Jump to content

Kediler


smother

Önerilen Mesajlar

Bu hafta içinde kedi alıcam ama bakımı hakkında 0 bilgiye sahibim :/ Daha önce sokak kedilerini falan beslemiştim ama evimde hiç besleme imkanım olmamıştı.

 

En büyük sorunum, kumunu nereye yerleştirmem gerektiği. Evin kokmasını istemiyorum, ama evim küçük. Balkona koysam çıkar yapar mı oraya, özellikle kışları?

 

Ayrıca İzmir'de nerden kedi alabilirim, güvenilir bir petshop bilen varsa adresiyle birlikte paylaşırsa çok sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kedi evde beslenmesi zor bir hayvan sürekli hareket halinde koltuklarının biraz parçalanması ve perdelerinin kedinin tırmanıp yırtılması sonucuna katlanabilirsen al tabi :D

bunlar zahmetli taraflarıydı en güzel tarafı da sen film seyrederken kucağına gelip uyuması :) bir de o mırrr sesi :D

balkona koyarsan yapar ama her zaman yanında olmayabilirsin kışın balkona değilde banyoya koysan daha iyi olur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer balkon kapalıysa kumunu balkona koyabilirsin. o zaten kumun kokusunu aldığı gibi direk oraya yapıyo. banyo daha avantajlı ama sen banyodayken kapının önüne gelip miyavlayabilioda :D kumların fiyatları 14 tl ve 1-1,5 ay gidiyo. mama konusunda da wiskas yerine royal kullanırsan iyi edersin. wiskas hayvanlarda uyuşukluğa ve bağımlılığa neden oluyo.özellikle çiğ et yedirme :) ımm başkaa bide eşyaların ve halıların üzerlerini bi örtüyle örtersen kıl derdinden de kurtulmuş olursun ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

koltukları tırmalamamaları için tırmalama tahtaları var onlardan alırsın ayrıca kristal kumlar çok iyi gerçekten koku yapmıyor ve bayağı gidiyor. whiskas bağımlılığın yanı sıra kedilerde sağlık problemi de yapıyor o yüzden vetten aldığın bir mamayla beslersin royal iyidir. dışarı çıkaracaksan bence çıkarma çünkü parazit kapabilir dışarıdan. son olarak birde onların özel tarakları var onla tararsan günde bir kez tüyleri de daha az dökülür

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kediyi yıkamanıza gerek yok, boşuna işkence etmeyin şu hayvanlara.

Tüm gün yaptığı uyumak, otururken yalanmak olan ve en titiz hayvanlardan birinden söz ediyoruz.

Şahsen ben suyu hiç cezalandırma olarak kullanmadım. Kedim yavru sürecini atlattığından beri kendisi banyoya liderlik ettiğinde suyu banyoda olabildiğince kısık bir şekilde bırakıyorum kendisi girip temizleniyor. Yazın serinlemesi için ben de elime biraz su alıp severken ıslatıyorum. Kışın yine kendisi istemediği sürece karışmıyorum.

Onun dışında kuru mamasını Royal Canin alın, aşılarını tamamlayın, kumu banyoda dursun ve düzenli olarak temizleyin& değiştirin. Aman bir şey olmaz havasına girecekseniz sakın almayın. Bazı kanser gibi hastalık türlerine yakalanırlarsa elden bir şey gelemeyebiliyor. Zira tıp dünyası hayvanlarla o kadar ilgili değil. En iyisi baştan tetbir.

Aşı karnesini dijital takviminize kaydedin, belli ve iyi bir veterineri olsun. Yavru olduğundan itibaren aynı veteriner bakarsa ciddi hastalıklara kapıldığı taktirde normal bir veterinerin kediniz hakkında edinebileceği bilgilerden daha fazlasını bilme şansı artar. Olası garip, veterinerin anlamadığı hastalıklar dışında tek bir veterinere götürmenizi tavsiye ederim.

