Jump to content

İş Görüşmelerinde Yapılan Hatalar


ArpiA

Önerilen Mesajlar

İK profesyonellerine göre iş görüşmesinde adayların en sık yaptığı hatalar...

Kurumlar; iş sonuçları başarılı, katma değeri ve üretimi yüksek çalışanlar istiyor. İnsan Kaynakları profesyonelleri de işe alım sürecinde adaylardaki bu potansiyeli ölçmekle yükümlü. Bunun en belirleyici adımını ise mülakatlar oluşturuyor. Peryön İK yöneticilerine, adayların mülakat sırasında yaptığı hatalı hareketlerin neler olduğunu sordu. Adayların yaptığı 7 hatalı hareket; görüşmeye hazırlıksız gelmek, yapmacık davranmak, ezbere yanıt vermek, aşırı makyaj yapmak ve uygunsuz giyinmek, profesyonelliğe aykırı davranışlar sergilemek, abartılı ve yanlış söylemlerde bulunmak ve soru sor(a)mamak olarak sıralanıyor.

 

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2011/12/12/fft20_mf1830690.Jpeg

Adaylar mülakata hazırlıksız geliyor

İK yöneticilerinin mülakatlarda en çok rastladıkları aday tipini, CV’si eksik ve özensiz olan, firmayı, sektörü, pozisyonun gereklerini, müşterilerini araştırmadan, hatta başvurduğu ilanı doğru dürüst okumadan görüşmeye gelen adaylar oluşturuyor. Bu adaylar genelde ne yapmak istediklerini, nasıl bir yerde çalışmak istediklerini de bilmiyorlar. Yapmacık tavırlar ise diğer bir olumsuz unsur...Adaylar mülakatçıya profesyonel bir görüntü vermek adına doğallıktan uzak, aşırı mutlu, aşırı kendine güvenli ve pozitif tavırlar sergiliyorlar. Bu görüntü mülakatçılar tarafından “yapmacık” olarak nitelendiriliyor ve olumsuz değerlendiriliyor.

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2011/12/12/fft20_mf1830703.Jpeg

Ezberlenen yanıtlar adaylar komik duruma düşürüyor

Adayların mülakat sırasında sorulan sorulara internetten ya da kitaplardan alındığı belli olan standart yanıtları ezbere söylemeleri de mülakatçılar tarafından komik bulunuyor.

Aşırı makyaj, uygunsuz kıyafet İK yöneticisinin mülakata odaklanmasını engelliyor

Adayların en sık yaptığı hatalardan biri de mülakata aşırı makyajlı, kurumsal hayata uygun olmayan tarz ve renklerdeki kıyafetlerle, aşırı parfüm kullanarak ya da tersine, aşırı bakımsız bir şekilde gelmeleri. Özellikle kadın adayların mülakata giderken düğüne gider gibi saçlarını yaptırmaları ve dekolte kıyafetler giymeleri şaşkınlık yaratıyor. Erkekler ise bakımsız, yağlı saçlar ve kot pantolonla iş görüşmesine gelebiliyorlar. Bu durumlarda bazen mülakatçı, adayın kıyafetine ya da saçlarına takılıp, yaşadığı şaşkınlıktan sıyrılamayıp mülakata odaklanamıyor.

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2011/12/12/fft20_mf1830714.Jpeg

Profesyonellikten uzak davranışlar olumsuz etki yaratıyor

Adayların aşırı rahat ve profesyonellikten uzak davranışları mülakat yapan kişide olumsuz etki bırakıyor. Adaylar genellikle kararlaştırılmış randevuya geç kalacağını ya da gelmeyeceğini arayarak haber vermiyor.

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2011/12/12/fft20_mf1830715.Jpeg

Abartılı söylemler ve muğlak ifadeler mülakatçıda şüphe uyandırıyor

Adayın okuldan mezun olduktan sonra iki sene boşluğu sırasında neler yaptığı sorulduğunda Avrupa’yı gezdiğini söylemesi yalnız bu gezisini iş ya da dil öğrenmek için değil akraba ziyareti yaparak gerçekleştirdiğini dile getirmesi İK yöneticilerini şaşırtıyor.Mülakatlarda adaylar özellikle işten neden ayrıldıklarını açıklarken zorlanıyor ve muğlak ifadelere başvurabiliyorlar. Ancak kurumlar işten ayrılma sebebini tüm gerçekliğiyle bilmek istiyor.

