Jump to content

Din ve İnanışlarda Drug kullanımı


Hevvez

Önerilen Mesajlar

Hintli Bilgeler

 

Esrarotu, Hintli Bigeler tarafından MÖ 1500lü yıllardan veri kullanılıyor. Uyuşturucu, yüce tanrıları Shiva’ya ibadet ederken kullanılıyordu. Esrar çekmenin günahları temizlediğine, Shiva’yla ruhun bütünleştiğine ve cehennemin ve ölüm sonrasın hayatın azabından koruduğuna inanılıyordu.

 

 

 

Mazatek Şamanları

 

Kâhinlerin Adaçayı olarak da bilinen “Salvia divinorum” şamanlar tarafından Meksika Oaxaca’da kullanılan ‘şifalı’ bitkilerden birisidir. Bu şamanlar bitkiyi çay formunda tüketiyorlardı. Yaprakları küçük parçalara ayırıyor ve sıcak suda demliyorlardı. Dini tedavi seramonilerinde kullanılıyordu. Kâhinlerin Adaçayı içen kişinin kontol edilemeyen gülme ve herşeye karşıt olma duygularını kamçılıyordu.

 

 

 

Amazon Kızılderilileri

 

Ayahuasca, Amazon’da bulunan Banisteriopsis caapi adlı bitkinin ana sapının kaynatılmasına denir. Genellikle çay olarak içilir. Uyuşturucu, dini seramonilerde dışında hastalıkları ve bağımlılıkları tedavi etmede kullanılır. Ayahuasca, halüsnasyon dışında uzun süreli ishale ve kusmaya neden oluyor. Ayahuasca ayrıca vücuttan kurtlardan arındırmak için de kullanılıyor.

 

 

 

Rus Şamanları

 

Uçan Çayır Mantarı olarak da bilinen Amanita muscaria, Siberya’da şamanlar tarafından kullanılan halisünasyona neden olan bir mantardır. Genel olarak şaman mantarı yerdi ve müridi de aynı duyguları hissetmek için onun idrarını içerdi. Mantarı yemekteki amaç kendinden geçmek içindi. Genel olarak yan etkilerinde tik, nöbete tutulma ve muhtemel koma bulunuyordu.

 

 

 

Orta doğu sufileri

 

Yüzyıllardır İslam dinine inanan bazı tarikatlarda kenevir, geleneksel müslümanların uyuşturucu almanın haram olduğunu iddia etmesine rağmen kullanılıyor. Ancak bazı Sufi tarikatlarında uyuşturucu kullanımı, sarhoş eden madde olarak gösterilmeyerek teşvik ediliyor. Kenevir, bu tarikatlarda bilinç açıcı olarak kullanılıyor. Böylece uyuşturucuyu alanlar daha fazla saat konuşkan ve hareketli olabiliyor.

 

 

 

Kuzey Amerikan Kızıderilileri

 

Peyote, Amerikan kızılderilileri tarafından daha uzun süre derin kavrama ve iç gözlem için kullanılan küçük bir kaktüs. Aynı zamanda bu küçük kaktüs uyuşturucu göğüs ağrısından baş ağırısına tutun da doğum ağrısına kadar herşeyi tedavi etmekte kullanılıyor. Peyote sadece ‘İyi niyetli dini seremonilerde’ legal olarak kullanılabiliyor. Bazı eyaletlerde Peyote yetiştirmek de serbest.

 

 

 

Orta Amerika Kızılderilileri

 

Damiana, içilen ve çayla demlenen bir bitki. Etkilerinin, kenevirden daha az olduğu söyleniyor. Kullananlar sınır ötesinde bir rahatlama hissi duyuyor ve duru hayaller görüyor. Tıbben pekliği tedaviden depresyondan kurtulma ilacı olarak kullanılıyor. Güney ve orta amerikada bu çay ayrıca afrodizyak olarak da kullanılıyor.

 

 

 

Aztekler

 

Gündüz sefası çiçeği olarak da bilinen LSA, Aztekler tarafından dini törenlerde yeniyordu. Çekirdekleri yemek yorgunluk hissine yol açarken yiyen kişi düzgün hayaller kuramıyor ve düşünemiyordu. Ayrıca bu çiçeğin çekirdekleri halüsnasyona yol açıyordu. Bu halüsinasyonların bir tapınağın tekrar inşa edilmesi sırasında 84bin insanın dört günde öldürülmesi olayına yol açtığına inanılıyor.

 

 

 

Hawaiililer

 

Hawaiian Baby Woodrose adlı çiçeğin çekirdekleri rüyaya, krampa ve mide bulantısı hissine yol açıyor.

uyuşturucu, yerli Hawaiililer tarafından dini törenlerinde ve bayramlarında alınıyor. Etkisi 4-14 saat arasında sürüyor ve kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Aslında yabani bir ot.

