Jump to content

Yavuz Sultan Selim Han'ın Efsunlu Şiiri ve O Ders Veren Hikayesi


Aikon

Önerilen Mesajlar

Şiirimiz

 

Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur

Sâdıkâne belki ol bu âlemde dildâr olur

Yâr olur ağyâr olur dildâr olur serdâr olur

"Yavuz Sultan Selim Han"

 

Şiirin Efsunlu Bölümüne gelince , Şiir Yukarıdan aşağıya okuyuncada , soldan sağa okuyuncada aynı şiir.

Deneyin ;

Sanma şâhım / herkesi sen / sâdıkâne / yâr olur

Herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyâr olur

Sâdıkâne / belki ol / bu âlemde / dildâr olur

Yâr olur / ağyâr olur / dildâr olur / serdâr olur

 

 

İşte Yavuz Sultan Selim in Şah İsmail ' e yazdığı bu çok ince manalı şiirin Günümüz Türkçesiyle yazılışı. ( Hikayeyi okuduktan sonra ne anlatmak istediğini daha iyi kavrayacaksınızdır.)

 

Şahım sen herkesi kendine sadık dost sanma

Sen herkesi dost sanma belki o düşmanın olur

Belki o kişi alemlerde sözü geçen olur

Dost olur düşman olur sözü geçen olur hükümdar olur." )

 

 

 

 

Yavuz Sultan Selim Han'a ait bir beyit. Yizelerin ilk kelimeleri yukarıdan aşağıya okunduğunda aynı dizeyi verir.Bu tarzda yazılan ilk beyit olduğu söylenmektedir. Divan edebiyatında bu özelliğe vezni aher denir.

 

Yavuz Sultan Selim Han bu beyiti Şah İsmail'e yazmıştır. Gelelim Hikayesine ;

 

Yavuz şiire, edebiyata ve satranç oynamaya meraklı biridir. Aynı şekilde Şah İsmail'de de bu özellikler vardır. Sarayında ünlü şairleri barındırır ve çok iyi satranç oynar. Bunu bilen Yavuz Şahın şahın bu özelliğinden yararlanmak ister. Tebdili kıyafetle (gezgin bir abdal kılığında) şahın ülkesine gider. Hanlarda , Kervansaraylarda satranç oynayarak önüne geleni yener. Haber şaha ulaşır. Şah der ki çağırın birde benimle oynasın. Yavuz Şah'ı da yener. Şah sinirlenir ve Yavuz'a der ki: " sen edep nedir bilmez misin? Hiç şahlar mat edilir mi?" Elinin tersiyle Yavuza bir tokat atar. Şahın kızdığını anlayan Yavuz onu yücelten şiirler okumaya başlar. İşte şahın huzurundan ayrılırkende bu şiiri okur. Ancak Şah İsmail hala onun Yavuz Sultan Selim olduğunu anlamamıştır.

 

Yavuz yediği tokatın acısını unutmaz. Birkaç sene sonra Çaldıran'da Şah İsmail'i yener ve ona bir mektup gönderir. Mektupta o günkü tokadın acısını aldığını söyler ve ilave eder: " atacaksan tokadı böyle atacaksın. "

 

Aslında Yavuz bütün olanları şiirinde Şaha anlatmış ancak Şah anlamamıştır. Herkesin dost olmayacağını bir gün böyle kişilerin karşısına serdar olarakta çıkabileceğini söylemiştir."

 

 

Bir kaç kısım alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yavuz'un divan edebiyatına örnekler vermesi gayet doğal, bir çok padişahta bu özellik var. Ancak anlatılan hikaye bana daha çok masal gibi geldi. Yavuz'un döneminde verdirdiği katli vaciptir fetvaları bunun masal olduğuna en iyi kanıttır herhalde. Zira bir tokat yüzünden bir halkı katli vacip olarak adlandırmazdı.. hemde yüzyıllardır kendi topraklarında yaşayan bir halkı.. Bazı masallar güzel değildir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Sedat Peker Tacizci Pilavcıya Verdiği Ders

   https://www.youtube.com/watch?v=T_vLhA1AYfQ

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Palmira Kraliçesi Sitti Zeynep Sultan

   Palmira Kraliçesi Leyla Zeynep Sultan (240- 275) Asya Sahilini (Selezya) yöneten Sultan Zeynep (Leila Zenobia), 14 Şubat 270’de Roma’da, öldürülmeden önce ev hapsinde tutulduğu sarayın balkonunda, temsili olarak, zincire vurulmuş resmedildi. İtalyan Ressam Herbert Şmals, tablonun sağ alt köşesinde, gardiyan Valentin’i kraliçe Zeynep’e hayran bakarken resmetmeyi de ihmal etmedi. Öldürüldüğü gün, odasında, genç gardiyan Valentin’in ona yazdığı kâğıt parçası bulundu. Kâğıtta “Seni seviyorum Ze

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Astrolojide Kadınlara çekicilik veren konumlar .

   Yükselen terazi Aslan ve boğa :   Bu burçlarda yükselenin olması yada en az üç gezegenin bu burçlarda dizilmesi ,Stelyum denilen şeyin yapılması hatırı sayılır bir çekicilik verir kadınlara .Yükselen terazi veya boğadayken Venüs özellikle haritanın lordu ve temel asalet düzeyi yüksekse yada jüpiter ile olan açılarında bu durum daha da belirgin bir hal alır . marilyn monroe ve Scarlett Johnsonn müthiş bir yükselen aslan örnekleridir .Akreplerin de olması ile birlikte yönetici marsın açıların

   , Yer: Astroloji

  • Assassin’s Creed Tarihi Kişiler Ve Gerçek Hikayesi 1

   Bu Paylasdigim Konu Tarihi Kişileri Ve Hikayeyi Anlatmakdadir Derlemedir Ama Oyundanda Bahsediyor Burda Derlemedir     İlk Olarak Oyunun Kendisinin Hikayesini Paylasmaliyim   Assassin’s Creed (Türkçe: Suikastçinin İnancı), Ubisoft şirketi tarafından geliştirilmiş tarihle iç içe, gizlilik ağırlıklı, üçüncü şahıs aksiyon-macera tarzı bir Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 oyunudur. Oyun ilk kez Microsoft tarafından Project Assassin adı altında X ’05 sergisinde takdim edilmiştir. Oyunu

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Beyine Zarar Veren Alışkanlıklar

   BRAIN DAMAGING HABITS (Beyine zarar veren alışkanlıklar) 1. No Breakfast (Kahvaltı etmemek) People who do not take breakfast are going to have a lower blood sugar level. This leads to an insufficient supply of nutrients to the brain causing brain degeneration.   (Kahvaltı etmeyen kişiler, düşük bir kan şekeri seviyesine sahip olur. Bu durum beyin için yetersiz besin tedarik edilmesine ve sonunda beyin dejenerasyonuna yol açar.)   2 . Overeating (Aşırı yeme) It causes harden

   , Yer: Sağlık

×
×
 • Yeni Oluştur...