Jump to content

2011/2012 Kış Sezonu Korku Filmleri Rehberi


boogee

Önerilen Mesajlar

Halloween geride kalmış olabilir fakat bu korku makinesinin yavaşladığı anlamına gelmez. Hem büyük hem küçük ekranda korku janrına ait bir grup yeni film yolda. Aslında kış sezonu korku filmleri bakımından hep donuk bir zaman olarak düşünülmektedir yine de son birkaç yıldaki Hostel, Pan’s Labyrinth, Cloverfield,Underworld serisi, The Orphanage, Friday 13th vb gibi hit ya da kritik filmler sayesinde bu hava biraz olsun dağılmıştır. Ama her başarılı film gibi The Messengers, The Eye, Primeval ve The Hitcher gibi başarısız filmler de çıkmıştır. Aşağıda 2011/2012 kış sezonunu ve hangi filmi aramanız gerektiğini analiz ediyoruz. İşte birkaç önemli nokta.

ARALIK AYI

Bag of Bones

 

Ne zaman: 1.Bölüm 11 Aralık, 2.Bölüm 12 Aralık A&E’de

Detaylar: Mick Garris bildiği alana yani daha fazla Stephen King uyarlamasına geri dönüyor ve bu kez yazarın 1998 tarihli romanını uyarlıyor. Adapasyon hakları 2001/2001’de prodüktör olarak Bruce Willis ve dağıtım MGM olarak bir yerlerde saklanıyordu. Daha önce “The Stand” ve “Desperation”ı (King ile ilgili birkaç projenin adı) uyarlayan Garris topu eline alıyor ve işi A&E’de ayarlıyor.

Senaryoyu Matt Venne kaleme alıyor ki referansları arasında Masters of Horror, Fear Itself ve Mirrors 2 var.

Karısının ölümünden sonra gözlerden uzak bir kulübeye çekilen, bulunduğu yerde dramatik bir olaya karışan ve bir hayalet tarafından ziyaret edilen Mike Noonan’ı Pierce Brosnan oynuyor. Bu roman kesinlikle ekranda potansiyeli olan doğa üstü bir hikayedir.

 

http://youtu.be/UQ6bsUmFxyE

Remains

 

Ne zaman: Chiller TV’de 16 Aralık

Detaylar: Daha fazla zombi ama bu sefer Steve Niles’ın zombileri. Biliyorsunuz kendileri bize 30 Days of Night’ı veren ve ölümsüzlere oldukça aşina bir şahıs. Bu TV filmi aynı isimde Niles’ın çizdiği bir çizgi romandan uyarlanmış ve Reno, Nevada’da zombi istilasından kurtulup bir casinoya sığınan insanların hikayesi anlatılıyor. Burada zombilerin yaptığı bir kaç hile var ve giderek daha zeki oluyorlar.

 

Hostel: Part 3

 

Ne zaman: DVD’de 23 Aralık

Detaylar: Eli Roth’un ilk iki filminden sonra, işkence ve kargaşa fırsatların bol bulunduğu Las Vegas’a taşınır. Bu sefer bir bekarlığa veda partisine katılan bir grup kankinin Elite Hunting’in eline düşmesi anlatılıyor. Yönetmen sandalyesinde insan etinin yok edilmesinden sorumlu kişi Scott Spiegel ki kendisi Raimi Kampı günlerinden beri tanınıyor (The Evil Dead, Evil Dead II) ancak aynı zamanda Intruder ve From Dusk Till Dawn 2’yi de yönetti, bu yüzden kamera çekimleri biraz yaratıcı olacak.

 

http://youtu.be/SWbYw1fuzZg

The Darkest Hour

 

Ne zaman: Sinemalarda 25 Aralık

Detaylar: Twilight Zone ve The Outer Limits’in birkaç bölümünden bayağı bir esinlenmiş gibi duran bir senaryoya sahip bu filmde, uzaylılar dünyayı işgal ediyor; yalnız bu yaratıklar sizi parçalara ayırana kadar neredeyse görünmez haldeler, sonra kendilerini enerji topu şeklinde gösteriyorlar. Hikaye 20’li yaşlarında Moskova’ya gezmeye giden bir grup kişinin gözünden anlatılıyor. Timur Bekmambetov (Wanted) filmin prodüktörlüğünü üstlendiği için bayağı bir göz önünde ama işin heyecanına kapılan kişi yönetmen Chris Gorak. Belki hatırlarsınız Los Angeles’taki bir biyolojik saldırı sonrasında fiziksel ve duygusal olarak ayrı düşen karı-kocanın hikayesinin anlatıldığı Right At Your Door isimli filmi yönetmişti.Ayrıca Aralık ayında ki diğer filmler: Chop (12/27, DVD), Don’t Go in the Woods (12/27, VOD), The Innkeepers (12/30, VOD)

 

[video=youtube_share;VUznviXV-U8]

 

 

OCAK AYI

Kill List

 

Ne zaman: 4 Ocak Sinemalarda

Detaylar: Bu İngiliz işi fim hakkında muhteşem şeyler duydum. Bu yüzden yönetmen Ben Wheatley’in filmi hakkında çok fazla spesifik detay vermekten kaçınmaya çalıştım kısaca filmin konusunu verip geçeceğim: Eski paralı asker ve yeni kiralık katil Jay kendisinde fiziksel ve mental olarak izler bırakan Kievdeki çok kötü bir işten 8 ay sonra ortağı Gal’dan yeni bir işle ilgili baskı görmeye başlar. Paralı cinayetlerin karanlık ve rahatsız edici dünyasında derinlere doğru daldıkça Jay yeniden çözülmeye başlar; korku ve paranoya duygusu onu karanlığın kalbine gönderir.

