Jump to content

Tütsüler Ve Faydaları


Qetesh

Önerilen Mesajlar

​Dini törenlerde etrafın güzel kokmasını sağlamak büyü ve ilaç yapmak amacıyla yakılan kokulu maddedir. Eskiden özellikle sara ve diğer sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılan tütsü daha çok okunup üflenen hayvan kemiklerinin, yılan gömleğinin yakılmasıyla yapılırdı. Kurutulmuş otlar, ağaç kabukları (özellikle günlük ve ardıç ağacından elde edilen), kökler, mantar, yosun gibi bitki kalıntıları da tütsü yapmada kullanılırdı.

 

Evlerimizi ve iş yerlerimizi hatta sokakları kaplayan bu birbirinden eşsiz egzotik kokular yaşamımıza ayrı bir renk ve huzur katmaktadır. Bu gizemi doya doya solumak ve bu büyülü dünyayı yaşadığınız yer yapmak çok basit. Şimdi birazda bu muhteşem kokuları tanıyalım.

 

 

Yardley: Sandal ağaçlarının ve limon aromasının muhteşem karışımıdır. Bu özel karışım son derece rahatlatıcıdır. Başarı semboludur. Kırık kalplere huzur verdiği söylenir. Derin meditasyon hipnoz seanslarında kullanılır. Sebepsiz iç sıkıntılarını giderir. Hayal gücünü ve konsantrasyonu arttırır hafızayı yeniler.

 

Magnolia: Yoğun manolya kokusu sinirleri rahatlatır. Ferahlatıcıdır. Anlayış sembolu denilebilir. Uyum mutluluk neşe getirir. Karşı cinsi çekebilen çiftlerin anlaşmasını sağlayan aşkı yeniden canlandıran bir tütsüdür. Melankoliyi şifalandırır.

 

Chandan: Pratik zekayı arttırıcı, düşünceleri rahatlatıp konsantrasyonu arttırıcı özelliğe sahiptir. Özellikle ders çalışırken yakılması önerilir. Hertürlü inisyasyonda dansta meditasyonda ruhsal şifalandırmada kullanılır. Güç ve güven semboludur özel rituelllerde kullanılır.

 

Rain Forest: Yağmur ormanlarının tazeliği ve doğanın huzurunu dinginliğini yaşadığınız ortama taşır. Meditasyonda vizyonsal gücü geliştirir. İletişimi arttırır, uykusuzluğa iyi gelir. Kendini sevmeye yardımcı olur. Diet stressini kaldırır.

 

Rose: Gül ferahlatır ve huzur verir. Gül bahçelerinin muhteşemliği ve büyüleyici kokusunu yaşamınıza doldurur. İnancı sağlamlaştırır. Dualarda kullanılabilir. Aşkın semboludur. Şifada fobileri olan kişilerin (karanlık asansör vs korkusu ) tedavilerinde koku terapi, tamamlayıcı olarak kullanılır.

 

Orange: Portakal çiçeklerinin nefis kokusu yorgunluğu giderir ve sinir bozukluklarına iyi gelir. Zihin beden ruh titreşimlerini birleşticidir. Yoga meditasyonda pasif jimnastiklerde yararlıdır. Romantik gecelere yakışır. Şifada kulak burun boğaz yollarını açtığı gözlemlenmiştir. Gribal olan hertürlü hastalıklarda rahatlatıcıdır.

 

Saltana: Üzüm aroması ve gizemli kokusu ile bedeni ve zihni gücü arttırır, tazelik ve güzellik verir. Kalbi canlandırır. Şans getirdiği gözlemlenmiştir. Gizem ve spirtuel ortamı sağlar. Duygusal direnci arttırır. Halk müziği, sufi müzikli ortamda yakılması durumunda geçmişi hatırlatır. Şifada ağrıları hafifletecidir.