 

 

 

Çinli konfüçyüsistler

 

Afyon, Çin’de yüzyıllar boyunca içildi ve bu gelenek halen yaşlılar arasında devam ediyor. Ayfonun kullanım amacı aslında ayin törenlerinde ve tıbbi amaçla kullanmak üzereydi. Afyon, acı da verebilir rahatlatabilir de. Çin’de birçok kere afyonun kullanımı yasaklandı ve serbest bırakıldı. Şimdi ise ağrı kesici olarak tıbben kullanılıyor.

 

 

 

Taylandlı Budistler

 

Kratom adlı uyuşturucunun iyi bir varlık hissi verdiği kadar anti-depresan, analjezik ve hatta mutluluk verdiği de söyleniyor. Uyuşturucu hem uyarıcı hem de depresan olarak kullanılıyor. Genel olarak uzun süre boyunca çiğneyerek tüketiliyor. Budist erenler meditasyon sırasında Kratomu çiğneyerek yoğun bir mutluluk ve bilinç hissiyatına erişiyorlar.

 

 

 

Antik Yunan

 

Entheogen, antik Yunan kâhinleri tarafından açığa vurma ifadesine ulaşmak amacıyla kullanılıyordu. Uyuşturucu, arpa, bitki ve dağ keçisi peynirinden yapılan bir içki olan Kykeon formunda içiliyordu. Antik yunanda yaygın bir içki olduğu söyleniyordu. Bu da onların yaratıcılığının ve çöküşlerinin nedeni olabilir.

 

 

İran tarikat

 

Khat adlı bitkinin yaprakları bazı İran'da bazı tarikatlar tarafından aşırı mutluluk ve heyecan hissi için çiğneniyor. Uyuşturucunun etkileri, modern zaman ekstazisiyle aynı etkilere sahip. Bazı İran tarikatları dua sırasında aşırı mutluluk için Khat yaprağı çiğniyor.

 

 

Rastafarians

 

Rastafari hareketinin üyeleri, Tanrıya ibadet, İncili okuma ve meditasyon sırasında kenevir kullanıyor. Rastafarianlar bu uyuşturucuyu ruhsal olarak yararlı görüyorlar ve onu özellikle İncil’de bahsedilen ‘Hayatın ağacı’ olarak görüyorlar.

 

 

Protestanlar/Katolikler

 

Başta şarap olmak üzere alkol, günümüzde Hristiyan ve Katolik seramonilerinde kullanılıyor. Katolik kilisesi üyeleri Kudas Ayini sırasında şarabın Hz. İsa’nın kanı haline geldiğini ve bu amaçla içildiğine inanıyor. Buna rağmen Hristiyanlar bu inançtan çok uzakta ancak şarapları katıldıkları seremoninin bir parçası olarak içiyorlar.

 

Alıntıdır.

 

Önemli Uyarı:Uyuşturucuyu teşvik amaçlı bir yazı değildir, bilgilendirme amaçlıdır.

 

 

Yorumum:

Bu konu bence önemli bir konu.

Alıntı yaptığım yerde konunun başlığı "dini inanışlarda uyuşturucu kullanımı" idi.Ben "uyuşturucu" kelimesini "drug"la değiştirdim.Çünkü uyuşturucu oldukça yanlış bir tanım bana göre.Türkiye de yasak olup tüm kafa yapan şeylere uyuşturucu deniliyor, alkol sırf yasal olduğu için ayrı tutuluyor.Halbuki Batı'da böyle değildir.Merkezi sinir sistemine etki eden herşey -kafa yapsın yapmasın- "drug" dır batıda.Beyne etki edip uyku hissini yok eden kafein de drugdır, dopamini artıran nikotin de drug'dır, hele hele aynı illegal druglar gibi "kafa yapan" alkol hayli hayli drugdır.Bilindiği gibi ABD'de ve Sovyetlerde uyuşturucuyla mücadele kapsamında bir ara alkol yasaklanmıştır.

