Jump to content

Bar Araç Gereçleri


Wasteland

Önerilen Mesajlar

http://www.kokteyller.net/resim/bar-arac-gerecleri.jpg

Bir barı herhangi bir salondan ayıran özellik, oradaki araç ve gereçlerle bunların salona yerleştirilişidir. Bir bardaki salon araçları; masa, sandalye, koltuk, sehpa gibi malzemelerdir. Bunların renk ve şekil olarak bara gelen misafirleri rahat ettirecek yapıda ve şekilde olması gerekir. Masa yerine daha alçak sehpalar, sandalye yerine de sehpalara uygun ve rahat koltuklar/oturaklar olabilir.

Bardaki en önemli araçlardan biri bar bankosudur. Banko hem misafirlerin hem de barmenin kullandığı bir araçtır. Banko, normal bir insanın ayakta durduğu zaman fazla eğilmeden, rahatça dayanabileceği ve içkisini içebileceği yükseklikte olmalıdır. Bu yükseklik ortalama 110 cm.’dir. Bankonun üstü ayak kısmına göre biraz daha çıkıntılı olmalıdır. Misafirler bar taburesine oturdukları zaman ayakları bu çıkıntının altına girer ve böylece bankodan çok uzakta kalmazlar. Banko sudan zarar görmeyen bir maddeden yapılmalı veya sudan zarar görmeyecek şekilde boyanmalı/cilalanmalıdır.

Bankonun arkasında barmenin çalışma tezgahı bulunur. Bu tezgahta bir veya iki eviye ile barmenin kullandığı diğer bar araçları bulunur. Tezgahın altı ise buzdolabıdır. Burada soğuk servis edilen içecekler bulunur. Buz dolabının çekmeceli şekilde olması, ağzı açık şişelerin saklanması yönünde daha faydalıdır. Bankonun önünde, kendi etrafında 360 derece dönen tabure veya alçak arkalıklı saldalyeler; arkasında ise bar dolapları ve rafları bulunur. Görünüş zenginliği sağlamak için dolapların içleri ayna ile kaplanabilir.

Yukarıda sayılan araçlar dışında barmenin içki hazırlarken ve servis ederken kullandığı başka araçlar da bulunur. Bu araçlar şunlardır:

http://www.kokteyller.net/resim/arac-cop-kutusu.jpgÇöp Kutusu: Misafirlerin görmeyeceği bir yerde veya tezgahın altında ağzı kapalı olarak tutulur

 

 

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-buz-makinesi.jpgBuz Makinesi: Barın kapasitesine uygun büyüklükte olmalıdır

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-buz-kuregi.jpgBuz Küreği: Genelde buz makinesinde bulunur. Farklı boyları vardır, küçük boyları barmen tarafından shaker vb. araçlara buz doldurulurken kullanılabilir.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-buz-kovasi.jpgBuz Kovası: Metal/Plastik olabilir. Büyük boyları barmen için bar tezgahında, küçükleri misafir masalarına buz servisi için kullanılır. (Altında bir taba ve buz maşası ile birlikte)

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-buz-bizi.jpgBuz Bizleri: Birbirine yapışan küp buzları veya kalıp buzları ayırmak için kullanılır.

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-buz-cekici.jpgBuz Çekici: Paslanmaz çelikten yapılan buz kırmak için kullanılan bir araçtır. Bunun yerine tahta tokmak da kullanılabilir

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-buz-kirma-makinesi.jpgBuz Kırma Makinesi: Kalıp veya küp buzları talaş buz yapmak için kullanılan bir makinedir.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-buz-masasi.jpgBuz Maşası: Hem barmen tarafından barda, hem de misafirler masasında buz servisi için kullanılır.

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-mixing-glass.jpgMixing Glass: Karıştırılarak yapılan kokteyllerin yapılışında kullanılan, ağzı tabanına göre daha geniş bir bardaktır. Kapasitesi ~70-80 cl.’dir. Eğer yoksa shaker’in alt parçası mixing glass yerine kullanılabilir.