 

Jasmine: Gizemli, huzur verici, sinirleri güçlendirici harika bir kokudur. Yasemin bahçelerinin ve baharın tazeliğini yaşamınıza katar. Saf ve arınmışlığı temsil eder bencil kişilerde kendilerini görmelerini sağlar haksızlıkları ortaya çıkarır. Güclü bir yapıya sahip olmak isteyenlere iyi gelir. Şifada acıları yatıştırıcı özelliği vardır.

 

Violet: Vücuda rahatlık verir, gevşetir, sinirleri yatıştırır. Geleceği görmede yardımcı olur. Medyomluk yapan kişilere oldukça yararlıdır. Şifa vermeyi ve almayı kolaylaştırdığı söylenir.Vizyonları gerçekleştirir. Bilinçi yükseltir.

 

Strawberry: Vücudu kuvvetlendirir. Direnç verir ve gevşeticidir. Endişeyi yok eder gerilimli ortamlarda sakinliği ve anlayışlı olmayı sağlar. Zeka açıcıdır. Şifa terapilerinde yakılması şifayı aktarmada kolaylık sağlar. Şifalananı rahatlatır. Umudun simgesi olduğu söylenir.

 

 

Cinnamon: Tarcın kabuklarının nefis kokusu ruhsal sıkıntıları giderir. Rahatlatır. Baharın canlılığını yaşatır. İştah açıcı özelliği vardır. Hayal gücünü oluşturur, yetenekleri geliştirme de faydalıdır, zihinde aktivasyonu sağlar. Olumsuzlukları yenmekte yardımcı olur. Kararsızlıklara iyi gelir. Büyüleyici kokusu kan basıncını da dengeler.

 

Lime: Ihlamur çiçeklerinin muhteşem kokusu sinirleri güçlendirir. Huzur verir. İletişimi kolaylaştırır ve cesaret verir. Vucut direncini arttırır enerji depolatır. Dingin bir zihin isteyenler yorgun olduklarında kullanacakları bir kokudur. Gribal enfeksiyon, nezle gibi hastalıklarda şifalıdır.

 

Erotic: Egzotik çiçeklerden oluşan bu muhteşem karışım son derece gevşetici ve huzur vericidir. Aşkın tensel ifadesidir romatik bir gecede mum ışığında yenilen yemekle birlikte yanan bu tütsü afrodizyak etkisi verir. Meditasyon, Taiçi Hipnozda kullanıldığında oldukça yararlı olduğu gözlemlenmiştir.

 

Darshan: (asoka) Bu muhteşem koku sinirleri rahatlatır. Konsantrasyonu arttırır. Huzur dolu bir ortam sağlar. Güçlü sevgi ifadesidir, birlikte hareket etmeyi uyum içinde yaşamayı sağlar. Gerek çiftler gerek aile gerekse arkadaşlar arasında dargınlığı kaldırıp yenilenmeyi sağlar. Spirtuel eşler (eşruh) in karşılaşmasını sağlar. Karma temizlemede de kullanılır.

 

Sun: Güneşin sıcaklığı ve kudretini hissettirir. Ruhunuzu ısıtacak ve huzurlu bir ortam sağlayacaktır. Güzelliği yaşamı sempatiyi ifade eder karşı cinse daha büyüleyici gözükmek için kullanılabilir. Şifa olarak kullanıldığında hiperaktivite ve ruhsal dengesizlikleri dengeler obsesyonda ya da korkuların aşılmasında yardımcı olur. Kabuslardan kurtarır. Bolluk ve rızk için de kullanılır maddi gücü elde etmek isteyen kişiler çalışma ortamlarında yakarlarsa beklemedikleri gelirler elde ederler.

 

Heena: Gizemli ve huzur vericidir. Nefis kokusu yaşadığınız ortama mutluluk katacaktır. Orman kokusudur. Gerçeklerin ortaya çıkmasına sebep olur dans ve aktif sporlarda yakıldığında enerjiyi maxsimum yapar. İki kalbin birarada durmasını ve sadakati temsil eder. Ölümsüz aşkın sembolu de denilebilir.