Konuya gelince, aslında drugların kökeni inançlardır, bu yazıdan kat be kat fazla malumat var bu konuda.Mesela ilk alkollü içki olan Birayı Sümerler bulmuştur, kullananlarsa Sümerli Rahiplerdir, hatta en fazla Bira içme hakkına rahipler sahipti Antik Sümerde.Tüm "kafa yapan" şeyleri yasakladığı söylenen İslam dininin müntesibleri arasında dahi yasağın sadece sarhoş edenlere olduğunu, sarhoşluğunda sadece alkolün etkisi olduğunu ve esrarın sarhoş etmeyip aksine bilinci açtığını zuhurat, inkişafat ve ilhama(gizlilerin görünmesi, gizlilerin açığa çıkması ve gizlilerin bilgisinin verilmesi) sebep olduğunu iddia eden Heterodoks bir tarikat olan ve Anadolu Selçuklu Devletinin son zamanında ve Osmanlının ilk zamanında Anadolunun en yaygın tarikatı olan Kalenderilik* ortaya çıkmıştır.Hatta Esrar'a Esrar=sırlar adını da Anadolu kalenderileri takmıştır.Bundan önce "Kendir" denilirdi.Mesela Bektaşi sanılan aslında Kalenderi olan Antalyanın Elamlı ilçesinde türbesi bulunan Abdal Musanın en ünlü müridi ve Halifesi Kaygusuz Abdal'ın şu şiiri bu inancı tam olarak yansıtır:

 

Esrârı gördüm bugün, binmiş gider bir ata,

Şöyle kim derviş olmuş, hergiz söylemez hatâ.

Hızır donudur donu, hak'ka doğrudur yönü,

Şöyle cûş eyler beni, erişince gizlü tâ.

 

Kırmızı don giyinir, yeşil kubbe sarınur,

Miskinlikden görünür, iner alçak sıfata.

Sûfiler bunu yerer, bittiği yeri sorar,

gazel olmadan derer, hissesi var kuvvete.

 

Sûfi yemez haram der, gizlice de görem der,

Gelen yıl çok derem der, ister birazın sata.

Bir kişi kim ayıkdur, dünyada o bir yükdür,

Ânın hiç aklı yokdur, ta'neyleye bu ota.

 

Bir kişi kim hayrandır yer gök âna seyrandır

İnsan değil hayvandır başın bürüye yata.

Gel iy miskin Kaygusuz, esrardan al öğüdün,

bu âşıklar otudur, yemez vermez her tata.

 

Kelimeler:

hergiz:asla

don:o devirdeki anlamıyla kıyafet ve dış görünüş.

çuş eylemek:Kendinden geçmek.Zamanla farsça olan "çûş" "çoşmak" fiiline dönüşmüştür.

ânın:Onun.

Sûfi:Burada tasavvuf ehli anlamında değil, "sofu-kapa softa-yobaz" anlamında kullanılmıştır.

derem:derim..

ta'n eylemek:kötülemek.

Hayran:Burada gerçek anlamı dışında "esrar sarhoşu" anlamıyla kullanılmıştır.Kalenderiler esrarın sarhoşluğuna "dalga", esrar sarhoşuna "hayran" derlerdi.

 

Şuan Kalenderiler sadece İran, Pakistan ve Bangladeşte varlar.İrandakiler çar darb(sakalı bıyığı kaşı kazımak) ve esrar içme adetini bırakmışlar ve biraz ortodoks(heterodoksun yani batıninin tersi)laşmışlar.Pakistan ve Bangladeştekilerse çar darb yapmasalarda hala Esrar içiyorlar, devlet onlara musamaha gösteriyor, açık alanda zikir törenlerinde ve türbe ziyaretlerinde içmelerine birşey denmiyor.

 

 

 

Neyse, asıl dikkatleri çekmesi gereken halüsinojenik bitkiler.Bu bitkileri Dünyada sadece Şaman gelenekler kullanmıştır, esrar gibi afyon gibi eroin gibi keyif uyuşturucusu değildir, hatta "kafa-high" peşinde koşan gençler bu halüsinojenleri kullandıktan sonra "its not enjoying man!" deyip bir daha kullanmazlar.

Bülent KISA bu halüsinojenlerin gerçekten kat seyahati-şamanların yer altı seyahati-astral seyahat gibi şeyleri yaptırdığını, ama bunlar sayesinde yapılan seyahatin çok çetrefilli ve istenmeyen sonuçlara yol açıcı olduğunu yazıyor bir kitabında.Hatta Baliyle bile yapılabileceğini iddia ediyor:D

 

Fakat siz siz olun legal dahi olsa(birçok halüsinojen bitki legaldir, müptelası olanlar olmadığından(sebep belli, halüsinojenler kişiye keyif vermez, hatta çok kötü anlar yaşatabilir) devletler yasaklamamıştır, hatta kimisi aktarlarda bile satılır) halüsinojenlere bulaşmayın.

