Jump to content

Tüm Büyü Uygulamaları İçin Pagan Ayin Taslağı


paganlaw

Önerilen Mesajlar

Hazır bilgisayar bulmuşken geliyim de işe yarar bir konu paylaşayım artık diyerek bu konuyu açıyorum.

Yazacaklarım el mahsulü olup "Elisabeth Brooke-Büyücülük Kılavuzu" olarak ülkemizde bulunan kitaptan alıntıdır. Tam olarak birebir alıntı yapmayacağım, küçük değişiklikler ve düzeltmeler yapıyorum. Bu kitap elinde olan bilir, kitap fazlaca kadın bakış açısıyla yazıldığı için örneğin "kadınlar" dediği bir yeri "insanlar" gibi bir değişiklik yapacağım.

 

Konu içeriği olarak da, özellikle pagan inancına ve bakış açısına sahip insanların her türlü büyü uygulamasında kullanabileceği, kişinin büyüye daha iyi odaklanmasını sağlayan, daha iyi sonuç aldıran ve bir coven oluşumu içinde olanların coven olarak uygulayabileceği bir genel taslaktır.

Pagan olmayan ve sadece cadılık olarak uğraşan kişiler de elbette faydalanabilir.

Tarafımda denenip faydası oldukça görülmüştür. Tek kişilik uygulamalarda covene yönelik çalışmaları göz önünde bulundurmazsınız,örneğin gelenlerin karşılanması durumunu..

"(...)" parantez içleri benim yorumum ya da eklememdir.

 

Yazmaya başlıyorum:

 

"Başkalarının ayinlerini uygulamak bana hep zor gelmiştir. Ben genellikle sezgilerime göre hareket eder ve uzun ayinleri ezberlemek yerine o anın atmosferine göre davranırım. Ama yeni başlayanlar için kendi ayinlerini yaratmadan önce uygulayacakları bir taslak zorunludur.

 

Genel olarak her ayin aşağıdaki sırayı izleyen öğelerden oluşur:

 

1- Hazırlık

 

Birçok açıdan hazırlık ayinin en önemli parçasıdır. İyi planlama ve ayinin konusu üzerinde yapılan meditasyon herkes için deneyimi derinleştirir; sihri güçlendirir ve hedefine yöneltir. Eğer bir grupla beraberseniz ve dolunayda bir ayin yapmayı planlıyorsanız bunun üzerine daha Yeni Ay'da düşünün. Bu size araştırma yapmak, özel araçları toplamak, tütsüler ve yağlar yapmak için yeterli zamanı yaratır.

 

Başlangıç olarak, Tanrıça'nın değişik isim ve görüntülerini öğrenmenizi ve bunu araştırmak için üyeler seçmenizi tavsiye ederim. Kendinizden emin oldukça daha özel konularda da ayinler yapabilirsiniz. Örneğin; yaratıcılık, güç, adet görme, annelik ve ölüm ayinleri gibi.

 

Uzmanlaştıkça ayinde kimin ne yapacağını belirleyin; kimin başrahibe(/başrahip) olacağı, öğeleri kimin çağıracağını, kimin mihrap(altar), yiyecek ve şarapla ilgileneceği gibi. Her kişinin bir işle uğraşması önemlidir. Böylece kimse gereğinden fazla sorumluluk almış olmaz.

 

Ayin gecesi sıradan sorunlarınızdan kurtulmak için vücudunuzu ve saçını yıkayın(duş alın). Temiz giysilerinizi ya da özel ayin kostümünüzü giyin. Mihrabı, devrilmeyeceği ve üzerindeki mumların sönmeyeceği bir yere koyun. Mihrabın üzerine Ay'ın ilgili durumunu anlatan Tanrıça'yı( Bakire,Ana ya da Kron) temsil eden bir model ya da resim koyun. Çiçekler mumlerın rengine ve mevsime uygun olmalıdır. Mihrabı şeritler, kabuklar, tahtalar ve elinize geçen her şeyler dekore edin.

 

Mihrabınız odaksal bir noktadır; bir ilham kaynağı ve çekici bir güçtür,bu yüzden onu kurarken bütün sevginizi ve enerjinizi kullanın.