 

Lily: Su zambağının egzotik kokusu ferahlatıcı ve tazeleyici etkisiyle sinirleri yatıştırır, huzur verir. Temizliği temsil eder aşkını ifade edemeyenler için çekim gücü vardır sevgi sembolu olarak kullanılabilir yeni ilişkiler için canlılık sağlar. Ayrılık acısını hafifletir, enerji verir deprasyona birebir iyi gelir.

 

Aphrodesia: Bu muhteşem koku Uzak Doğunun gizemli huzurunu taşır. Sprituel bir kokudur meditasyon yoga da kullanıldığında konsantrasyon sağlar, zihinsel aktiviteyi dengeler. Rüyaların hatırlanmasına yardımcı olur, sınav öncesi yakılırsa berrak bir zihine sahip olunur.

 

Myrrh: Sarı sakız yada mür denir. Muhteşem kokusu etkileyicidir. Çevrenize huzur ve sükunet verir.

 

Musk: Misk otunun muhteşem egzotik kokusu ferahlatıcı ve sakinleştiricidir. Nazar veya benzeri terslikleri ortamdan temizler. Karşısındaki insanın gerçekleri söylemesini sağlayıcı etkisi vardır, heyecanı yatıştırır. Şifa kokusudur. İyileştirici etkisinden dolayı başağrısı ve bilinen çeşitli ağrıları hafifletici özelliği vardır.

 

Sage: Adaçayının taze ve büyüleyici kokusu huzur verir, sinirleri yatıştırır, bedeni gençleştirir. Koku terapi için idealdir. Ortamdaki olumsuz enerjileri temizler, metabolizmayı dengeler, diet yapanlara tokluk hissi verir.

 

Cıtronella: Güney Asya otundan elde edilen bu tütsü, stress'ten arındırır. Uykusuzluğa iyi gelir, şifa rituellerinde kullanılır. Derin dünyaların sırrını kokusunda sakladığı söylenir. Romantizmi destekler. Bilincin yükselişine yardımcı olur. Sanatın semboludur, hayalleri zenginleştirir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

emege saygı ama bazı durumlarda cınlerın gelmesını kolaylastırmaz mı tam hatırlamıyorum ama bazı obsessıyon durumlarını mı arastırmıslardı yoksa bambaska bır arastırmada mı sıgara ıcenlerın obsesyon olaylarının daha fazla oldugu ılıgılı bırseyler okumustum ama :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

emege saygı ama bazı durumlarda cınlerın gelmesını kolaylastırmaz mı tam hatırlamıyorum ama bazı obsessıyon durumlarını mı arastırmıslardı yoksa bambaska bır arastırmada mı sıgara ıcenlerın obsesyon olaylarının daha fazla oldugu ılıgılı bırseyler okumustum ama :D

Bazı kokuların varlıkları çektiği doğrudur ancak şahsi düşüncem sadece yardımcı araç olabilir yani o koku var diye herhangi bir varlık gelmez

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bazı kokuların varlıkları çektiği doğrudur ancak şahsi düşüncem sadece yardımcı araç olabilir yani o koku var diye herhangi bir varlık gelmez

Benim bildiğim üzere varlıklar tütsü kokularını severlermiş,haz alırlarmış.Tütsü yakılınca da kokusuna gelirlermiş yani yardımcı bir araç olarak kullanılması uygundur ama her tip tütsü bunu yapar mı? Orasını bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün üç tanesini buldum adaçayı-yağmur ormanı ve manolya ve bİr de yasemin esansı aldım. Yarın merkür günü. Sarı bir mum, esans ve tütsü yakmayı planlıyorum..