"kafa" peşinde koşan gençler tarafından "magic mushroom" olarak bilinen, Hollanda'da Smart Shoplarda satılan Latin Amerika şamanlarının kullandığı Psilocybin mantarlarının yol açtığı kötü halüsinasyonlar yüzünden Amsterdam'da 2 senede 184 kişi ölmüştür.(kimisi gördüğü halüsinasyonun peşinden koşarak camdan köprüden atlamış, kimisi artık ne gördüyse her yerini tırnaklamış kan kaybından ölmüş vs)Biliyorum, bu yazı yüzünden şimdi birçoğunuz-özellikle ergenler- internette legal halüsinojenler nelermiş araştıracak, aktar aktar dolaşacak -ki büyük ihtimalle de bir aktardan bulup amacına ulaşacak-, ama halüsinojenlerin bad tribine girdiğiniz anda herşey çok geç olabilir.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

*:Kalenderilik kökleri İrana ve Irağa dayanan bir tarikattır.Anadoludaki Kalenderilik, birçok Araştırmacıya göre daha sonra Bektaşiliğe dönüşmüştür.Birçok Bektaşi büyüğü olarak bilinen kişi aslında Kalenderidir.Hatta yine aynı araştırmacılara göre Hacı Bektaş bir Bektaşi Şeyhi değil, Kalenderi Şeyhidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet güzel bilgiler . Bazı maddelerin bilinç haline direk etki etmesi trans halinin daha marjinal geçmesini sağlaması algıları açması , tüm bunlar bilinen gerçekler. Ancak tüm bu etkileri maddenin gücü ile yapmak sahte bir dünya yaratmak demek :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

konuda geçiyor...uyuşturucu alkol sigara vb.. kafayapıcı maddeleri adlandırmada kullanmış arkadaş.

 

Sadece kafa yapıcılar değil.Kana karıştığı anda beyni etkileyen herşey.

Mesela nikotin(sigara) kafa yapmaz ama kana karışınca beyindeki dopamini(mutluluk hormonu) artırır.

Kafein(kahve) kafa yapmaz ama kana karıştığında beyindeki uyku ve yorgunluk hislerni uyuşturur vs.

Drug aslen İngilizce "ilaç" demektir, bilim çevrelerinde açıkladığım anlamıyla kullanılır, yani kana karışınca beyni etkileyen herşey.Mesela yasak druglar yani Türkçe ismiyle "uyuşturucular" illegal drugs, kahve(kafein), sigara(nikotin), içki(alkol) legal drugs diye geçer.

Bence Türkçedeki "uyuşturucu" kelimesinden daha sağlıklı ve temeli sağlam bir kelime, o yüzden bu kelimeyi kullandım.Ziya uyuşturucu ilk anlaşılan anlamıyla "kafa yapan maddeler"se, alkole neden uyuşturucu denmiyor?

Evet güzel bilgiler . Bazı maddelerin bilinç haline direk etki etmesi trans halinin daha marjinal geçmesini sağlaması algıları açması , tüm bunlar bilinen gerçekler. Ancak tüm bu etkileri maddenin gücü ile yapmak sahte bir dünya yaratmak demek :)

Algıları açanlara "saykodelik" deniliyor, bu sınıfa da genelde girenlerin tamamına yakını halüsinojenler.Şuan Türkiye'de sadece Magic Mushroom(Psilocybin) ve LSD yasak durumda.Diğer halüsinojenlerin kullanımı yaygın olmadığından, müptelası bulunmadığından herhangi bir cezai müeyyidesi yok.Birşeyin yasak olması için illaki önce kullanan sayısının çok olması gerekiyor.Tabii halüsinojenler keyif vermediğinden-hatta tam tersi etkiye de bazen sebep olduğundan- bu gerçekleşemiyor.Zaten bir kısmı direk aktarlarda, bir kısmı direk çiçekçilerde satılıyor.Bir kısmı dağda, bayırda, hatta yol kenarlarında yetişiyor.Bundan 2 sene önce bir halüsinojen bitkiyi Balıkesirin Ege kıyılarındaki bir Tatil beldesine giderken yol kenarında görmüştüm.Hemde en ünlü iki türüyle birlikte fışkırıvermiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece kafa yapıcılar değil.Kana karıştığı anda beyni etkileyen herşey.

Mesela nikotin(sigara) kafa yapmaz ama kana karışınca beyindeki dopamini(mutluluk hormonu) artırır.

Kafein(kahve) kafa yapmaz ama kana karıştığında beyindeki uyku ve yorgunluk hislerni uyuşturur vs.

Drug aslen İngilizce "ilaç" demektir, bilim çevrelerinde açıkladığım anlamıyla kullanılır, yani kana karışınca beyni etkileyen herşey.Mesela yasak druglar yani Türkçe ismiyle "uyuşturucular" illegal drugs, kahve(kafein), sigara(nikotin), içki(alkol) legal drugs diye geçer.

Bence Türkçedeki "uyuşturucu" kelimesinden daha sağlıklı ve temeli sağlam bir kelime, o yüzden bu kelimeyi kullandım.Ziya uyuşturucu ilk anlaşılan anlamıyla "kafa yapan maddeler"se, alkole neden uyuşturucu denmiyor?