 

Yakılacak tütsüleri yerleştirin. Mihrabı kuranın havayı arındırmak için yanan tütsüyle odanın dört köşesini dolaşması ya da açık alandaysa büyük bir daireyi çizmesi; büyü işlemine de tütsüyü etrafta dolaştırarak başlaması yararlıdır.

 

Sonra mumları yakın ve yiyecek, içecekelri mihrabın çevresine yerleştirin.

 

 

2- Karşılama ve Daireyi Kurma

 

Başrahibe/başrahip her gelen üyeyi karşılar, kim olduğunu ve nasıl geldiğini sorar.(Kim var burada? Nasıl geldin? O da ismini söyleyecek, eksiksiz sevgiyle geldiğini ve eksiksiz barış getirdiğini söyleyecektir.)

(Kitabın bu kısmında insanların bayağa çeşitli yerlerine yağ sürüdüğünü yazmış. Anlaşılan o ki çakra noktalarına yağ sürmeyi öneriyor. Yağ sürmekle görevli kişi her kişinin alnına ve kalbine sürmeyi eksik etmemekle birlikte boynuna, yüzüne ve ellerine ve tercihen diğer çakra noktalarına yağ sürebilirsiniz.)

 

Herkes dairedeki yerini alır.

(Kitapta aynen şöyle yer almakta: [sonra daire Widdershins(saat yönünün tersine) yönüne üç, beş ya da dokuz kez dönülerek kurulur. Daire, içindeki kişiler için koruyucudur, hiçbir şey içeriye giremez ve eğer kişilerden biri daire çözülmeden çıkmak isterse, başrahibe/başrahip bir kapı açmak ve kapatmak zorundadır.] Bir kaç yerde daha bu yönde dönülmesine dair yazılar buldum ancak neden tersi yönde dönüldüğüne getirilen bir açıklamaya ulaşamadım. Orjinallik açısından ve fikri olanların fikir belirtmesi bakımından bu kısmı da aynen koruyorum.)

Daire saat yönüne üç, beş ya da dokuz kez dönülerek kurulur. Daire, içindeki kişiler için koruyucudur, hiçbir şey içeriye giremez ve eğer kişilerden biri daire çözülmeden çıkmak isterse daire saat yönünün tersine aynı sayıda dönülerek çözülür veya daire çok daha geniş bir alanda oluşturulmalıdır ki çıkmaya gerek kalmasın. Kapı açmak tehlikeli olabilmektedir ve tercih edilmemesi yerindedir.(sirius)

 

3- Dört Öğenin ve Tanrıça'nın Çağırılması

 

Dört öğe genelde topraktan başlanılarak çağılır. Biliyorsanız onlara uyan ruhların isimlerinin kullanabilirsiniz; bilmiyorsanız dört öğenin sembollerini kullanınız. Başrahibe/başrahip şu şekilde elementleri uyandırır:

 

Kuzeye dönerek toprağa seslenin:

 

Toprak, toprak seni çağırıyoruz!

Bu gece bizimle ol.

Bizi gücünle kuşat.

Kuvvetinle sar bizi.

Bizi içine al.

İçine al.

 

Güneye dönerek ateşe seslenin:

 

Ateşin ruhları! Ateşin ruhları

Bu gece bizimle dans edin.

Bize enerjinizi verin.

Işığınızı verin bize.

Yüreklerimizi ısıtın.

Bizi ısıtın ateşin ruhları.

Isıtın bizi!

 

Batıya dönerek suya seslenin:

 

Su, su

Soğuk, kristal su;

Vahşi, yıkıcı su,

Derin, karanlık su,

Bizi yıka

Yıka bizi!

 

Doğuya dönerek havaya seslenin:

 

Rüzgar, rüzgar dinle rüzgar!

Uğuldayan, ağlayan rüzgar;

Uluyan fırtına,

Yumuşak meltem,

Taşı bizi

Taşı bizi!