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-strainer.jpgStrainer (Kokteyl Süzgeci): Mixingglass içinde hazırlanan karışımların bardağa süzülmesinde kullanılır. Kokteyl hazırlanan kap ile strainer birlikte tutularak (spiralli kısmı kokteyl hazırlanan kabın içine bakacak şekilde) karışım bardağa süzülür.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-mixing-spoon.jpgMixing Spoon / Bar Spoon (Kokteyl Karıştırma Kaşığı / Bar Kaşığı): Uzun burma saplı ve yaklaşık olarak 2 cl ölçüsünde bir bar kaşığıdır. Bar bardaklarıyla birlikte stir için kullanılır. ~25 cm uzunluğundadır.

 

 

 

 

Alıntı..........

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.kokteyller.net/resim/arac-shaker.jpgShaker: Adından da anlaşılacağı gibi kokteyl yaparken malzemeleri çalkalamak için kullanılan bir araçtır.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-mixer.jpgMixer: Çok hızlı karıştırılması gereken içkilerle, talaş buz ile hazırlanan içeceklerin karıştırılmasında kullanılır.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-blender.jpgBlender: İçinde dönen bıçakları ile malzemeleri karıştıran bir makinedir. Birbirleriyle homojen olması istenen karışımlar için kullanılır.

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-meyve-presi.jpgMeyve Presi: Narenciye türü meyvelerin sıkılması için kullanılan bir makinedir. Elektrikli olabileceği gibi mekanik olanları da

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-tel-suzgec.jpgTel Süzgeç: Elek telinden yapılan ~15-20cm. çapında yarım küre, saplı bir araç.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-rende.jpgRende: Bildiğimiz mutfakta kullanılan rendelerin minyatürü gibidir. İçkilerin üzerine hindistan cevizi, çikolata gibi malzemeleri garnitürlemek için kullanılır.

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-dash-bottle.jpgDash Bottle (Damlalık): Damla anlamındadır. Çeşitli içeceklerin hazırlanmasında az miktarda kullanılan maddelerin bulunduğu küçük yuvarlak şişeye Dash Bottle denir. Bu şişe ağzı ortasından küçük ve ince bir metal boru bulunan mantarla kapatılır. Bu şişede angostura bitter, orangen bitter gibi maddeler bulundurulur. Şişe alınıp baş aşağı çevrilir ve yeteri kadar silkelemek suretiyle içindeki sıvı istenen kaba aktarılır. Damlalıktan bir silkeleyişte akan sıvı miktarına ‘dash’ denilmektedir.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-olcu-kaplari.jpgÖlçü Kapları: İçki miktarını ölçmek için kullanılır. Barlarda en çok kullanılan çeşitleri şunlardır:

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-measure.jpga. Measure: Camdan yapılmış, etrafında çizgiler bulunan silindir şeklinde bir kaptır. Bu çizgiler, kabın içinde bulunan sıvıları cl. veya cc. olarak gösterir.

 

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-jigger.jpgb. Jigger: Jigger küçük içki bardağı veya bu bardağın aldığı içki miktarı anlamına gelmektedir. Daha çok Amerika’da kullanılan bir ölçü kabıdır. Barda ölçü kabı olarak kullanılan jigger tabanından birbirine yapıştırılmış iki metal bardak şeklindedir. Bir tarafı tam; diger tarafı yarım jigger’dir. Küçük tarafı 2 cl Büyük tarafıda 4 cl sıvı alacak şekilde yapılmıştır. Standart ölçüsü 4 – 2 cl’dir.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-pony.jpgc. Pony (Onz): İngiliz ölçü birimidir. 1 onz (onuce) 28,349 gramdır. Barlarda ölçü birimi olarak kullanılan onz ise 2,8 cl’dir. Pony bir bardak olup bir onz sıvı alır. Onz esasına göre yapılan çift taraflı ölçü kabı da vardır. Buna da jigger denilmektedir. Bunun bir tarafı 2,8 cl diğer tarafı ise 5,6 cl sıvı alır.