 

uyuşturucu genel anlamda psikolojik ve fiziksel yönde vücudu etkileyen ve uyuşturma özelliği olan maddelerdir...yanısıra keyif verici yatıştırıcı maddelere de uyuşturucu diye tabir ediliyor...ve alkol de keyif verici bir madde olduğu için oda aynı sınıflandırmada kullanılabilir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cok güzel yorumlar var.

bilincimizi acalım sahte bir dünya yaratalım mı :)

 

Sakın sevgili kardeşim!Toksin barındıranları hariç halüsinojenik bitkilerin fizyolojiye yani bedene bir zararı yok, fakat bad tripe girersen canından dahi olabilirsin.Hadi kıl payı kurtuldun diyelim, hayatının en korkunç dakikalarını yaşadığından ötürü psikolojinden olursun.Amsterdamda Magic Mushroom(Psilocybin)un bad tiribi yüzünden 2 senede 184 kişi ölmüştür.O yüzden şuan yasaklandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ezoterik ve Okult Geleneklerde Kullanılan Halüsinojen Bitkiler İncelemesi ve Resimleri

 

 

Salvia Divinorum

 

Kullanan Gelenek:Mazatek Şamanları

Yasal Durumu:Şuan hala Türkiyede dahil Dünyada serbest.Türkiye'de deneyen sayısı bayağı yüksek, fakat deneyenler beğenmeyip bir daha denemediklerinden yaygınlaşmıyor.

Yetiştiği yerler:Sadece Latin Amerika'da yetişir.

Etkileri:En fazla 15 dakika etkisi vardır.Kişiden kişiye etkileri değişir.Orjinal kullanımı çay şeklinde tüketilmek olsa da "kafa" peşinde koşan gençler tarafından yakılıp dumanı çekilerek tüketilir.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Salvia_divinorum_-_Herba_de_Maria.jpg

 

 

Ayahuasca

 

Kullanan Gelenek:Amazon Kızılderilileri

Yasal Durumu:Ayahuascanın tek bir tarifi yoktur.Doğada DMT içeren bir bitkiyle MAOI inhibitörü içeren bir bitkiyi karıştırarak Ayahuasca elde edebilirsiniz.Yasal bir sıkıntısı yoktur bu sebeple.Mesela yurdumuzdaki bitkilerden Ney yapımında kullanılan kargı kamışı DMT, Üzerlik tohumuysa MAOI inhibitörü içerir.İkisinin karışımından bir Ayahuasca elde edilebilir.Hatta Mevlananın Mesnevisinde Kargı Kamışına göndermeler vardır.Ayrıyetten Mevlananın hayatını yazan kişiler onun Üzerlik tohumu kullandığını söylemişlerdir.Bu sebeple bazı çevreler tarafından onun Üzerlik Tohumu ve Kargı Kamışından Ayahuasca elde edip kullandığı dillendirilmektedir.

Etkileri:Dünyanın en kuvvetli halüsinojenlerindendir.Aşırı derecede tehlikelidir.Ayrıyetten kusma ve bulantıya sebep olur.

http://www.erowid.org/chemicals/ayahuasca/images/archive/ayahuasca__i2006e0454_disp.jpg

 

 

Amanita Muscaria(Gelin Mantarı-Sinek Mantarı-Uçan Çavdar Mantarı)

Kullanan Gelenek:Sibirya Şamanları(Sibiryalılar Türkî bir topluluktur ve hala şamandır), İskandinavya Şamanları

Yasal Durumu:Şuan kullanımı yaygınlaşmadığından dünyanın hiçbir yerinde yasal yaptırıma tabii değildir.

Yetiştiği yerler:Eski Dünyanın her yerinde yetişir.Yurdumuzda Batı Karadeniz, İstanbulun Ormanlık alanları ve en çok Bolu yaylalarında yabani olarak yetişir.

Etkileri:6-8 saate dek halüsinasyona sebep olur.Ayrıyetten Magic Mushroom(Psilocybin)dan farklı olarak bilinç donması etkisi vardır.Bu etki şöyledir:Mantar alınmadan önceki yarım saat içinde düşünülen herşey mantar alındığı anda halüsinasyon şeklinde gözünüzün önünde belirir.