Hazır merkür güneş cazimisi oluşmuşken gökyüzünde oldukça iyi bir fikir gibi geldi bana. :)

(cazimi:merkürün güneşe en yakın olabildiği derece)

 

Ayrıca, tütsüler hakkında oldukça detaylı içerikli konu için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ratata biliyorum o tütsüleri bende Amber olanı var onun ilk yaktığımda boğuluyordum bir daha yakmadım zaten. Tavsiyem alırken kontrol et o çubuğa fazla yapışmamış ve "doğal" olanları alma. Silindir paketlerde olanlardan al onlarda öyle bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya özür dilerim tekrar aynı konuyu açıyorum da tütsü hakkında bir sorum var. Aktarlarda satılan şu 1.50 liralık tütsülerin mi daha çok majikal bir anlamımı var yoksa demet tütsüsü gibi şeylerin mi

 

tabi ki demet tütsü veya kişinin kendi yaptığı tütsülerin anlamı var. o aktarda satılanlarda o bitkiler yok, sadece aromaları var. Genelde biz tütsüleri kendimiz yaparız, bitkileri toplar kuruturuz ve kolay yanan nargile kömüründe yakarız. Çok önemli değilse, basit meditasyonsa veya öyle bir durum yoksa ortam oluştursun, kokusundan faydalanmak amacıyla çubuk tütsü yakılabilir. Ama ciddi bir büyü veya ritüelde kişinin kendi tütsü yapması daha iyidir.

 

Doğal çubuk tütsü çok zor bulunuyor. Yıllar önce doğal lavanta çubuk tütsüsü bulmuştum. Kendiniz de çubuk tütsü yapmayı deneyebilirsiniz ama çok etkili olmuyor ve gerekte yok.

 

İnternetten tütsü bulabilmek mümkün mu ?

 

Ucuz çubuk tütsüler veya doğal olduğunu söyleyen tütsüler satılıyor internette.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tabi ki demet tütsü veya kişinin kendi yaptığı tütsülerin anlamı var. o aktarda satılanlarda o bitkiler yok, sadece aromaları var. Genelde biz tütsüleri kendimiz yaparız, bitkileri toplar kuruturuz ve kolay yanan nargile kömüründe yakarız. Çok önemli değilse, basit meditasyonsa veya öyle bir durum yoksa ortam oluştursun, kokusundan faydalanmak amacıyla çubuk tütsü yakılabilir. Ama ciddi bir büyü veya ritüelde kişinin kendi tütsü yapması daha iyidir.

 

Doğal çubuk tütsü çok zor bulunuyor. Yıllar önce doğal lavanta çubuk tütsüsü bulmuştum. Kendiniz de çubuk tütsü yapmayı deneyebilirsiniz ama çok etkili olmuyor ve gerekte yok.

 

 

Ucuz çubuk tütsüler veya doğal olduğunu söyleyen tütsüler satılıyor internette.

 

 

Peki sevgili sirius , toplıycağım bu bitkilerin burada bulunduklarını sanmıyorum ayrıca apartmanda yaşıyorum. Benim yapmam gereken camların taşlarına uzunlamasına saksı koyup öyle mi yetiştirmek? Ayrıca çubuk tütsü kullanmadığını söylediniz ve mangal kömürü kullanıyoruz dediniz. Anladığım kadarıyla harmanlayıp mangala koyuyorsunuz ve şekil veriyorsunuz ( daha önce koni şeklinde görmüştüm) . Demet tütsü hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bitkilerin toplanıp toplu halde yakılmasına yani. Kate West ' in kitabından olan tonlarca tarif var hep acaba nasıl yapılır diye düşünmüştüm ama hiç dikkat etmemiştim. O çubuk tütsüleri hava ya küçük bir armağan gibisinden yakıyordum. Yapmamamı mı önerirsin?

 

Özür dilerim bu konu hakkında bilgim çok az.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki sevgili sirius , toplıycağım bu bitkilerin burada bulunduklarını sanmıyorum ayrıca apartmanda yaşıyorum. Benim yapmam gereken camların taşlarına uzunlamasına saksı koyup öyle mi yetiştirmek? Ayrıca çubuk tütsü kullanmadığını söylediniz ve mangal kömürü kullanıyoruz dediniz. Anladığım kadarıyla harmanlayıp mangala koyuyorsunuz ve şekil veriyorsunuz ( daha önce koni şeklinde görmüştüm) . Demet tütsü hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bitkilerin toplanıp toplu halde yakılmasına yani. Kate West ' in kitabından olan tonlarca tarif var hep acaba nasıl yapılır diye düşünmüştüm ama hiç dikkat etmemiştim. O çubuk tütsüleri hava ya küçük bir armağan gibisinden yakıyordum. Yapmamamı mı önerirsin?