 

 

4- Güç Konisi Oluşturma

 

Daha sonra üyeler eğer gücü yükseltmek istiyorsa ilahiler söyler, davullar çalarlar. Sonra Tanrıça'yı dairenin içine getirmeli ve gücü oraya yöneltmelisiniz. (Şarkılardan önce uyandırma işlemini yapın.) Dolunay Anatanrıça ile bağdaşır. Başka özel bir işiniz yoksa şu şekilde onu uyandırın(Dolunayda yapıyorsanız tabi):

 

Bulutların süzülüşü,

Derenin çağlamasıyla,

Tavşanın koşuşu,

Kurdun ulumasıyla,

Ana, seni çağırıyorum

 

Dürüst ve sihirli olan her şeyle,

Cinlerin(elf) gizli yuvalarıyla,

Vahşi ve çılgın olan her şeyle,

Kısır ve çıplak olan her şeyle,

Güneşin parlaklığıyla,

Şimdi, seni bana çağırıyorum.

 

Sesinin yumuşaklığı,

Şeklinin yuvarlaklığı,

Saçının kokusuyla

Parıldayan ve titreşen her şeyle;

zillerin çalışı,

Ve güvercinlerin uçuşuyla,

Şimdi, seni çağırıyorum.

 

Ana artık sizinledir. Şimdi mutlak enerjinin doruğa ulaştığı ve ilahinin durduğu bir notka vardır. Enerjiyi dairenin içinde toplayın, sonra da gönderin; tabii, eğer bunu seçtiyseniz. Bu enerjiyi, insanlar ya da mekanlar için iyileştirici enerji olarak gönderebilir ya da üyelerden birinde hastalık ya da yaralanma varsa grubu iyileştirmek için kullanın.

O anda nefesinizi hissedeceksiniz.

 

5- Çalışma, Büyü Yapma

 

Güç konisinin oluşturulmasından sonra büyüsel çalışma yapılabilir. Yapılacak büyü varsa; ya da iyileştirme veya yaratıcılık gibi bir amaç varsa bunlar yapılabilir. Aksi halde başrahibe/başrahip ayinin genel amacını yansıtacak bir çalışma bulur.

 

6- Temel Eğitim

 

Burada, insanlar çalışmaları ya da ayinsel konuları tartışabilirler. Eğer Tanrıça bilgisi öğreniyorsanız bilen biri size yol gösterir. eğer grupla ilgili bir şey varsa ortaya atılabilir. Bırakın insanlar konuşsunlar, paylaşsınlar ve soru sorsunlar.

 

7- Yiyecek ve Şarap

 

Yiyecek ve şarap(meyve suyu ya da bitkisel içkiler de olabilir, alkol zorunlu değildir) elden ele dolaştırılır, son olarak işler, düşünceler ve duygular açığa vurulur. Zamanı tutan üye ayini bitirme zamanının geldiğini bildirince herkes ayağa kalkar.

 

8- Tanrıça'ya Veda

 

Başrahibe/başrahip Tanrıça'ya kendileriyle birlikte olduğu için şükranlarını sunar ve veda eder. Dört yöne; doğu, batı, güney ve kuzeye de teşekkür edilir ve veda edilir.

 

9- Daireyi Çözmek

 

Son olarak daire çözülür; bu başlangıçta yapılan sayıda dönüşün saat yönünde tekrarlanmasıyla yapılır.

 

 

Genel kural olarak, özellikle de koven yeniyse ya da üyeler büyü işinde usta değilse ayinleri uzun tutmayınız; çünkü enerji dağılabilir ve insanların dikkatleri başka yönlere kayabilir. Ayinin kısa ve dinamik olduğunu unutmayın! Bu iş ciddi ama eğlencelidir.

 

 

:)

paganlaw tarafından düzenlendi
Gerekli düzeltmeler..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu sabitledim, çok güzel bir konu. Kitabı incelemiştim önceden de, tamamını okumadım lakin yeni başlayanlar için güzel bir kaynağa benziyor. Forumda bilhassa bu tarz yeni başlayanlara yönelik başlıkların olmasının çok yararlı olduğunu düşünüyorum =) Paylaşım için teşekkürler :)

 

Ama izninle bazı düzeltmeler yapmak istiyorum;

 

Uzmanlaştıkça ayinde kimin ne yapacağını belirleyin; kimin başrahibe(/başrahip) olacağı, öğeleri kimin çağıracağını, kimin mihrap(altar), yiyecek ve şarapla ilgileneceği gibi. Her kişinin bir işle uğraşması önemlidir. Böylece kimse gereğinden fazla sorumluluk almış olmaz.