Bu mantar ayrıyetten zehirlidir.Miktarı biraz fazla olduğu zaman kusmaya daha fazla olduğu zaman komaya sokar.

http://img147.imageshack.us/img147/6646/800pxamanitetuemouche.jpg

 

 

Peyote ve San Pedro Kaktüsleri

 

Kullanan Gelenek:Kuzey Amerika Kızılderilileri

Yasal Durumu:Dünyada yaygınlığı yoktur.ABD'de bazı Kızılderilerin ayinlerde kullanmasına izin vardır.Ayrıyetten Amsterdamda Smart Shoplarda satılır, fakat pek popüler değildir.Bu sebeple bu maddenin hiç girmediği dolayısıyla yasalara işlenmediği Türkiye gibi ülkelerde herhangi bir sıkıntı yoktur.

Yetiştiği Yerler:Sadece Kuzey Amerikada yetişir.

Etkileri:Güçlü bir halüsinojendir.Etken maddesi mescalindir.Mescalin en fazla Peyotede vardır.Fakat peyotenin yetişmesi çok uzun ve zorludur.Bu sebeple alternatif olarak San pedro kaktüsü kullanılır.

http://www.drug-information-resource.com/gallery/albums/userpics/10008/thumb_peyote1.jpg

http://sanpedrocactus.org/images/san_pedro_live_cuttings2.jpg

 

 

Gündüz Sefası Çiçeği Tohumları

 

Kullanan Gelenek:Aztek Rahipleri

Yasal Durumu:Diğerleri gibidir.

Yetiştiği yerler:Sadece Meksika

Etkileri:Tohumlar LSA içerdiğinden halüsinojendir.Yurdumuzda aktarlarda satılan ve bu tohumlar gibi LSA içeren bebe cevizi(hint cevizi-muskat) bazı gençler tarafından alternatif olarak denenmiştir.Tabii ki çoğu halüsinojende olduğu gibi ilk deneme sonu tövbeler edilmiş bir daha denenmeyeceğine ant içilmiştir.

http://psychoactiveherbs.com/catalog/images/morning_glory_seeds_1.jpg

 

 

 

Datura Stramonium(Boru Otu-Boru çiçeği-Tatula)

 

Kullanan Gelenek:Kuzey Amerika Kızılderilileri

Yasal Durumu:Bu bitki hakkında narkotiğin açıklaması:

Boru otu'nun kafa yapıcı özelliğinin duyurulması konusunda bazı basın kuruluşlarının abartılı davrandığını belirten emniyet müdürlüğü narkotik uzmanları, "özellikle küçük yaştaki gençlerde bu otun kullanıldığını biliyoruz. otun kullanımında yasal açıdan bir yaptırım yok. ancak en büyük tehlike, gencin buna ihtiyaç duyması. yaşadığı ortamı ve hayatı değiştirmek için kendi özgücü yerine maddelere ihtiyaç duyması olumlu bir tavır değil. Yarın boru otunun yeterli olmadığını düşünüp başka maddeleri kullanmaya geçebilir. Ya da daha fazlasını isteyebilir. bu nedenle ailelerin dikkatli ve çocuklarıyla yakın diyalog içinde olması gerekiyor" dedi. "

Yetiştiği Yerler:Dünyanın her yerinde yetişir.Türkiyede dağda bayırda, yol kenarında, ağaç dibinde, kanalizasyon yakınında görme ihtimaliniz bir hayli yüksektir.Şahsen bir kere yol kenarında, bir kere de şehrin göbeğinde bir ağaç dibinde üstelik başka bir türü olan datura inoxiayla birlikte gördüm.

Etkileri:Tohumları yenerek(en tehlikeli yol) ve çiçekleri demlenerek kullanılır.Aşırı derecede kuvvetli bir halüsinojendir, çok ama çok uzun sürer etkileri.48 saate dek çıkabilir.Bu zamana dek bir tane beğenen olmamıştır.Ayrıyetten zehirlidir, miktar biraz aşıldığında zehirler.

http://4.bp.blogspot.com/_1Z5_frqW26w/TLBwrjz7JYI/AAAAAAAAMws/E5UVnZujqmY/s1600/DaturaStramoniumSeedPod01-600x401.jpg

 

 

Not:Kendi çalışmamdır, nickim ve site ismi verilerek her yerde paylaşılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yaşadığım bir tecrübeyi sizle paylaşmak isterim, 2-3 ay önce algıları açan ve aşırı seratonin salgılayan bir drug kullandım, algıyı aşırı açıyor. şöyle söyleyim, yıldızlara baktığınızda sinyale benzeyen dalgalar gönderdiğini görebiliyorsunuz dahada ötesi insanların,hayvanların hatta bitkilerin titreşimini gözünüzle algılamanız mümkün, etrafa sinyal dağıtır gibi bir görüntü oluşuyor. başka bir drug ise salvia divinorium, bunun paketleri satılır 5x 30x gibi, 5-10-15 dakika sürer bunların kafası, dozuna göre değişir. salvia bildiğiniz değişik bir boyuta ulaştırır insanı, kafa yapmak için kullanılmaz ama bende daha kafasını çözebilmiş değilim o yüzden ne yaşadığımı anlatamam, kelimeler kıyafetsiz kalır.

