-Çek Cumhuriyeti sınırı

Avrupa’da bir kareye üç ülkenin birden sığması ender görülen bir şey. Fotoğrafta görülen ormanlık alanda üç ülkeyi birden görmek mümkün. Ziyaretçilerin işaretlerden hangi ülkede olduğunu anladığı bu bölgede birkaç adım atarak bir başka ülkeye geçmek mümkün.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/16_d.jpg

Hindistan-Pakistan sınırı

Dünyanın en gergin sınırlarından birisi… İki ülke arasındaki nükleer yarış devam ederken sınırın bazı noktalarında buluşmalar da gerçekleştirilebiliyor. Fotoğrafta iki ülkenin sınırda düzenlediği bir resmi tören görülüyor.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/17_d.jpg

Tijuana sınırı

Meksika ABD arasındaki sınır çok ilginç görüntülere sebep olurken aynı zamanda dünyanın en karmaşık sınırı. Sınırın Meksika tarafında uyuşturucu kartellerinin başkenti Tijuana kasabası bulunuyor. Diğer tarafındaysa bu kartellerin önemli bir pazarı olan Amerika. Tijuana’da bazı evlerde uyuşturucu kaçırmak için yeraltı tünelleri bile inşa edildiği söyleniyor.

 

 

http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/dunya/dunyanin-en-garip-sinirlari/18_d.jpg

Paraguay-Arjantin-Brezilya sınırı

Igauzu nehrinin oluşturduğu sınır dünyanın ilginç sınırlarından. Igauzu şelalesinin yakınlarında da bulunan nehir sınırı Latin Amerika’nın en çok ilgi çeken sınırı. Şelaleye gelen turistler üç ülkeyi gören bu manzaranın da tadını çıkarıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...