 

Kimin başrahibe veya başrahip olacağınu kişi kendisi belirleyemez. Bu coven tarafından veya bir tanrı-tanrıça'nın izni ile belirlenebilir. Burada yazar büyük olasılıkla coven sisteminden çok gruplardan bahsetmiş. Genelde gruplarda bir kişi lider seçilir ve bu seçilen lider değişiklik gösterilebilir. Ama bu seçilen lider o kişiyi baş rahip/baş rahibe kesinlikle yapmaz, bu apayraı bir kavramdır =)

 

(Kitabın bu kısmında insanların bayağa çeşitli yerlerine yağ sürüdüğünü yazmış ancak o kadar abartmaya gerek yok. Yağ sürmekle görevli kişi her kişinin boynuna, yüzüne ve ellerine ve belki ayaklarına da yağ sürse yeter,kalp üzerine de sürülebilir)

 

yağ sürmede çok kritik noktalar var. Birisi alın, bir diğeride kalptir. Bu iki bölgeye muhakkak yağ sürmelisiniz. Buralar dışındaki yerlerde değişiklik olabilir.

 

Sonra daire Widdershins(saat yönünün tersine) yönüne üç, beş ya da dokuz kez dönülerek kurulur. Daire, içindeki kişiler için koruyucudur, hiçbir şey içeriye giremez ve eğer kişilerden biri daire çözülmeden çıkmak isterse, başrahibe/başrahip bir kapı açmak ve kapatmak zorundadır.

 

Bunu hangi ekole dayaranak söylemiş bilemiyorum ama her zaman için bütün temel öğretilerde, çember saat yönünde açılır, saat yönünün tersinde kapatılır. Ayın büyüme evresi, wiccan rede'de söylendiği gibi deosil yani saat yönüyle özdeşleştirilmiştir ve bu "kurmak, yaratmak, oluşturmak" anlamına gelir. widdershins ise küçülen evreyi yani dağıtmayı temsil eder. Haliyle çemberi dağıtmak içinde saat yönünün tersinde dönülür. Bu birçok cadı ve pagana göre çok önemli bir noktadır. Güneşin yörüngesi de saat yönüdür. Ve her zaman için davetler-çağırımlar ve çember kurma saat yönünde, defetme-çemberi bozma ise saat yönünün tersinde yapılır. Bırakın pagan ve cadılık öğretilerini-ekollerini, batı maji ekollerinde bile bu böyledir =)

 

Ayrıca bir çok ekolde ve nasihatte, çembere kapı açmak önerilmez. En iyisi (böyle büyük bir grup için) bütün odayı çembere almaktır. Veya çember bozulup, yeniden kurulmalıdır.

 

Başrahibe/başrahip Tanrıça'ya kendileriyle birlikte olduğu için şükranlarını sunar ve veda eder. Dört yöne; doğu, batı, güney ve kuzeye de şükredilir ve veda edilir.

 

Küçük bir düzeltme büyük olasılıkla çeviriden kaynaklanıyordur; elementlere şükredilmez, teşekkür edilir =) Şükretmek ile teşekkür etmek arasında çok büyük farklar var.

 

paylaşım için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düzeltmeler için teşekkürler :)

Ben de cevabına cevap yazmak isterim:

1. Zaten başrahibeyi coven belirler anlamı çıkıyor o yazıdan gibi geldi.

2. Alına değinmemiş ama amacı çakra noktalarını yağlayın gibiydi. Boğaz ve kök çakraya da sürmeyi öneriyordu.

3. Daha fazla araştırma yapıp çember açmayı widdershins yönünde yapmayı ısrarla istemesinin sebebine bakacaktım. Ama bilgisayar yok,yarın bakabilirim.

4. O tamamen gözümden kaçmış,tercüme öyleydi:)

 

Düzeltildi ;)

 

Bir fanfiction'da rastladım bu konuya, kitaptaki çoğu ayini almış.. Lakin çember açma hatasına o da düşmüş.. x-files'ın fanfiction'u,merak edenler google sayesinde bulabilir, bayağa hikaye yazmış eğlenceli..

boynuzsuzgeyikler tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok güzel bir yazı. Kitabı nereden edinebilirim; ya da piyasaya süren yayınevi konusunda bilginiz var mı? Teşekkürler.

 

Kitabı "Gün Yayıncılık" basıyor.