 

yıldızlara baktığınızda daha önce görmediğiniz şeyleri görebilirsiniz, örneğin bu bize öğretilen,tanıtılan güneş sistemi

http://app.nedir.com/content_imgs/gunes-sistemi-3.jpg

 

drug kullandıktan sonra tam olarak gördüğüm yıldızlara benzeyen ve tam tamına gördüğüm yıldızı anlatan resim de şudur;

 

http://4.bp.blogspot.com/-4Q5mxd7Mr6s/UCp7M7w1Y5I/AAAAAAAAAHM/8pemK4wueyY/s640/supermassive+black+holes.jpg

 

 

dünya'da birçok drug kullanımı,üretimi,satışı yasaktır. yasak olmasının başlıca sebeplerinden birisi alkoldür, alkolü geçelim bu drugları kullanan insanlar farklı bir boyuta kısa süreli olarak bir ziyarette bulunurlar, birçok şey öğrenirler. şimdi neden yasak olduğunu biraz anlamışsınızdır, koyunları yönetmek için algılarının,farkındalıklarının kapalı olması gerekir.

 

neyse tavsiyem şudur; drug kullanacaksanız eğer yanınızda ayık birinin olmasını şiddetle tavsiye ediyorum. aksi takdirde kendinizi camdan atabilirsiniz,kötü sonuçlar açığa çıkabilir,yanınızda duran ayık şahısında sizi zaptedebilecek güçte olması gerekir.

 

ayrıca kimseye gidin drug kullanın falan demiyorum yanlış anlaşılmasın.

illusion tarafından düzenlendi
düzenlemek
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyigünler,

Formunuzunda şu an ilgilendiğim birkaç konu hakkında yabancı kaynaklarda bulamadığım kadar açıklayıcı bilgiler buldum ve bu ilk mesajımda öncelikle bu fikirlerini çömertce paylaşan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Şu an Ayahuasca hakkında araştırma yapıyorum ve burada yazılanlardan daha detaylı bilgilere ihtiyacım var, tarifleri, Türkiye'de bulunabilecek bitkiler ve ritüeller hakkında biraz daha detay gibi. Ya da okumamı önerebileceğiniz bir kitap da olabilir. Bu konuda ki önemli önemsiz bütün bilgiler şu an benim için çok yararlı olacaktır.

Hatta bilgisine güvenen ve bana rehberlik edebilecek birileri varsa, o kişilerle de iletişime geçebilmek isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

rus şamanları hakkında okuduğuma inanmıyorum kaynak gösterirmisin ben kök tengri inancına sahipim şaman bizde din adamı anlamına gelir şaman bir din değildir hangi kitapdan okuduysan ismini verirmisin

 

---------

 

ayrıca biz sidik içmiyoruz onu anca müslümanlar deve sidiği içerek yapıyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu çok ilginizi çekmiş :) yolladığınız özel mesajlar da bir hayli ilginç . Konu tamamen bilgi amaçlı ve konudan daha fazla size verebileceğim özel bir bilgi yok . Yasal olmayan her türlü madde beni aşar hatta alkol bile kullanmam ben ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar, bu konu cok hassas, nasil yazacagimi düsünmekteyim su anda.

 

Bu bahsedilen bitkilerin hemen hepsini yedim, ictim .. Seyahat amacli bircok ülkeye gidiyorum ve sadece bu malzemelerin yenildigi ortak trans yasanan etkinliklere katilma sansim oldu. Zaten yasadigim yerdede bunlarin hemen hepsi yasal .

 

Felsefe olarakda, dogadan gelen hicbir bitkinin illegal olmasini kabul etmiyor ve öyle yasiyorum zaten. dmt seyahatlerinde acik ve net olan bir durum varki , oda kesinlikle YILAN ve o aileden gelen derisi pullu yaratiklarla beraber yasadigimiz, hatta kendi derimin bile pullu ve reptil ailesinden oldugunu görmek , bu standart duruma ek olarak , tabi inanilmaz bir görsel show , mekanlar, insanlar yaratiklar, bos görünen havanin aslinda her mikrokaresinin dolu ve baglantili oldugu ....

 

Datura, biraz fazla icmistim sanirim caydan, 2 gün boyunca karmasa dolu neresi oldugunu tamamen cözemedigim, ama yabanci ve kontrolümde olmayan, genelde degisik renkte gaz kütlelerinden olusan varlik siluetlerinin oldugu bu boyuttan kendi boyutuma zor döndüm .........