 

[video=youtube_share;aqkqF--v1tg]

The Devil Inside

 

Ne zaman: 6 Ocak Sinemalarda

Detaylar: 2010’da The Last Exorcism’i izledik, 2011’de The Rite vardı ve 2012’de exorcism konulu korku filmleri devam ediyor, annesinin bir şeytan tarafından ele geçirilmiş mi yoksa delirmiş mi olduğunu saptamak için iki şeytan çıkarıcıyla anlaşan bir genç kadının “sonradan bulunan kamera kayıtları” bizi bekliyor. İlginç olabilir. Yönemen William Brent Bell’in son yönetmenlik çalışması 6 sene önceki Stay Alivefilmiydi

 

http://youtu.be/OyT7xMPurgw

 

 

.Underworld Awakening

 

Ne zaman: 20 Ocak

Detaylar: Underworld: Rise of the Lycans isimli prerequel filmden sonra yolunu kaybeden seri Kate Beckinsale’in tanıdık Selene karakteriyle geri dönüyor. Görünüşe göre Underworld: Evolution’dan sonra bir hayli şey değişmiş. Selene’nin manitası Michael kayıp. İnsanlar vampir/Lycan savaşını biliyorlar. Ve Selene’nin bir kızı var. Bunların hepsi ve daha fazlası…3 boyutlu!Ocak ayında ayrıca: The Divide (1/13, Sinema), The Grey (1/27, Sinema), Ghoul (TBA, Chiller TV)

 

 

 

 

ŞUBAT AYI

 

The Woman in Black

 

Ne zaman: 3 Şubat sinemalarda

Detaylar: Yönetmen James Watkins gerilimi değiştiriyor ve rahatsız edici derecede gerçekçi Eden Lakevahşetinden dönüp Jane Goldman’ın (Kick-Ass, X-Men: First Class) klasik bir hikayeden adapte ettiği bu hayalet öyküsüne ağırlık veriyor. Daniel Radcliffe, Harry Potter’a güle güle diyor ve bu sefer filme adını veren bir hayalet tarafından geçmişini incelemeye zorlanan bir avukatı oynuyor. Eski tarz korku içermesi ve öykünün geçtiği zaman bakımından biraz nefes aldıracak bir film olabilir.

 

http://youtu.be/TXXRS3Kghh4

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

 

Ne zaman: 17 Şubat sinemalarda

Detaylar: İlk filmden sonra sadece daha ileri gidilebilir. Nicholas Cage, Johnny Blaze olarak geri dönüyor fakat umarız ki Mark Neveldine ve Brian Taylor’ın (Crank) ellerinde bu popüler Marvel çizgi karakteri hak ettiği adaptasyonu bulur.

 

 

 

MART AYI

 

Hansel and Gretel: Witch Hunters

 

Ne zaman: 3 Mart sinemalarda

Detaylar: Jeremy Renner ve Gemma Arterton sırasıyla Hansel ve Greteli oynuyor, ikisi de büyümüş ve kötü cadıyla yaşadıkları maceranın etkilerini atlatmışlardır. Artık ikisi de “geveze siyah şapkalıları” öldüren ödül avcılarıdır. Bu Tommy Wirkola’nın ilk Amerika çıkışı. Daha önce zombi korku-komedi filmi olan Dead Snow’u yönetmişti. Bu film ya hit olacak ya da batacak. Wirkola’nın Dead Snow filmi bana göre biraz ortalamaydı bu yüzden umarım hem korku hem de espriler üzerinde kendisini geliştirmiştir. Film bu ayın başlarında test edildi ama ortada ne poster ne de bir trailer var bu yüzden gösterim tarihine yetişeceği konusunda şüphelerim var.

 

The Raven

 

Ne zaman: 9 Mart sinemalarda

Detaylar: Trailera göre Seven, Sleepy Hollow ve From Hell karışımı bir şey. Yani: Edgar Allan Poe (John Cusack) kurbanlarını öldürürken kendi hikayelerinden ilham alan bir seri katilin peşine düşüyor. V for Vendetta’dan tanıdığımız James McTeigue filmin yönetmeni.

 

[video=youtube_share;-PGDV1SWRkQ]http://youtu.be/-PGDV1SWRkQ

Silent House

 

Ne zaman: 9 Mart sinemalarda

Detaylar: 2010 yılı yapımı La Casa Muda isimli filmin yeniden yapımı, film gerçek zamanlı olarak tek bir devamlı çekimle anlatılan bir hikayeye sahip. Elizabeth Olsen, babası ve amcasına bir tatil evini kapatmak için yardım eden ve kısa sürede burada yanlız olmadıklarını fark eden bir genç kadını oynuyor. Bu Amerikan yeniden yapımında yer alan Chris Kentis ve Laura Lau, 2003 yılında Open Water ile ortalığı karıştırana dek korku sahnelerinde yer almıyorlardı.

 

 

 

 

Kaynak: http://www.shocktillyoudrop.com/

Çeviri : Gülşah Baykal Yeğenoğlu

 

..Alıntıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...