Google'a yazarak internet üzerinden şipariş verilen yerler var. Eğer şehrinizde D&R varsa orada da muhtemelen vardır, başka büyük kitapçılarda da bulunabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kitapta büyü özelliğinin sadece kadınlara bahşedilen bir özellik olduğundan bahsetmiş bu doğru mu?

 

kısmen doğru kısmen değil =) Büyü özelliği cinsiyet gözetmeksizin herkeste vardır. Lakin, Sezgiler ve büyü gücü dişil enerjiyle yani ayla bağlantılıdır. Kadınlar bedensel olarak dişil enerjileri yoğun olduğu için doğuştan sezgiler ve büyü gücü açısından bir adım daha öndedirler. (Özellikle adet döngüleri ayla bağlantılıdır. Bu da ayın enerjisiyle erkeklerden daha çok bağlı oldukları yani ayın büyüsel enerjisini daha fazla ve rahat kullabildikleri anlamına gelir.) Ama her insanda eril ve dişil enerji mevcuttur. Haliyle erkekte de dişil enerji mevcut olduğundan erkeklerinde büyüsel güçleri kullanma becerisi vardır. Erkeklerin bu konuda önce dişil enerjilerini güçlendirmeleri yani tanrıça ile çalışmaları gerekir. O yüzden her kültürde önce tanrıça ile (isis inisiyasyonu denir mısır ezoterizminde) çalışılması sonra tanrı formlarına geçiş yapılması (osiris inisiyasyonu) tavsiye edilir.

 

Kadınların bu yönlerinin yanı sıra eril enerjileri düşük olduğu için sistematik ve disiplinli olamazlar. Bu yüzden genelde cadılıkta erkekler daha hızlı ilerler. aslında bir erkek cadının 1 yılda çalıştığı seviye disiplinli bir bayan 4 ayda gelebilir. (Tahmini...) Ama maalesef bayanların çoğu o disiplini gösteremez =) Bu da bayanların eril enerjilerinin düşük olmasndan öte gelir. Yani güneşin enerjisiyle bağlantıları zayıf olduğu için yaratma ve başlatma yetenekleri zayıftır. Hem yola zor başlarlar hemde yolda zor ilerlerler.

 

Haliyle bayanların bu konuda hem avantajları hem dezavantajları var. =)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazı güzeldi, eline sağlık paganlaw ;)

Yalnız sormadan geçemeyeceğim. Yönleri davette bir işlem sırası var ve önemlidir diye biliyodum ben :) Sirius'un eklemesini yapmışsın oraya. Genelde kuzeyden başlanır demiş sirius. Ve işlem sırası; kuzey, güney, batı, doğu şeklinde yazılmış. Bazı kaynaklarda işlem sırası doğu, güney, batı, kuzey olarak geçiyor. Kuzeyden başlanmasının sebebiyse, kuzey yarım kürede olduğumuzdan ötürü müdür ? Eğer öyleyse, işlem sırası o zaman kuzey, batı, güney ve doğu oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazı güzeldi, eline sağlık paganlaw ;)

Yalnız sormadan geçemeyeceğim. Yönleri davette bir işlem sırası var ve önemlidir diye biliyodum ben :) Sirius'un eklemesini yapmışsın oraya. Genelde kuzeyden başlanır demiş sirius. Ve işlem sırası; kuzey, güney, batı, doğu şeklinde yazılmış. Bazı kaynaklarda işlem sırası doğu, güney, batı, kuzey olarak geçiyor. Kuzeyden başlanmasının sebebiyse, kuzey yarım kürede olduğumuzdan ötürü müdür ? Eğer öyleyse, işlem sırası o zaman kuzey, batı, güney ve doğu oluyor.

 

oarada yanlış aktarmışım, doğudan başlanır genelde. Sadece bazı kaynaklarda kuzey olarak geçer ama daha çok doğudan açmak tercih edilir ki bilyiorsun bende doğudan başlayarak çemberi kuruyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bunu uygulayacağımız her büyü için yapıyoruz değil mii?

 

aslında bu daha çok grup halinde olanlar için daha uygun. Ve tanrıça odaklı biraz... Çember açma ritüelini her büyüde yapıyoruz. Şu kaynakları da incelemeni öneririm;

 

http://www.gnoxis.com/temel-cadilik-dersleri-1-cember-acma-22130.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...