Jump to content

Ses Kusurları ve Diyafram Geliştirici Uygulamalar


kaprisli

Önerilen Mesajlar

(Aşağıdaki uygulamalar her gün en azotuz kez çalışılmalı.)

 

 

 

UYGULAMA 1

A sesini yavaş yavaş, nefesi bitene kadar çıkartmak.

Aaa……

Bu temrin yapılırken önemli olan tek nefeste ne kadar a çıkarabildiğimizdir. Tek nefeste nefesi iktisatlı kullanarak a çıkarma eylemini daha uzun süre sürdürmektir. Her uygulamada saat tutun ve her uygulamada saat ve her uygulama arasında kıyaslama yapın.

UYGULAMA 2

Yavaştan hızlıya a sesi çıkarmak. Hızlıdan yavaşa a sesi çıkarmak.

UYGULAMA 3

Yalnız a sesi kullanarak olay anlatma olay anlatımı, ( ne kadar farklı a sesi çıkarırsanız, o kadar başarılısınız demektir.)

Örneğin: A sesini kullanarak aşağıdaki kişileri oynayın:

-Bir seyyar satıcı “a………aaaa..aa..aaaaa…”

-Bir dilenci “aa..aaaaaaaaaaa..aa..a…”

-Operadaki bir oyuncu “aaaa………..aaaaa”

-Bir diş doktoru koltuğunda diş çektiren hasta “aaaaa……..aaaaa…”

(Örnekler geliştirilmeli, her karakter en az on dakika oynanmalı. Her uygulamada farklı farklı sesler keşfedilmeye çalışılmalı.)

UYGULAMA 4

A sesini, sesin şiddetini arttırıp- azaltarak tekrarlamak.

UYGULAMA 5

Ha, Ho, He, Hı, Hü, Hi vokallerini çıkarıp daha sonra teker teker her biriyle gülme

Ha. Ha. Hah. Huh. Hah…

Ha. Ho. Ho. Hoh. Hoh Hoh.. Hooh.

He He Ho- he – Heh – heh heh…

UYGULAMA 6

Derin nefes aldıktan sonra nefes verirken ağır ağır e sesi çıkarınız. Bu alıştırmayı on dakika tekrarlayınız, ta ki tek nefeste, beş dakika süreyle e sesi çıkarana kadar. Her çalışmada daha uzun süre e sesi çıkardığınızı sizde göreceksiniz.

(Daha sonra aynı alıştırmayı diğer sesli harflerle de yapınız. Her defasında sesinizi kaydedip dinleyiniz.)

UYGULAMA 7

Derin nefes alınız. Yumuşak ıslıklı bir sesle nefesinizi yavaş yavaş çıkarınız. Bunu tekrar ediniz. Islıklı sesi çıkarırken nefesin akışını durdurmadan dudaklarınızı bir an kapayınız. Nefes burundan geçmek üzere M harfini mırıldanınız. Daha sonra N harfini mırıldanınız.

UYGULAMA 8

Derin nefes alınız. M harfini mırıldanınız. Mırıldanmayı kesmeden M’den N’ye geçiniz. Daha sonra gene mırıldanmayı kesmeden N’den M’ye geçiniz. Daha sonra M’den N’ye N’den İ’ye, İ’den A’ya geçiniz. Bunu sürdürünüz.

UYGULAMA 9

Dra, dro, dre, dru, drı, dri, drü her gün on dakika bunu tekrarlayın. (Her defasında bir tempo yakalayın. Hızlıdan yavaşa, yavaştan hızlıya.)

İnsan gırtlağında meydana gelen ses; boğaz, ağız ve burun boşluklarında büyütüp birbirinden ayrı ses ve sözcükler meydana getirir.

UYGULAMA 10

Açık bir pencere önünde ayakta durup, temiz havayı diyaframdan ciğerinize çekiniz. Bu alıştırmayı her gün yirmi kez tekrarlayınız.

Burundan soluk alınız. Havanın burundan boğaza, daha sonra gırtlak ve soluk borusuyla bronşlara ve akciğerlere geçtiğini hissediniz.

UYGULAMA 11

Aynı uygulamayı ağzınız açık yapınız. Sonra hem burundan hem ağızdan, soluk alıp vermeye çalışınız.

UYGULAMA 12

Omuzlar geride dik durun, ağzınızı açın. Diyaframdan derin derin nefes alın. Sonra nefesinizi dişlerinizin arasından yavaş yavaş dışarı verin… (sss…sss diye) Bu çalışmada önemli olan sesi uzun sürede ekonomik bir şekilde dışarı vermektir. (Her uygulamada süre tutun.)

UYGULAMA 13

Aynı konumda bu sefer omuzlar geride dik durun. Ağzınızı açın. Köpek gibi kesik kesik ve hızlı hızlı soluyun… Alıştırma süresince elinizi diyaframın üzerine koyun ve diyaframın üzerine koyun ve diyaframın hareketlerine dikkat edin.

UYGULAMA 14

Dik durun, derin soluk alarak esner gibi yapın, kollarınızı yukarı kaldırın gerin, sonra gevşeyin, alabildiğinizce hızlı nefes alın ciğerlerinizdeki havayı boşaltın. Bu alıştırmayı on kez yineleyin ve hareket sırasında bel kaslarında oluşan gerilmeye dikkat edin.

UYGULAMA 15

Elinizi biriyle duvarı itecek bir şekilde durun. Derin diyaframdan nefes alarak olağan bir sesle ona kadar sayın… Sonra aynı sayma işlemini her sayıda bel kaslarınızı iyice gerilmesini sağlayacak biçimde elinizle duvarı kuvvetle iterek yineleyin… Eliniz duvarı iterken daha kuvvetli bir ton çıkarabiliyor musunuz. Bir… İki… Üç… Dört… Beş… vs.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...