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-ters-shut.jpgd. Shut: Kelime olarak kapatan, ilişkiyi kesen, birbirinden ayıran anlamına gelir. Barda kullanılan shut’lar da belirli hacimdeki (2 cl. veya 4 cl.) boşluklara sahip kapaklardır.

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-cup.jpge. Cup: 8 onz sıvı alabilen bir kapdır. İngiliz ölçü birimidir. Kupa, fincan ve içki bardağı anlamında da kullanılır.

 

 

Derleme..........

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.kokteyller.net/resim/arac-pipetlik.jpgPipet Kabı: Eğer özel bir pipet kabı yoksa ayaksız bira bardağı veya benzer bardaklar aynı amaçla kullanılabilir.

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-pipet.jpgPipetler: Düz pipet, körüklü pipet, kalın pipet, meyvelerle veya değişik şekillerde süslenmiş pipetler gibi çeşitleri vardır.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-kokteyl-kurdani.jpgKokteyl Kürdanları: Kokteyllerin içine zeytin vb. garnitürleri koymak için kullanılırlar.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-icki-karistirici-cubuk.jpgKarıştırma Çubukları (Swizzle Stick): Yaklaşık 15-18 cm. uzunluğunda, genelde plastik çubuklardır. Karıştırılması gereken long drink içkilere konur.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-tirbuson.jpgTirbuşon: Metal kapaklı şişeleri, mantar kapaklı şişeleri açmak için kullanılan bir araç.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-bar-bicagi.jpgMeyve Kesme Tahtası ve Bıçağı: Garnitür olarak kullanılacak veya suyu sıkılacak meyveler için gereklidir. Meyve kesme tahtasının kenarları, kesilen maddenin suyunun sağa sola akmaması için oyuk olmalıdır.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-sekerlik.jpgŞekerlik: Barmen ya da misafirler tarafından kullanılan toz veya kesme şekerlerin konulduğu kap.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-sarap-sampanya-kovasi.jpgŞampanya ve Şarap Kovaları: Soğuk servis edilen şaraplar ve şampanya için kullanılan kaplardır.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-tahta-havan-eli.jpgTahta Havan Eli: Bardakta nane gibi koku verici maddeleri ezmek için kullanılır.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-bardaklar.jpgBardaklar: Şarap Viskiy Şampanya Tekila Vesayre Bunlarin Kendi Aralarinda Ortamina Göre İçkinin Yeniligine Eskiligine Sıcakligina Soğukluguna Göre Degise Bilir

 

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-bardak-yikama-makinesi.jpgBardak Yıkama Makinesi: Adından da anlaşılacağı gibi bardakları yıkamakta kullanılan bir makinedir.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-kokteyl-semsiyesi.jpgKokteyl Süsleri: Küçük şemsiyeler, maytaplar ve benzeri süsler…

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-tabak.jpgTabaklar: Çeşitli boylarda, meyve veya diğer yiyeceklerin servisinde kullanılmak üzere bulundurulmalıdır.

 

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-menaj-takimi.jpgMenaj Takımı: Tuzluk, biberlik, sirkelik, kürdanlık gibi malzemeler…

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-cerezlik.jpgÇerez Kapları: Çerez veya cips servisinde kullanılan, küçük, kase şeklinde kaplardır.

 

wasteland Krom Nikel Tercih Eder Parlak Veya Ledli Cam

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-dolley.jpgBardak Altlıkları: Bilinen bardak altlıkları kullanılabileceği gibi, dantel kağıtlar da (dolley) kullanılabilir.

 

 

 

http://www.kokteyller.net/resim/arac-bardak-kurulama-bezi.jpgKurulama Bezleri: Bardak vb. malzemelerin kurulanmasında kullanılır. Temiz, su emici ve iz bırakmaz olması gerekir.

 

 

 

Derlemedir......... Bar Malzemeleri Deyip Geçmeyin Bu İşi Profesyonel Yapan Bu İşden Zevk Alan Ve Gerçekden İçki İçmeyi Sevip İçin Herkesin Evinde Bulunmasi Gereken Malzemeler

 

 

Alıntıdır.....Derlemedir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...