 

Özür dilerim bu konu hakkında bilgim çok az.

 

Toplayabildiğini topluyorsun tabi ki, hepsini toplamak imkansız. Kalanını aktarlardan temin edebilirsin. Bazı temel bitkileri saksılarda yetiştirebilirsin biberiye vs. Mangal kömürü değil nargile kömürü. Mangal kömürü çok zor yanıyor, nargile kömürü çok hızlı yanıyor. Hayır bitkileri iyice havanda eziyorsun ve toz tütsü elde ediyorsun. Nargile kömürünü yakıyorsun ve tütsü olarak kullanıyrsun =)

 

Koni yöntemini denedim, etkili olmadı. Demet tütsü hepsi için kullanılamıyor, çok genel amaçlarla yapılabilir adaçayı biberiye kekik vs. için uygundur.

 

Çubuk tütsü yakabilirsin tabi, hava elementini çağırmak için de yakılabilir. Sıkıntı yok o konularda. Hindular ve budistler oldukça fazla yakıyor. Lakin daha doğal istiyorsan adaçayı tercih edebilirsin. Ama bir para büyüsünde tütsü için "money incense" yazan çubuk tütsü kullanırsan bir etkisi olmayacaktır =))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki sevgili sirius , toplıycağım bu bitkilerin burada bulunduklarını sanmıyorum ayrıca apartmanda yaşıyorum. Benim yapmam gereken camların taşlarına uzunlamasına saksı koyup öyle mi yetiştirmek? Ayrıca çubuk tütsü kullanmadığını söylediniz ve mangal kömürü kullanıyoruz dediniz. Anladığım kadarıyla harmanlayıp mangala koyuyorsunuz ve şekil veriyorsunuz ( daha önce koni şeklinde görmüştüm) . Demet tütsü hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bitkilerin toplanıp toplu halde yakılmasına yani. Kate West ' in kitabından olan tonlarca tarif var hep acaba nasıl yapılır diye düşünmüştüm ama hiç dikkat etmemiştim. O çubuk tütsüleri hava ya küçük bir armağan gibisinden yakıyordum. Yapmamamı mı önerirsin?

 

Özür dilerim bu konu hakkında bilgim çok az.

Özür dilerim Sirius'a sormuşsun ama izninle cevap vereceğim. İstediğiniz bitkileri köklü aktarlarda kurutulmuş olarak bulmanız daha pratik olacaktır ama bazen taze bulmanız gerekiyor veya bulamıyorsunuz aradığınız bitkiyi. Böyle durumlarda netten tohum veya fide sipariş edip cam önlerine küçük saksılar içinde koyabilirsiniz veya balkon falan varsa çok güzel saksıları oluyor. Ben de öyle kullanıyorum. Bir zamanlar Kate West'in kitaplarını ilgiyle takip etmeme rağmen son zamanlarda Sirius ve Hektor'un önerileri ile Scott Cunningham'ın kaynaklarına yöneldim. Maalesef Kate West'in tarifleri oldukça yetersiz. Adaçayını demet olarak kullanıyorum ben özellikle ritüel alanını temizlemek amacıyla oldukça pratik oluyor ama bazı tütsüler özellikle farklı bitkilerin karışımıyla yapılıyor ve hepsini demet halinde bulmak mümkün olmuyor. Nargile kömürü çok kolay tutuşup köz haline geliyor ve en az demet yöntemi kadar pratik. Çubuk tütsüleri ben kesinlikle önermiyorum ama meditasyon yaparken özellikle sizi rahatlatan bir koku varsa çubuk tütsü kullanabilirsiniz. Kimse önermiyor daha doğrusu çünkü kimyasal esanslar kullanılarak yapılıyorlar, yeterince doğal değiller ve enerjik olarak değersizler. Havaya armağan olarak çubuk tütsü yakmak yerine hoşunuza giden bitkileri teker teker usulünce toplayıp kurutarak bir dua ile tütsü haline getirmenizi önerebilirim ama şart değil tabi ki kişisel tercih. Zamanında istediğim bitkileri bulamayınca ben de aynı ikilemlerde kalmıştım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Doğal Taşların Faydaları