 

Ve seçme şansınız varsa dişi alın. Kedilerde dişi, köpeklerde erkek cinsiyet seçimi daha isabetlidir. En azından oradan yırtarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben şuana kadar evde çok kedi beslediğim için sana birkaç öneride bulunabilirim..:)

Öncelikle kedi yavru olsun ki eğitimi kolay olsun.Kediyi eve getirdiğin ilk 3-4 gün kedinin başından pek ayrılma ona ilgi göster tuvalet sorununa gelince kedi kumunu geniş kabına boşalt ve balkona yerleştir istersen kışları banyoya yerleştirebilirsin,zaten ilk 5 gün kedinin başında kalacağın zaman tuvaleti geldiğinde halıyı tırmalayacak kuytu köşe arayacak ve tuhafça miyavlayacaktır o an onu bebek gibi yolu göstere göstere kedi kumunun olduğu yere götür tıpkı bebeği yavaşça yürütüyor gibi sonra kumun üstüne çıkart gerisini o halleder zaten bunu 5 gün boyunca yapsan o alışır zaten..:thumbsup:

Yeme içmeye gelince Mümkün olduğunca yumurta haşlaması ver çiğ et vermemeye dikkat et,süt değilde sütten yapılmış muhallebi gelişimi için daha iyi olacaktır.Banyo meselesine gelince üstünü kalın giyin ve onunla banyoya gir küvete koy ve su ılık olsun yan, soğuk değil çokta sıcak değil ve önce tamamen ıslat o çırpınacak ve sana tırnaklarını geçirip sarılacaktır kucağında ıslat ve şampuanla iyice masajla ov ve durula temizlenince de havluya sar ve kurur sonrada kurutma makinesiyle bi güzel kurut o esnada istersen birkaç fıs parfümde sıkabilirsin ben öyle yapardım mis gibi olurdu banyodan sonra kedi zaten uyuşur ve onunla birlikte yatağa gir sarıluyu bu arnızdaki bağı kuvvetlendirir,ayrıca mümkün olduğunca çok oyun oyna duygularını ifade et yani küçük bebekmiş gibi davran bu onu insanlaştırıyor..:D

Şhsen benim kedimle ben çok yakındım bağırır,şımarır,oynar,sinirlenirdi.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Kediyi yıkamanıza gerek yok, boşuna işkence etmeyin şu hayvanlara.

Tüm gün yaptığı uyumak, otururken yalanmak olan ve en titiz hayvanlardan birinden söz ediyoruz.

 

 

Ama kediler arada bir bahçede toprakta debelenmek ister oynamak ister buda onu kirletir su aslında işkence değil onunla birlikte banyo yapınca buna alışıyor zaten :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Kediyi yıkamanıza gerek yok, 'boşuna' işkence etmeyin şu hayvanlara."

 

Kendisini temizleyemeyecek haldeyse ne ala, ancak onun dışında keyfi yıkama muhabbetleri beni insanlığımdan tiksindiriyor. Onun dışında bunlar zeki hayvanlar, kendilerini kolay kolay pisletmezler. Bahçe ortamında besliyorsanız, çamurdan kirleneceği yağmur zamanları zaten dışarı çıkartmayın. Ancak hepimiz apartmanlarda oturmuyor muyuz artık? O yüzden düşük bir olasılık.

 

Hele ki şampuan nedir? Sağlıklı bir kedi ıslanmış bölgesini daha sonra yalayarak temizler. Şampuan kalıntısı kedinin midesine zarar verebilir.

 

Zorla küvete hapsedip yıkamak ise acımasız. Hayvan bu! Dışarısı daha kötü olabilir ama evlerimizin içinin doğal ortamları olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Kurutma makinesiyle hayvanda anlamadığı travmalar yaratma riskini de almayın. Sineklere sıkınca öldüren parfümleri ise zaten kedide kullanmayı aklınızdan bir kere bile geçirmeyin! Anladığım kadarıyla zorunluluktan kaynaklı değil bu davranışınız, hayvanı insanlaştırmayı düşünmeyin! Kedilerin sizin duyamadığınız kokusu kendisine özeldir, kaybetmek kediyi bunalıma sokabilir. Gerçekten uğraşmayın şu hayvanlarla bilip bilmeden.

 

Olmadı veterinerinize gidip sorun, yıkayalım mı diye. "Deli misiniz?! Sakın!" diye bir tepki vermek yerine aksine şampuan satmaya çalışıyorsa o veterinere de gitmeyin zaten. Değiştirin veterinerinizi.

 

Kendisi zaten temiz bir hayvan, sudan korkutmayıp ceza olarak kullanmayın. Suyu panik olmayacağı şekilde kısık bir şekilde açıp bırakın ve kendi işini halletsin.

 

Kedinizi kısıtlamayın, insanlaştıracağım diye psikolojisini de bozmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu hafta içinde kedi alıcam ama bakımı hakkında 0 bilgiye sahibim :/ Daha önce sokak kedilerini falan beslemiştim ama evimde hiç besleme imkanım olmamıştı.