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2011/12/12/fft20_mf1830732.Jpeg

Soru sor(a)mamak adayın hazırlıksız olduğunu gösteriyor

Bazı adaylar soru sorma hakkı kendilerine verildiğinde susup kalıyorlar. Yönetsel pozisyonlarda bile bu durumla sıklıkla karşılaşılıyor. ”Acaba hangi soruyu sormak uygun olur?” endişesi adayların sessiz kalmasına yol açıyor. Oysa adayın soru sormaması ya da soramaması şirkete ya da pozisyona olan ilgisizliğinin ve hazırlıksızlığının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. İlk görüşmede maaş ve terfi olanaklarını soran adaylar da sabırsız olarak nitelendiriliyor.

http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2011/12/12/fft20_mf1830742.Jpeg

Yenibiris.com

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Astral Seyahat Yapılan Hatalar Ve Püf Noktalar - Giriş

   Merhaba arkadaşlar ben Ancients.Bu bir giriş konusudur ve devamı gelecektir. Bir çok arkadaşımızın astral projeksiyonu başaramadığını görüyorum.Bunun için bir kaç detaya değinmek istiyorum.Emin olun okuduktan sonra çıkış için ne kadar kolaymış diyeceksiniz.Öncelikle astralin ne olduğunu bir kavrayalım. Astral projeksiyon öyle (benimde vaktiyle) zannettiğimiz gibi bizden bir tane daha çıkıp istediği yeri gezip dolaşması değil.Sadece isminde de yazdığı gibi farklı bir boyutu projekte etmektir. tak

   , Yer: Astral Seyahat

  • Tarihin Seyrini Değiştiren Hatalar

   http://i.hizliresim.com/RDk6Xn.jpg   Yanlış bir dönüş Birinci Dünya Savaşı'nı başlattı Arşidük Franz Ferdinand'ın suikastı Birinci Dünya Savaşı'na yol açan temel sebeplerden biriydi ve kolaylıkla önlenebilirdi de. Franz Ferdinand'ın şoförü hastaneye giderken yanlış bir yola girdi ve doğrudan kendisini öldürmek için bir yerde oturup bekleyen suikastçi Gavrilo Princip'e ulaştı. Yanlış okunan bir konuşma Berlin Duvarı'nı yıktı Batı Almanya'dan bir politikacı 1989 yılında yaptığı basın toplan

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Günlere Göre Yapılan Druid Büyüleri

   Zamanım oldukça ekleyeceğim 'her ayın.. gününde yapılacak ' bu büyülerin tamamı Deniz S. VİNCENTE'ye aittir. bir kaçı forumda mevcut olsada derli toplu bir başlık bulamadım.Büyüleri anlatırken kendi yorumlarımı da ekledim (bilgim dahilinde) Ayrıca çok daha fazlasına D.S.Vincente'nin druidlerden yürüttüğüm popüler büyüler kitabından ulaşabilirsiniz.     Her Ayın Birinci Günü Yapılan Büyüler   Bu gün yapacağınız 'ayın birinci günü büyüsü ' ile şansınız açılacaktır. Ayın biri büyüsü , size h

   , Yer: Witchcraft

  • Astral Çalışmalarında Yapılan Hatalar ve Bonus : Ayna Tekniği

   Merhaba arkadaşlar size yıllar önce test ettiğim ve başarı oranı çok yüksek olan ve çok basit olan bir teknikten bahsedeceğim.   Öncelikle şunu söylemek zorundayım. Astral çalışmalarda zihnin kabul etmeyeceği şeyleri düşünerek yada eyleme geçirmeye çalışarak zaten az olan enerjinizi astrale ilk çıkış anında harcayıp tüketmeyin.   Zihin bilmediği yere gidemez. Bu yüzden kesinlikle ilk çalışmalarınız hep kendi eviniz olsun. Vereceğim teknik zaten ev ile ilgili olduğu için başarı oranı çok yükse

   , Yer: Teknikler

  • Yapılan Büyü

   Arkadaşlar merhaba. Öncelikle söylemek istediğim şey lütfen bu konuda bilgisi çok yüksek kişiler yazsın. Ben İzmir'de yaşıyordum. Geçen sene annemin bizi almasıyla kardeşimle birlikte annemin yanına Istanbul'a taşındık. Annemin şuan oturduğumuz eve taşınalı çok olmamıştı. Apartmanda her katta 1 daire var. Bizim kattan aşağı doğru inen merdivenin 2. basamağında bir güvercin ölüsü bulmuştuk. Böyle sırt üstüydü, hiç bir yerinde de hiç bir ölüm izi gözükmüyordu. İlk pek dikkate almadık. Bundan bir k

   , Yer: Paranormal Olaylar

×
×
 • Yeni Oluştur...