Jump to content

Hindistan: Bir milyon küsur yaşında taş baltalar


Adramelech

Önerilen Mesajlar

http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/imagecache/makale_genel/images/tecno-achelense.jpg

 

Prensa Latina internet sitesinde yayınlanan habere göre, Hindistan'da bulunan ve bir ila 1.7 milyon yıl öncesine ait oldukları tespit edilen taş baltalar, homininlerin, yani insanın ataları ve soyu tükenmiş akrabalarının Güney Asya'ya yayılışlarına dair fikir verebilir.

 

Science dergisinde yayınlanan bir makaleye göre Hindistan'ın güney doğusunda yer alan Tamil Nadu eyaleti sınırlarındaki Attiramapakkam'da çok sayıda iki yüzü keskin taş baltalar ve benzer kesici aletler bulundu.

 

Bu aletler, ikinci nesil taş balta teknolojisi olan Aşülyen (İng. Acheulian) teknolojisine ait. Aşülyen teknolojisini daha ilkel Oldovan teknolojisinden ayıran, iki yüzü keskin balta ve satırlar içermesi.

 

Attiramapakkam'da araştırmacılar kuvarsitten yapılmış 3.500'ü aşkın alet buldular.

 

Aletlerin yaşı, ait oldukları toprak katmanlarındaki izotopların oranı ve manyetik özelliklerinden yararlanarak tespit edildi.

 

Alınan örneklerde manyetik kutupların doğrultusu, dünyanın bugünkü kutuplarının aksi yönündeydi. Bu ve kimi ek veriler, katmanlarının yaşının 1 ila 1.7 arasında olması gerektiğine işaret ederken, izotop verileri de ortalama 1.5 milyon yıllık bir yaşa işaret ediyor.

 

Aşülyen teknolojisinin Afrika'da 1.7 milyon yıl önce ortaya çıktığı bilinse de, bu teknolojinin Güney Asya'da şimdiye kadarki en eski örnekleri 0.6 milyon yıl öncesine aitti. Bu teknolojiyi kullanan homininlerin Hindistan'a bu denli erken vardığını bulmak araştırmacıları şaşırttı.

 

Tekonolojiyi tam olarak nasıl bir homininin Güney Asya'ya getirdiği daha bilinmiyor. Ancak araştırmacılar, bunun bir çeşit Homo erectus olacağını tahmin ediyorlar.

 

basından.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Eril Tahakkümün Bir Aracı Olarak Sinemada Tecavüz

   ‘Vesikalı Yarim’ i izlemiş miydiniz? İzlemişseniz eğer unutmamışsınızdır bu neredeyse tüm aşklar gibi kırık biten hikayeyi ve güzeller güzeli Türkan Şoray’ın vesikalı halini.  Filmin başlangıcında İstanbul’un kenar mahallelerinden bir manav, bir gece erkek arkadaşlarıyla alem yapmaya Beyoğlu’nda bir pavyona gider. Film de açıkça söylenmez ama sezdirilir; gecenin sonuna doğru masadaki üç erkek belli ki geneleve doğru yola çıkar. Kahramanımız Halil’in karşısına da konsomatris Sabiha çıkar. Pavyond

   , Yer: Sinema

  • Bir terapi yöntemi : Affetmek

   BİR TERAPİ YÖNTEMİ : AFFETMEK alinti:psikospritüel.com       Antalya Ruhbilim Okulu 3 yıldır " Birey ve toplum sağlığında affetmenin koruyucu ve geliştirici etkisini vurgulamak amacıyla ve affetme kapasitesini arttırmak için bir şampiyonluk "düzenliyor. İlki 2003 Antalya Dolphinland'de , ikincisi 2004 İstanbul Naturel Beden,Zihin, Ruh Festival'inde yapıldı. Biz affetmeyi hep karşı tarafı affetmek diye düşünürüz. Bense daha çok kendimizi bir durumdan affetmek, bağışlamak üzerinde durmak istiyo

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Şu An Ne Dinliyorsun? Yorum Yap, Bir Dizesini Yaz, Paylaş!

   nightwish the pharoah saıls to orıon cok saglamdır tavsıye ederım

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Yeni bir aşk büyüsü daha

   İlk önce bir kağıt veya deri üzerine sevdiğinizin adı soyadını yazıyorsunuz siyah mürekkeple (anne ismi veya baba ismi varsa daha iyi olabilir) Kırmızı bir mum yakıyorsunuz Sevdiğinizi imgeleyip muma odaklanıyorsunuz inandığınız tanrı varsa ondan yardım diliyorsunuz örnek olarak Ay tanrı ve tanrıçaları affınıza sığınarak sizden yardım istiyorum --- kızı --- --- beni sevsin bana aşkla dolsun diyip bir kaç kez tekrarlıyorsunuz inanarak hissederek. sevdiğinizin ismini yazdığınız kağıdı yakıyo

   , Yer: Witchcraft

  • Üstteki Üyenin Bir Uzaylı Olduğunu Öğrenseydin Ne Derdin

   Oyun gayet basit üstteki üyenin bir uzaylı olduğunu ve yeni öğrendiğinizde ilk diyeceğinizi yazın   bkz : Abi ne olacak bu marsın hali ya gel bi 24lük açalım   Gibisinden

   , Yer: Forum Oyunları

×
×
 • Yeni Oluştur...