   Doğal taşların kullanım alanları A Adet dönemlerinin düzeni için kullanılan taşlar Aytaşı Kadınların aylık periyotlarının düzenli olmasını sağlar. Özellikle cinsel organların korunmasında etkisi vardır. Garnet Rahmin üzerine koyularak, üreme gücünü artırma amacıyla kullanılır. Ayrıca; adet sancıları, düzensiz kanamalar ve menapoz için de faydalıdır.   Adet ve yumurta sancılarına karşı kullanılan taşlar Azurit Yine iki adet azurit taşıyla, adet dönemi sancılarınızı ya da yumurtalık san

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • Tütünün Faydaları

   Tütün şamanların dua ve niyet yükleyerk kullandıkları bir güç bitkisidir çünkü Astrolojik olarak Mars ve Kabalistik olarak Geburah-Güç ile bağlantılıdır bu da kişinin iradi olarak bilinçaltı enerjilerini kendi niyetlerine yöneltmesi için yardımcı olur. Bu yüzden haritanızda Mars’ın konumuna göre Tütün sizde belli başlı etkiler yapabilir, ayrıca bulunduğu burçta yönetici veya yükselen gezegenlerin enerjilerin etkinleşmesini de sağlayarak Astrolojik haritanızın vaatlerini gerçekleştirmek için kull

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • Akuamarin Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   Sahip olduğu mavi ile yeşil arasındaki renk sayesinde, insana huzur veren, stresi azaltan ve ruhunu dinlendiren bir taş olan akuamarin, en önemli şifalı taşlardan biridir. Son yıllarda birçok insan taşların şifalı yönlerinden faydalanmaya başladı. Eğer siz de bu alana ilgi duyanlardansanız, akuamarin taşının özelliklerini ve faydalarını anlattığımız yazımıza bakmadan geçmemelisiniz. Deniz suyu anlamını taşıyan akuamarin (aquamarine), iri kristal parçalar halinde çıkarılmakta ve işlenerek ta

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Lanet Bozan Tütsüler

   Lanet kırıcı   -2 ölçü kurutulmuş sandal -1 ölçü kurutulmuş defne yaprağı   Sandal ve defneyi karıştırın ve yakın. Dumanın bütün negatif güçleri uzaklaştırdığını düşünün. (açık bir alanda yapın yada en azından odanızın camı açık olsun) bunu, ay yeni aydan dolunaya giderken 7 gece boyunca tekrarlayın.   Lanet kırcı-2   Kullanımı ilk verilen lanet kırıcıyla aynıdır.   -2 ölçü kuru frankincense (günlük, buhur)   -bir ölçü kurutulmuş biberiye -1 ölçü ejder kanı       bunları

   , Yer: Witchcraft

  • Yarı değerli taşlar ve faydaları

   Ametist: auranın gücünü arttırır ve titreşimini yükseltir, pozitif düşünmek için faydalıdır, bilinçliliği yükseltir.   Şeffaf kuvartz: kullanıldıgında ruhsal bir kalkan gorevi gorerek kişiyi enerji alanındaki negatiften kurtarır ve auraya pozitif enerji girişini sağlar. Cep telefonu, radyasyon, nazar gibi negatif radyoaktiviteden kişiyi korur.   Sarı yeşim: bağımlılıkların destek tedavisinde, neşe ve keyiflenmek icin ve sindirim sistemini şifalandırmak için kullanılır.   Zeytin yeşimi: rom

   , Yer: Reiki

×
×
 • Yeni Oluştur...