 

En büyük sorunum, kumunu nereye yerleştirmem gerektiği. Evin kokmasını istemiyorum, ama evim küçük. Balkona koysam çıkar yapar mı oraya, özellikle kışları?

 

Ayrıca İzmir'de nerden kedi alabilirim, güvenilir bir petshop bilen varsa adresiyle birlikte paylaşırsa çok sevinirim :)

 

Kedi evde beslenmesi en kolay hayvandır, çünkü temiz bir hayvandır egzersiz ihtiyacını kendi kendine evde ordan oraya zıplayarak karşılayabilir... Tuvalet eğitimi gerekmez, sen kumunu nereye koyarsan koy sadece bir kere kumun yerini göstermen kumuna düzenli olarak tuvalete gitmesi için yeterlidir.Kokuyu hapseden yeni kumlar var onlardan alırsan ve en geç 2 gün içerisinde kumu düzenli temizlersen herhangi bir koku ile karşılaşmazsın, petshoptan kedi almak yerine, bir sokak kedisine, yavru bir sokak kedisine sahiplik de yapabilirsin, her ne kadar bizler herşeyde olduğu gibi bu konudada markalara ayırsakda işi, işin özü öyle değildir, her kedi çok güzeldir, her kedi sevimlidir, her kedi asildir...bunu göz önünde bulundurarak sokaktan,barınaktan yada hayvan sahiplendirme sitelerinden bir kedi almanı öneririm. ben yıllardır kedi ve köpek bakıyorum. Köpeğe kıyasla guinepig ve türevi hayvanlarla kuş ve balıklara kıyasla bakımı tamamen zahmetsiz bir hayvandır kedi. koltukları mıncıklamak suretiyle parçalayabilir ama parçalamayada bilir. eğer tırnaklarını düzenli olarak bileyebileceği bir oyuncak alır yada hazırlarsan, koltuklarını parçalamaktansa kendi oyuncağını mıncıklamayı tercih edecektir.. neyse kokuydu rayı burayı parçalamasıydı bunlar mühim değil, bunlar düşünülmüş ve çare üretilmiş sorunlar;) önemli şu ki, kişi kendini bir canlıya bakabilecek sorumluluğu alabilecek durumda görüyorsa bir hayvana sahiplik yapmalıdır.

Kediyi yıkamaya gerek yok buarada, kedi kendi kendini zaten temizler, aksi de işgenceden gereksiz yere huzursuz etmekden başka birşey değildir. isterse balçığın içine düşsün o kendini pırıl pırıl yapmayı becerebilir, yazın sadece ki o da eğer kediyi huzursuz etmiyorsa, başını ıslatabilirsiniz ara ara, yada kendisi zaten alışıksa bunu kendi kendine yapacak bir yöntem geliştirebilir.sevgi manyağı yapmamak da gerek aynı zamanda, çünkü her kedinin huyu aynı değildir:D mesela benim ki gibi bir kediyi sevgi manyağı yapmaya yeltendiğiniz anda yüzünüz gözünüz dağılabilir gibi, yani kendi haline bıraktığınız da o zaten şevkat görmek istediğinde size yanaşacaktır.

 

 

Neyse yazmış bulundum artık, başka kedi sahiplenmek isteyen arkadaşlar için kalsın...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayvanlar... duyuları insanlardan daha keskin olan muhteşem varlıklar... Kendin çok seveceğin bir kedi istiyorsan, bu kediyi pet shoptan parayla alamazsın, çok geçmeden anlayacaksın ki senin için hafifte olsa parasal değeri oluşuyor. Sana bir önerim var, bırak seveceğin hayvanı karşına KADER ÇIKARSIN. O zaman gerçekten sevebilirsin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tasmayı Takmak

 

bir hatun ve dört kediyle yaşıyorum

ve bazı günler hepimiz

iyi anlaşırız.

---

bazı günler kedilerden biriyle

sorun yaşarım.

---

bazı günler kedilerden

ikisiyle

sorun yaşarım.

---

bazı günler

üçüyle.

---

bazı günler

kedilerin dördüyle

birden

ve

hatunla

sorun yaşarım;

---

bana köpekmişim gibi bakan

on göz.

[Charles Bukowski - Kediler (Parantez Yayıncılık - Sayfa 77)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...