 

Ama kesin olan bir sey varsa , oda asla yalniz degiliz

 

Yazdiklarim her ne kadar üstten gecmis olsamda, site kurallarina uygun degilse silinebilir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de bu bahsedilen bitkilerin bazılarının yasal olmadığını biliyorum, fakat ayahuasca için durumun aynı olduğuna dair herhangi bir yasa bulamadım. Sonuçta ayahuasca her yerde yetişebilen onlarca farklı bitkiden ikisinin karışımına deniyor ve bu bitkiler ayahuasca dışında da birçok yerde kullanılıyor. Bu kadar geniş kapsamlı bir yasak olsaydı gözüme çarpardı diye düşünüyorum, tabi ki bunlar benim varsayımlarım, yanılıyor da olabilirim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok güzel bir konu olmuş emeği geçer tüm arkadaşlara teşekkür ederim..

Yazılan mesajlar insanların gerçekten bilinçlenmeye başladığını gösteriyor...

Neden yasak?? Birçok cevap verilmiş. Ve hepsi de doğru. İllegal miş... Doğaya

ait olan nasıl illegal olabilir?? Yaratılışa aykırı :D

İksirlerle ilgili mesajlara devam :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu an yasak olduğu söylenen bütün bitkisel psikodeliklerin, üzerinde yeterli araştırma yapılmadan ya da sadece sonuçlara bakılarak yasaklanması, sadece insanların bu konuda bilinçlenmesinin önüne geçme amaçlıdır diye düşünüyorum.

Zamanda geriye doğru bu maddelere nasıl bakıldığını düşündüğümde, tarihe geçmiş birçok sanatçının, filozofun, bilim adamının yada araştırmacının bu konulara bakışının şu ankinden ne kadar farklı olduğunu görüyorum. Hatta daha geriye gittiğimde, günümüzde ilaç firmalarının başka bir soruna yol açmadan çözemediği hastalıkların, ormanın ortasında ağaç evlerde yaşayan, ortak bir dilleri bile olmayan ve birbirinden

kilometrelerce uzakta farklı insanlar tarafından bu bitkilerle iyileştirildiğini öğreniyorum. Hatta hatta bazı dini grupların bu bitkileri araştırıp, gizli kalmasına karar vermesi ve bilgilerini şifreli olarak sonraki nesillere iletmesi bende iyice bu konuların üstüne gitme isteği uyandırıyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel konu olmuş eline sağlık :) yasal olarak aktarda bulanabilecek bir şey söyliyeyim bari :) lakin tripleri kötüdür 4 gün etkisinden çıkılamayabilir ve o süreç iğrenç geçecektir garantisini veririm :) 3 tane muskatı rendeleyip soğuk süte ekleyip kaynatıp süt kaynadıktan 2-3 dakika sonrasında bir tutam takke otu ile çok farklı deneyimler yaşanabiliyor lakin aşırı derecede miğde bulantısı yapmakta ve kusamama hali görülmekte :) bunu görenler şimdi araştıracaklar :) ilk başta hevesle okuyacaklar araştırıp okuduklarında ise bunun deli işi oldugunu düşünüp vazgeçecekler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel konu olmuş eline sağlık :) yasal olarak aktarda bulanabilecek bir şey söyliyeyim bari :) lakin tripleri kötüdür 4 gün etkisinden çıkılamayabilir ve o süreç iğrenç geçecektir garantisini veririm :) 3 tane muskatı rendeleyip soğuk süte ekleyip kaynatıp süt kaynadıktan 2-3 dakika sonrasında bir tutam takke otu ile çok farklı deneyimler yaşanabiliyor lakin aşırı derecede miğde bulantısı yapmakta ve kusamama hali görülmekte :) bunu görenler şimdi araştıracaklar :) ilk başta hevesle okuyacaklar araştırıp okuduklarında ise bunun deli işi oldugunu düşünüp vazgeçecekler :)

 

Aman Rapit n'aptin sen? konu din ve inanislarda drug kullanimi. bu meretin ruhsal deneyimler icin kullanildigini hic duymadim. aksine tabiri caizse adami 'mal'lastiran bir etkiye sahiptir. bir yerde de agiz kanserine yol actigini okumustum ama gercekligini bilmem. dedigin gibi etkisi bir kac gun gecmez ki burada okuyanlar bunu matah bisey sanabilirler. bahsettigim unutkanlik, gunler sonra bile durup dururken ortamdan kopup, napiyordum simdi seklinde 'mal'lastirici etkileri vardir. o kotu tadin agzindan uzun sure gitmemesi de cabasi. uzun lafin kisasi ruhsal deneyim veya herhangi baska bir deneyim icin kullanmayin, kullandirmayin. Rapit'in de sonda belirttigi gibi deli isidir aklinizda varsa vazgecin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...