Jump to content

Valhalla


TheSonsOFOdin

Önerilen Mesajlar

Valhalla, İskandinav MitolojisindeValhöll (Katledilmişlerin Salonu) Odin 'in yönettiği salon. Asgard'da bulunmaktadır.Valkyrieler savaş alanlarında ölmüş kahramanları buraya getirir.

Bu çok geniş salonun 540 kapısı vardır. Çatı kirişleri mızraktır, çatı kalkanlardan oluşmuştur. Batı kapısında bir kurt vardır ve üzerinde bir kartal dolaşır.

Ragnarok geldiğinde her kapıdan omuz omuza ilerleyen 800 savaşçı çıkacaktır.

 

 

 

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b3/AM_738_4to_Valh%C3%B6ll.jpg/200px-AM_738_4to_Valh%C3%B6ll.jpg17yy ait İzlanda manuskriptinde Heimdall Valhalla geçidini korurken resmedilmiştir..

 

ALINTIRDIR..:):)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valhalla odin gizemlerinde dokuz küreden biri olan asgard ta bulunur burda cesurca yasamıs insanların ölümden sonra tanrılarla veya tanrıya yakın bir hayat sürdügü mekandır yunan mitolojisinde olimpus dağına benzer burda cesur savascıların hergün dövüstükleri bir solon vardır ve bu solonda ne kadar yenilirse yenilsin bürekli yenilenen bir yaban domuzu bulunmaktadır odin gizemlerde asgard (valhalla) bir nevi cenneti simgeler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cennet ile Valhalla birbirinden oldukça farklıdır dostum. Bütün iyi insanlar Valhalla'ya gitmez. Onurlu olarak ölen savaşçılar gider. Hatta onlar da ikiye ayrılır. Ölen savaşçıların yarısını Odin, diğer yarısını ise Freyja alır. Freyja'nın salonuna da Sessrümnir denir. Cennet cehennem mantığı Asatru inancına göre çok terstir. Net bir iyilik, kötülük ve günah çizgisi olmayan bir dinden bahsediyoruz. Gerekli iyilik, gerekli kötülük olarak davranışların amacına bakıldığından dolayı bütün her şey onurluluk, cesaret, misafirperverlik gibi olgulara bağlanmıştır.

 

Valhalla'ya kelime olarak bakacak olursak; "Val" - Ölüm, "Hal" ise tahmin ettiğiniz gibi salondur. Savaşta ölen ve Ragnarök (Tanrıların Kıyameti) için gelecek vaadeden savaşçılardan Odin'in istedikleri bu salona gelirler. Ragnarök'a kadar sadece yiyip, içip, antreman yaparlar. Antremanlar oldukça sert ve ölümüne olur. Her gün bitiminde tekrar dirilirler ve salon içerisinde tek bir uzun masaya oturup bal likörü içerler eğlenirler. Valhalla'ya gitmek için sadece Asatru inancına sahip olmanız gerekmez. Eski rün yazıtlarında Romalı bir generalin alındığından bahsedilmektedir. Atalara saygısızlık, onursuz nedenler dolayısıyla birisini öldürmek,korkaklık gibi sebepler savaşçıları Valhalla'dan alıkoyar.

 

Bir savaşta, Sadece birliğin komutanının Valhalla'ya getirlmesini istediğinden dolayı Odin kendi inanırlarının yenilmesine göz yummuştur (hatta istemiştir).

 

(Alıntı değildir.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...